Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9243 replies to this topic

#5869
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Am trecut prin Bistrița zilele trecute.
Am mai  fost de ceva vreme, dar drumul acum ocolește centrul istoric, așa că de data asta am intrat să dau o tură.

E un centru foarte frumos, semnificativ mai dezvoltat decât în Baia Mare (care e e un oraș mai mare).
Din păcate mult mai degradat și cu clădiri vechi, valoroase, nefolosite.
Câteva doar sînt renovate, între care turnul Bisericii germane vechi, acum Evanghelică.  Foarte reușită resturarea, aș aprecia.

Sînt ceva restaurante faine pe strada aceea largă, pietonală, dar și acolo clădirile arată degradate, și e mai bine să rămâi la terasă.
După statistici mai sînt puțini sași în Bistrița, însă nu am putut să nu observ fețele germanice din restaurant. Cred că mulți s-au maghiarizat sau românizat în timp, și acum nici eu nu mai știu ce au fost.

Potențial mare, zic eu, dar slab administrat.

Attached Files



#5870
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Sa speram ca se vor misca altfel treburile, fostul primar desi s-a dat mare prieten al sasilor nu a prea miscat nimic - in afara de Biserica Evanghelica, trebuie sa recunosc.
https://www.ziardebi...duri-prin-pnrr/
Casele din centrul Bistriţei ar putea fi reparate cu fonduri prin PNRR

Morosanule, trebuia sa dai un semn!!!

Apropo, daca suntet interesati de patrimoniu, in special de cel bistritean, puteti sa mai aruncati o geana aici:
https://www.facebook...101130455395424

P.S. Tot nu ma dau in vant dupa 'lavabila' de pe turn, mult mai bine merge culoarea de pe biserica.
Sa vedem la interior ce se intampla.

Se doreste deschiderea bisericii in 6 decembrie, nu toata lumea e de acord.

#5871
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Am fost în trecere, pentru un traseu în Ceahlău.
Încolo am mers prin Reghin, alt oraș pe care îl respect, dar cu multe clădiri neîntreținute. Mâncarea în schimb, foarte bună. Posted Image


Bistrița e totuși un oraș mai mare, am înțeles că au deschis germanii și ceva firme. Oricum, favorizate clar au fost Brașovul, Sibiul și Timișoara.

P. S.  Acum am văzut că tocmai s-a lansat proiectul de reabilitare a 40 de clădiri din centru. Deci am nimerit io rău Posted Image

Attached Files



#5872
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Aia cu lansatu e una, cu pusu in practica fi-va mai greu.
La noi au intrat cei de la Leoni, cu cablaje electrice auto, dar au deja 20 de ani de cand au deschis.

#5873
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

 oaspetele, on 11 august 2022 - 11:20, said:

Aia cu lansatu e una, cu pusu in practica fi-va mai greu.
Așa e la noi, deocamdată cel puțin. Sper să vedem ceva progres cât de curând, totuși.

Edited by Morosanul, 11 August 2022 - 12:11.


#5874
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Doar 2 cazuri cunosc în care biserici săsești sînt folosite acum de ortodocși.

Un articol fain e aici, despre Biserica din Dipșa, frumos restaurată și întreținută.
https://adevarul.ro/...d9ad/index.html

Celaltă e în Dumitra, întreținută și acolo doar, că i-au adăugat niște turnulețe... cam jenante Posted Image

Attached Files



#5875
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
In Bistrita sunt multe, fiindca exista sate din care in 1944 s-au refugiat toti sasii.
Cea mai reusita restaurare sub sceptru "ortodox" este la Tarpiu.

#5876
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

 Morosanul, on 09 august 2022 - 13:17, said:

Foarte reușită resturarea, aș aprecia.
ferestrele alea asa erau pitoresc aliniate dinainte de restaurare sau dupa, in proiect tot asa erau sau care sa fi fost imprejurarea.

#5877
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Așa au fost din construcție.
La construcțiile medievale neregularități apar foarte adesea.

La turnul Ștefan din Baia Mare sunt și mai decalate:

[ https://www.graiul.ro/wp-content/uploads/2020/11/turnul-stefan.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5878
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
566 de ani de la moartea lui Ioan de Hunedoara/Hunyadi János | Ignorat de autoritățile române, comemorat de maghiari


Niciun buchet de flori sau vreo coroană cu panglică tricoloră – albastru, galben şi roşu – nu se află la monumentul funerar al celui care, prin victoria din 22 iulie 1456
obţinută împotriva turcilor, la Belgrad, a oprit invazia acestora spre Europa Centrală pentru următorii 70 de ani. În dreapta şi stânga monumentului funerar al lui Iancu de
Hunedoara se află cel al fratelui său, Ioan, mort la 1442, şi al fiului său, Ladislau (Laszlo) decedat la 1458.
Rareori autorităţile române sau diversele asociații istorice românești au marcat comemorarea lui Ioan de Hunedoara, prin depunerea, măcar a unui buchet de flori.
În schimb, în fiecare an, grupuri de persoane vin special din Ungaria pentru a depune coroane şi flori la sarcofagul fostului voievod al Transilvaniei (între 1441 şi 1456)
şi fostului guvernator al Regatului Ungariei (între 1446 şi 1452).
https://stiriletrans...at-de-maghiari/


Catedrala Romano-Catolică “Sfântul Mihail” este o adevărată necropolă. Aici se află şi locurile de veci ale unor principi din familiile Sigismund, Rakoczy şi Bethlen.

Edited by WestPoint, 11 August 2022 - 18:14.


#5879
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
De acord, dacă ne ludăm cu el la Istorie, măcar să facem treaba până la capăt !

Dar nah, asta cu ”treba până la capăt” e încă o problemă la guvernanții noștri ...

#5880
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

Rareori autorităţile române sau diversele asociații istorice românești au marcat comemorarea lui Ioan de Hunedoara, prin depunerea, măcar a unui buchet de flori.
În schimb, în fiecare an, grupuri de persoane vin special din Ungaria pentru a depune coroane şi flori la sarcofagul fostului voievod al Transilvaniei (între 1441 şi 1456)
şi fostului guvernator al Regatului Ungariei (între 1446 şi 1452).

Adevarul este ca istoria romanilor interpreteaza fals persoana lui Iancu de Hunedoara.

Originea lui Johannes de Hunyad aka Hunyadi Janos este controversata. Dar chiar daca tatal lui, pe nume Woyk, era din Valahia, asta nu inseamna ca a fost vlah, precum
nici Basarab intemeiatorul Tarii Romanesti nu a fost vlah, ci cuman. Numele de Woyk sau Vajk,, este tipic de sorginte turca precum numele primului rege maghiar Stefan, a fost Vajk.
Mama lui Ioan de Hunedoara avea origine maghiară şi era de religie catolică.
Deci, cu absolut nimic nu este dovedit ca Ioan de Hunyad ar fi fost vlah, respectiv roman. Dar chiar si sa fi fost de origine vlaha.
In toata viata lui, s-a comportat ca un maghiar, crescut de o mama cu certitudine de etnie maghiara, Erzsébet Szilágyi.
Copii celor doi, Ioan (Janos), Matthias( Matyas) si Ladislaus(Laszlo) Hunyadi, se nasc si traiesc in spirit al educatiei maghiare. Unul dintre ei, Matthias(Matyas)(Matia), se naste
in Cluj si va deveni regele Ungariei.

Toata politica romaneasca asupra acestei familii este trasa de par. "Iancu" romanul este un termen cu care sunt foarte convins ca Ioan de Hunedoara nu ar fi fost de acord.
De aceea ar trebui sa fie o cinste atat pentru romani cat si pentru maghiari sa-l aibe in cinste. Ioan de Hunedoara a fost un om cu merite, nu pentru originea lui, ci pentru faptele sale.
Asta ar trebui sa conteze numai.

Faptul ca vin maghiarii din Ungaria si depun flori la biserica catolica din Alba iulia, este un semn foarte clar de apartenenta la istoria si cultura maghiara.
Faptul ca autoritatile romane si nici macar romanii nu dau importanta mormantului lui Ioan de Hunedoara, doar cand vor sa se mandreasca cu originea acestui voievod si regent
al Ungariei, este dovada ca acest voievod nefiind unul al Valahiei sau a Moldovei, ci a Ungariei, afinitatea culurala si istorica nu exista.

Mai mult, nici in Cluj si nicaeri in Romania, nu exista o strada cu numele lui Ioan de  Hundedoara sau Matia Corvin.
In schimb exista Hunyadi Janos ut si Hunyadi Mátyás út in Budapesta.

#5881
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

 WestPoint, on 12 august 2022 - 11:49, said:

De aceea ar trebui sa fie o cinste atat pentru romani cat si pentru maghiari sa-l aibe in cinste. Ioan de Hunedoara a fost un om cu merite, nu pentru originea lui, ci pentru faptele sale.
Asta ar trebui sa conteze numai.
Eu zic să rămânem doar cu asta ;)

Celelalte sunt speculații prea departe de realitate.
O singură observație: Strada Iancu de Hunedoara există și în Cluj, Oradea, Baia Mare,... probabil în orice oraș mai mare din Transilvania.
În București este chiar un bulevard.

#5882
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Speculatii sunt doar in privinta paternitatii lui Ioan de Hundedoara.
In rest, cum am spus si s-a spus si in articol;

Quote

Niciun buchet de flori sau vreo coroană cu panglică tricoloră – albastru, galben şi roşu – nu se află la monumentul funerar al celui care, prin victoria din 22 iulie 1456
obţinută împotriva turcilor, la Belgrad, a oprit invazia acestora spre Europa Centrală pentru următorii 70 de ani. În dreapta şi stânga monumentului funerar al lui Iancu de
Hunedoara se află cel al fratelui său, Ioan, mort la 1442, şi al fiului său, Ladislau (Laszlo) decedat la 1458.

Am fost si eu acolo prin 1994, si la fel, la morminte nici o panclicuta a tricorolui romanesc. Si asta nu a fost doar cand am fost eu, este o stare permanenta.
Mi-a povestit un fost coleg de armata care este catolic si traieste in Alba Iulia, si umbla foarte des la slujbe in acea biserica.

In ceace priveste statul roman, ajunge sa citesti acest articol, sa te poti lamurii.

Cum finanțează Budapesta restaurarea a sute de biserici din Transilvania. „Altfel, s-ar fi prăbușit!”
https://romania.euro...a/31982175.html

Edited by WestPoint, 12 August 2022 - 13:09.


#5883
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,761
  • Înscris: 01.10.2002
Totusi, e trist ca vezi doar coroane maghiare la aniversari...

Macar tricolorul ardelenesc, daca cel romanesc nu...

[ https://stiriletransilvaniei.ro/wp-content/uploads/2022/08/Hunyadi-Janos.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5884
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
De ce este trist? A fost doar regentul Ungariei si fiul sau a fost regele Ungariei.
Un tricolor ardelenesc nu a existat pe vremea aceea, Transilvania a fost o autonomie, nu independenta a regataului maghiar

Kingdom of Hungary in the 14th century

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cd/Europe_in_the_14th_Century.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5885
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

 WestPoint, on 12 august 2022 - 14:07, said:

Un tricolor ardelenesc nu a existat pe vremea aceea, Transilvania a fost o autonomie, nu independenta a regataului maghiar
Nu e nevoie de independență ca să ai un steag, sau stindard.
Chiar și marii nobili aveau.

 WestPoint, on 12 august 2022 - 13:01, said:

Am fost si eu acolo prin 1994, si la fel, la morminte nici o panclicuta a tricorolui romanesc.
E o biserică maghiară, românii intră rar acolo.

Quote

In ceace priveste statul roman, ajunge sa citesti acest articol, sa te poti lamurii.
Statul, autoritățile, politicienii... astea nu reprezintă mare lucru pentru mine.
Mă interesează mai mult ce fac românii în general, și cum gândesc.

#5886
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu este o biserica maghiara, ci una romano catolica :-)

Quote

Mă interesează mai mult ce fac românii în general, și cum gândesc.
La fel ca si autoritatile gandesc. Daca e vorba de Ioan de Hunedoara, toti spun ca a fost un roman, dar cand e vorba de dus un buchet de flori la comemorarea lui,
nu mai au chef sa se deranjeze in biserica catolica.
Asa mi-a spus amicul din Alba Iulia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate