Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Stalker (1979)

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am vazut o reclama.
Incepand de 4 iunie 2017 TVR 2 va difuza un ciclu Tarkovski.  Cu " Andrei Rublov".... " Calauza".....
Vizionare placuta. Si mai ales va astept comentariile.

Edited by Prien, 03 June 2017 - 19:07.


#56
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Ramas in pana de filme de vazut, mi-am amintit de Stalker, care mi-a fost recomandat de mai multe ori de-a lungul timpului. Asa ca m-am uitat si eu la el.

In primul rand m-au lovit anii '70, cu toate apucaturile lor LSD-ice. Telekinezie, constienta, suflet, constient/subconstient, religie, geniu, bombe atomice si nu mai adun bucatele d-astea ca-mi vine sa vomit. Da, am un fel de alergie la acea epoca - in special pe filiera USA dar surprinzator, si treaba asta sovietica e fix din acelasi cadru/aluat/moment.

Am cautat pe net sa citesc despre ce-a fost vorba in film. Genial de la a la z ca amazon. Am cautat pe forum aici, ca poate aflu despre ce-a fost vorba. Mda. Plin de absconsuri inexprimabile.
Remarc ca nu sunt fanul simbolismelor asa ca poate devine mai limpede perspectiva mea asupra filmului.

Si cat am cetit eu asa pa peste tot, n-am vazut niciunde sa fie vorba despre ce-am inteles eu din film. Asa ca puneti-va centurile de siguranta, vine una tare :D
Un drojdier manga deprimat si hipotermic cazut intr-o balta visa la o lume color in care toate sunt posibile si e si el cineva. Insa din cauza hipotermiei era nevrozat chiar si in halucinatia lui bahica si nici macar visul nu-i reusea. Asa ca cei pe care vroia sa-i ajute in vis nu-l recunosteau ca Dumnezeu si il contestau.
E ? Tare sau cum ? :)

(am ajuns la parerea asta din cauza alternantei cadrelor cu Stalker-ul in balta monocrom cu Stalker-ul in Zona color - am vazut varianta BluRay)

Da, probabil ca nu rezista prea mult interpretarea mea (filmul e destul de abscons in simbolistici) da' atat am putut eu sa pricep din el.
Altfel am mai remarcat mizeria. O mizerie in contrast mare cu conditia fizica a ocupantilor locului. Adica erau prea sanatosi pentru cadrul in care traiau.

In concluzie nu mi-a placut.
Da' am tot auzit de bine de el asa ca pana la urma m-am sacrificat si m-am uitat. Ramane o curiozitate pt. mine cum o asemenea adunatura de mizerie si clisee capitaliste este vazuta ca o lucrare de geniu de catre mase. Eu nu-l recomand decat pt. aceasta situatie paradoxala (adica "vrei sa vezi o mizerie de geniu ?"). Poate se consuma mai bine cu ceva LSD ? Etnobotanice ?

#57
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,849
  • Înscris: 27.01.2016
Da e o mizerie de film la fel cu celelalte filme ale lui Tarkovski.

#58
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017
Un film foarte polarizant, ori il vezi ca pe o capodopera, ori adormi la el.
Am avut parte de ambele reactii vazandu-l cu fosta mea anul trecut.
Ca nu a avut rabdare la film nu e motiv de despartire, dar clar a ajutat.Posted Image

#59
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,849
  • Înscris: 27.01.2016

View Postfez1fez, on 17 ianuarie 2020 - 16:11, said:

Un film foarte polarizant, ori il vezi ca pe o capodopera, ori adormi la el.
Am avut parte de ambele reactii vazandu-l cu fosta mea anul trecut.
Ca nu a avut rabdare la film nu e motiv de despartire, dar clar a ajutat.Posted Image
Sune-mi te rog și mie în ce constă capodopera ca de ani de zile îmi bat capul cu asta si nu reușesc sa găsesc capodopera în filmul ăsta.

#60
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017

View PostTestosteron, on 17 ianuarie 2020 - 16:20, said:

Sune-mi te rog și mie în ce constă capodopera ca de ani de zile îmi bat capul cu asta si nu reușesc sa găsesc capodopera în filmul ăsta.
Spune-mi 3 filme preferate ca sa stiu cum sa-ti raspund.

#61
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,849
  • Înscris: 27.01.2016

View Postfez1fez, on 17 ianuarie 2020 - 16:24, said:


Spune-mi 3 filme preferate ca sa stiu cum sa-ti raspund.
Godfather
Shutter Island
Once upon a time in America

Edited by Testosteron, 17 January 2020 - 16:36.


#62
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017

View PostTestosteron, on 17 ianuarie 2020 - 16:35, said:

Godfather
Shutter Island
Once upon a time in America

Pentru ca e un film care te obliga sa gandesti. O mare parte din actiune se petrece in capul tau, e ca si cum ai citi o carte si ai vedea niste poze frumoase in acelasi timp. E prototipul filmului psihologic.
Pentru ca te simti implicat in actiune, sau in lipsa ei.
Pentru ca cinematografia e de nota 10.
Si pentru ca e impresionant cat de mult a obtinut Tarkovsky cu atat de putin.
Pe mine m-a miscat filmul, pe altii nu. E normal si e bine ca e asa.

Tie inteleg ca nu ti-a placut? De ce?

Edited by fez1fez, 17 January 2020 - 17:07.


#63
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,849
  • Înscris: 27.01.2016

View Postfez1fez, on 17 ianuarie 2020 - 17:07, said:



Pentru ca e un film care te obliga sa gandesti. O mare parte din actiune se petrece in capul tau, e ca si cum ai citi o carte si ai vedea niste poze frumoase in acelasi timp. E prototipul filmului psihologic.
Pentru ca te simti implicat in actiune, sau in lipsa ei.
Pentru ca cinematografia e de nota 10.
Si pentru ca e impresionant cat de mult a obtinut Tarkovsky cu atat de putin.
Pe mine m-a miscat filmul, pe altii nu. E normal si e bine ca e asa.

Tie inteleg ca nu ti-a placut? De ce?
Filmul ăsta transmite ceva?
Spui ca filmul te obliga sa te gândești.  Sa te gândești la ce? La cât de prost e filmul? Singurul lucru care- mi  vine în minte din film e calauza care urla ca un descreierat în acea camera finala. N-am inteles la cine urla și de ce urla. Doar urla.
Unde călătoreau cei trei? Ce era acea zona? Ce era acea camera în care ajung? De ce se tarau prin toate bălăriile doar ca sa ajungă  în acea cameră?  
Am văzut și celelalte filme ale lui Tarkovski. Cu excepția lui Andrei Rubliov niște mizerii.

#64
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017

View PostTestosteron, on 17 ianuarie 2020 - 17:22, said:

Filmul ăsta transmite ceva?
Spui ca filmul te obliga sa te gândești.  Sa te gândești la ce? La cât de prost e filmul? Singurul lucru care- mi  vine în minte din film e calauza care urla ca un descreierat în acea camera finala. N-am inteles la cine urla și de ce urla. Doar urla.
Unde călătoreau cei trei? Ce era acea zona? Ce era acea camera în care ajung? De ce se tarau prin toate bălăriile doar ca sa ajungă  în acea cameră?  
Am văzut și celelalte filme ale lui Tarkovski. Cu excepția lui Andrei Rubliov niște mizerii.
Nu orice film e usor sau facut pentru orice categorie de spectatori.
De aia mult mai putini l-au vazut de exemplu pe asta fata de Avengers.

#65
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,849
  • Înscris: 27.01.2016

View Postfez1fez, on 20 ianuarie 2020 - 15:28, said:


Nu orice film e usor sau facut pentru orice categorie de spectatori.
De aia mult mai putini l-au vazut de exemplu pe asta fata de Avengers.
Lasă asta.  Tu dacă ești în categoria spectatorilor deștepți răspunde la întrebările pe care ti le-am pus. Dacă nu inseamna ca filmul ăsta se adresează unora care spun ca le-a plăcut doar pentru a-și arata o falsa superioritate în ochii celorlalți și evident nu sunt decât niște ipocriți.

#66
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017

View PostTestosteron, on 20 ianuarie 2020 - 16:22, said:

Lasă asta.  Tu dacă ești în categoria spectatorilor deștepți răspunde la întrebările pe care ti le-am pus. Dacă nu inseamna ca filmul ăsta se adresează unora care spun ca le-a plăcut doar pentru a-și arata o falsa superioritate în ochii celorlalți și evident nu sunt decât niște ipocriți.
Nu ma simt mai destept pentru ca mi-a placut filmul.
Vorba aia, gusturile nu se discuta.
Eu care am facut si putina actorie la viata mea ma simt mai atras decat altii de filmele astea mai artistice si dubioase. Nicio ipocrizie aici, ma uit si la comedii horror cu nota 5 pe Imdb cu pofta.

#67
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,849
  • Înscris: 27.01.2016

View Postfez1fez, on 20 ianuarie 2020 - 16:41, said:


Nu ma simt mai destept pentru ca mi-a placut filmul.
Vorba aia, gusturile nu se discuta.
Eu care am facut si putina actorie la viata mea ma simt mai atras decat altii de filmele astea mai artistice si dubioase. Nicio ipocrizie aici, ma uit si la comedii horror cu nota 5 pe Imdb cu pofta.
Dacă îți place un film se presupune ca poți și sa răspunzi la 2-3 întrebări referitoare la acel film dar văd ca eviți asta. Un răspuns de genul mie mi-a placut și cu asta basta nu lămurește treaba. Dar stai liniștit ca pe oricine am intrebat ceva legat de acest film n-a știut sa-mi dea vreun răspuns.  Pt ca nici n-avea cum. Filmul e un non sens de la cap la coadă doar ca nimeni n-are curajul s-o recunoască.

#68
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
filmu e naspa, cartea faina si jocurile geniale.

#69
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017

View PostTestosteron, on 20 ianuarie 2020 - 16:46, said:

Dacă îți place un film se presupune ca poți și sa răspunzi la 2-3 întrebări referitoare la acel film dar văd ca eviți asta. Un răspuns de genul mie mi-a placut și cu asta basta nu lămurește treaba. Dar stai liniștit ca pe oricine am intrebat ceva legat de acest film n-a știut sa-mi dea vreun răspuns.  Pt ca nici n-avea cum. Filmul e un non sens de la cap la coadă doar ca nimeni n-are curajul s-o recunoască.
Fara ceva spiritualitate si imaginatie, filmul pare non sens.
Si chiar daca ti-as rapunde la intrebari, ma indoiesc ca ar ajuta la ceva. Prefer sa fac ceva mai productiv.
Filmul e polarizant, asa cum am zis si mai sus, o lasam asa.

#70
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,849
  • Înscris: 27.01.2016

View Postfez1fez, on 20 ianuarie 2020 - 17:09, said:


Fara ceva spiritualitate si imaginatie, filmul pare non sens.
Ce spiritualitate?  Spiritualitatea lui Tarkovski? Asa se intampla când vrei sa faci filme cu tematica spirituală iar spiritualitatea ta ca regizor sta în cantitatea de vodca pe care o ai la bord.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate