Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Stalker (1979)

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
Tugurlan

Tugurlan

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2009

View PostDihor, on Mar 1 2009, 12:15, said:

Nu oricine intelege acest film .Are un mesaj foarte profund si da, este o capodopera , doar a avut doi oameni geniali .Unul la regie si altul la imagine . Va mai pot recomanda "Andrei Rublev" sau "Oglinda"

Nu, e bine că l-ai înțeles tu. Clișeul ăsta uriaș pentru intelectuali care poartă numele de Tarkovski, a cam reușit să-i prostească pe unii unși cu en alifii și le-a turnat „Călăuza”, că la „Rubliov” nu erau pe fază snobii. Totuși, chiar și la „Rublyov”, noroc că a bătut clopotul cum trebuie. Și să nu vă agitați acuma, imaginea și camera, după cum spunea ultimul comentator, care părea și cel mai sincer și nepretențios dintre toți, au fost lucrate de meseriași adevărați. În rest, Tarkovski a „forat” adânc și bine unde trebuia, sau unde și-a dorit, dar deageaba, a avut încredere, a supraevaluat intelectul rusului și al cărturarului, poate chiar s-a distrat sau a căutat și el „zona”. E, snobii văd că și acum, aici, au grijă să facă ce știu ei mai bine. Distrați-vă, pentru că și el cred că s-a distrat cu voi.

Edited by Tugurlan, 03 April 2009 - 22:15.


#20
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Am vazut si eu Stalker-ul si mi-a placut mult cu toate ca nu urmaresc genul acesta de filme. Scena care mi-a placut cel mai mult a fost o scena in care se filma o baltoaca putin adanca cu un fund mocirlos. Camera inainta progresiv astfel incat apareau pe fundul beltii, amestecate cu mocirla niste monede, o icoana (sau crucifix) si o arma ruginita. Nu stau sa comentez simbolistica, cred ca e clara.

#21
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
oglinda e o prostie. pe la început se pot vedea și umbrele microfoanelor pe pereți. și e așa plictisitor, mai ceva decât soliaris la care mai mai s-adorm :thumbup:
aa stai, era vorba de stalker, e, ăsta merge :D

#22
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
Sa inteleg atunci ca e de bon ton sa o dai totul pe cliseu si snobism. Este adevarat ca decat sa incerci sa intelegi ceva, e mai simplu.Normal.Dar probabil ca a incerca o analiza, fara a avea neaparat pretentii de a epuiza subiectul, (ca doar vorbim despre arta si nu despre matematica) nu mai este la moda.k.A ! apropos daca se uita cineva pe internet exista o gramada de recenzii la filmele astea, si majoritatea lor sunt la superlativ. Dar ma rog, sunt niste inchipuiti cu totii.
PS -nu trebuie sa fii horticultor pentru a iubi florile sau bucatar pentru a aprecia o masa buna.

Edited by ionsalajan, 06 April 2009 - 20:15.


#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
ionsalajan
De ce te legi de copilas? Nu vezi ca vrea sa se dea si el mare, dar nu are argumente gandite de el cu care sa combata?
Si cum nici cu copy/paste nu a avut noroc, face si el ce poate sa se afirme...
De parca e singurul. Vezi si la Blowup...si alte subiecte. E doar generatia Pr..
PS. intre timp am citit si eu de pe Wik.. povestea cu developarea gresita. Cand ma gandesc cat a costat prima filmare, cati oameni au muncit la ea, ma mir ca nu a fost un SCANDAL mai mare soldat cu puscarie si "na Sibir"...

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
fucking boring. iar legatura dintre film si carte e cam ca legatura dintre om si gibon, numai ca mult mai slaba

#25
retro56

retro56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.01.2007

View PostMosotti, on 7th April 2009, 15:18, said:

fucking boring. iar legatura dintre film si carte e cam ca legatura dintre om si gibon, numai ca mult mai slaba
"fucking boring"? Asta e in engleza? Si ce inseamna?Inseamna o expresie triviala?Venita din partea unui "moderator"?Himm! .Si de ce ai continuat in romana,de ce n-ai dat-o mai departe pe engleza?Trebuia sa zici si tu ceva nu? Pe topicul asta nu iti aparuse numele.Si ai "bagat" o maimutareala in engleza, absolut aiurea, si-ti inchipui ca esti spiritual.Vezi ca aici sintem un grup de fani "Stalker" si arunci o invirtita in doua limbi si te cari.Asta ai inteles tu din film (pardon ptr. tine din "movie", ca esti cetatean american sau englez,nu?)ca n-are legatura cu cartea.N-ARE !Ne-am dat si noi seama.In calitate de fani sintem documentati! Si ? N-are si asta il face un film slab?
Pai inseamna ca Shining -Kubrick (nu-mi vine pe moment altceva)e un film slab ptr ca e deviat de la carte?
Sa auzim de bine

View PostDihorul Razboinic, on 14th March 2007, 10:17, said:

La mine in oras, acum vreo 10 ani, la un cinematograf se dadeau filme vechi. Era un fel de Cinemateca de arta. Din pacate nu mai exista, ca as avea ocazia sa vad filmul asta.
Daca vrei iti fac  o copie, DVD-rip, ca sa-l ai/vezi, ca asa sint eu ...bun :D

#26
Malkataviv

Malkataviv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.08.2009
Am avut sansa sa vad "Calauza" in (mai mult ca sigur) prima proiectie din Romania, intr-un amfiteatru al A.S.E. Bucuresti. Am avut sansa sa "merg cu filmul" inca de la inceput. L-am vazut de multe ori, de fiecare data intelegand ceva in plus.

In clasamentul sufletului meu, e pe locul I.

In urma cu trei ani, am gasit la un magazin din Iasi DVD-ul. Evident ca l-am cumparat.

Am vazut un interviu cu operatorul filmului, care declara ca prima parte a fost filmata pe o pelicula experimentala, care la developare s-a dovedint a avea defectiuni. Asa ca s-a refilmat prima parte, apoi a doua, doar cu banii pentru jumatate de film !


Viorel Maier

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postretro56, on 12th June 2009, 15:22, said:

"fucking boring"? Asta e in engleza? Si ce inseamna?Inseamna o expresie triviala?Venita din partea unui "moderator"?Himm! .Si de ce ai continuat in romana,de ce n-ai dat-o mai departe pe engleza?Trebuia sa zici si tu ceva nu? Pe topicul asta nu iti aparuse numele.Si ai "bagat" o maimutareala in engleza, absolut aiurea, si-ti inchipui ca esti spiritual.Vezi ca aici sintem un grup de fani "Stalker" si arunci o invirtita in doua limbi si te cari.Asta ai inteles tu din film (pardon ptr. tine din "movie", ca esti cetatean american sau englez,nu?)ca n-are legatura cu cartea.N-ARE !Ne-am dat si noi seama.In calitate de fani sintem documentati! Si ? N-are si asta il face un film slab?
Pai inseamna ca Shining -Kubrick (nu-mi vine pe moment altceva)e un film slab ptr ca e deviat de la carte?
Sa auzim de bine
iata un exemplu de fan furibund, care nu accepta o parere diferita. cica o maimutareala in engleza... scuza-ma ca n-am folosit limba romana, din ratiuni estetice, aceasta fiind mult mai dura in perceptie, dar daca vrei tu, uite: calauza, aceasta minune a geniul cinematografic, e un cacat plictisitor. si iti spun si ce fac pe toti fanii psihopati, indiferent ca sint fani de calauze sau de madonne in chilotzi: e galben, caldutz si curge din putza

cit despre shining, este un film mediocru si ala, care nu doar ca a deviat de la carte, dar nici macar nu i-a placut autorului cartii. si apropo de autorul cartii si de carte chiar, trebuie sa recunoastem ca stephen king nu e in esenta lui decit un sandra brown al horror-ului. talentul lui se vede mult mai bine in filme ca shawshank redemption sau the green mile. dar fanii de horror in general inghit orice kkt, cu conditia sa fie bine imbibat in singe


View PostMalkataviv, on 2nd August 2009, 16:10, said:

Am avut sansa sa vad "Calauza" in (mai mult ca sigur) prima proiectie din Romania, intr-un amfiteatru al A.S.E. Bucuresti. Am avut sansa sa "merg cu filmul" inca de la inceput. L-am vazut de multe ori, de fiecare data intelegand ceva in plus.

In clasamentul sufletului meu, e pe locul I.

singura problema, cu voi astia care aveti cite un film pe locul 1 in suflet, si va uitati la el de sute de ori, "intelegind din ce in ce mai mult din el", este ca nu sinteti in stare sa scrieti nici macar 5 fraze despre ce-ati inteles din film. nici unul dintre geniile care au patruns acest cacat pelicoidal si care au postat in acest thread, n-au fost in stare sa treaca in exprimare dincolo de "e un film genial" sau "vai ce imagine" sau "vai ce film genial". acuma io ma gindesc ca daca e un film asa genial si ai reusit sa-i patrunzi intelesurile absconse, dupa zeci si sute de vizionari, e cazul sa scrii macar un eseu de vreo 10000 de cuvinte in care sa explici si prostilor in ce consta genialitatea aceea atit de megageniala

#28
adelaide333

adelaide333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.02.2009
Nu imi amintesc prea multe din "STALKER", dar are citeva scene frumoase.  Tre' sa ma mai uit odata. SA spui ca e un film de rahat  e totusi excesiv. De rahat poate fi Jim Carey, si nici macar el... mai degraba aia, men in black, ala e un film de 3 lei. Calauza e totusi un film bun. Macar pentru atmosfera.

#29
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mosotti
Ca sa imi usurez eliminarea din forum, tot am 50%, voi spune ca ma declar responsabil de "vai ce imagine frumoasa"
Si ca atare ma simt atacat de formulare dumitale. Motivul e simplu. Ai negat totul, dar nu ai adus argumente cu care sa argumentezi optiunea..
Eu mi-am explicat .. de vedere, dta NU. In plus exprimarea e superba, " iti spun si ce fac pe toti fanii psihopati, indiferent ca sint fani de calauze sau de madonne in chilotzi: e galben, caldutz si curge din putza". Adica si pe mine.
Multam. Se vede ca esti moderator si ca meriti acest titlul.
Nu te mai reclam ca pe celalalt, pt ca am vazut pe pielea mea cum cu procesele user vs mod. in acest forum...
Of topic. Are cinea linkul de la reclama aia suberba "n-am cu cine"?
Daca nu o sa mai apar multa vreme e clar de ce..

#30
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007
Ce se intelege din film? Incepe prin a servi un miraj ravnit de  toti oamenii : existenta unui loc ( in acest caz o ipotetica camera) care ar putea indeplini orice dorinta. Actiunea e plasata , cel putin dupa parerea mea, intr-un peisaj dostoievskian : filmarea initila in apa si negru, 'oamenii sarmanii' care se angajeaza in inceputul calatoriei, o discutie 'progresista' , plus aceea atmosfera indescriptibila pe care probabil doar rusii o stapanesc atat de bine. Pe masura ce ne apropiem de "Zona" , cadrul treptat se schimba...ca si in apropierea unui loc sacru, assa cum ar trebuie sa fie un asemnea tinut. Filmarea devine color, peisajul se schimba, trece de la saracia urbana la o frumusete naturala, e o resacralizare , un fel de recastig al Paradisului pierdut.
"Zona" isi are propriile legi, de exemplu poate fi traversata doar intr-un fel, plus altele care fac acest tinut ( la urma urmei din cat imi aduc aminte s-a format in urma impactului cu un meteorit extraterestru) unic si special.
Dar urmeaza deziluzia : calatorii incep sa se indoiasca de veridicitatea dorintelor lor si apoi a calauzei lor, care e relevat drept un profitor care spre a supravietui aducea tot felul de oameni in acel tinut. E din nou o desacralizare, o sfarmare a iluziilor, o recadere in cotidian, in banalitatea materiala...
"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa se implineasca" ar fi o sintagma potrivita acestui film. Sunt convins ca mai sunt multe alte simboluri, imi cer scuze fiindca am vazut filmul de ceva timp si nu mai tin minte toate amanuntele, ceilalti ma pot completa daca doresc.
Nu ma intereseaza injuriile sau alte manifestari suburbane.
O zi buna!

#31
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Pe DVD-ul aparut in Romania apar, cum a mai zis cineva interviuri cu operatorul si cu alte persoane implicate in filmari. Un tip spunea la un moment dat ca in varianta originala (cea distrusa) a aparut o scena in care erau vreo 8 tancuri si nu-stiu-cate transportoare care erau in mijlocul unei mlastini acoperite de muschi si degradate. In a doua varianta s-a aprobat pt. filmari doar un sfert din numarul initial de tancuri si transportoare si aveau la dispozitie doar 90 de minute pt. filmari, si nu trei zile de cat aveau nevoie. Au rezolvat doua probleme: au aranjat aparatele si le-au filmat in asa fel incat sa para mai multe si cea de-a doua legata de manevrarea aparatelor prin mlastina, adica fara sa lase urme in mlastina fragila, trebuia sa dea impresia ca sunt acolo de 20 de ani. Lista este mai lunga, Calauza un prima parte era un personaj mai profitor si mai avar, in a doua varianta este mai accentuata latura umana si cea profitoare mai estompata.
Tarkovski a trecut prin iad in timpul filmarilor, era atat de bolnav incat nu manca nimic, bea doar apa fiarta.

#32
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GM_GOpfEQUw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JYEfJhkPK7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by eddingro, 13 January 2013 - 21:15.


#33
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Se pare ca nici eu nu am inteles acest film. Daca credeti ca e prea profund pentru mine, nu va contrazic, dar eu l-am trecut pe lista "cele mai proaste filme".

PS: alaturi de Solaris.

#34
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Încearcă să citești cărțile, poate vei înțelege.

#35
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Vorbim despre filme, nu carti.

Am citit Parfumul (una dintre cartile mele preferate), apoi am vazut filmul (destul de slab). Am citit Rain Man (scrisa dupa carte; ii avea pe protagonisti pe coperta), apoi am vazut filmul. Se pune ? Nu.

#36
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Am citit nuvela (se numeşte ˝Picnic la marginea drumului˝) care este deosebită într-adevăr.
Filmul l-am văzut prima dată la cinematecă. M-a enervat la maxim. Nu mai zic de criticile cum că e un film abscons, ermetic în care ˝vrea să zică...˝, ˝autorul a vrut să spună...˝, un atac la regimul comunist, nu ştiu ce... bla, bla, bla, etc etc etc.

Recent într-o dimineaţă liniştită, singur acasă, i-am dat drumul filmului. Mi-a plăcut foarte mult. Autorul nu vrea să spună nimic. E un film, pur şi simplu, făcut de un regizor foarte talentat, rus şi atât.
(Nu cred că e necesară citirea nuvelei -desigur nuvela e foarte bună. Merită citită pentru ea)

---------
Apropo, într-un dialog între Bob Dylan şi Joan Baez, Dylan îi spunea tipei ceva de genul ˝Hai să compunem nişte piese, nişte versuri, după aceea ne vor pune criticii ce am vrut să spunem...˝ Posted Image

Edited by eddingro, 13 January 2013 - 22:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate