Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Encodare (conversie) din .mkv in .avi

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

View PostWebMan, on Mar 31 2007, 17:07, said:

Iar vorbiți de CALITATE la o transformare în AVI, când nu aveți habar...

Codecul DivX 6.5.1 are FULL SUPORT HD, deci nu se pierde nimic pe drum...
Adevărul e că de la un MKV la un AVI, nu pot spune CÂT se pierde, dar este ceva ceea ce ochiul UMAN nu va observa NICIODATĂ...

Vă spune UNUL care are peste 100 de releasuri HD (AVI, DivX 6.5.1).


Atunci de ce nu este folosit DivX 6.5.1 pentru BluRay/HD-DVD Rip-uri ?  :huh:

:rolleyes:

#20
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pentru ca nu este inclus in standardele (specificatiile) acestor tip de DVD-uri, cum ar fi: H264, Mpeg2, VC1.

enjoy,
Mtz

#21
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Ai citit in graba  :P

Era vorba de  BluRay/HD-DVD Rip-uri ,cele facute de scene group-uri si non-scene group-uri.
Toti folosesc x264.

#22
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006
Pt ca x264 (pt hd indeosebi) respectiv xvid sunt free.

#23
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Da.
Plus ca x264 e mult mai bun decat XviD cand vine vorba de calitate,au fost atatea discutii si comparatii pe forumurile de specialitate.

#24
Kryss05

Kryss05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.01.2007
Mah baieti de cateva zile tot citesc depre aceste filme in format mkv..despre faptul ca nu exista player care sa redea asa ceva..despre..despre...
Dar oare exsita player care sa citeasca MKV???
EXISTA!!!!!!!!!!!!!
http://www.tvix.co.k...e...id=377&pg=1
asa ca pastrati filmele HD si nu le convertiti.... ;) ;) ;)


A si poate gasesc umpic de ajutor de la voi..in special de la Mtz care mi se pare SuperOK Tipu..il vad ca se implica intr-o gramada de forumuri cu sfaturi etc..
Am un film mkv mai exact I robot si am observat ca sunetul nu se sincronizeaza cu imaginea, trebuie sa umblu la MPC ca sa il sincronizez..
Cum fac ca sunetul sa nu mai fie decalat fata de imagine si sa il remuxez daca am zis corect..
Nu sunt expert in ale calculatoarelor insa ma descurc...am mkvmerge dar nu sti ce pot face acolo la sunet cum sa il sincronizez..
PLSSSSS HELLLLLP MEEEE!!!!!

Edited by Kryss05, 09 August 2007 - 23:11.


#25
TupaC

TupaC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 05.02.2006
Deci nu inteleg am si eu un video in format mkv problema ca e prima data cand l-am rulat mergea OK se vede execelent.Apoi am chemat un prieten sa-i arat si lui cum se vede si "bang" wtf imi merge in reluare se incarca procesorul 100% de 2 zile tot asa imi face, stie cineva care-i problema ce sa fac ?
Am cautat pe google si altii au mai spus ca iti trebuie un PC bun cica de asta nu merg bine mkv-urile.

PC-ul meu:Amd 2400+
1 GB Ram 400Mhz
placa video fx 5600

Adevarat ii cam vechi PC-ul dar ciudat e cum mi-a mers prima oara filmul.

#26
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006

View PostKryss05, on Aug 10 2007, 00:02, said:

Am un film mkv mai exact I robot si am observat ca sunetul nu se sincronizeaza cu imaginea, trebuie sa umblu la MPC ca sa il sincronizez..
Cum fac ca sunetul sa nu mai fie decalat fata de imagine si sa il remuxez daca am zis corect..

In mkvmergegui dupa ce incarci filmul si selectezi coloana sonora, dai pe "format specific option" si ai un camp "delay (in ms)". Cu + sau - in ms poti seta coloana audio.

#27
Kryss05

Kryss05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.01.2007

View Postflorinbss2, on Aug 10 2007, 09:32, said:

In mkvmergegui dupa ce incarci filmul si selectezi coloana sonora, dai pe "format specific option" si ai un camp "delay (in ms)". Cu + sau - in ms poti seta coloana audio.

Yep !!! A mers ...multumesc mult man..

#28
Seahawk

Seahawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 25.04.2006
Salve. Am un film HD in container mkv, are aproape 8 GB si vreau sa-l micsorez. Deoarece DVD-DL au momentan preturi nerusinat de mari si nu vreau sa-l impart in 2, m-am gandit ca cel mai perfect ar fi sa-l micsorez. Din cate am inteles se pierde calitate daca il fac avi, asa ca as vrea sa-l encodez tot mkv. Cu ce program pot face asta ? Multumesc

#29
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca AutoMKV.
Eu, intr-un asemenea caz, as da banii pe un DL, pentru ca nu degeaba l-a facut autorul de 8GB. A avut el motivele lui, sper bine intemeiate.

enjoy,
Mtz

#30
tvix_romania

tvix_romania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.06.2007

View PostMtz, on Apr 3 2007, 21:12, said:

N-ai inteles ca deocamdata niciun player nu citeste mkv?

enjoy,
Mtz


Este un player pe piata noastra si singurul din lume care citeste mkv/H.264 si face upscalling 1080p  -_-

#31
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pe 3 Aprilie 2007 nu era.

enjoy,
Mtz

#32
tvix_romania

tvix_romania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.06.2007

View PostMtz, on Oct 5 2007, 17:30, said:

Pe 3 Aprilie 2007 nu era.

enjoy,
Mtz

Ups..am uitat sa ma verific data, da, in Romania nu era.  :newblush:

#33
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

View PostSeahawk, on Oct 4 2007, 09:22, said:

Salve. Am un film HD in container mkv, are aproape 8 GB si vreau sa-l micsorez. Deoarece DVD-DL au momentan preturi nerusinat de mari si nu vreau sa-l impart in 2, m-am gandit ca cel mai perfect ar fi sa-l micsorez. Din cate am inteles se pierde calitate daca il fac avi, asa ca as vrea sa-l encodez tot mkv. Cu ce program pot face asta ? Multumesc


L-ai tras degeaba HD daca vrei sa il re-encodezi.
Mai bine trageai varianta DVD-R PAL/NTSC.

Il imparti cu mkvmerge in 2 bucati care sa incapa pe 2xDVD5 si ramai cu aceeasi calitate ( dureaza ~ 15 min )

Edited by InTech, 05 October 2007 - 19:38.


#34
nicumur

nicumur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.07.2005
Cred ca aici se face o confuzie intre player si Media Center...
Player-ul merge doar cu discuri BluRay (sau HDVD), nu are de unde sa stie sa citeasca(inca) .mvk sau H.264...
Media Center este altceva - asa ca nu va mai scoateti ochii cu prostii...

#35
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Un player (fie ca e media center sau nu) care face play la fisiere de inalta rezolutie (adica HD), nu este musai sa fie HD DVD player sau Blu-Ray player.
HD nu_este_egal_cu HD DVD sau Blu-Ray. HD DVD si Blu-Ray sunt niste formate bazate pe HD.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 18 November 2007 - 14:52.


#36
sabinus

sabinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.03.2006
Pe scurt, pana la urma, azi 05.01.2008 exista pe piata romaneasca vreun player macar HD DIVX sub 1000 RON ?
Dar care sa aiba si cititor de DVD / CD obligatoriu.. pt. ca altfel am gasit la vreo 800-900 RON.

Edited by sabinus, 05 January 2008 - 03:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate