Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Router ASUS WL530g ...probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
breb02

breb02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.02.2005
Am un router ASUS WL530g...care pare destul de destept pt ceea ce vreau eu sa fac...respectiv sa shareuiesc netul la 2 calc + 1 laptop in casa. Unul din calc vreau sal conectez pe UTP, celalalt are un adaptor pe PCI wireless, deci va veni conectat la router wireless. Laptopul bineinteles ca tot wireless va veni conectat. Problema e ca am incercat in toate felurile sa config routerul, dar nu vrea. In mod normal, de la ISP am net dupa MAC, si cu autentificare cu un user si o parola. Autentificarea o fac cu un programel numit Internet_starter, care trimite un user si o parola la un IP (respectiv la getway-ul ISP-ului). IPul, DNSurile si celelalte setari de retea le ia prin DHCP. Aceste setari la ia placa si fara sa fie conectat Internet_starterul. In schimb nu merge netul pana nu se face autentificare cu Internet_starterul.

Acum, eu pe router am ales modul PPTP ("ADSL connection that requires username, password and IP address. It is known as PPTP"). Mi s-a parut cel mai potrivit. Am configurat portul WAN static, pt ca in mod normal netul imi merge si daca pun eu IPul static.

Netul tot nu imi merge prin router. Tot ce mi se pare ca nu ar fi OK e faptul ca modul PPTP de la router ma lasa sa bag un user si o parola pe care sa le trimita el mai departe....dar nu ma lasa sa bag si IPul unde sa le trimita, asa cum ma lasa programelul Internet_starter. Oare stie singur routerul sa le trimita la getwayul de la ISP?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
anxiety

anxiety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.02.2007
Ce-ar fi sa incerci cu PPPoE .

   http://www.ddp.ru/up.../PDF/WL530g.pdf

#3
breb02

breb02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.02.2005

View Postanxiety, on Feb 26 2007, 17:17, said:

Ce-ar fi sa incerci cu PPPoE .

   http://www.ddp.ru/up.../PDF/WL530g.pdf

Am si manual la el...am citi ce zice pe acolo.
Am incercat si PPPoE. Tot nu merge.

Am sa pun niste poze...poate sunt mai lamuritoare.
In legatura cu conexiunile fizice, am verificat totul..si sunt OK. Cablurile pot fi oricum, pt ca stie "Auto cross-over function (MDI-X)".

Deci, iata cum l-am configurat:
- Am ales PPPoE
Attached File  1.jpg   96.06K   109 downloads
- am introdus userul si parola
Attached File  2.jpg   96.06K   68 downloads
- in cazul in care as fi ales PPTP la primul pas...ma intreba si de IPuri, ca in poza urmatoare
Attached File  2_1.jpg   96.06K   55 downloads
- apoi configurarea wirelss
Attached File  3.jpg   96.06K   59 downloads
-cere restart...si ii dau restart la router

dupa restart...daca ma uit la configurare IP a routerului, arata cam asa:
-daca am ales PPTP
Attached File  4.jpg   769.05K   51 downloadsAttached File  4_1.jpg   769.05K   36 downloadsAttached File  4_2.jpg   769.05K   26 downloads
-daca am ales PPPoE...acelasi lucru ca si la PPTP, doar ca se dezactiveaza cele 3 campuri de la WAN IP Settings

Daca dau un "ipconfig /all" ...toate setarile placii de retea sunt corecte. DHCPul de pe router functioneaza OK.
Ce sa mai fac? Am ramas fara idei!

#4
breb02

breb02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.02.2005
Routerul l-am testat in alta retea unde IPurile tot dinamic sunt alocate, dar nu este nevoie de autentificare...si totul functiona perfect. Deci clar e ceva de la modul in care se autentifica la ISP...zic eu :)

#5
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006

View Postbreb02, on Feb 26 2007, 20:14, said:

Routerul l-am testat in alta retea unde IPurile tot dinamic sunt alocate, dar nu este nevoie de autentificare...si totul functiona perfect. Deci clar e ceva de la modul in care se autentifica la ISP...zic eu :)

Pentru autentificare conexiunea ta de Internet necesita rularea unei mici aplicatii, care desi seamana cu PPPoE nu este asa ceva.
Similar este si in reteaua C-Zone.
Routerele au doar cateva moduri de conectare standard, nerecunoscand metode particularizate de fiecare provider in parte.

Ai luat plasa, trebuia sa te informezi in prealabil.

Sorry

#6
breb02

breb02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.02.2005
Cred ca in spatele retelei de cartier este, cum bine zici, CZone.
Nu am luat teapa pt ca doar am imprumutat routerul de la un coleg in scopul de a testa aceasta posibilitate.
Urma ca in cazul in care puteam realiza conexiunea, sa imi fi achizitionat si eu unul (nu neaparat modelulu acesta).

Oricum...ar fi fost frumos, scapam de un calculator care trebuie sa stea deschis tot timpul, de un proxy, aveam conexiune wireless pt laptop...
Chiar nu se poate face nimic?

#7
xeodigi

xeodigi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.09.2005

View Postbreb02, on Feb 26 2007, 23:23, said:

Cred ca in spatele retelei de cartier este, cum bine zici, CZone.
Nu am luat teapa pt ca doar am imprumutat routerul de la un coleg in scopul de a testa aceasta posibilitate.
Urma ca in cazul in care puteam realiza conexiunea, sa imi fi achizitionat si eu unul (nu neaparat modelulu acesta).

Oricum...ar fi fost frumos, scapam de un calculator care trebuie sa stea deschis tot timpul, de un proxy, aveam conexiune wireless pt laptop...
Chiar nu se poate face nimic?


SE POATE FACE  SUNA-MA SI VB; 0721417171

#8
perfectscore

perfectscore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.05.2009
am si eu router Wl530-v2 ...stiti cumva cum pot afla portul de la un site si sa il deschid ....k am citit k routerul blocheaza unele porturi ...:D

#9
silvik1313

silvik1313

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.05.2005
Eu am alta problema. Acelasi router imi limiteaza viteza download+upload la aproximativ 2.2 mb/s. Inainte sa folosesc routerul acesta dadeam jos de pe torrent in medie cu 4.5 mb/s, indiferent daca faceam si upload. Nu am gasit nicaieri sa scrie ceva de bandwidth limit sau asa ceva. Folosesc o conexiune RDS Fiberlink, care intra in router si pleaca la 2 pc-uri prin cablu si, ocazional, fireles la un notebook.
Mi-am dat seama ca e limitat cumva din graficele facute de uTorrent cu vitezele D si U. Se poate vedea o simetrie intre viteza de download si cea de upload, in intervalul de timp in care am facut download. Practic, la orice moment de timp, suma D+U e constanta si tinde spre 2.2 mb/s. Ma streaseaza.

A mai patit cineva? Sugestii... ?

Attached Files


Edited by silvik1313, 05 June 2009 - 11:46.


#10
puciu4u

puciu4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.07.2008
Asemanator cu silvik. Am si eu un router wireless asus wl-500g premium v2 dar sunt foarte dezamagit de el. Am conexiune pppoe la rds de 100 mb/s si asa cum ma asteptam nu o sa ating niciodata valorile astea nici direct pe cablu. La testul de banda efectuata pe direct mi-a afisat banda de 50mb/s insa dupa conectarea laptopului la router pe lan valoarea maxima atinsa este de 20mb/s iar pe wlan este de 10mb/s ceea ce inseamna o viteza maxima de download de 1.5 mb/s. Mi se pare inadmisibil asa ceva tinand cont ca sunt cu laptopul la 3m de router. Plus ca atunci cand ma joc in retea cu inca o persoana conectata la router imi cade conexiunea. Un prieten are un router wireless MSI si cu laptopul la 3 camere distanta (ceea ce inseamna 3 pereti) downloadeaza cu 7mb/s pe wlan. Gresesc undeva in setarile router-ului sau doar atat poate? Mentionez ca am pe el dd-wrt.

#11
xpl

xpl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.07.2007
Salut.. sunt pe cale sa achizitionez un rooter (cel de la titlul topicului). As vrea sa stiu daca'l pot folosi cu RDS Fiberlink si in cazul in care e posibil as avea nevoie de niste indrumari.

Aici gasiti un site cu detalii legate de rooter.

Multumesc anticipat.

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Mda, e un router "portabil".
Am unul si il folsesc doar in vacante, pentru ca in UE hotelurile cred ca wireless internet e inca ceva premium :@

E mic, raza de acoperire scazuta, se incinge puternic si asta face cu timpul sa se blocheze.

Daca doresti ceva mic si bun recomand un Linksys WRT54GC

Recomand prietenul mai scump si mult mai bun: Asus WL-500gp v2

#13
xpl

xpl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.07.2007
faza e ca momentan nu imi permit un router bun.. si pe asta il iau la jumatate de pret de la un prieten.
Deci e compatibil cu RDS Fiberlink ?

#14
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Iar eu recomand sa NU iti iei nici unul dintre astea pt. fiberlink. Pur si simplu nu fac fata procesoarele la 50mbps, de 100mbps nici nu mai zic.
Nu, din pacate nu-ti pot recomanda nimic care sa mearga la viteza maxima, nu mi-a trecut asa ceva prin mana.
In schimb, daca nu te intereseaza prea mult viteza, sunt OK toate cele de mai sus. Pe wireless oricum nu te astepta la minuni, mai mult de 20-25mbps nu am vazut niciodata.

Edited by Alice, 15 February 2010 - 23:39.


#15
xpl

xpl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.07.2007
Atunci recomanda'mi tu niste routere.. dar accesibile.

Pana atunci repet, ca nu am primit niciun raspuns concret : e compatibil acest router cu RDS Fiberlink ?

#16
Cocosescu_Undercover

Cocosescu_Undercover

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.07.2009

View PostAlice, on 15th February 2010, 23:38, said:

Iar eu recomand sa NU iti iei nici unul dintre astea pt. fiberlink. Pur si simplu nu fac fata procesoarele la 50mbps, de 100mbps nici nu mai zic.
Nu, din pacate nu-ti pot recomanda nimic care sa mearga la viteza maxima, nu mi-a trecut asa ceva prin mana.
In schimb, daca nu te intereseaza prea mult viteza, sunt OK toate cele de mai sus. Pe wireless oricum nu te astepta la minuni, mai mult de 20-25mbps nu am vazut niciodata.

Un Cisco din seria 800 gen 876 ar face fata? Ce CPU ar trebui sa aiba?

#17
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
WTF? Incerci sa ajuti pe cineva si-ti sare in cap.
Am zis ca toate merg. Deci sunt compatibile.

Cocosescu: 876 e pentru ADSL, deci clar nu ne intereseaza. Probabil vroiai sa spui 871, ala are portul de WAN pt. Ethernet, dar Cisco zice ca "duce" 12.8 mbps. Tu ce crezi, face fata la 100mbps? PPPoE + NAT?

#18
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
nu-l recomand din doua motive. primul ar fi ca se incalzeste dupa 2 ore foarte mult si al doilea este ca pierde conexiunea dupa 10 ore si trebuie scoasa si repusa alimentarea. eu l-am folosit doua saptamani dupa care a crapat si am luat un d-link dir 300 pe care il folosesc de 6 luni pe pppoe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate