Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Spalatorie auto

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
adrian_buc

adrian_buc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2006
Help !!

Vreau sa deschid o spalatorie auto in Bucuresti... desi sunt multe spalatorii auto, am vazut ca "merge" ... M-ar interesa detalii cu privire la orice mi-ar putea fi de folos ..de la spatiu ..pana la angajati ..etc .... mentionez ca as putea investi cam 20000E.
Orice sfat e bine venit . . .

#2
Tino

Tino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 17.08.2006
pai...ia o hartie si un pix si incepe :
- costuri pentru inceput : amenajari interioare si exterioare , unelte , scule ...etc  pentru lucru , plata in avans pe cel putin 3 luni (chiria)
- costuri lunare : salarii , chiria , factura curent , cheltuieli neprevazute , o suma destul de acceptabila pentru publicitate (site-uri , anunturi in ziare , fluturasi , etc etc ).
aduni tot ce-i aicea la costuri lunare si iti da o suma X ;dupa-aia iti faci un castig REAL pe hartie ( de ex. 3 masini pe zi de luni pana vineri iar sambata 2 masini ), aduni toate castigurile si daca suma ii mare ca X ... atunci inseamna ca merita investit  daca nu ... ciuciu profit  :peacefingers:
n-am prea explicat cine stie ce dar na... o idee :) :P



oamenii destepti fac bani pe spatele oamenilor prosti :) FI Destept si nu lasa pe nimeni sa te conduca  :coolspeak:

#3
mariuspa

mariuspa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.10.2005

 adrian_buc, on Feb 25 2007, 12:37, said:

Help !!

Vreau sa deschid o spalatorie auto in Bucuresti... desi sunt multe spalatorii auto, am vazut ca "merge" ... M-ar interesa detalii cu privire la orice mi-ar putea fi de folos ..de la spatiu ..pana la angajati ..etc .... mentionez ca as putea investi cam 20000E.
Orice sfat e bine venit . . .

Spatiul il ai? Aici e de fapt marea problema... in rest afacerea nu e prea complicata.
Faci bani... dar trebuie sa intepenesti langa ea ca sa nu te fure angajatii. Crede-ma ca stiu ce spun. Si sa nu imi raspunzi ca pui nu stiu ce sisteme sau camere de luat vederi. Inventivitatea romanului nu are limite cand vine vorba de furaciuni. Deci... pregateste-te sa stai acolo 24/7... tu sau o persoana de incredere (ai grija sa nu fie de "incredere"  :) )

Succes!

#4
bimmer_2

bimmer_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.02.2007
20000E investiție este bine...î-ți ajung pt 4 locuri de lucru.
O mașină mai bunicică de spălat, d-aia cu presiune costă în jur de 3-4000E. Daca vrei informații suplimentare despre utilajespune și vb detaliat. Tre să te duci la firme mai serioase pt a beneficia de un service bun, că se strică destul de repede... bine, nu în două zile... Ai grijă că aceste mașinării merg și pe benzină...

Ca amenajare cel mai bine se pretează cortul sau construcții ușoare din PPE.

În rest ia aminte la cei de mai sus...

Ai forte multă grijă la locație...asta este hotărâtoare...tre să fie un loc pe unde este circulație...pe unde oamenii vin acasă de la muncă...etc...fă un mic studiu...vezi alte spălătorii din zonă și vezi ce și cum. Ai grijă să ai acces la apă ușor...că pentru a băga apă tre făcute planuri, expertize, profesioniști, săpături, astea te rup la costuri ...câteva mii de E, presupun.

Reclama ți-o faci cu fluturași la intersecții și promoții, pt început...gen " la 5 spălări, una gratis"...
:coolspeak:
baftă și ține-ne la curent.

#5
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007
asta cu spalatoria este super afacere si nu neapart numai in capitala .
Sfaturi :
- vezi ca exista firmwe mari care iti dau echipamentele la preturi f. bune , in rate , cu conditia sa cumperi produse de spalat de la ei . Daca nu te descurcvi da-mi un pm si te ajut .
- atentie sa ai canalizare . altfel nu te poti apuca
- atentie la recuperarea apelor uzate . este un circuit ( o statie de epurare in miniatura ) care iti recupereaza apele , stafel pierderile vor fi mult mai mici .
- orienteaza-te pe produse de detailing auto . nu-ti imaginezi cat se castiga de la samsarii care vin cu masini de afara si le reconditioneaza ( la o tapiterie + plafon + polish profesional + spalat + polish interior care reconditioneaza plasticele + spalat pe dedesubt ) se castiga peste 200 lei . Cu 3 ore de munca a unui angajat
- adreseaza-te firmelor care au parcuri auto . am vazut nenumarate firme care au contract cu spalatorii , care vin isi lasa masina , adminsitratorul spalatoriei o parcheaza , ia cheile si suna omul . Si crede-ma ca am vazut de la Octavia la E klasse . Insa au incerdere ca esti serios .
- eu zic ca la 180 de lei ( int + exterior ) cu 4 spalaturi pe bani + 1 gratis se castiga bine de ambele parti

Precizare : fa-ti o boxa putin mai inalta 9 pt dube distributie , maxi taxi , etc.

#6
adrian_buc

adrian_buc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2006

 Tino, on Feb 25 2007, 15:50, said:

pai...ia o hartie si un pix si incepe :
- costuri pentru inceput : amenajari interioare si exterioare , unelte , scule ...etc  pentru lucru , plata in avans pe cel putin 3 luni (chiria)
- costuri lunare : salarii , chiria , factura curent , cheltuieli neprevazute , o suma destul de acceptabila pentru publicitate (site-uri , anunturi in ziare , fluturasi , etc etc ).
aduni tot ce-i aicea la costuri lunare si iti da o suma X ;dupa-aia iti faci un castig REAL pe hartie ( de ex. 3 masini pe zi de luni pana vineri iar sambata 2 masini ), aduni toate castigurile si daca suma ii mare ca X ... atunci inseamna ca merita investit  daca nu ... ciuciu profit  :peacefingers:
n-am prea explicat cine stie ce dar na... o idee :) :P
oamenii destepti fac bani pe spatele oamenilor prosti :) FI Destept si nu lasa pe nimeni sa te conduca  :coolspeak:

Aham ... de site o sa ma ocup personal (o sa-l "construiesc" eu), dar celelalte cheltueli nu le pot prevede pana nu ma apuc de treaba. Am inceput sa fac un studiu al pietei  sa vad cu ce ma lamuresc ...Pt inceput tre' sa dau cateva telefoane pt spatiu. . .
Merci pt timpul acordat. . . orice alte sfaturi sunt bine-venite. . .

#7
adrian_buc

adrian_buc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2006

 mariuspa, on Feb 25 2007, 15:57, said:

Spatiul il ai? Aici e de fapt marea problema... in rest afacerea nu e prea complicata.
Faci bani... dar trebuie sa intepenesti langa ea ca sa nu te fure angajatii. Crede-ma ca stiu ce spun. Si sa nu imi raspunzi ca pui nu stiu ce sisteme sau camere de luat vederi. Inventivitatea romanului nu are limite cand vine vorba de furaciuni. Deci... pregateste-te sa stai acolo 24/7... tu sau o persoana de incredere (ai grija sa nu fie de "incredere"  :) )

Succes!


Nu am spatiu . . . la inchiariat ma gandesc. Ai dreptate ..va trebui sa dorm acolo.. cel putin pt inceput ....
Tks..

#8
adrian_buc

adrian_buc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2006

 bimmer_2, on Feb 25 2007, 18:33, said:

20000E investiție este bine...î-ți ajung pt 4 locuri de lucru.
O mașină mai bunicică de spălat, d-aia cu presiune costă în jur de 3-4000E. Daca vrei informații suplimentare despre utilajespune și vb detaliat. Tre să te duci la firme mai serioase pt a beneficia de un service bun, că se strică destul de repede... bine, nu în două zile... Ai grijă că aceste mașinării merg și pe benzină...

Ca amenajare cel mai bine se pretează cortul sau construcții ușoare din PPE.

În rest ia aminte la cei de mai sus...

Ai forte multă grijă la locație...asta este hotărâtoare...tre să fie un loc pe unde este circulație...pe unde oamenii vin acasă de la muncă...etc...fă un mic studiu...vezi alte spălătorii din zonă și vezi ce și cum. Ai grijă să ai acces la apă ușor...că pentru a băga apă tre făcute planuri, expertize, profesioniști, săpături, astea te rup la costuri ...câteva mii de E, presupun.

Reclama ți-o faci cu fluturași la intersecții și promoții, pt început...gen " la 5 spălări, una gratis"...
:coolspeak:
baftă și ține-ne la curent.

Mda ... niste informatii suplimentare despre utilaje mi-ar prinde bine, te voi contacta cu sigurantza , dar sa rezolv cu spatiul . . . orice sfat e bine venit . . .
Tks ...vorbim ..

#9
adrian_buc

adrian_buc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2006

 bertone, on Feb 26 2007, 12:56, said:

asta cu spalatoria este super afacere si nu neapart numai in capitala .
Sfaturi :
- vezi ca exista firmwe mari care iti dau echipamentele la preturi f. bune , in rate , cu conditia sa cumperi produse de spalat de la ei . Daca nu te descurcvi da-mi un pm si te ajut .
- atentie sa ai canalizare . altfel nu te poti apuca
- atentie la recuperarea apelor uzate . este un circuit ( o statie de epurare in miniatura ) care iti recupereaza apele , stafel pierderile vor fi mult mai mici .
- orienteaza-te pe produse de detailing auto . nu-ti imaginezi cat se castiga de la samsarii care vin cu masini de afara si le reconditioneaza ( la o tapiterie + plafon + polish profesional + spalat + polish interior care reconditioneaza plasticele + spalat pe dedesubt ) se castiga peste 200 lei . Cu 3 ore de munca a unui angajat
- adreseaza-te firmelor care au parcuri auto . am vazut nenumarate firme care au contract cu spalatorii , care vin isi lasa masina , adminsitratorul spalatoriei o parcheaza , ia cheile si suna omul . Si crede-ma ca am vazut de la Octavia la E klasse . Insa au incerdere ca esti serios .
- eu zic ca la 180 de lei ( int + exterior ) cu 4 spalaturi pe bani + 1 gratis se castiga bine de ambele parti

Precizare : fa-ti o boxa putin mai inalta 9 pt dube distributie , maxi taxi , etc.

Aham .... am sa te contactez imediat ce rezolv cu spatiul ....tks man ...orice sfat e bine venit ...tinem legatura....

#10
adrian_buc

adrian_buc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2006

 bimmer_2, on Feb 25 2007, 18:33, said:

20000E investiție este bine...î-ți ajung pt 4 locuri de lucru.
O mașină mai bunicică de spălat, d-aia cu presiune costă în jur de 3-4000E. Daca vrei informații suplimentare despre utilajespune și vb detaliat. Tre să te duci la firme mai serioase pt a beneficia de un service bun, că se strică destul de repede... bine, nu în două zile... Ai grijă că aceste mașinării merg și pe benzină...

Ca amenajare cel mai bine se pretează cortul sau construcții ușoare din PPE.

În rest ia aminte la cei de mai sus...

Ai forte multă grijă la locație...asta este hotărâtoare...tre să fie un loc pe unde este circulație...pe unde oamenii vin acasă de la muncă...etc...fă un mic studiu...vezi alte spălătorii din zonă și vezi ce și cum. Ai grijă să ai acces la apă ușor...că pentru a băga apă tre făcute planuri, expertize, profesioniști, săpături, astea te rup la costuri ...câteva mii de E, presupun.

Reclama ți-o faci cu fluturași la intersecții și promoții, pt început...gen " la 5 spălări, una gratis"...
:coolspeak:
baftă și ține-ne la curent.

Aaaa... si am uitat ..... cam ce spatiu mi-ar trebui pt cele 4 locuri .. ???
Cam cat costa o masina de spalat mai "desteapta" ??..gen automata ..

#11
adrian_buc

adrian_buc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2006

 bertone, on Feb 26 2007, 12:56, said:

asta cu spalatoria este super afacere si nu neapart numai in capitala .
Sfaturi :
- vezi ca exista firmwe mari care iti dau echipamentele la preturi f. bune , in rate , cu conditia sa cumperi produse de spalat de la ei . Daca nu te descurcvi da-mi un pm si te ajut .
- atentie sa ai canalizare . altfel nu te poti apuca
- atentie la recuperarea apelor uzate . este un circuit ( o statie de epurare in miniatura ) care iti recupereaza apele , stafel pierderile vor fi mult mai mici .
- orienteaza-te pe produse de detailing auto . nu-ti imaginezi cat se castiga de la samsarii care vin cu masini de afara si le reconditioneaza ( la o tapiterie + plafon + polish profesional + spalat + polish interior care reconditioneaza plasticele + spalat pe dedesubt ) se castiga peste 200 lei . Cu 3 ore de munca a unui angajat
- adreseaza-te firmelor care au parcuri auto . am vazut nenumarate firme care au contract cu spalatorii , care vin isi lasa masina , adminsitratorul spalatoriei o parcheaza , ia cheile si suna omul . Si crede-ma ca am vazut de la Octavia la E klasse . Insa au incerdere ca esti serios .
- eu zic ca la 180 de lei ( int + exterior ) cu 4 spalaturi pe bani + 1 gratis se castiga bine de ambele parti

Precizare : fa-ti o boxa putin mai inalta 9 pt dube distributie , maxi taxi , etc.


Si cam ce spatiu ar fi ideal pt inceput  ??? cat costa o masina de spalat mai "mestesugara" , automata etc.....sa rezolve un auto in cat mai putin timp ... nu cum am stat la spalatoria de langa mine peste 60 minute pt curatat interior si spalat exterior . . .

#12
bimmer_2

bimmer_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.02.2007

Quote

Aaaa... si am uitat ..... cam ce spatiu mi-ar trebui pt cele 4 locuri .. ???

200mp ar fi necesari (20mX10m)cam minim pt 4 locuri.

O mașină automată poate să coste de la 20.000E în sus...so...fă cu mâna... :wave:

Oricum românul se duce cu precădere la cele manuale...cele automate nu prea sunt la modă la noi în țară și sunt ocolite... și oricum, românilor le place să stea la coadă... :OK:

#13
adrian_buc

adrian_buc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2006

 bimmer_2, on Feb 28 2007, 17:44, said:

200mp ar fi necesari (20mX10m)cam minim pt 4 locuri.

O mașină automată poate să coste de la 20.000E în sus...so...fă cu mâna... :wave:

Oricum românul se duce cu precădere la cele manuale...cele automate nu prea sunt la modă la noi în țară și sunt ocolite... și oricum, românilor le place să stea la coadă... :OK:

Daa.. cam asa e ..romanul vine la cele manuale... in plus am inteles ca astea automate cam zgarie caroseria si d'aia fug astia de ele. Unul dintre dezavantaje la cele manuale ar fi ca se sta cam mult . . . dar cam asa e la noi se practica cozile ....

#14
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
As dori sa aflu cateva chestii:

1.Cat costa constructia unei hale pentru spalatorie?
2.Cat vine o factura la apa si la curent?
3.De unde se pot lua niste produse bune pentru spalatorie?

Mersi

#15
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

 moki, on Mar 20 2007, 14:03, said:

As dori sa aflu cateva chestii:

1.Cat costa constructia unei hale pentru spalatorie?
2.Cat vine o factura la apa si la curent?
3.De unde se pot lua niste produse bune pentru spalatorie?

Mersi

1. Depinde din ce vrei sa o faci, cel mai ieftin faci peretii din OSB de 18mm, pe exterior pui polistiren expandat ca e mai ieftin, plasa si tinci si si acoperi cu fibra de sticla, bineinteles ca sub ea pui vata minerala de 10cm si nu mai ai treaba iarna, pui niste porti din alea de plastic, cam 3-400euro o poarta. Cat crezi ca ar putea costa cand o placa OSB de 2440mm pe 1220 mm ii 600-700mii?  
2. Pai folosesti maxim 150l la o masina, calculeaza tu. De curent nu stiu sa iti zic dar astea sunt calcule inutile oricum.
3. Firmele care vand aparatura vand si produse.

#16
sackyrof

sackyrof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2007
ce norme UE sunt pentru spalatorie auto ?? (daca exista) ar trebuie luate si ele in calcul

#17
ryady

ryady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 30.09.2003

 sackyrof, on Mar 24 2007, 17:21, said:

ce norme UE sunt pentru spalatorie auto ?? (daca exista) ar trebuie luate si ele in calcul

Noutati ceva? are cineva documentatie necesara ?

#18
mihai12345

mihai12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 26.03.2007

 demonyx, on Mar 20 2007, 15:15, said:

1. Depinde din ce vrei sa o faci, cel mai ieftin faci peretii din OSB de 18mm, pe exterior pui polistiren expandat ca e mai ieftin, plasa si tinci si si acoperi cu fibra de sticla, bineinteles ca sub ea pui vata minerala de 10cm si nu mai ai treaba iarna, pui niste porti din alea de plastic, cam 3-400euro o poarta. Cat crezi ca ar putea costa cand o placa OSB de 2440mm pe 1220 mm ii 600-700mii?  
2. Pai folosesti maxim 150l la o masina, calculeaza tu. De curent nu stiu sa iti zic dar astea sunt calcule inutile oricum.
3. Firmele care vand aparatura vand si produse.


Eu as zice ca 5-10 litrii la masina. Poate vroiai sa scrii 15l.
Oricum aparatul de spalare cu presiune nu consuma multa apa. Cu cel mic, hoby, de-abia uzi pamantul pe langa masina

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate