Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Broccoli - cum se cultiva?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005
Am gasit cateva informatii pe situri de limba engleza dar avand in vedere ca este o planta de climat rece doream si niste sfaturi autohtone. Ma poate ajuta cineva? Doresc sa ma apuc de cultivat broccoli in gradina si nu stiu prea multe...sa fac rasaduri, sa pun direct semintele? Cand se planteaza la noi? Mentionez ca am cumparat un plic de seminte soiul Green Calabrese.

Edited by rellyc, 19 February 2007 - 08:45.


#2
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postrellyc, on Feb 19 2007, 08:36, said:

Am gasit cateva informatii pe situri de limba engleza dar avand in vedere ca este o planta de climat rece doream si niste sfaturi autohtone. Ma poate ajuta cineva? Doresc sa ma apuc de cultivat broccoli in gradina si nu stiu prea multe...sa fac rasaduri, sa pun direct semintele? Cand se planteaza la noi? Mentionez ca am cumparat un plic de seminte soiul Green Calabrese.

tehnologia de cultura e aproape identica cu a conopidei.
daca nu gasesti, spune si iti zic cum e la brocoli. :peacefingers:

#3
raluca_risca

raluca_risca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.10.2006

View Postrellyc, on Feb 19 2007, 08:36, said:

Am gasit cateva informatii pe situri de limba engleza dar avand in vedere ca este o planta de climat rece doream si niste sfaturi autohtone. Ma poate ajuta cineva? Doresc sa ma apuc de cultivat broccoli in gradina si nu stiu prea multe...sa fac rasaduri, sa pun direct semintele? Cand se planteaza la noi? Mentionez ca am cumparat un plic de seminte soiul Green Calabrese.
Acum cativa ani mi-a adus cineva niste seminte de broccoli din Australia. Eu le-am cultivat in gradina la mine in luna martie-aprilie. Tin sa precizez ca pamantul avea ingrasamant natural si poate de aia au iesit. In luna august sau septembrie (nu mai stiu exact) au iesit niste mandrete de broccoli. A fost prima oara cand am cultivat asa ceva. Nu necesita cine stie ce cunostinte.

#4
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006
A pus  o  amica  anul  trecut si  s-au facut . Asta  e perioada  pt. a  planta  semintele  pt.  rasad ,  le  lasi  45 zile,
apoi  le  pui  in gradina la  o  distanta  de  40  cm . Rodesc  in  iunie-iulie . Daca  le  pui  mai  repede ai  sanse  sa  mananci  in  iunie. Am luat  si  eu seminte  de  la  Starsem , sper  sa  fie  bune . Succes !

Edited by kikina, 19 February 2007 - 17:27.


#5
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005

View Postkikina, on Feb 19 2007, 17:26, said:

A pus  o  amica  anul  trecut si  s-au facut . Asta  e perioada  pt. a  planta  semintele  pt.  rasad ,  le  lasi  45 zile,
apoi  le  pui  in gradina la  o  distanta  de  40  cm . Rodesc  in  iunie-iulie . Daca  le  pui  mai  repede ai  sanse  sa  mananci  in  iunie. Am luat  si  eu seminte  de  la  Starsem , sper  sa  fie  bune . Succes !
Multumesc frumos de ajutor, asta si intentionam sa pun acum semintele pt rasad intr-un mic solar facut de tata si apoi la sf. lui martie sa le plantez in gradina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate