Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Afacere - hartie igienica

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
vladut

vladut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.09.2005

 bogda, on Mar 19 2007, 17:16, said:

Am o afacere in domeniu si iti pot spune ca merge atita timp cit tu faci si distributia.
Lasa deoparte prostiile cu supermaketuri si hoteluri si altele asemenea ca nu le prinzi .Gindeste-te la cite chioscuri de ace brice si c...ice sunt pe o strada,  cite sunt intr-un cartier  , citi pensionari se aprovizioneaza de la acestea, si fa o socoteala .
Vinzari de valoare mica dar foarte numeroase sunt mai bune decit foarte rare de valori mai mari




Ai mare dreptate. Si eu am avut afacere cu hirtie igienica pe care am vindut-o acum un an tocmai din cauza ca nu mai aveam timp nici sa mor din cauza alergaturii.Faceam pe soferul la greu, pentru ca soferii mei nu prea aveau chef sa treaca pe la magazine. Eu am prins un hotel, dar cu interventia unei cunostinte, altfel am dat numai la magazine si en-gros.Se vindea foarte bine si mergea super. In schimb dupa toate calculele facute nu mi-ar fi mers cu servetelele.

#20
SilQ

SilQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2007
Salutare, tare pesimiste sunt ideile voastre de mai sus :huh:    Apoi dau dreptate colegului de mai sus care zicea ca nu toti castigam la loto si decat sa stai degeaba... azi am achizitionat o linie de productie a hartiei igienice si a prosoapelor. Maine urmeaza sa le instalez, sa vedem ce va iesii...

#21
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Ne povestesti ceva despre hartia aceea?  Cum a mers treaba?
Vinzi?
Personal nu sunt adeptul acelor produse (nu le folosesc) si nu cred ca m-ar interesa . Volum mare (fizic) valoare mica pe unitatea de volum, si asa mai departe. Nu mai pun la socoteala concurenta.
Sunt convins ca daca te adresezi catre segmentul lowcost, castigul pe produs va fi foarte redus si nu vei fi rentabil decat daca reusesti sa vinzi volume impresionante. Ceea ce pt inceput nu va fi posibil.
Dar faza cu concurenta din pctul meu de vedere sta cam asa:
Orice produs poate fi vandut! De aici incolo sunt variatiuni pe aceeasi tema.
Daca iti identifici piata si stii sa vinzi , poti face orice.  De preferat sa cunosti piata catre care vrei sa te adresezi. Altfel, vei avea un insucces de inceput care iti va lua tare din elan. Chiar daca ulterior vei incepe sa te "luminezi".

Edited by valetin, 07 October 2009 - 16:19.


#22
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 cosmin_miu, on 21st February 2007, 01:22, said:

ca, comerciat hartia igienica se vinde in cantitati foarte mari....mai multa ca painea . Nu prea cred ca e o afacere de `rahat`
numai intr-un singur magazin cred ca vand intre 5-10 baxuri hartie ig pe zi. Sunt 2 tipuri de clienti care vor ambalata (2-4 buc) si neambalata. In special se cauta hartia ROZ

Eu de exemplu pe cea alba si neambalata o cumpar cu 1500 buc (en-gros) iar cea roz ambalata 4buc si 32(parca) tip ONDA cu 2500 buc. Pe buzau este un producator cel cu hartia alba de 1500 si se descurca bine.

ONDA roz e de 24 buc in carrefour si kaufland si de 40 buc la metro.

#23
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007

 zigo, on 5th October 2009, 13:23, said:

ca idee: intotdeauna m`am gandit la urmatoarea: sa fie hartii igienice imprimate cu bancuri...sau anunturi de mica publicitate...omu cat se c.c. se plictiseste...nu?


Ca sa pui in practica si sa sustii cu adevarat aceasta ideea buna , trebuie sa te gandesti la angajarea a doi- trei umoristi pt a nu tipari la nesfarsit aceleasi 20-30 de bancuri si anecdote . De regula cele mai haioase si numeroase bancuri sau glume sunt cele vulgare iar pe acestea nu le poti utiliza pt ca targetul tau se va ingusta extrem de mult si nu vei vinde cine stie ce.
Cei care au copii acasa nu vor cumpara asa ceva. Nici oamenii educati si care nu folosesc singuri o buda nu vor cumpara .  
Mai bine folosesti informatii generale, recorduri, tiparesti DEX-ul cap coada cu scopul de a fi util timpul pe care il petreci pe tronul Moldovei . Astfel mai inveti ceva , daca tot trebuie sa "intorci ceva la natura" vei primi "hrana pt minte"  :lol:  .

#24
SilQ

SilQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2007
back... a trecut ceva timp si fabricuta incepe sa miste.. e foarte mult de alergat si concurenta e enorma. Se fac miscari mari la firmele producatoare de baloti si astfel se scot baloti fara factura, astfel ca unii isi permit sa taie piata ( acum cateva zile a fost prins un director care se ocupa cu asta ) speram sa se remedieze problema concurentei, daca lucrezi si mai ieftin o sa constati ca nu ai ramas cu nimic.

#25
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007

 SilQ, on 30th November 2009, 20:55, said:

back... , daca lucrezi si mai ieftin o sa constati ca nu ai ramas cu nimic.

Quod erat demonstrandum
(legat de segmentul lowcost)

Segmentul lowcost este intotdeauna cel mai vulnerabil , implicit afacerile dependente in totalitate de lowcost.

Edited by valetin, 01 December 2009 - 08:42.


#26
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
SilQ,  mai spune ceva.
Suntem curiosi cum merge treaba cu hartia. Stim ca sunt vremuri ... murdare.

#27
donsenor

donsenor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.12.2004

 SilQ, on 30th November 2009, 20:55, said:

back... a trecut ceva timp si fabricuta incepe sa miste.. e foarte mult de alergat si concurenta e enorma. Se fac miscari mari la firmele producatoare de baloti si astfel se scot baloti fara factura, astfel ca unii isi permit sa taie piata ( acum cateva zile a fost prins un director care se ocupa cu asta ) speram sa se remedieze problema concurentei, daca lucrezi si mai ieftin o sa constati ca nu ai ramas cu nimic.

Hei, SilQ cum merge treaba?
Ti-ai luat o linie completa de converting, sau din bucati? De unde iei hartia? Adjud? Calarasi? sau Petresti? Ai si valturi de gofrare?
Daca vrei sa discutam pe tema asta, da-mi de stire.

#28
bordeianu18

bordeianu18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.09.2010
Vand afacere hartie igienica, compusa din utilaj de procesat hartia, gofrator+ bandzic, unitate pc, imprimanta + spatiu de 200 mp spre inchiriere.+ golf 3 ne inmatriculat+ baza de date clienti din tara+ potentiali clienti.. castig minim 2000 euro/luna.Pret negociabil si urgent

utilajul este compus din gofrator si bandzic in stare exceptionala.

se poate vinde doar utilajul la pretul de 3700 negociabil.


mai multe detalii dati un mesaj. va salut.

#29
neagu78

neagu78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.09.2007
Salutare! ceva noutati in domeniu? Cine mai detine o astfel de afacere cu h. igienica, poate ne mai furnizeaza noutati. Personal, sunt interesat sa-mi deschid si eu o astfel de afacere de familie cu low buget. Locuiesc la curte si as avea spatiu pentru un derulator si un banzic plus anexe pentru depozitare. Mentionez ca am ceva experienta in productia de h. igienica si foarte mare experienta in productia de servetele simple si mai ales personalizate. Unde mai pun ca, ma descurc destul de bine si la mecanica. M-am gandit si eu la imprimarea pe h. igienica cu diverse info(bancuri, curiozitati, diverse) dar pe un derulator banal, trebuie facuta o adaptare de la o masina de servetele imprimate. Plus ca trebuie confectionate la un centru specializat clisee flexografice cu textele respective. In ceea ce priveste materia prima, se poate face comanda si vine la adresa. Astept feedback-ul vostru pe forum. Multumesc!

#30
cxc-paper

cxc-paper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2013
Buna ziua. Am avut o afacere in domeniu acesta, facuta in parteneriat cu un prieten. amandoi avand alte afaceri. Am crezut ca e simplu, cumparam semifabricat il prelucram si angajam un distriuitor sa caute clientii si sa vanda hartia. Ofeream salariu masina carurant si procent din vanzari. NU AM GASIT PE NIMENI SA SE COBOARE LA A DISTRIBUiI HARTIE IGIENICA. Dupa ce am blocat cateva mii de euro in pungi simple si personalizate, matrita proprie, materie prima. prelucrata utilaje si toate neuniile am vazut ca nu are cine sa vanda. am hotarat sa vindem toata smecheria. Cei interesati ma pot contacta la 0726706968. Se vand utilajele:
-derulator complect cu toate nebuniile;
- masina de facut tuburi de carton;
- banzic pt debitat hartia si prosoapele de bucatarie;
- masa de lipit.
Se poate da cu firma infiintata in septembrie 2012, stocuri de carton pt tuburi pungi de ambalare panze de banzic relatiile cu furnizorii de materii prime tot ce tine de afacere.
Pretul este de 16.000 lei
Multumesc si astept raspunsuri de la dumneavoastra.
P.S. Afacerea este in jud Hunedoara

#31
bacal

bacal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.04.2013
buna seara, si eu vreau sa ma apuc de o afacere  de genul acesta . am un spatiu de circa 150 mp. , din care o camera de 70 mp. , am  curent trifazic in cladire. in plus am si o duba iveco  cu care ma pot aproviziona si pot sa fac distributie cu ea.deci pentru inceput as avea o baza. as dori  sfaturi pentru achizitionarea utilajelor , semifabricatului, preturi , etc. Cu respect.

#32
raf_ull

raf_ull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.03.2013
am avut si eu o afacere cu hartie igienica. pentru cei ce vor sa imprime bancuri,mica publicitate etc. pe hartia igienica, pot sa va spun ca este aproape imposibil sa faci lucrul asta. De la ideea asta am inceput eu afacerea cu hartie igienica in 2006 si am sfarsit prin a incheia cu hartia igienica banala. pentru a putea imprima pe hartie igienica iti trebuie un fel de matrita pentru fiecare banc in parte....si ca sa faci un sul de hartie si pe fiecare portiune sa ai alt banc si alt banc etc. trebuie sa schimbi matritele, iar acest lucru este imposibil in cazul in care la productia de genul asta trebuie sa ai volum. ... restul va las sa socotiti...

#33
cxc-paper

cxc-paper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2013

 bacal, on 04 aprilie 2013 - 18:15, said:

buna seara, si eu vreau sa ma apuc de o afacere  de genul acesta . am un spatiu de circa 150 mp. , din care o camera de 70 mp. , am  curent trifazic in cladire. in plus am si o duba iveco  cu care ma pot aproviziona si pot sa fac distributie cu ea.deci pentru inceput as avea o baza. as dori  sfaturi pentru achizitionarea utilajelor , semifabricatului, preturi , etc. Cu respect.


Daca vrei te pot ajuta eu cu relatiile de la fabricile de hartie depinde ce vrei precum si de consumabilele de care ai nevoie in procesul de productie.Nu ezita sa ma contactezi de preferat telefonic pt mai multe detalii 0726706968

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate