Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#2035
savast

savast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.09.2006

View Postdanvlas, on 10 septembrie 2015 - 17:39, said:

Eu as lua centrala la care se pricepe cel mai bine instalatorul cu care lucrez. Ca pe el il chem daca am probleme.

Iti urez multa bafta in alegerea instalatorului :) Eu nu o sa aleg asa :)

#2036
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
"Instalatorul" are firma de instalatii. Mi-a spus ca-mi monteaza orice centrala, dar pentru Ariston imi garanteaza rezolvarea oricarei probleme chiar in ziua in care anunt defectul, pentru ca e specializat de Ariston pe reglaj si depanare.
Este si distribuitor Ariston.
Dar fiecare face ce vrea pe banii lui.

#2037
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

View Postclaudiu2012, on 10 septembrie 2015 - 18:37, said:

O firma autorizata iti instaleaza centrala si iti face si controalele periodice..care iti ofera garantia montajului etc deci nu prea merge faza cu instalatorul care se pricepe e un nonsens...

Eu cred ca @danvlas a vrut sa spuna ca alegerea unei centrale de pe internet ar fi printre ultimele optiuni. Asa cum s-a mai recomandat, intai alegi firma de service si apoi centrala. Pentru ca nu orice firma "autorizata" iti raspunde la solicitari la fel de bine si de eficient.
Dar daca totusi preferati sa luati centrala din magazin sau online, mare atentie pe cine chemati la PIF, pentru ca ei se vor ocupa si de service in garantie.

Eu m-as interesa si care e pretul pieselor de schimb, pentru ca prefer sa nu schimb centrala la prima defectiune minora de dupa iesirea din garantie.

#2038
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View PostDanielD67, on 11 septembrie 2015 - 09:11, said:


Eu cred ca @danvlas a vrut sa spuna ca alegerea unei centrale de pe internet ar fi printre ultimele optiuni. Asa cum s-a mai recomandat, intai alegi firma de service si apoi centrala. Pentru ca nu orice firma "autorizata" iti raspunde la solicitari la fel de bine si de eficient.
Dar daca totusi preferati sa luati centrala din magazin sau online, mare atentie pe cine chemati la PIF, pentru ca ei se vor ocupa si de service in garantie.

Eu m-as interesa si care e pretul pieselor de schimb, pentru ca prefer sa nu schimb centrala la prima defectiune minora de dupa iesirea din garantie.
t
Pretul pieselor de schimb e direct proportional cu valoarea centralei...nu pot spune ca o piesa la VAILLANT e mai ieftina ca o piesa la Viessmann....drept urmare la ce spui tu ar trebui cumparata cea mai ieftina centrala si nu prea e bine....
Mai e ceva.....garantia oferita de anumite firme de genul 5 sau 6 ani si dau exemplu FEROLLI comparativ cu VAILLANT -2 ani.... foarte ciudat

#2039
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Din ce am auzit la firma de service de la care am luat centrala si am si citit pe aici, compara piesele de schimb de la Vaillant sau Viessmann cu cele de la Ariston, de exemplu, care au o promotie cu 5 ani garantie.

Edited by DanielD67, 12 September 2015 - 22:37.


#2040
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
sunt la fel preturile pieselor http://www.pieseschi...llant-2014.html
http://www.pieseschi...ce-ariston.html

schimbatorul bitermic primar...se invarte in jurul pretului de 1000 de ron si la ariston si la vaillant...care e avantajul?

#2041
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Cauta dupa senzori de temperatura, fluxostat, kit membrana cu trei cai, vas de expansiune. Daca s-a gaurit schimbatorul bitermic primar, cam trebuie sa schimbi centrala. Si parca asta e doar la centralele clasice mai simple.

#2042
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 07.09.2008

View Postclaudiu2012, on 13 septembrie 2015 - 10:13, said:

sunt la fel preturile pieselor http://www.pieseschi...llant-2014.html
http://www.pieseschi...ce-ariston.html

schimbatorul bitermic primar...se invarte in jurul pretului de 1000 de ron si la ariston si la vaillant...care e avantajul?
Poate nu stii, dar Vaillant nu a produs niciodata o centrala cu schimbator bitermic.
Cat priveste pretul peselor de schimb, producatorii germani sunt campioni n frunte cu Viessmann, iar italieni au cam cu 1/3 mai ieftin pretul la pesele de schimb importante.

Edited by servoman, 13 September 2015 - 12:41.


#2043
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
atunci indicat ar fi firma FERROLI

#2044
aditzu87

aditzu87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.09.2015
Buna seara, domnilor. Sunt pe cale sa iau o centrala de 24kw. Va rog, un sfat mai avizat din partea voastra: Viessmann Vitopend WH1D 100 sau Ariston Genus Evo 24 FF? Si, va rog, 2-3 argumente pro si contra? Va multumesc mult.

#2045
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postclaudiu2012, on 13 septembrie 2015 - 18:37, said:

atunci indicat ar fi firma FERROLI

Conteaza mai mult modelul de centrala si nu neaparat brandul.

Pot sa-ti dau exemple de modele de centrala Baxi care in 8 ani de zile cit au fost in garantie nu sau stricat niciodata. Deasemenea pot sa-ti dau exemple si de centrale Baxi ce aveau 8 ani garantie dar mai mult de jumatate dintre ele se stricau anual (am exagerat un pic cu mai mult de jumatate, dar ca ideee fiecare brand are si modele slabe, dar si modele bune)

Eu am acasa un model "prost" de Baxi (asa-l consider eu), centrala fabricata in 2002, dar care nu sa stricat niciodata. (am avut noroc daca centrala are deja 13 ani si parca nu ma mai intereseaza cit costa piesele de schimb)

Edited by florin71_skoda, 14 September 2015 - 01:22.


#2046
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 07.09.2008

View Postclaudiu2012, on 13 septembrie 2015 - 18:37, said:

atunci indicat ar fi firma FERROLI

Ma abtin sa recomand, colegii de service stiu de ce...

#2047
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

View Postaditzu87, on 13 septembrie 2015 - 20:41, said:

Buna seara, domnilor. Sunt pe cale sa iau o centrala de 24kw. Va rog, un sfat mai avizat din partea voastra: Viessmann Vitopend WH1D 100 sau Ariston Genus Evo 24 FF? Si, va rog, 2-3 argumente pro si contra? Va multumesc mult.

Genus Evo 24 FF are un indice de confort mai bun la ACM si un debit minim de 1,6 L/min fata de 3L/min la Vitopend 100 WH1D. Debitul minim mai mic te ajuta sa eviti racirea apei la dus cand reduci debitul.
Tot Genus are functia Auto care impreuna cu ventilatorul cu turatie variabila si pompa cu mai multe turatii asigura un confort termic mai bun si un consum mai redus. Aici as adauga separat un senzor de camera modulant in loc de termostat de ambient on-off.

#2048
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Ce sa aleg dintre cele 4 centrale?

Attached Files



#2049
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ferroli. Ocupa cel mai putin spatiu.

#2050
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postdanvlas, on 15 septembrie 2015 - 11:47, said:

Ferroli. Ocupa cel mai putin spatiu.
Eu am observat ca au multe service-uri, vas de expansiune mai mare, 5 ani garantie,dar e suspecta greutatea (ce piese sunt folosite ......din ce materiale???)..

#2051
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
si pana la urma ce alegere s-a facut si cel mai important, de ce ?

#2052
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009

View PostStrumfita, on 18 martie 2015 - 18:47, said:

Pana la urma am de ales intre:

Viessmann Vitopend 100 30 Kw - inca astept pret

sau

Ariston Clas Evo System 32FF - 32KW doar incalzire - 3200 ron

Acestea au reprezentanta in oras, ceea ce e un mare + pt noi.


Frumos castel..  felicitari!!

mergeti pe viessmann !!   si o sa veti un ferrari!!!  Ati vazut un Vitodens 222-F???

Si immergas este buna, acum depinde cat vreti sa cheltuiti.. dar vazand castelul nu aveti probleme de bani.

Edited by cocohro, 16 September 2015 - 08:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate