Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#1909
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgeopsi, on 23 august 2015 - 20:26, said:

Boilerul e bine sa fie instant. Iti zic asta din experienta si nu as lua altceva. Ideea e ca la ala cu acumulare si daca e de 100 de litri, cand ai nevoie tot ajunge sa iti vina apa rece. Nu poti face o baie in cada fara sa il golesti sau daca ai mult de spalat, etc. La cel instant merge apa calda atata timp cat e dat drumul iar ca si costuri, eu la un instant (pana acum am avut doar asta, acum trec si la centrala) platesti maxim maxim 100 de lei pe luna si asta cu un instant electrolux vechi de ~15 ani, in mod normal dai cam 70-80 de lei daca sunt 3 persoane care se spala normal de 2-3 ori pe zi si dush la 1-2 zile in fct de necesitati.
Din pacate ai avut o experienta trista ... Posted Image

#1910
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012
Salut dragi colegi,

Am tot citit acest topic insa nu am gasit solutia care sa mi se potriveasca....in speta...am o casa din BCA  cu izolatie de polistiren de 10 cm....146 mp utili cu parter+etaj_mansarda ..cu 65..respectiv 60 mp mp pe nivel pt parter si etaj.....si inaltimea camerelor de 2,6 m.
Variantele care le am in calcul ar fi cetrala de 30 kw (sa-mi spuneti va rog daca e prea mare puterea centralei) ..centrala normala..nu in condensatie..datorita bugetului...apoi am nevoie ca centrala sa prepare ACM instant deoarece nu am posibilitatea montarii unui boiler din lipsa de spatiu (imi recomandati una cu boiler incorporat?)....
Ce marci imi recomandati? ..as fi tentat sa aleg in prima faza Imergas datorita pretului....insa dupa cate vad eu aici majoritatea recomanda centralele germane....
Mentionez faptul ca anterior am mai incarcat aici sa obtin un raspuns dar fara succes.
Poate de data asta voi avea noroc.
Va multumesc

#1911
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmaxddm, on 24 august 2015 - 11:46, said:

Salut dragi colegi,

Am tot citit acest topic insa nu am gasit solutia care sa mi se potriveasca....in speta...am o casa din BCA  cu izolatie de polistiren de 10 cm....146 mp utili cu parter+etaj_mansarda ..cu 65..respectiv 60 mp mp pe nivel pt parter si etaj.....si inaltimea camerelor de 2,6 m.
Variantele care le am in calcul ar fi cetrala de 30 kw (sa-mi spuneti va rog daca e prea mare puterea centralei) ..centrala normala..nu in condensatie..datorita bugetului...apoi am nevoie ca centrala sa prepare ACM instant deoarece nu am posibilitatea montarii unui boiler din lipsa de spatiu (imi recomandati una cu boiler incorporat?)....
Ce marci imi recomandati? ..as fi tentat sa aleg in prima faza Imergas datorita pretului....insa dupa cate vad eu aici majoritatea recomanda centralele germane....
Mentionez faptul ca anterior am mai incarcat aici sa obtin un raspuns dar fara succes.
Poate de data asta voi avea noroc.
Va multumesc
Hai sa incerc eu sa ma dau cu parerrea:
1. Nu ai nevoie de centrala de 30 kW;
2. Nu vreau sa recomand centrale non-condensatie;
3. Nu stiu cine va proiecteaza case pe 3 nivele, fara a prevedea spatiu in care sa incapa macar un boiler.. Cum vei asigura debite constante de ACM la o simultaneitate mai mare, sa zicem 3 consumatori, cu o centrala non-condensatie si care preparara apa in regim de instant? Posted Image

#1912
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012
Pur si simplu asa am cumparat casa cu aceasta proiectare...spatiul pt centrala este pe un perete de 1,10 m latime iar sub tevile ce se conecteaza in centrala nu am loc decat 80 cm in inaltime...practic nu pre pot instala un boiler acolo....iar daca ar fi sa ii gasesc un loc ....acesta s-ar situa la o distanta de 4 m de centrala..ceea ce nu asigura eficienta in incalzirea ACM...corect?
Ce solutie pot sa adopt in acest caz?

#1913
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmaxddm, on 24 august 2015 - 12:35, said:

.. daca ar fi sa ii gasesc un loc ....acesta s-ar situa la o distanta de 4 m de centrala..ceea ce nu asigura eficienta in incalzirea ACM...corect?
Posted Image  Gresit! Care ar fi argumentele?Posted Image

#1914
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postgeopsi, on 23 august 2015 - 20:26, said:

Boilerul e bine sa fie instant. Iti zic asta din experienta si nu as lua altceva. Ideea e ca la ala cu acumulare si daca e de 100 de litri, cand ai nevoie tot ajunge sa iti vina apa rece. Nu poti face o baie in cada fara sa il golesti sau daca ai mult de spalat, etc. La cel instant merge apa calda atata timp cat e dat drumul iar ca si costuri, eu la un instant (pana acum am avut doar asta, acum trec si la centrala) platesti maxim maxim 100 de lei pe luna si asta cu un instant electrolux vechi de ~15 ani, in mod normal dai cam 70-80 de lei daca sunt 3 persoane care se spala normal de 2-3 ori pe zi si dush la 1-2 zile in fct de necesitati.

In primul rand multumesc pentru sfaturi si tie si lui Andrei. Ati reusit sa-mi deschideti ochii legat de boilere.
Din proprie experienta cunosc urmatoarele situatii:
- la un apartament cu 3 camere cu o centrala cu tiraj fortat, fara condensatie Baxi: foarte ok din toate punctele de vedere, si caldura si apa calda menajera si garantie 8 ani.
- la o casa cu incalzirea in sobe de teracota cu instant pentru apa calda (no name Posted Image): probleme cu debitul, daca e prea mic debitul nu mai furnizeaza apa calda
- la o alta casa cu incalzirea in sobe de teracota cu boiler electric Tesy (vara) si cazan pe lemne Eltim (iarna) + un mic instant electric no name la bucatarie: fara probleme la baie dar cu o mica problema la bucatarie pentru ca ramaneam fara apa calda cand se spalau multe vase.

Si m-am gandit eu ca, pentru o casa de ~140m² construiti, poate nu ajunge o centrala pentru incalzire si ACM, si atunci sa prevad un "combobox"  Posted Image  de centrala + boiler (multumesc pentru sfaturi)
Acum, din ce am citit pe topicul de boilere m-am cam prins cum sta situatia, regret situatia ta @geopsi (si desigur ca trebuie luate in calcul aceste aspecte pentru a evita o functionare deficitaraPosted Image ), dar am vazut o solutie care ma pune pe ganduri si as vrea sa va dati cu parearea.

Pachet centrala termica Viessmann Vitodens 100-W 35 kW cu Boiler Vitocell 100-W 200 litri => 8.417RON

Daca gresec va rog sa ma trageti de maneca. Posted Image Multumesc Posted Image

#1915
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012
Nu se pierde din temperatura apei avand in vedere distanta de 4 m intre centrala si boiler? plus ca tevile sunt obligat sa le bag prin pardoseala datrorita amplasamentului centralei...al bucatariei (caci acolo va fi montata) si al spatiului ales pentru boiler.
Dintre centralele existente pe piata ce imi recomandati ( pachet cu boiler separat)?

Costul unei astfel de centrale nu s-ar ridica cu 20-30%?
Daca as opta pentru o centrala cu boiler incorporat..ce avantaje si ce dezavantaje as avea?

#1916
gunur

gunur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 08.01.2009
Salut. Am si eu nevoie de ajutorul vostru pentru ca nu ma prea pricep.

Vreau sa iau o centrala termica pentru un apartament cu 2 camere, suprafata 52 mp, peretii izolatii pe afara. De vreo 8 ani am folosit o centrala Immergas Eolo Star conventionala. Anul trecut am inlocuit instalatia din casa cu tevi PPR si caloriferele (otel). Anul asta vreau sa inlocuiesc centrala dar nu stiu ce sa iau?

O centrala conventionala sau una in condensatie? Am inteles ca pentru cea in condensatie trebuiesc indeplinite anumite conditii...supradimensionare calorifere, etc. si sincer nu ma dau banii din casa afara ca sa schimb din nou caloriferele, plus ca centralele in condensatie sunt mai scumpe.

Am uitat sa pecisez ca stau la parter si iarna facturile sunt cam mari cu actuala centrala :)

As avea nevoie de o centrala care sa ma ajute putin si cu facturile, daca nu se poate macar sa functioneze bine.

Multumesc

#1917
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
salute,

daca postez unde nu trebuie, va rog sa ma iertati.

ma intereseaza cineva care sa faca un proiect pentru un apartament in Constanta, in care a fost tras gaz de curand, si se va monta centrala proprie. daca imi puneti recomanda pe cineva serios..



multumesc!

#1918
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostKendo, on 24 august 2015 - 12:59, said:

Si m-am gandit eu ca, pentru o casa de ~140m² construiti, poate nu ajunge o centrala pentru incalzire si ACM, si atunci sa prevad un "combobox"  Posted Image  de centrala + boiler (multumesc pentru sfaturi)

Nu este bun rationamentul deoarece marimea casei nu conteaza cind decizi ce soi de solutie alegi pentru ACM. Poti sa ai si 14.000m2 daca ai o singura baie. Conteaza doar numarul de puncte de consum ACM si numarul de persoane care este posibil sa doreasca sa consume simultan ACM.


View PostKendo, on 24 august 2015 - 12:59, said:

Pachet centrala termica Viessmann Vitodens 100-W 35 kW cu Boiler Vitocell 100-W 200 litri => 8.417RON
Teoretic este ok. Dar cum am mai spus: Cite bai ai si cite persoane sunteti ? Ce program aveti ?
(Ca puteti sta si 8 persoane in casa dar sa aveti un program asa de diferit incit niciodata sa nu ajunga 2 persoane simultan la dus.)

View Postgunur, on 24 august 2015 - 16:17, said:

O centrala conventionala sau una in condensatie? Am inteles ca pentru cea in condensatie trebuiesc indeplinite anumite conditii...supradimensionare calorifere, etc. si sincer nu ma dau banii din casa afara ca sa schimb din nou caloriferele, plus ca centralele in condensatie sunt mai scumpe.

Am uitat sa pecisez ca stau la parter si iarna facturile sunt cam mari cu actuala centrala Posted Image

As avea nevoie de o centrala care sa ma ajute putin si cu facturile, daca nu se poate macar sa functioneze bine.


- Nu-i obligatoriu sa ai radiatoare mari daca cumperi centrala in condensatie. Poti sa ai si radiatoare normale. Eu nu inteleg de ce doar la condensatie trebuie radiatoare mari ? La clasice nu se poate sa ai radiatoare mari si sa mergi cu centrala pe 45grd ? Cine ne impiedica ? Miturile si marketingul cumva ?

- Mai bine bagai bani in izolatie decit sa schimbi instalatia. Macar daca-ti faceai instalatia ok (dar cind spui ppr nu stiu de ce cred ca ai facut o instalatie mai proasta decit cea veche).  Nu ar fi stricat sa izolezi podeaua de bani aia daca stai la parter. Daca nu se putea in casa, ai fi putut sa incerci sa izolezi in beci.

- Nu vei gasi centrala care sa-ti scada facturile. Pentru facturi mai mici ai nevoie de o izolatie buna combinata cu niste radiatoare mari.

Edited by florin71_skoda, 24 August 2015 - 19:28.


#1919
gunur

gunur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 08.01.2009
Poate nu m-am exprimat eu corect, dar cand am spus ca am schimbat instalatia m-am referit la tevile care vin de la centrala la calorifere. Inainte erau de pexal si au inceput sa cedeze si de aceea le-am inlocuit cu tevi ppr, deci nu cred ca am facut o instalatie mai proasta ca inainte :)

#1920
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Multumesc mult Florin :)
Acum sunt in stadiu de proiectare a unei case de ~140m² P+M cu 3 puncte de consum ACM, bucataria +2 bai. Vreau sa o izolez 20cm sub placa (sau daca va fi ipat atunci dispusi altfel acesti cm), 20cm peretii si 40 cm la mansarda. Vom locui 2 adulti si o fetita de 5 ani.
Incerc sa citesc tot ce se poate pentru a lua o decizie cat mai buna. Din fericire am ajuns aici pe softpedia unde e o comunitate vie si placuta si unde cu putina rabdare, putina bunavointa si mult studiu poti sa gasesti o solutie buna si eficienta pentru fiecare.
Imi cer scuze ca nu am fost mai explicit in mesajul precedent.

View Postflorin71_skoda, on 24 august 2015 - 19:11, said:

Nu este bun rationamentul deoarece marimea casei nu conteaza cind decizi ce soi de solutie alegi pentru ACM. Poti sa ai si 14.000m2 daca ai o singura baie. Conteaza doar numarul de puncte de consum ACM si numarul de persoane care este posibil sa doreasca sa consume simultan ACM.
Corect Posted Image
Voi avea la parter o bucatarie si o baie de serviciu cu dus iar la mansarda o baie cu cada.

View Postflorin71_skoda, on 24 august 2015 - 19:11, said:

Teoretic este ok. Dar cum am mai spus: Cite bai ai si cite persoane sunteti ? Ce program aveti ?
(Ca puteti sta si 8 persoane in casa dar sa aveti un program asa de diferit incit niciodata sa nu ajunga 2 persoane simultan la dus.)
Vom fi 3 persoane in marea majoritate a timpului. 2 adulti (parintii) si o fetita (furtuna Posted Image)

#1921
drdsv

drdsv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.01.2007
Buna seara!

Va rog sa ma ajutati in alegerea unei centrale pentru o casa de 150-160 mp, h=2.5m, izolata la exterior cu polistiren de 10, construita din porotherm. Vreau sa merg pe Vaillant in condensatie si am 2 variante:

- VAILLANT ECOTEC PRO VUW INT II 236/5-3 19,7kW (!!).....3.750 LEI (sunt suficienti cei 19.7 kw??)
- VAILLANT ECOTEC PLUS VUW INT II 306/5-5, 24KW, TF.....6.150 LEI.

Diferenta de pret este mare, dupa formulele gasite pe net, cu prima sunt cam la limita kwatilor. Ideea este ca la parter am exclusiv incalzire prin pardoseala (pas de 10 cm), iar la etaj exclusiv calorifere putin supradimensionate. Am solutia automatizarii pentru cele doua sisteme de incalzire, dar va rog sa-mi spuneti ce centrala sa aleg din cele doua.
Va multumesc.

#1922
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdrdsv, on 24 august 2015 - 22:16, said:

Buna seara!

Va rog sa ma ajutati in alegerea unei centrale pentru o casa de 150-160 mp, h=2.5m, izolata la exterior cu polistiren de 10, construita din porotherm. Vreau sa merg pe Vaillant in condensatie si am 2 variante:

- VAILLANT ECOTEC PRO VUW INT II 236/5-3 19,7kW (!!).....3.750 LEI (sunt suficienti cei 19.7 kw??)
- VAILLANT ECOTEC PLUS VUW INT II 306/5-5, 24KW, TF.....6.150 LEI.

Diferenta de pret este mare, dupa formulele gasite pe net, cu prima sunt cam la limita kwatilor. Ideea este ca la parter am exclusiv incalzire prin pardoseala (pas de 10 cm), iar la etaj exclusiv calorifere putin supradimensionate. Am solutia automatizarii pentru cele doua sisteme de incalzire, dar va rog sa-mi spuneti ce centrala sa aleg din cele doua.
Va multumesc.
Eu votez pentru prima varianta cea de 19,7 kW, dar as fi ales cu boiler extern, ca sa nu ai discutii cu familia, cand stai sapunit in dus si s-a mai deschis unu-doi consumatori in acelas timp..Posted Image

#1923
drdsv

drdsv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.01.2007
Ok. Multumesc pentru sfat. Primul model are 23 KW pe ACM, eu zic ca e suficient pentru o familie din 2 adulti (unul face dus si celalalt spala vasele Posted Image ) + 1 copil.
Emotiile mele erau legate de puterea termica utila. E suficienta?

PUTERE TERMICA UTILA MAXIMA LA 80/60 GRD C [KW]  18.5
PUTERE TERMICA UTILA MINIMA LA 80/60 GRD C [KW]  5.2
PUTERE TERMICA UTILA MAXIMA LA 50/30 GRD C [KW]  19.7
PUTERE TERMICA UTILA MINIMA LA 50/30 GRD C [KW]  5.7
PUTERE A.C.M. [KW]  23

Sa presupunem ca sunt cu prima centrala sub necesarul de putere, ce se intampla cu centrala in conditiile astea?

Edited by drdsv, 24 August 2015 - 22:39.


#1924
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdrdsv, on 24 august 2015 - 22:36, said:

Sa presupunem ca sunt cu prima centrala sub necesarul de putere, ce se intampla cu centrala in conditiile astea?
Nu am ce sa presupun - nu ai mai mult de 19 kW necesarul..Posted Image  Daca nu ma crezi fa un calcul termic.. Posted Image

#1925
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Buna seara.
A venit timpul sa trec si eu la o centrale pe gaze.
Va cer sfatul referitor la puterea necesara, brand, condensare/normala, etc.
Momentan am centrala electrica FEB24 ( are 23,8KW putere ).
Stiu ca pentru gaze va trebui sa iau o centrala mai mare dar nu sunt convins ca sunt informat corect.

Suprafata de incalzit este un imobi de P+1 , 90 mp per etaj , total 180-190 mp de incalzit. Casa este izolata cu polistiren de 5 (deocamdata , cu adaugare pe vitor de inca 10 cm). Tamplarie 5 camere, tripan, etc (34mp tamplarie).
Instalatia actual are 12 calorifere dar tribe sa fumble un instalator un pic la aceasta instalatie ca nu sunt 100% satisfacut de performanta.

Multumesc anticipat si astept cu interes raspunsurile avizate.

#1926
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012

View Postmaxddm, on 24 august 2015 - 13:01, said:

Nu se pierde din temperatura apei avand in vedere distanta de 4 m intre centrala si boiler? plus ca tevile sunt obligat sa le bag prin pardoseala datrorita amplasamentului centralei...al bucatariei (caci acolo va fi montata) si al spatiului ales pentru boiler.
Dintre centralele existente pe piata ce imi recomandati ( pachet cu boiler separat)?Costul unei astfel de centrale nu s-ar ridica cu 20-30%?
Daca as opta pentru o centrala cu boiler incorporat..ce avantaje si ce dezavantaje as avea?
Ma mai ajut su pe mine cineva sau ma las pagubas?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate