Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#1531
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
Salut,
De curand centrala mea Motan Start BT a inceput sa faca figuri. Apare eroarea E3 si nu incalzeste caloriferele. Centrala are aproape doi ani, mi se pare aiurea sa vina cu erori dupa un timp asa scurt. Din ce cauza da aceasta eroare?
Poate s-a mai lovit careva de eroarea asta tampita sa-mi dea si mie o solutie.
Multumesc anticipat!

Edited by maladetz, 27 January 2015 - 19:49.


#1532
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 02.02.2014

View Postgabeel, on 27 ianuarie 2015 - 17:27, said:

va multumesc, insa pana o repar o mai pot utiliza ? nu risc sa sara in aer ?  Posted Image
Ar fi bine sa o repari cat mai curand. Teoretic si practic nu sare nimic in aer.Tie apa iti curge pe la supapa de refulare.Chiar daca admitem ca supapa s-ar bloca iar tu nu pui centrala pe max. , tevaria instalatiei( lipirile, teava din centrala sau radiatoarele) nu crapa la 3-4bar dar nici nu-i ok asa.

View Postmaladetz, on 27 ianuarie 2015 - 19:48, said:

Salut,
De curand centrala mea Motan Start BT a inceput sa faca figuri. Apare eroarea E3 si nu incalzeste caloriferele. Centrala are aproape doi ani, mi se pare aiurea sa vina cu erori dupa un timp asa scurt. Din ce cauza da aceasta eroare?
Poate s-a mai lovit careva de eroarea asta tampita sa-mi dea si mie o solutie.
Multumesc anticipat!

Nu cumva apare E5 sau ES si e data pe mod vara?

Am cautat pe Google si E3 este senzor temperatura pe circuit termoficare (conf. Manual tehnic) .Ar fi indicat sa suni maine cat mai repede la cei ce fac servisare si sa dai comanda de unul. Nu cred ca e scump.
Mai ai garantie? Stiu ca e 3 ani la Motan.

Edited by MKdens24kw, 27 January 2015 - 19:57.


#1533
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postmaladetz, on 27 ianuarie 2015 - 19:48, said:

Salut,
De curand centrala mea Motan Start BT a inceput sa faca figuri. Apare eroarea E3 si nu incalzeste caloriferele. Centrala are aproape doi ani, mi se pare aiurea sa vina cu erori dupa un timp asa scurt. Din ce cauza da aceasta eroare?
Poate s-a mai lovit careva de eroarea asta tampita sa-mi dea si mie o solutie.
Multumesc anticipat!
in manualul centralei scrie clar despre eroare; defect senzor termoficare   - daca beneficiezi de garantie , cheama service-ul . atentie , conform certificat garantie , punctul 4 , pentru mentinerea garantiei , este obligatoriu sa se faca o intretinere anuala a centralei , la cererea si pe cheltuiala beneficiarului .

#1534
Dompi

Dompi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2015
Buna ziua,

Am un Motan Kplus din octombrie anul trecut. Din decembrie a inceput sa faca niste figuri, incepe sa emite niste zgomote puternice, care se rezona in toata instalatia (noaptea ne trezeste cu melodia lui). Zgomotul se produce cand face caldura. Initial temperatura in caloriferi a fost de 65 grade, apoi am redus la 60, ca am vazut ca la 68 incepe sa faca de regula zgomotul. Cam o luna totul a fost OK, dar iar a inceput de cateva zile sa emita iar acel zgomot puternic. Omul de service ne-a zis, ca probabul rezona ceva componente in el, sau nu e montat perfect, dar sincer nu prea cred acest lucru. De la inceput ar fi trebuit sa faca faze, daca era asa. A mai intalnit cineva probleme de genul ? Am observat, ca face figura cand trebuie sa invarte apa in instalatie mai tare, sau cand se duce temperatura spre 65 (ca daca setezi la 60, temperature ajunge in unele cazuri la 65). Omul de la service sta fara sfat si eu m-am cam saturat sa ma trezesc aproape in fiecare noapte la acest zgomot. HELP Please :))

#1535
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View PostDompi, on 30 ianuarie 2015 - 09:15, said:

Buna ziua,

Am un Motan Kplus din octombrie anul trecut. Din decembrie a inceput sa faca niste figuri, incepe sa emite niste zgomote puternice, care se rezona in toata instalatia (noaptea ne trezeste cu melodia lui). Zgomotul se produce cand face caldura. Initial temperatura in caloriferi a fost de 65 grade, apoi am redus la 60, ca am vazut ca la 68 incepe sa faca de regula zgomotul. Cam o luna totul a fost OK, dar iar a inceput de cateva zile sa emita iar acel zgomot puternic. Omul de service ne-a zis, ca probabul rezona ceva componente in el, sau nu e montat perfect, dar sincer nu prea cred acest lucru. De la inceput ar fi trebuit sa faca faze, daca era asa. A mai intalnit cineva probleme de genul ? Am observat, ca face figura cand trebuie sa invarte apa in instalatie mai tare, sau cand se duce temperatura spre 65 (ca daca setezi la 60, temperature ajunge in unele cazuri la 65). Omul de la service sta fara sfat si eu m-am cam saturat sa ma trezesc aproape in fiecare noapte la acest zgomot. HELP Please Posted Image)
verifica/curata filtrul y de pe retur . daca acesta nu este murdar , inseamna ca sant depuneri in schimbatorul primar si trebuie spalat chimic.
roaga-l pe service-man sa verifice si maxima de gaz pe arzator - maxim 12 mbar cu furtunasul compensator scos - de asemenea nu ar strica sa adapteze puterea pe incalzire la necesarul imobilului .

Edited by octavianlaz, 30 January 2015 - 09:28.


#1536
Dompi

Dompi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2015
Multam. Sa vad ca face. Oare omul de la service de ce nu s-a gandit la asta ... .

#1537
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
Buna seara. Am o centrala Mara luata prin 1999. Prea mari probleme nu mi-a facut pana acum insa am observat astazi ca atunci cand dau drumul la incalzire creste foarte rapid presiunea in centrala de la o atmosfera la 2 atmosfere (si prin rapid inteleg cam 2-3 minute), chestie care nu se intampla pana acum. Mi-a fost frica sa las centrala mai departe insa banuiesc ca centrala are o problema. Aveti idee ce ar putea fi? Oricum maine voi da telefon cuiva sa vina luni sa o vada, dar macar sa am o idee despre ce ar putea fi..

#1538
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cam ca la mine
probabil vana cu 3 cai mizerabila, uzata sau defecta
se incalzesc si caloriferele cand merge apa calda?

#1539
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
da, caloriferele se incalzesc. in toata casa (3 camere , deci 5 calorifere)

Edited by vanitty, 31 January 2015 - 22:09.


#1540
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
verifica presiunea in vasul de expansiune ( se face la rece, cu un manometru de masina, presiunea in perna trebuie sa fie mai mare decat prediunea aratata de manometru). Cel mai correct ar fi sa nu ai presiune deloc in instalatie, dar e mai greu sa o golesti, chiar partial.

#1541
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Verifica vasul de expansiune. Pateam aceeasi chestie, dadeam drumul la incalzire, la 60 grade apa imi sarea peste 3 atmosfere si refula. Boon, rezolvare: verificat vasul de expansiune, asta are in "cap" o valva fix ca la anvelopa masinii, scoti capacelul si apesi pe ea. daca iese apa, nasol, trebuie sa schimbi vasul de expansiune. daca nu iese apa, e ok, eu am facut urmatoarele:

1. dat apa afara din sistem pana a ajuns presiunea la 0.
2. schimbat valva ventil (luat de la vulcanizare) a mea era praf
3. lasat valva de aerisire desfacuta de la calorifer, bagat compresor si umflat la 1 atmosfera pe compresor; pe manometrul centralei trebuie sa ai 0 la 1 atm pe vasul de expansiune
4. inchis valva aerisire calorifer, bagat presiune in sistem pana la 1.5 atm (foarte incet, repet foarte incet)
5. dat drumul la incalzire, et voila

Edited by RealThing, 31 January 2015 - 22:13.


#1542
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postvanitty, on 31 ianuarie 2015 - 22:06, said:

Buna seara. Am o centrala Mara luata prin 1999. Prea mari probleme nu mi-a facut pana acum insa am observat astazi ca atunci cand dau drumul la incalzire creste foarte rapid presiunea in centrala de la o atmosfera la 2 atmosfere (si prin rapid inteleg cam 2-3 minute), chestie care nu se intampla pana acum. Mi-a fost frica sa las centrala mai departe insa banuiesc ca centrala are o problema. Aveti idee ce ar putea fi? Oricum maine voi da telefon cuiva sa vina luni sa o vada, dar macar sa am o idee despre ce ar putea fi..
vasul de expansiune depresurizat sau defect . se verifica/reface presiunea la 08 bari (operatia se face cu centrala golita - presiune pe manometru 0).

#1543
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
e clar : o sa las mesterul luni sa vada ce e. Vasele de expansiune sunt universale ?

Pentru ca am impresia ca la marca mea de centrala nu mai exista producator, importator etc (daca nu ma insel centrala mara era asamblata la baia mare) . Si daca e o piesa care trebuie sa se potriveasca musai cu modelul.. am cam belit-o..

#1544
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Nu sunt universale, depinde de centrala unde e pus, al meu e usor accesibil, nu stiu la tine.

Daca nu gasesti, poti pune unul suplimentar pe instalatie. iti explica mesterul unde anume, si ce vas.

Edited by RealThing, 31 January 2015 - 22:21.


#1545
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Mda, vad ca multi zic de acel vas; o fi inseamna ceva si cu ala, dar, dati-mi voie va rog sa imi expun si eu parerea. Cumva, ceva similar am patit si eu, dar la mine a fost din alta cauza.

Tot imi scadea presiunea (0.4, 0.5 bar) si nu intelegeam de ce (era clar o pierdere pe undeva), pana cand am descoperit cauza: curgea pe la o imbinare (cot). Scaderea era vizibila si drastica. Ca solutie (pentru a o readuce la presiunea normala), am o cheita cu care introduceam apa de la retea in instalatie. Mi s-a intamplat insa si reversul: sa "scap" prea multa apa, si cand functiona, presiunea ajungea undeva pe la 2. Solutia in acest caz a fosts sa scot apa dintr-un calorifer, pe la aerisitor.

#1546
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postvanitty, on 31 ianuarie 2015 - 22:19, said:

e clar : o sa las mesterul luni sa vada ce e. Vasele de expansiune sunt universale ?

Pentru ca am impresia ca la marca mea de centrala nu mai exista producator, importator etc (daca nu ma insel centrala mara era asamblata la baia mare) . Si daca e o piesa care trebuie sa se potriveasca musai cu modelul.. am cam belit-o..

In cazul in care nu mai e bun definitiv vasul, poti sa renunti la el si sa atasezi in instalatie un vas de xpansiune de cca 12l reglat cum au zis baieti, mai sus

#1547
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Colombo, nici o treaba nu are ce zici tu cu problema.
Membrana.probabil sparta sau supapa belita si pierdut presiunea din vas.
Practic nu ai vas de expansiune.


#1548
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,837
  • Înscris: 14.08.2007
La mine a fost schimbatorul de caldura ... solutia: am schimbat centrala, altfel bagam 10 milioane aiurea intr-o centrala veche (centrala noua a fost 18 milioane, dar macar e noua).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate