Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Vreau sa-mi iau patine

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#1
Razvan_m

Razvan_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.09.2006
Salut!
Sunt incepator in ale patinajului. Am incercat gheata cu niste patine vechi ale tatalui meu care nu imi tineau bine glezna. Am vazut k exista si patine tip clapar kre vezi doamne iti tin glezna.

A auzit cineva de patinele Abisal?

Merci.

#2
Specter_swords

Specter_swords

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2007
Salut. Pai mie imi plac mai mult patinele gheatza adik alea de patinaj artistic.Apropo nu sti unde ash gasi niste patine gheatza la mana a doua?alea a tale ce marime sunt astept pesaje, :peacefingers:  :)    id : razvangazi

#3
teodoranicole

teodoranicole

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.04.2007

View PostRazvan_m, on Feb 16 2007, 13:54, said:

Salut!
Sunt incepator in ale patinajului. Am incercat gheata cu niste patine vechi ale tatalui meu care nu imi tineau bine glezna. Am vazut k exista si patine tip clapar kre vezi doamne iti tin glezna.

A auzit cineva de patinele Abisal?

Merci.

Depinde de ce patine vrei. daca vrei de patinaj artistic..Recomand cele de marca Risport, Wifa, Reidell sau Davos..

#4
teodoranicole

teodoranicole

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.04.2007
Vad ca si Roces au patine de gheata...Nu stiu..Alea de sus sunt in orice caz cele mai bune..  B)  ;)

#5
alina_daniela

alina_daniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.06.2007
As avea si eu o intrebare: unde as putea sa invat sa patinez? Asta a fost visul meu dintotdeauna, dar am probleme cu spatele si ai mei nu m-au lasat. Acum, la 19 ani, imi dau seama k e mult prea tarziu, dar as vrea sa invat, macar pentru sufletul meu. Stiti cumva vreun patinoar unde sa pot exersa in voie sau dak se organizeaza un fel de cursuri, ceva, pentru incepatori (si care nu vor cariera din asta) ? Multumesc mult!

#6
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Poți încerca să patinezi liniștită pe orice suprafață care te susține.

#7
alina_daniela

alina_daniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.06.2007
Am incercat de exemplu iarna, la patinoarele din Bucuresti, dar e super aglomerat si nu prea reusesti decat sa te tii de pesoanele din jurul tau.. Nu mai zic dak vrei sa prinzi si putina viteza.. De tinut pe picioare (cu patine!) ma tin, nu e problema, dar as vrea ceva mai mult, o pirueta, un salt, ceva..

View Postcretinulforumurilor, on Jun 23 2007, 03:18, said:

Poți încerca să patinezi liniștită pe orice suprafață care te susține.


#8
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Postalina_daniela, on Jun 23 2007, 03:15, said:

As avea si eu o intrebare: unde as putea sa invat sa patinez? Asta a fost visul meu dintotdeauna, dar am probleme cu spatele si ai mei nu m-au lasat. Acum, la 19 ani, imi dau seama k e mult prea tarziu, dar as vrea sa invat, macar pentru sufletul meu. Stiti cumva vreun patinoar unde sa pot exersa in voie sau dak se organizeaza un fel de cursuri, ceva, pentru incepatori (si care nu vor cariera din asta) ? Multumesc mult!

Skating-rings gasesti in aproape fiecare oras al tarii. Nu stiu daca exista cursuri pentru cei de varsta ta,dar in Iasi existau cursuri pentru copii(cu instructor,bineinteles). Eu te sfatuiesc sa-ti cumperi patine cu clapar(de hockey)pentru ca acestea iti tin piciorul bine(la cele clasice nu ai stabilitate iar pentru un incepator e imposibil sa invete pe astfel de patine) .Iti recomand firma ROCES. Invata singura,daca vrei poti exersa si vara,cu rolelel(nu e mare diferenta,sunt aceleasi miscari)

#9
alina_daniela

alina_daniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.06.2007
Chiar asta vroiam sa va intreb: este la fel ca si pe role? pe role stiu sa merg, destul de bine..Cred k imi voi cumpara patine de care spui tu. Stii cumva.. costa un sac de bani?

#10
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Postalina_daniela, on Jun 23 2007, 13:01, said:

Chiar asta vroiam sa va intreb: este la fel ca si pe role? pe role stiu sa merg, destul de bine..Cred k imi voi cumpara patine de care spui tu. Stii cumva.. costa un sac de bani?

Pe patinele cu clapar este aproape la fel ca pe role,daca stii sa mergi pe role nu vei intampina probleme. In jur de 2,5 Milioane lei vechi erau ultima oara in Carrefour la Iasi perechea de Roces reglabile,pe care le recomand

#11
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View Postalina_daniela, on Jun 23 2007, 03:15, said:

As avea si eu o intrebare: unde as putea sa invat sa patinez? Asta a fost visul meu dintotdeauna, dar am probleme cu spatele si ai mei nu m-au lasat. Acum, la 19 ani, imi dau seama k e mult prea tarziu, dar as vrea sa invat, macar pentru sufletul meu. Stiti cumva vreun patinoar unde sa pot exersa in voie sau dak se organizeaza un fel de cursuri, ceva, pentru incepatori (si care nu vor cariera din asta) ? Multumesc mult!

pirueta, salt etc. se invata destul de greu; o pirueta cat de cat calumea am reusit sa fac abia pe la sfaritul a 2 ierni de practica intensiva (de cateva ori pe saptamana);

depinde de cat de mult iti doresti si cat timp liber ai; daca stai destul pe gheata o sa-ti faci prieteni printre cei care vin frecvent; noi suntem o gasca destul de mare pe role, si dintre noi, suntem destui care iarna batem si patinoarele;

patine recomand niste artistice (din acelea de piele alba cu sireturi); sunt excelente pentru figuri artistice; si asta zic ca am stat 2 ierni pe unele normale incercand sa fac diverse chestii; cand spre sfarsitul sezonului am pus in picioare unele de artistic am avut un spor de 20-30% in echilibru, stabilitate in figuri;

si mie imi place patinajul, am devenit kinda addicted :D  si iarna am cam taiat skiul de pe lista desi l-am practicat ca sport favorit ultimele 7-8 ierni;

asa, si ptr ca e vara si n-avem gheata, stam pe role; senzatia e diferita ca pe gheata; esti mai limitat in miscari; in schimb poti face "paharele", mers pe o roata, pirueta, cadet, asta lasand la o parte night ride-urile de prin centrul capitalei dupa 12 noaptea  :rolleyes:

#12
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View PostILoveMyBunny, on Jun 23 2007, 09:48, said:

Skating-rings gasesti in aproape fiecare oras al tarii.

:w00t:  :w00t:  :w00t:  :w00t:
Cand ai spus "tarii" sigur te refereai la Romania? Pana si in Cluj Napoca nu este patinoar acoperit. In timpul iernii funtioneaza unul singur in aer liber, dar cum iarna care a trecut a fost asa de blanda patinoarul a functionat cam 1 luna si ceva. Ce sa mai zic de alte orase ale tarii. Sau poate cand ai spus orase te refereai doar la Bucuresti si Iasi, nu? Nici in Bucuresti nu sunt destule patinoare. La capitolul sporturi de iarna, mai e mult de asteptat in Romania.

#13
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Patinele astea is bune oare de ceva? Nu vreau ceva de profesionisti pt ca la nivelul meu banuiesc ca nu simnti diferenta. Da nici ceva patine care nu-s de calitate si dupa o iarna le poti pune in cui ca lama ii distrusa sau mai stiu eu ce probleme ai cu ele.
N-am mai patinat de vreo 5 ani si n-am facut in viata mea nici o figura artistica insa ador patinajul si vreau ca din aceasta iarna sa merg la patinaj regulat. Vreau sa stiu si eu sa fac ceva piruete, sa merg cu spatele etc. Mi-am dorit totdeauna sa patinez numa ca in Romania nu exista patinoare si am ramas doar cu dorinta.  
Firmele alea de care zicea teodoranicole, nu apar pe la magazinele online din Romania. N-o sa-mi iau patinele de la vreun magazin online da credeam ca va fi oferta mai mare si apoi in magazin imi va fi mai usor sa aleg,

#14
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
hmmm, eu m-am dat in draci in ultimele 2 ierni, probleme nu ai cu lamele daca e; ala e metal si nu pateste nimic; buba la astea artistice e ca's foarte dure si deobicei nu prea se lasa decat ff greu, mai repede se mutantizeaza piciorul dupa ele  :D

si eu is in cautare de unele de artistic masculine si habar n-am unde as putea gasi ceva cat de cat bun; m-am dat cu unele imprumutate ultima luna de iarna si am avut rosaturi si bataturi la greu, practic mi se anesteziau picioarele de durere cand ma dadeam in ele...da' ce sa-i faci placerea era mult prea mare.

zilele astea vreau sa dau o fuga la mamaia ca au deschis acolo iar patinoarul, pe plaja  :coolspeak:

#15
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postchristig, on Aug 7 2007, 23:19, said:

zilele astea vreau sa dau o fuga la mamaia ca au deschis acolo iar patinoarul, pe plaja  :coolspeak:

Norocosule !!! Nu cred ca ajung la mare anul asta. Totusi cred ca patinoarul asta va fi extrem de aglomerat cred ca mai degraba va fi zapada pe el decat gheata de la atata lume. Ai fost pe el si anu trecut? Cum a fost? N-a fost prea mic?

Multumesc pt raspuns, acum tot studiez oferta de la firmele alea date de teodoranicole numa ca nu se merita sa comanzi din afara din cauza ca transportul te costa jumate din patine si poti sa ai ghinion sa nu-ti fie bune.

Edited by Ivanna, 07 August 2007 - 23:01.


#16
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View PostIvanna, on Aug 7 2007, 23:49, said:

Norocosu-le !!! Nu cred ca ajung la mare anul asta. Totusi cred ca patinoarul asta va fi extrem de aglomerat cred ca mai degraba va fi zapada pe el decat gheata de la atata lume. Ai fost pe el si anu trecut? Cum a fost? N-a fost prea mic?

Multumesc pt raspuns, acum tot studiez oferta de la firmele alea date de teodoranicole numa ca nu se merita sa comanzi din afara din cauza ca transportul te costa jumate din patine si poti sa ai ghinion sa nu-ti fie bune.

nici io nu credeam ca ajung la ski in luna lu august si uite ca am facut-o  :D

acu vreau si 2-3 zile de plaja combinata cu patinaj sa fie meniul complet; nu m-am dat pe ala din Mamaia ca am ajuns la mare exact cand il demontau; vad ca au program pana la 3 dim, sigur de la 12 e mai liber; gheatza beton n-are cum sa fie pe temperaturile astea, da oricum merge si flescaita si cu balti, numai s-alunece :D

hai sa zicem ca ignoram partea cu pretul ca suntem ahtiati si ne strangem la robinet sa facem rost de bani, buba e la potrivirea cu piciorul; la astea artistice si din magazin daca le ei ai probleme cu ele pana se formeaza ele sau piciorul  :D

#17
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postchristig, on Aug 8 2007, 00:05, said:

nici io nu credeam ca ajung la ski in luna lu august si uite ca am facut-o  :D

buba e la potrivirea cu piciorul; la astea artistice si din magazin daca le ei ai probleme cu ele pana se formeaza ele sau piciorul  :D

Si daca le iei din magazin exista ceva indicatii speciale la alegerea marimii pt a te apropia cat mai mult de ceva foarte potrivit piciorului tau?

offtopic:
Pe ce ghetar ai fost? in Stubaital sau Zillertal? Poate imi dai un PM ca sa nu poluam de tot topicul asta.

#18
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View PostIvanna, on Aug 8 2007, 00:13, said:

Si daca le iei din magazin exista ceva indicatii speciale la alegerea marimii pt a te apropia cat mai mult de ceva foarte potrivit piciorului tau?

offtopic:
Pe ce ghetar ai fost? in Stubaital sau Zillertal? Poate imi dai un PM ca sa nu poluam de tot topicul asta.

nu stiu de indicatii, normal ar fi sa-ti seta picioru nestresat, adica sa n-ai zone unde te strange rau, si nici prea lejere sa nu fie; oricum astea artistice sunt facute sa faca corp comun cu piciorul adica s foarte stranse; astia profi cred ca le au custom, adica facute pe mulajul piciorului si apoi se mai dau cu ele o perioada pana se simt bine in ele; ca protezele dentare  :D

M-am dat pe Hintertuxer.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate