Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Alimentare cu APA (fantana sau retea), bransament

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
cetone

cetone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.01.2010
salut.doresc sa trag apa in casa de la tara insa nefiind in domeniu,nu stiu cum sa fac.am intrebat cativa meseriasi insa fiecare era cu parerea lui.stiuatia este in felul urmator: sursa de apa(fantana) este la aproximativ 30-40m distanta de casa si as dori sa fac in asa fel incat sa nu am probleme cu inghetul instalatiei,iarna.Nu stiu ce aparatura ar trebui sa folosesc( hidrofor sau pompa).Daca se poate sa ma lamuriti,as fi recunoscator.Multumesc!

#92
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Casa este locuita iarna ?
Ce adincime are fintina si la citi metri este luciul apei ?

Edited by florin71_skoda, 20 August 2015 - 16:39.


#93
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
Vreau sa-mi fac un bransament individual de apa rece, locuiesc la bloc, etajul 1.
  Ce fel de teava de polipropilena sa folosesc fara insertie sau cu insertie (bazaltica, aluminiu, fibra, astea le-am vazut la dedeman) si ce diametru trebuie sa aiba?

Va multumesc pentru ajutor.

#94
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
In situatia de sus sunt doua variante:
- faci tu bransamentul - asadar stii ce materiale-ti trebuie
- chemi un instalator pentru asta - iti spune el ce materiale iti trebuie
Tu nu te inscrii in nici o situatie - e posibil sa dai banii pe niste materiale nefolositoare.

Oricum la mine la tara se foloseste PEHD sau PEID (polietilena de inalta densitate) pentru bransamentul de apa - e teava aia din 'plastic negru'.

Edited by Batranelul, 28 August 2015 - 20:40.


#95
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
PPR fara insertie, diametru 25 mm, cu izolatie termica pentru ca altfel face condens.

Edited by kolfleading, 28 August 2015 - 21:15.


#96
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ca aspect la partea vizibila e recomandat PPR  .Ca  rezistenta si in mod uzual e mai bun  de folosit ce spune colegul , asta se foloseste acum si in companiile de apa si in  retele .Sunt si conducte de 600 , si chiar diametre mai mari acum in retele  si magistrale stradale , aductiuni .etc .Ca lucratura e mai simplu cu Pehd , la Ppr ai nevoie  de plita pentru incalzit armaturile si fitingaraia . Daca esti de meserie banuiesc totusi ca ai acestea  .Daca aduci   meserias are el  si  iti recomanda  ceea ce stie si cu ceea ce lucreaza .

#97
cetone

cetone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.01.2010
Fantana are în jur de 5m adâncime și luciul este la 1m.Casa nu este locuita tot timpul iernii.Mai sunt zile în care nu locuiește nimeni
.Precizez ca aparatura va putea fi adapostita în beciul de sub casa.

#98
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009
Situatia sta cam asa: casa la rosu, meseriasii au uitat sa lase teava in fundatie pentru alimentare apa, am doar teava pe laterala casei pentru iesire scurgere buctarie si teava canalizare baie. Sub terasa am pivnita in care este putul forat.Am lasat iesire ( teava neagra ) sub cota de inghet din pivnita, dar.....pe unde o introduc in casa??? Pot sa o duc pe sub pamant, sub cota de inghet pe laterala casei, pana unde am teava de scurgere si si intru pe ea pe acolo, dar tot tb sa ies , fiind doar vreo 30 cm sub cota de inghet...Cum sa o izolez? astept sugestii...

Edited by danyramy, 26 March 2017 - 09:37.


#99
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Acolo unde e acum o lasi sa iti faci o pompa, dar faci, desigur, si o ramificatie sa o duci in casa. Sapi o groapa unde vrei sa intre in casa, acolo faci un camin, zidit eventual, iar ca sa treci prin fundatie poti folosi o freza de diametru mic (cam de 2-3 ori diametrul tevii). Iar la teava de scurgere iti recomand, tot asa, sa iti faci cite un mic camin de vizitare din 10 in 10 m.

#100
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009

View Postionut76, on 26 martie 2017 - 09:57, said:

Acolo unde e acum o lasi sa iti faci o pompa, dar faci, desigur, si o ramificatie sa o duci in casa. Sapi o groapa unde vrei sa intre in casa, acolo faci un camin, zidit eventual, iar ca sa treci prin fundatie poti folosi o freza de diametru mic (cam de 2-3 ori diametrul tevii). Iar la teava de scurgere iti recomand, tot asa, sa iti faci cite un mic camin de vizitare din 10 in 10 m.
Problema este....sparg fundatia, dar ca sa ies cu ea in bucatarie sparg placa???

#101
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 01.05.2004
Nu o spargi, o gauresti! :)

#102
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Da, o sa tai un sant prin placa cit de scurt posibil. Ar trebui sa le pui buleala in cap cretinilor cu care ai lucrat !

#103
barapt1

barapt1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.03.2017
Problema mea e urmatoarea, am avut de schimbat o portiune de teava 8m de 1'' de apa (toata linia este de un 1''), avand la fiecare capat cate un cot de 1'', pentru asta am cumparat 2 tevi de 4m pp de 1'' 1/4'' (40mm) si 3 mufe cu compresie sa le leg, de la fiecare cot am facut o trecere de la 1'' la 1'' 1/4'' si am conectat tevile (precizez ca am strans foarte bine si la legaturile cu compresie am impins teava pana la capat si am legat conform instructiunilor de pe youtube), mufele sunt luate de la dedeman : https://www.dedeman....ne-40/p/2002010 si inca 2 40mmx1"1/4" cu filet interior. Problema mea e ca mufele de compreiune nu rezista, cand dau drumu la apa (precizez ca presiunea e destul de ridicata) efectiv teava incepe sa se curbeze (am incercat sa o si sustin) iar la mufele de compresie incepe sa curga apa pana sare teava din mufa, am incercat sa reduc presiunea din robinet la minim dar am aceasi problema, iese teava din mufa in partea unde e legata prin compresie cam la toate capetele, atasez si niste poze sa va faceti o idee:
http://tinypic.com/r/2rdbxbr/9
http://tinypic.com/r/2m2817t/9
http://tinypic.com/r/optwy0/9
http://tinypic.com/r/w211lf/9

(copiati linkurile in URL)

Unde este problema? Iar ce materiale sau modificari ar trebui sa fac ca sa functioneze?

Edited by barapt1, 03 April 2017 - 09:40.


#104
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008
1) Ce inseamna presiunea "e cam ridicata" ?

6 bari,8,10 ?

2) Probabil greutatea apei din teava face ca teava sa se incline in mufa, iar presiunea face restul.

Edited by Daco_Get, 03 April 2017 - 10:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate