Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Alimentare cu APA (fantana sau retea), bransament

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#55
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Daca este mai usor sa faceti o investitie in reproiectarea si reconfigurarea instalatiei , decit sa puneti pe cineva sa inchida apa ...
robinet antiinghet Schell Polar II .............


#56
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Si eu am construit in curte o toaleta "de serviciu" si am legat apa tot la reteaua de gradina.
Cand da frigul golesc reteaua din gradina, inclusiv alimentarea toaletei de apa, pentru ca toaleta nu este folosita pe timpul iernii.
Cum golesc. Simplu... Opresc alimentarea retelei de gradina de la hidrofor (am 2 circuite - unul pentru casa si unul pentru gradina), apoi deschid toate cismelele. Folosind un compresor auto (se poate si cu o pompa ordinara), la una dintre cismele, incep sa bag aer, care impinge apa prin toata reteaua de tevi si o arunca afara...
In 7 ani nu am avut probleme cu inghetul.

#57
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Teava din camin, robinet, teu, robinet. Din teu pleci catre punctul de consum. Cand vrei sa golesti instalatia, inchizi primul robinet, deschizi punctul de consum si pe al doilea astfel se goleste instalatia. Robinetii ii poti actiona cu o tija cu furca.

Esti dator cu o bere.

#58
dantoni

dantoni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.06.2007
Se poate folosi doar un presostat elctronic conectat la o pompa in loc de hidrofor pentru alimentarea cu apa?

#59
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009

 maximg, on 16 februarie 2015 - 20:37, said:

Daca este mai usor sa faceti o investitie in reproiectarea si reconfigurarea instalatiei , decit sa puneti pe cineva sa inchida apa ...
robinet antiinghet Schell Polar II .............


Cum?

#60
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 avumit, on 17 februarie 2015 - 13:46, said:

Cum?
Cum , cum ????
Este un robinet care se monteaza in interior si de actioneaza de-afara , prin perete... Cautati imagini si schita tehnica .

#61
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Ma refeream la retea nu robinet :)

#62
Adrian7373

Adrian7373

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.07.2014
Buna ziua, doresc sa execut o instalatie de apa la o casa unde apa este o problema deosebita. Nu am apa curenta, fantana are un izvor foarte mic, dar posed un bazin unde se acumuleaza cam 1,5-1,6 m cubi de apa de ploaie.
Doresc sa montez un hidrofor/pompa sumersibila, dar am 2 variante>
1. din fantana , prin hidrofor( montat in beci) si apoi in casa, dar nu ajunge decat  pentru 5-6 zile
2. din bazin( apa de ploaie) , tot hidrofor si apoi in casa.
Ce sfat imi dati avand in vedere ca ma intereseaza, in bucatarie sa fac apa pentru spalat vase , adica un filtru special sa "omoare" toti microbi, bacteriile, etc daca folosesc apa din bazin.? Precizez ca pot alimenta bazinul , daca se goleste, si ploua cu apa de la o cisterna din comuna. Nu locuiesc permanent, deci nu imi trebuie un vas tampon sau un rezervor mare.Astept un raspuns.Multumesc

#63
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Depinde cit vrei sa investesti si cit de comod esti .
Varianta pe care o vad economica si mai ieftina , este urmatoarea ;
. O pompa care scoate apa din put , cind este , in bazin de acumulare /  o alta pompa( hidrofor ) care alimenteaza doar instalatia sanitara , cu apa rece si preparare calda .
Pt apa curata la bucatarie , adusa cu masina , fara acumulare , incalzire local ...
cam asta este ideea , separate cele doua fluxuri .
- pt bai nu ai nevoie de apa " tratata "
- la bucatarie iti trebuie apa tratata .
Punctul slab in toata afacerea asta , si motivul pt care vad separarea , este bazinul de acumulare , care este predispus la tot felul de microbi si vegetatie ....chiar daca pui un bazin special cu ioni de argint , sau pui tu argint in bazin ...
Cam asa ar incepe un plan ...

#64
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Eu am montat la o cabana utilizata ocazional un bazin de apa de ploaie de 8mc. Pot sa spun ca-l folosesc destul de rar, si la 1 an de la umplerea lui (bazinul e construit de 2 ani dar cam acum un an pot spune ca a ajuns sa fie plin) apa e limpede ca lacrima. Secretul e sa fie ingropat in pamant sa se pastreze rece, iar lumina sa nu ajunga deloc la apa. Daca ai conditiile astea nu o sa ai probleme cu algele sau alte vietati, doar bacteriile sunt o problema, insa si alea se rezolva cu cateva tablete de clor de fantana puse ocazional. Va trebui sa limitezi insa mizeriile ce intra in bazin sa nu se depuna foarte repede. Poti monta un decantor pentru apa de ploaie inainte sa intre in bazinul final (eventual un butoi de 2-300l la care sa aia access usor pentru curatare). Parful ce se mai spala de pe acoperis se depune repede pe fund, iar daca pompa nu trage direct de pe fundul bazinului apa e foarte limpede. La mine apa e asa de rece incat imi racesc berile in ea cand merg acolo Posted Image. Acum depinde si din ce e facuta acoperisul. Daca e din tabla sau tigla e ok, daca e cumva din placa bituminoasa e mai problematic ca de pe aia se ia tot felul de chimicale care pot sa-ti coloreze apa sau efectiv sa faca apa toxica.

Edited by adi_stezar, 07 April 2015 - 11:46.


#65
imhotep4321

imhotep4321

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.09.2009
adi_stezar de unde pot cumpara tablete de clor?

#66
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Pe net, unele farmacii, probabil si fitofarmacii ... Asa la prima cautare pe google am dat de astea:

http://www.romedic.r...-flacon-0H33349
http://www.farmacias...100-p-7042.html
http://www.biclosol....ezinfectia-apei

#67
Adrian7373

Adrian7373

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.07.2014

 maximg, on 06 aprilie 2015 - 19:14, said:

Depinde cit vrei sa investesti si cit de comod esti .
Varianta pe care o vad economica si mai ieftina , este urmatoarea ;
. O pompa care scoate apa din put , cind este , in bazin de acumulare /  o alta pompa( hidrofor ) care alimenteaza doar instalatia sanitara , cu apa rece si preparare calda .
Pt apa curata la bucatarie , adusa cu masina , fara acumulare , incalzire local ...
cam asta este ideea , separate cele doua fluxuri .
- pt bai nu ai nevoie de apa " tratata "
- la bucatarie iti trebuie apa tratata .
Punctul slab in toata afacerea asta , si motivul pt care vad separarea , este bazinul de acumulare , care este predispus la tot felul de microbi si vegetatie ....chiar daca pui un bazin special cu ioni de argint , sau pui tu argint in bazin ...
Cam asa ar incepe un plan ...
mda, ms mult, ma gandeam ca pun o pompa din fantana direct la bucatarie, cu ceva filtre de calcar, etc si partea a 2*a un hidrofor din bazin, apa de ploaie, la baie. Ar fi ok?

 adi_stezar, on 07 aprilie 2015 - 11:42, said:

Eu am montat la o cabana utilizata ocazional un bazin de apa de ploaie de 8mc. Pot sa spun ca-l folosesc destul de rar, si la 1 an de la umplerea lui (bazinul e construit de 2 ani dar cam acum un an pot spune ca a ajuns sa fie plin) apa e limpede ca lacrima. Secretul e sa fie ingropat in pamant sa se pastreze rece, iar lumina sa nu ajunga deloc la apa. Daca ai conditiile astea nu o sa ai probleme cu algele sau alte vietati, doar bacteriile sunt o problema, insa si alea se rezolva cu cateva tablete de clor de fantana puse ocazional. Va trebui sa limitezi insa mizeriile ce intra in bazin sa nu se depuna foarte repede. Poti monta un decantor pentru apa de ploaie inainte sa intre in bazinul final (eventual un butoi de 2-300l la care sa aia access usor pentru curatare). Parful ce se mai spala de pe acoperis se depune repede pe fund, iar daca pompa nu trage direct de pe fundul bazinului apa e foarte limpede. La mine apa e asa de rece incat imi racesc berile in ea cand merg acolo Posted Image. Acum depinde si din ce e facuta acoperisul. Daca e din tabla sau tigla e ok, daca e cumva din placa bituminoasa e mai problematic ca de pe aia se ia tot felul de chimicale care pot sa-ti coloreze apa sau efectiv sa faca apa toxica.
acoperisul e din tigla Bramac, facut acum 5 ani. bazinul din beton e in fata casei, are un orificiu pe unde pot scoate apa cu o galeata, la nivelul pamantului, deci e ingropat la nivelul pamantului si nu e mare, ce pot face? am inteles ca un filtru mai bun pt bacteriile din apa de ploaie e scump, ce ideea mai aveti?, ms

Edited by Adrian7373, 07 April 2015 - 17:32.


#68
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Pai ai spus ca cei 1.5mc ti-ar ajunge, nu e asa? Depinde cat de mare e si acoperisul si daca se umple bazinul dupa o ploaie sanatoasa. In teorie in Romania se aduna undeva la 0.7mc /mp pe an, deci de pe o casa de vre-o 100mp poti sa-l umplii de 50 de ori pe an :). Eu zic ca nu are sens sa te complici cu filtre scumpe si complicate, apa o sa fie limpede iar pentru bacterii folosesti tablete de clor. Doar sa n-o folosesti pentru baut, pentru baut iti cumperi apa plata imbuteliata, dar pentru spalat vase si alte treburi pe langa casa ar fi destul. Cum am zis, sa nu intre lumina la apa, asta e cel mai important. Daca bazinul e din beton si capacul e complect impenetrabil la lumina e ok.

#69
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Adrian, eu zic ca ai avea 2 variante (mai mult ca sigur ca sunt si altele, dar hai sa ne limitam momentan la doua variante)

Varianta 1
- O pompa sumersibila ordinara scoate apa din fintina si umple bazinul in functie de ce citeste un plutitor electromecanic sau cine stie ce electronica ultraperformanta.
- Tot in bazin bagi si pluviala si baziul are un preaplin ce duce la canalizare.
- Din bazin iei apa cu un hidrofor si o folosesti la spalat.
- Pentru gatit aduci apa de acasa (parca ai zis ca acolo mergi ocazional)

Varianta 2
- Ai un singur hidrofor care poate sa traga apa din 2 locuri.
- Ai 2 robineti de unde selectezi manual (sau "electronic" de unde sa traga apa hidroforul)
- Din bazin sau din fintina ?
- Cind ai apa in fintina, deschizi manual robinetul de fintina.
- Cind se termina apa din fintina, deschizi manual robinetul ce vine de la rezervor.

- Daca ai bani si vrei, varianta 2 se poate automatiza, (automatizarea costa mai mult decit un hidrofor)
- Daca este manual totul, varianta 2 este cea mai ieftina.

Edited by florin71_skoda, 07 April 2015 - 23:24.


#70
Adrian7373

Adrian7373

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.07.2014

 florin71_skoda, on 07 aprilie 2015 - 23:19, said:

Adrian, eu zic ca ai avea 2 variante (mai mult ca sigur ca sunt si altele, dar hai sa ne limitam momentan la doua variante)

Varianta 1
- O pompa sumersibila ordinara scoate apa din fintina si umple bazinul in functie de ce citeste un plutitor electromecanic sau cine stie ce electronica ultraperformanta.
- Tot in bazin bagi si pluviala si baziul are un preaplin ce duce la canalizare.
- Din bazin iei apa cu un hidrofor si o folosesti la spalat.
- Pentru gatit aduci apa de acasa (parca ai zis ca acolo mergi ocazional)

Varianta 2
- Ai un singur hidrofor care poate sa traga apa din 2 locuri.
- Ai 2 robineti de unde selectezi manual (sau "electronic" de unde sa traga apa hidroforul)
- Din bazin sau din fintina ?
- Cind ai apa in fintina, deschizi manual robinetul de fintina.
- Cind se termina apa din fintina, deschizi manual robinetul ce vine de la rezervor.

- Daca ai bani si vrei, varianta 2 se poate automatiza, (automatizarea costa mai mult decit un hidrofor)
- Daca este manual totul, varianta 2 este cea mai ieftina.
ms mult de sfaturi, dar mai sunt cateva elemente
1. apa o pot trage din fantana in bazin, de acolo prin hidrofor la retea, dar ce fac ca sa spal vasele, nu de baut, ce filtre pun, aici e cea mai mare pbl.
2. nu stiu sigur daca se poate sa traga un hidrofor( de care tip) din 2 surse diferite? hidroforul are un sorb, pompa are un plutitor, cum sa fac?
Ce sfaturi mai aveti? e ok varianta 2, dar nu stiu cum sa procedez pt apa de spalat vase, care sa nu mai vorbesc ca trebuie trecuta printr-un instant electric sau centrala termica( urmeaza investitia) ca sa o fac caldapt spalat vase????
ms

#71
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Salut
Va rog un sfat legat de urmatoarea situatie:
Datorita alimentarii deficitare cu apa din reteaua publica (apa in reteaua publica e de multe ori cu program si cu presiune scazuta), m-am gandit sa achizitionez si sa instalez inainte de intrarea in casa un rezervor subteran de apa potabila, de 5-10 mc. As intra in el cu teava de apa din reteaua publica si cu un hidrofor sa trag apa din acest rezervor atunci cand se deschide un robinet in casa.
La o simpla cautare pe pe net a unor astfel de rezervoare gasesti o gramada de firme ce ofera asa ceva.
Vreau sa intreb daca cineva si-a montat asa ceva si daca are unele recomandari in ceea ce priveste furnizorul, instalatorul sau alte lucruri ce trebuie avute in vedere la o astfel de lucrare.
Multumiri anticipate

#72
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
5-10 mc ???? Pt ce si pt cit timp ?
Apa potabila este cel mai greu de pastrat , deci un rezervor ar trebui sa contina apa pt un minim de consum , o perioada scurta .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate