Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Viena

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4317 replies to this topic

#4195
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011

 dariuscha, on 28 iunie 2022 - 12:32, said:

Cafe Central, alta “institutie”.��

Da, dar aia este hiperturistica. Daca ai ghinion stai 1-2 ore ca sa intri. La agentiile de turism (in special cei din Asia) li se spune sa mearga la Cafe Central sa manance placinta cu mere originala (care oricum nu este wow). Dar ca si ambiente, intr-adevar este un must-seen.

Eu stau de 15 ani in Viena si niciodata nu am intrat in Cafe Central datorita aglomeratiei. Am apucat sa o vad in perioada cu COVID cand nu aveam turisti si erai singur in toata cafeneaua.

#4196
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 business11, on 28 iunie 2022 - 12:13, said:

Hundertwasserhaus este de vizitat de la exterior, o poti face la orice ora din zi. Recomand in schimb sa mergi cand este lumina ca sa vezi arhitectura si culoriile. Dar este o chestie de maxim 10-15 minute. Faceti niste poze si ati terminat.

Dupa 19 recomand plimbari pe jos prin Viena. Nici nu mai arde soarele asa rau si este mult mai placut.

O poti lua pe jos sa te plimbi pe Ring. Baga in Google Maps "Schwarzenbergplatz" si faci plecarea de acolo. Ai ambasada Frantei care este o cladire superba, ai mausoleul armatei rusesti pentru o operatiune din 1945. De acolo o iei pe jos pana la Cafe Schwarzenberg care este o institutie in Viena (o cafenea clasica, dar si foarte turistica). Si dupaia o iei pe jos frumos pe tot Ring-ul. Treci pe langa opera, ajungi la Burggarten, bibilioteca nationala, Hofburg si Heldenplatz pe partea dreapta si pe partea stanga ai muzeul de arta istorica si muzeul de natura. Continui pana ajungi la Rathaus pe partea stanga, pe partea dreapta teatrul si Cafe Landtmann, la fel o institutie gastronomica in Viena. Recomand un strudel de mere acolo.

Din locatia respectiva poti sa te plimbi printre cladiri care te vor duce direct in centru inapoi. Pentru orientare baga in Maps "Ballhausplatz" unde o sa ajungi la "Bundeskanzleramt" si la "Präsidentenkanzlei", acolo unde cancelarul si presedintele austriac isi petrec ziua. Tot drept inainte ajungi la Michaelerplatz unde ai conexiunea Graben (strada de lux din Viena) si Spanische Hofreitschule. De acolo te poti plimba oriunde doresti, doar pantofi comozi sa ai.

Imi scot la imprimanta ce ai scris!!!

 zuv, on 28 iunie 2022 - 12:45, said:

(Kunsthistorisches Museum, Naturhistorisches Museum, )
La astea deja am luat bilet!

Edited by Cronos1, 28 June 2022 - 12:58.


#4197
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,535
  • Înscris: 14.04.2008

 business11, on 28 iunie 2022 - 12:53, said:





Eu stau de 15 ani in Viena si niciodata nu am intrat in Cafe Central datorita aglomeratiei. Am apucat sa o vad in perioada cu COVID cand nu aveam turisti si erai singur in toata cafeneaua.

Au trecut niste ani de atunci (am fost de 2 ori) , insa nu am prins niciodata coada. Aglomerat in limite decente. Stat la masa din prima.
Stii, ma gandesc ca in vremurile astea, cand informatia circula cu asa mare viteza si in toate directiile, tot ce e bun devine turistic. Mai rau e daca scade stacheta din motivul asta!

Edited by dariuscha, 28 June 2022 - 13:50.


#4198
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 Cronos1, on 28 iunie 2022 - 11:23, said:

... ce s-ar putea vizita in Viena dupa ora 19? ...

Pe lângă ce au scris colegii, o seară ar merge petrecută în Prater. Noi de fiecare dată petreceam o seară în Prater. Ţin minte că o dată am venit de la clăditea Poştei, am traversat canalul Dunării pe lângă Urania şi am mers pe jos până la Praterstern, apoi am hălăduit pe la diversele atracţii de acolo.
Dar până la Praterstern se poate veni şi cu metroul sau cu trenul.

Bine punctat de zuv, sunt mai multe muzee deschise în diverse zile până pe la 21 sau chiar 22. De fapt erau (în anii 2002 - 2009), nu ştiu ce mai e în prezent, dar google ne ajută. MAK era deschis marţea până seara târziu, iar Stadtpark tot acolo e. Nu e o idee rea să începi un sejur în Viena în Stadtpark, în apropierea Statuii lui Johann Strauss fiul şi în apropiere de Kursalon, ude cred că se poate degusta o ciocolată, fie ea şi de fiţe.
Miercurea era deschis seara Naturhistorischesmuseum, iar joia Kunsthistorischesmuseum.

Pe de altă parte, fiind prima seară tot o plimbare prin centru ar merge cel mai bine. De fapt depinde de câte vizite în Viena planifici în următoarea perioadă, sau de a câta vizită este aceasta ...


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 28 June 2022 - 14:25.


#4199
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Multumesc tuturor pentru sfaturi si promit sa va povestesc cum a fost!
Posted Image

#4200
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 business11, on 28 iunie 2022 - 12:53, said:

Da, dar aia este hiperturistica. Daca ai ghinion stai 1-2 ore ca sa intri. La agentiile de turism (in special cei din Asia) li se spune sa mearga la Cafe Central sa manance placinta cu mere originala (care oricum nu este wow). Dar ca si ambiente, intr-adevar este un must-seen.

Eu stau de 15 ani in Viena si niciodata nu am intrat in Cafe Central datorita aglomeratiei. Am apucat sa o vad in perioada cu COVID cand nu aveam turisti si erai singur in toata cafeneaua.

Glumind putin, as putea sa iti dau un pont. Am fost o singura data la Viena si am prins atat Cafe Central cat si Cafe Mozart aproape goale, sau, ma rog.... cu multe mese libere. Motivul cred ca e faptul ca am fost in perioada lui 6 ianuarie, am stat vreo 4 zile si era atat de frig (-18°C temperatura afisata, -27°C resimtita) incat cred ca am intrat in aproape toate magazinele de bunavoie si nesilit de nimeni. Pe unul dintre poduri batea atat de tare vantul incat am crezut ca raman inghetat acolo, si nu-s genul friguros.
Imi amintesc un gulas bun de la Cafe Central, sau poate ca la temperaturile alea orice era cald parea bun Posted Image

Edited by giuliani, 29 June 2022 - 09:05.


#4201
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,830
  • Înscris: 14.08.2007

 business11, on 28 iunie 2022 - 12:13, said:

Continui pana ajungi la Rathaus pe partea stanga, pe partea dreapta teatrul si Cafe Landtmann, la fel o institutie gastronomica in Viena. Recomand un strudel de mere acolo.
Nu stiam ca e ceva cafenea mai cunoscuta si n-am apucat sa citesc ce ai scris inainte sa plec ... am nimerit din greseala aici, adica eram prin zona centrala si nu aveam un plan clar unde sa mancam si am vazut Landtmann, am vazut ca au chestii traditionale, aveau mese libere pe terasa si am stat. Mi-au adus un snitel cat farfuria, dar farfurie de aia mare Posted Image E drept, era subtirel, deci doar parea el imposibil de mancat, pana la urma i-am dat de capat mai ales ca m-au ajutat un pic si fetele (am luat doar doua portii de fel principal ca banuiam ca sunt prea mari pentru noi 3 ca sa luam 3 portii principale, cealalt fel principal a fost ceva cu pui si salata de aia de-a lor de cartofi fierti si ceapa).

N-am incercat strudel aici ca nu stiam ca ar fi vreo specialitate a casei, ci Kaiserschmarrn, ca de asta nu mai mancasem prin Austria si eram tentat de multa vreme de unul ... a fost buna mancarea, nimic de zis ... a fost si cea mai scumpa masa din Viena (vreo 80 de euro pentru 2 feluri principale, un desert si 3 bauturi soft), dar pe ansamblu a fost ok. Strudelul l-am mancat pana la urma la un restaurant care era langa hotel, ca ne-a fost lene intr-o dupa-amiaza sa mergem mai departe la pranz Posted Image Eu cu fetele mele nu avem sanse sa mancam mai mult de 2 feluri principale (nici alea prea mari) si un desert nici cum ... si cu alea ne "chinuim" sa le terminam ... asa ca de obicei prin Viena ma incadrez cam in 50-60 de euro la un restaurant normal, Landtmann a fost ceva mai scump si pentru locatia mai centrala si aparent si pentru ca e mai renumit (am vazut ca veneau trasurile si le duceau mancare de aici in trasura si isi continuau drumul).

Dintre cafenele mi s-a parut faina ca si locatie cea din Kunsthistorische museum ... n-am avut timp sa beau ceva, ca am vizitat muzeul oarecum in graba, am avut vreo ora si 45 pentru tot, cand fetele mele se odihneau de pranz, dar clar si cafeneaua mi se pare un motiv suficient sa revin Posted Image Si mi-a placut ca erau "relaxati", adica puteai sa mergi sa stai jos la o masa si daca nu consumai nimic la ei ... doar sa mergi sa te odihnesti. Dar din ce am vazut servesc si micul dejun sau cina, oricum locatia e super.

[ https://player.vimeo.com/video/728902298 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe fiica-mea am vrut sa o duc la Cafe Sacher la un Sacher Torte, dar nu mai luau comenzi ca se pregateau de inchidere (nu mai stiu cat era, vreo 7 jumate seara parca?) ... ma termina in Viena chestia asta ca se inchid toate repede Posted Image Pana la urma i-am luat la pachet un Sacher Torte sa vada cum e. Data trecuta am fost cu nevasta-mea, dar nu sunt fan nici al Sacher Torte, nici cafeneaua in sine nu mi se pare a fi decat o chestie care traieste pe spatele brandului prajiturii. Oricum fiica-mea e mai fericita daca o duc la Starbucks decat daca o duc la cine stie ce cafenea de fitze :D

Edited by utopium, 11 July 2022 - 19:04.


#4202
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,830
  • Înscris: 14.08.2007

 OvidiuNS, on 28 iunie 2022 - 14:19, said:

Pe lângă ce au scris colegii, o seară ar merge petrecută în Prater.
Noi nu aveam nici o atractie pentru Prater ... dar cum eram cu fiica-mea, care era pentru prima data in Viena, am zis sa facem si activitati pe placul ei ... asa ca am fost si la Prater. Ea a fost foarte incantata de ce e pe-acolo si nici mie nu mi-a displacut ... sunt atractii interesante in parcul de distractii. Fiica-mea clar isi doreste sa revina.

La fel la Zoo, acum vreo 15 ani cand am fost prima data la Schonbrunn, nu aveam nici o atractie sa merg la Zoo, acum am mers cu fiica-mea si chiar mi-a placut, e un zoo bine facut si unde chiar ai de vazut chestii interesante.

#4203
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011
Da, cafeneaua din Kunsthistorischs Museum este foarte frumoasa.

La Prater mie nu imi place, mi se pare ca s-a stricat calitatea pe acolo. La zoo in schimb m-as duce odata pe an (cred ca o si fac), imi place mult sa ma plimb pe acolo si sa citesc despre animale tot felul de lucruri.

Sincer nu recomand Cafe Sacher pentru Sacher Torte. Dupa cum ai spus si tu, ei au pastrat brand-ul si pe spatele brand-ului fac bani. Atat Sacher Torte, cat si bauturile si service-ul acolo este mizerabil si preturile sunt mult prea ridicate pentru calitatea oferita. Pentru mine cel mai bun Sacher Torte il gasesc la cofetariile AIDA (sunt cele cu roz, una se afla chiar langa Stephans Dom), care fac prajituriile in Viena si majoritatea sunt facute inca artizanal. Preturile foarte civilizate si calitatea buna. Defapt cam toate prajiturile acolo sunt ok.

#4204
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Ce mi s-a parut mai interesant de vizitat in zona Prater a fost campusul universitatii WU

#4205
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011
Da bine, asta nu mai face parte din Prater. Dar cladirea merita vizitata si cine vine nu foarte tarziu poate intra in cladirea principala pentru niste poze. Este foarte futuristica facuta si pentru poze super cool.

Cine se afla pe acolo sa mearga la L'Osteria. Un restaurant italienesc cu niste pizza uriase la preturi foarte normale.

#4206
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 14.10.2004
Cum sta treabă cu COVID?
Trebuie sa vin pe la jumătatea lui august și nu știu ce să fac. Amân sau vin.
Teama mea este că bagă restricții taman când merg eu și stau că bolovanul in casă 😒
Văd că sunt destule cazuri și austriecii iau decizii foarte rapid.
Pe 21 au raportate peste 16 mii de cazuri.

Edited by xymzar, 22 July 2022 - 22:09.


#4207
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,830
  • Înscris: 14.08.2007
In transportul public ei purtau masca FFP2 si cand am fost la inceputul lui iulie, era obligatorie. In rest inteleg ca prin farmacii si spitale se mai poarta, altfel nu prea am vazut.

#4208
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011
Cum spune @utopium. In transportul in comun si centre medicale se poarta masca FFP2.

Chiar daca avem cazuri multe, spitalizarile nu cresc. Eu din cate am inteles din august vor sa usureze situatia. Adica chiar si daca ai covid sa poti sa iesi afara cu masca FFP2 fara probleme.

#4209
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 business11, on 23 iulie 2022 - 14:25, said:

Cum spune @utopium. In transportul in comun si centre medicale se poarta masca FFP2.

Chiar daca avem cazuri multe, spitalizarile nu cresc. Eu din cate am inteles din august vor sa usureze situatia. Adica chiar si daca ai covid sa poti sa iesi afara cu masca FFP2 fara probleme.
Sunt noutăți legate de covid?
Mulțumesc mult!!!

#4210
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005

 Cronos1, on 04 august 2022 - 07:56, said:

Sunt noutăți?
Ultimele date din August

#4211
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011

 Cronos1, on 04 august 2022 - 07:56, said:

Sunt noutăți legate de covid?
Mulțumesc mult!!!

Totul s-a usurat. Doar in transportul in comun si in institutii medicale se mai poarta masca de tip FFP2.

In rest si daca ai COVID poti sa iesi din casa cu masca. Adica nu mai exista carantina. Totul este foarte chill.

#4212
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Mulțumesc mult!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate