Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Viena

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4317 replies to this topic

#37
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Post[mz], on Feb 13 2007, 14:37, said:

Mi-am facut o rezervare pentru Viena in septembrie, profitand in primul rand de o excelenta oferta de transport cu avionul. Cazarea am constatat cu aceasta ocazie ca e mai scumpa fata de intervalul iunie-august, insa pana la urma am gasit o varianta acceptabila. In momentul de fata pot spune ca sunt putin ingrijorat privitor la banii de cheltuiala, caci un bun amic mi-a spus ca intrarile la toate obiectivele turistice vieneze ma vor duce cam la 150 euro/persoana. Pentru 6 zile, ne-a recomandat sa avem circa 500 euro/persoana pregatiti ca sa ne ajunga si pentru cateva cadouri de familie. Mentionez ca ne-a recomandat suma aceasta auzind ca la hotel beneficiem doar de mic dejun.
Ma adresez celor care au mers in Viena, care m-ar putea sfatui privitor la asta. Marturisesc ca suma de 500 euro/persoana mi se pare prea piperata pentru 6 zile.

Multumesc anticipat.

Viena inca nu am vizitat-o, dar regulile sunt cam aceleasi in toate capitalele europene.
Ca sa misti in oras, ideal e sa iti faci un card pe transport in comun (cel mai complet posibil pe care il gasesti).
Merita sa iti iei viena card doar daca intentionezi sa faci extrem de multe vizite in foarte multe locuri (altfel s-ar putea ca la un calcul mai atent sa nu iti renteze). Eu pana acum nu am folosit niciodata astfel de carduri.
Septembrie e o luna mai scumpa pentru ca e considerat varf de sezon in ceea ce priveste turismul in orase/capitale (nu imi amintesc cum se cheama).
Macar o data merita sa bei o cafea, sau o bere sau un pahar de vin la una dintre terasele aflate in cel mai turistic punct (chiar daca costa dublu sau triplu fata de alte locuri).
Pentru papa, vei gasi peste tot restaurante tip fast food in care mananci cam la aceleasi preturi ca si la noi (sau asa mi s-a parut mie). Alte variante ieftine de mancat in oras sunt restaurantele chinezesti (multe din ele practica o oferta de bufet suedez pe pranz - platesti ~ 7 euro si mananci cat si ce vrei - exista niste reguli, care s-ar putea sa difere de la un restaurant la altul).
O optiune buna mi s-au parut dintotdeauna pizeriile (cauta-le pe cele italienesti - fac o pizza margherita exceptionala iar diferentele de pret nu sunt foarte mari fata de Romania).
La cafenele, normal ar fi ca si cafeaua sa fie cam la acelasi pret ca si la noi, dar atentie un pahar de apa costa la fel sau mai mult. Acelasi lucru e valabil si pentru bere. In schimb, vei gasi preturi bune pe cocktailuri si la vinuri.
Toate cele scrise mai sus sunt valabile pentru localurile aflate in apropiere de zona turistica, dar pe strazi mai laturalnice.
Pentru zilele in care nu ai chef de restaurante, poti intra in supermarketuri unde vei gasi si mancare gatita, improvizezi un meniu si faci un picnic in primul parc pe care il gasesti in apropiere (asta e varianta cea mai ieftina si poate deveni si extrem de placuta cu un pic de imaginatie).
Parerea mea e ca te poti descurca si cu mai putin de 500 de euro, dar la urma urmei depinde de tine.

#38
ObjectOrientedDatabase

ObjectOrientedDatabase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.02.2007

View Postsqryn, on Feb 13 2007, 17:35, said:

ca sa reduci din costuri poti sa incerci sa-ti faci un viena card care pe langa transport iti mai asigura si ceva reduceri la obiectivele
ATENTIE : cardul este foarte bun si este ieftin din punctul meu de vedere dar este valabil 72 de ore / 3 zile !

#39
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostImperator, on Feb 13 2007, 15:53, said:

Stii cum e... fiecare cheltuieste in stilul lui.
Depinde de cate locuri vizitezi (Schonbrunn costa 9 - 11 euro, Hofburg 9 euro, etc), depinde de unde vrei sa mananci (Mc Donald's-ul e putin mai scump ca la noi, intri intr-un restaurant cat de cat, lasi cam de la 20 - 30 euro de persoana), metroul e 1 euro, taxiul e scump (deci e bine sa stai pe undeva pe langa metrou). Probabil 500 euro nu e chiar iesit din comun.
In plus, cel mai ieftin sa zbori la Viena este cu Sky Europe la Bratislava si de acolo te iau cu autobuzul.

stai asa ca nu-i asa :)

iti iei vienna card, pt 16 euro/pers ai 3 zile transport gratuit cu orice, plus reduceri la f multe muzee. nu mari, da' daca le aduni o sa vezi ca-ti scoti banii. o seara poti sa-ti permiti sa bagi un restaurant vienez, poti sa bagi o prajitura la hofburg, sunt chestii cu care nu te mai intalnesti. la prater e musai sa ajungi, iar acolo depinde de voi cati bani lasati. in rest, daca vrei sa reduci din costuri, sa stii ca au si ei supermarket-uri, f ieftine si f bine aprovizionate. in general mancarea de pe strada ti se va parea scumputa.

la schoenbrunn sunt diferite tarife, in functie de ce vrei sa vezi, cel mai scump ajungand pe la 40 de euro, daca nu ma insel...noi am dat cam vreo 25/pers, da' am stat aproape o zi.

pt shopping, maria hilfe e de baza, aproape de centru, poti gasi promotii si lucruri frumoase, asta daca ai rabdare. eu n-am :)

#40
ObjectOrientedDatabase

ObjectOrientedDatabase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.02.2007

View PostDeathRipple, on Feb 14 2007, 13:01, said:

...

la schoenbrunn sunt diferite tarife, in functie de ce vrei sa vezi, cel mai scump ajungand pe la 40 de euro,...
Daca ai cardul te ajunge la aprox 33/36 EUR !

#41
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
Vienna card costa 17.9 euro - e valabil 72 ore pe orice mijloc de transport + reduceri la obiectivele turistice.
La Schonbrunn iti recomand classic tour(14.9 euro/pers) vezi pe site la ei(poti plati separat gradina zoo) . Pentru Prater - costa cam 3-4-5 euro sa te dai in orice de pe acolo.Poti urca si in turnul Dunarii din Donau park si vei da 5.2 euro(poti lua un bilet combinat urcare in turn +roata mare din Prater - 9.6 euro). Poti vizita acvariul(8.8 euro/pers),Hofburg,palatul Belvedere,Catedrala Sf.Stefan,Primaria,parcurile orasului etc.etc.
Eu am mancat la una din terasele din centrul Vienei(in zona pietonala) si am dat pe o portie(mare) de snitel vienez si cartofi prajiti 7.9 euro + 3.2 euro o bere de 500ml.Exista multe tonete cu wurst(carnati specifici) care costa cam 3-4 euro/portia...mai iei o inghetata mare de 2-3 euro si gata masa.
Eu zic ca e mult 500 euro/pers. - cred ca ajung 250-300 euro/pers - depinde si de cate chestii vrei sa cumperi(haine,suveniruri, cosmetice etc)

#42
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Treaba aia cu 72 de ore este cam hotie. Ia vedeti aici cit costa abonamentul saptaminal.
Daca mai are cineva interes de gasit ceva prin Viena si nu se descurca la capitolul limba, just do it!

http://www.wienerlin.../...56498&ctt=2

12,5Euro/spatamina
se gaseste de cumparat peste tot pe unde exista centre cu vinzari de bilete, dar mai simplu la orice chiosc de tigari, sau la automatele din statiile de metrou ;)

72 de ore:

http://www.wienerlin.../...56501&ctt=2

8 zile impartite pe o perioada mai lunga (azi da miine nu...):

http://www.wienerlin.../...56499&ctt=2

72 de ore + un copil sub 15 ani + reduceri pe la muzee si in anumite restaurante:

http://www.wienerlin.../...56500&ctt=2

24 de ore:

http://www.wienerlin.../...56502&ctt=2

pe zi in afara de Duminica intre 8:00 si 20:00:

http://www.wienerlin.../...56503&ctt=2

pe luna:

http://www.wienerlin.../...56497&ctt=2

#43
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostBOGDAN DSN, on Feb 14 2007, 13:30, said:

Pentru Prater - costa cam 3-4-5 euro sa te dai in orice de pe acolo
nu nu nu...am fost io anu' trecut si face 15 euro de ex prastia aia gen bungee-jumping

#44
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
Va multumesc tuturor pentru amabilitatea de a ne impartasi din experienta voastra. Am citit toate mesajele, vom cauta cu atentie si link-urile pe care ni le-ati transmis.
As dori sa fac cateva adaugiri la ce v-am transmis anterior. Fiind genul de persoana pentru care obiectivele turistice sunt motivul principal pentru care merg in strainatate, se intelege ca voi dori sa vizitez cam tot (daca va fi cu putinta in acest interval de 6 zile) si in Viena. Hotelul unde vom sta este situat  la circa 15-20 minute de mers pe jos fata de Ringstrasse. Ideea unui abonament pe transport care sa-mi faciliteze obtinerea unor reduceri la obiectivele turistice este excelenta. Cu siguranta voi opta pentru un tip de abonament, voi studia variantele si voi alege una din ele. Vis a vis de cumparaturi, doresc sa fac cadouri simbolice, nu ma intereseaza haine, bijuterii, accesorii sport sau alte lucruri similare. Asadar, nu voi investi prea mult in cadouri. Cu siguranta imi voi dori sa ies de cateva ori la un restaurant, daca ma va costa 15 euro/pers pentru un fel de mancare cu garnitura + o bere/un suc nu cred ca va fi un capat de tara.

Imperator: Vezi ca acum Sky Europe zboara DIRECT la Viena :) Au totodata ore de zbor foarte bune, respectiv 18-18.40 la dus si 14.50-17.30 la retur. B)

Edited by [mz], 15 February 2007 - 16:07.


#45
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
De mancat, eu iti recomand ShnitzelHaus, e plin de ele si sunt ieftine, cu maxim 10 euro saturi o persoana chiar bine de tot. :D

Pt muzee, dracia aia de card cred ca ar fi cea mai buna, si va recomand sa faceti antrenamente de mers pe jos, orasul e imens si e mult mai frumos sa il vizitezi pe jos in afara de cateva muzee si chestii aflate mai la distanta, cum ar fi Schonbrunn-ul.

De curiozitate, la ce pensiune stai?

#46
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006

View PostDeathRipple, on Feb 14 2007, 14:44, said:

nu nu nu...am fost io anu' trecut si face 15 euro de ex prastia aia gen bungee-jumping

eu ma refeream la chestiile astea cat de cat comune - la cele de genul bungee-jumping nici nu m-am apropiat(te furnica pe spinare numai daca te uiti,d-apoi sa te mai si dai :)

#47
ObjectOrientedDatabase

ObjectOrientedDatabase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.02.2007

View PostAlexIP, on Feb 15 2007, 16:13, said:

... ShnitzelHaus, e plin de ele si sunt ieftine ...
... mmmmmm ....
Cred ca luni am sa "halesc" unul / două de urgenta !

#48
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Eu am fost cu masina si cu harta si am iesit extrem de ieftin cu transportul prin oras. Spre deosebire de alte orase, in Viena am gasit o groaza de locuri de parcare gratuite, chiar si in interiorul ringului sau la Prater. Mancare cam 20-30 Euro/zi de persoana, in restaurante normale. As recomanda sa nu iei neaparat cele mai scumpe bilete la Schoenbrunn sau Hofburg, intai sa vezi ce se ofera de banii aia.

#49
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu as sta 2 zile la Schonbrunn daca vreau sa fiu sigur ca vad tot. Nu am avut timp cand am fost eu, ca era "vizita de lucru", ca il vizitam de sus pana jos, preferabil dimineata sau la ore la care nu e chiar asa plin de lume. :D

#50
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostBOGDAN DSN, on Feb 15 2007, 16:31, said:

eu ma refeream la chestiile astea cat de cat comune - la cele de genul bungee-jumping nici nu m-am apropiat(te furnica pe spinare numai daca te uiti,d-apoi sa te mai si dai :)

eu am bagat din prima space-shot....ce-i drept, dupa el n-am prea mai bagat... :) vi-l recomand!

#51
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Salut !
Indraznesc sa spun si eu citeva cuvinte; am fost in Viena in 2005 2 zile si in 2006 3 zile. Am cheltuit, in 2006, doua persoane, cu obiective turistice, mincare, cazare, transport in Viena si ceva suveniruri 500 EUR .
Parerea mea este ca 500 EUR / persoana sunt arhisuficienti; depinde de voi ce intentii aveti.
Must see: Schonbrun (de preferat un tur mai complet); Hofburg; Ring-ul; Opera (sala de spectacole si camera unde se relaxa Franz Josef); Primaria; Muzeele "in oglinda" - cel de Istorie Naturala si cel de Arta; Gradina zoologica (ursuleti Panda !!! - atentie ca in jur de orele 14 ursuletii sunt la masa si noi am asteptat pina la orele 15 sa-i aduca !) - cea mai veche gradina zoo din lume - intrarea 15 EUR/persoana; zona "moderna" - cladiri numai din sticla si metal...si bineinteles Catedrala Sf. Stefan...ce puteau sa construiasca oamenii aia acum 500 ani ! (daca vreti, dar costa suplimentar - parca 7 EUR - se pot lua separat bilete pentru vizitarea Catacombelor de sub Catedrala, unde sunt sicriele familiei regale si un osuar - cred ca sunt sute de mii de oase, catedrala fiind construita pe o fosta groapa comuna unde erau inmormintati cei morti de ciuma...brrrrr!); tot in catacombele catedralei este o reproducere superba "Pieta"...din pacate, cind am fost noi nu se putea urca in turnul catedralei, fiind in restaurare. Ar mai fi Monumentul Ciumei, datat pe la 1300....superb. A, si Prater-ul ! unde e musai sa va dati in roata mare - se vede toata Viena - este superb !
Noi am preferat transportul cu metroul, este foarte bine organizat, trenurile sunt aproape goale si vin la un minut, indiferent de ora...ajungi la orice obiectiv cu metroul...ca sa-ti faci o idee, catedrala este la 100 m de statia de metrou...Musai un tur de ring cu tramvaiul...vezi tot centrul...
De mincat am mincat pe unde se nimerea...preturile sunt cele care le-au spus si ceilalti forumisti. Ca o paranteza, poti intra in orice restaurant sa ceri un pahar de apa si sa folosesti toaleta...nu se va uita nimeni ciudat la tine !
Este foarte bine ca stati mai mult, pentru ca noi am vrut sa vedem tot (sau aproape tot) in 3 zile...plecam la 8 dimineata de la pensiune si ajungeam inapoi la 20-21 seara...dar nu simti oboseala !
Una peste alta, este alta lume...suntem cu mult in urma...
O sa incerc sa atasez si ceva poze....cu mentiunea ca sunt cele din 2005.

Distractie placuta in Viena !
Attached File  Viena_3.jpg   498.03K   429 downloads
Attached File  Viena_15.jpg   331.89K   392 downloads
Attached File  Viena_93.jpg   494.24K   327 downloads
Attached File  Viena_90.jpg   234.58K   286 downloads
Attached File  Viena_69.jpg   427.93K   349 downloads
Attached File  Viena_89.jpg   279.52K   384 downloads

#52
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006

View PostAlexIP, on Feb 15 2007, 16:13, said:

De curiozitate, la ce pensiune stai?

Pai nu vom sta la pensiune, ci la un hotel de 3*. Thuringer Hof se numeste, are si statie de metrou la 100 m, dar nu ma intreba numele acesteia ca nu-l stiu.

#53
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ce sa zic, distractie placuta. :)

#54
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
Multumim frumos :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate