Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Viena

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4317 replies to this topic

#19
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
cardurile cred ca le poti folosi oriunde, chiar daca sunt in lei, pentru ca se face conversie automat, dar e mult mai avantajos sa ai card in euro. mie cand l-am facut, mi-au zis ca e comision de 1.8% de conversie si nu e chiar mic

#20
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Eu am intrebat ce diferente ar fi la folosirea afara a unui Visa Electron vs. Mastercard (ambele pe lei insa). Raspunsurile au fost urmatoarele:
- Mastercard are o raspandire mai alrga decat Visa Electron si e mai usor sa platesti cu el la comercianti ;
- comisioanele sunt aceleasi : 1% + 3 EUR, in cazul extragerilor de bani de la bancomat, 0 pentru plata cu cardul ;
- pentru Mastercard, cursul de schimb (RON - EUR) este cursul Mastercard, nu cursul bancii.

Asta este pentru ING, nu stiu la alte banci.

#21
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Sfatul meu este cardul in lei, in ciuda diferentelor de comision care sunt de altfel nesemnificative. Eu am folosit intr-o vacanta un mastercard in euro si in cealalta visa electron in lei. in privinta cursului de schimb am iesit mai bine cu cardul in lei (am avut si putin noroc pentru in perioada in care am fost in vacanta cursul leu/euro a scazut asa ca in momentul verificarii cursului de schimb la care am facut tranzactiile la intoarcerea in tara am avut placuta surpriza sa vad ca am avut parte de un curs mai avantajos decat cel la care as fi putut cumpara eu euro inaintea plecarii). Din cate tin minte, diferenta majora - adica  vreo 2 euro este in momentul extragerii banilor (incearca sa extragi o data o suma mai mare - parca maximul permis e de 250 euro iar unde poti plateste cu cardul).
De ce recomand cardul de lei? Pentru ca, daca doamne feri se intampla ceva (iti fura cineva cardul, il pierzi etc) costurile de blocare a cardului samd sunt foarte mari (ex. la mastercard, o blocare de card daca esti in strainatate te costa 120 euro iar eliberarea lui in regim de urgenta in strainatate te costa 80 euro) la visa electron taxa de blocare este de 50.000 lei dar nu se poate elibera in regim de urgenta in strainatate.
Scuze, acum am vazut ca ambele carduri sunt pe lei. In acest caz, ia-le pe amandoua, tine-le in locuri diferite si asigura-te ca ai la tine nr-ul de telefon de la banca (pentru cazuri de urgenta)

#22
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcodruta, on May 15 2006, 14:52, said:

Scuze, acum am vazut ca ambele carduri sunt pe lei.
De carduri in lei vorbea alt user  :peacefingers:

Oricum, utile informatiile tale.

#23
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
nu toate cardurile au comision zero la cumparaturi,de exemplu romexterra,de aceea trebuie intrebat la banca respectiva.

#24
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Mda, pt ca am fost la Viena pot s aiti spun ca se uita ff. atent la ce card ai.

Electron si Maestro nu sunt vazute ff. bine, iar Maestro e considerat Bankomat card, nu s eplateste cu el.

Iti recomand cel putin un card de la HVB sau Raiffeisen pt ca acolo vezi multe sucursale ale acestor banci.

Nu conteaza ce valuta ai in cont.. conversia e automata !

P.S. vezi ca la toate cardurile din .ro ai niste marje ff. mici de extragere numerar sau plati la POS zilnic, asa ca poti sa te trezesti ca ai bani, dar ai depasit limita zilnica...

Vb cu banca pt marirea limitei.

#25
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Visa Electron rulz..!

Comision de 1% la plata comercianti, si o paritate buna, cel putin la mine la BCIT. Plus ca pot sa platesc si pe net daca activez aceasta optiune.

Cand voi pleca in vacanta, voi lua o parte din bani cash si o parte pe card. Atentie mare, pentru ca afara nici nu se cere pin-ul, deci daca ti-l fura, trebuie sa anunti cat mai repede centrul de carduri (adica in cateva minute!!).

#26
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
BRD:card debit in euro:plata la comercianti,comision 0 (zero),taxa emitere 5 euro,taxa de administrare 10 euro/an.

Edited by 1024, 06 July 2006 - 19:46.


#27
GENOCLAUDIU

GENOCLAUDIU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.07.2006
tocmaii am facut un master card  in euro la brd si nu e comision 0 la plata la comercianti . e chiar un minim de 3 euro. sunt cam deyamagit ca lam facut cred ca o sa folosesc mai mult tot cardul maestro de la BT in lei.

#28
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View PostGENOCLAUDIU, on Jul 26 2006, 13:25, said:

tocmaii am facut un master card  in euro la brd si nu e comision 0 la plata la comercianti . e chiar un minim de 3 euro. sunt cam deyamagit ca lam facut cred ca o sa folosesc mai mult tot cardul maestro de la BT in lei.

Verifica inca o data informatia. Pe site scrie ca comisionul e de 0 % (la raffeisen e 0 % in romania si 1 % in strainatate). Se percepe o taxa fixa de 2 - 3 euro in momentul extragerii de bani cash in strainatate de la bancomat.
Si revin (ca patitul nu e nimeni). E mai bun cardul in lei. Daca ramai fara el, platesti taxe foarte mici pentru inlocuire. La cardurile de euro te usca de bani. Mie mi se pare furt pe fata, ca doara tot un card e si ala deci nu reusesc sa inteleg de ce cardul de lei ti-l poate inlocui cu 50.000 lei si pentru ala de euro au nevoie de 50 de euro. Maestro de la BT s-ar putea sa nu il poti folosi peste tot dincolo.

#29
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
am un card de salarii maestro milenium de la bancpost, crezi ca e bun in strainatate? vad ca te pricepi

#30
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postdaiana, on Jul 27 2006, 13:21, said:

am un card de salarii maestro milenium de la bancpost, crezi ca e bun in strainatate? vad ca te pricepi
De bun e bun, dar pe dincolo sunt mai raspandite visa si mastecard, adica s-ar putea intampla ca in anumite magazine sa nu poti face plati cu el, dar nu e o tragedie asa mare. Intereseaza-te la banca de toate comisioanele posibile (plati, conversii lei/euro, extragere de la ATM, blocare card, schimbare PIN, inlocuire card). Salveaza in telefon un numar de la banca la care sa poti comunica 24 de ore din 24 (si verifica-l inainte sa pleci). In ziua in care pleci din tara, te duci la banca si ii rogi sa iti dea un extras de cont cu semnatura si stampila bancii pe care o arati la vamesi daca te intreaba de bani. Cam atat.

#31
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
[merci pt informatii

#32
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005

View Postdaiana, on Jul 27 2006, 15:21, said:

am un card de salarii maestro milenium de la bancpost, crezi ca e bun in strainatate? vad ca te pricepi

La cardul maestro, cursul de schimb se face folosind ca unitate de referinta dolarul. Calatorind in Europa, nu este cel mai avantajos. Preferabil e Visa, unde cursul de referinta este Eur. Nu are rost sa te complici cu carduri in Eur. Este foarte bun cardul in lei, poti sa-l folosesti oriunde si de cele mai multe ori cursul de schimb e mai avantajos decat daca ai schimba lei in Eur.

Edited by ice cube, 27 July 2006 - 21:19.


#33
imulet

imulet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.08.2006
In Viena am avut probleme cu Visa, mai ales ca scria pe card Electron. De fapt mai multe vinzatoare nici n-au vrut sa incerce daca merge. Au spus ca se blocheaza sistemul. Noroc ca am mai avut si un card Maestro (Mastercard) de la BRD cu care nu au fost probleme. Foarte bun este cardul ING. Nu se plateste comision la cumparare de bunuri. In SUA n-am avut probleme cu nici un card. Am folosit numai carduri in lei. Diferenta de curs e nesemnificativa. Va sfatuiesc sa aveti 2 carduri , unul VISA, altul MASTERCARD pe care sa va repartizati banii. Si cel mai bine si la 2 banci diferite. Intrebati care nu au comision la cumparare, ca la scoatere de la bancomat au toate. Procedind asa , avind 2 carduri, n-am avut probleme nicaieri. E penibil cind esti la casa si iti spune ca nu e bun cardul.

#34
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
Mi-am facut o rezervare pentru Viena in septembrie, profitand in primul rand de o excelenta oferta de transport cu avionul. Cazarea am constatat cu aceasta ocazie ca e mai scumpa fata de intervalul iunie-august, insa pana la urma am gasit o varianta acceptabila. In momentul de fata pot spune ca sunt putin ingrijorat privitor la banii de cheltuiala, caci un bun amic mi-a spus ca intrarile la toate obiectivele turistice vieneze ma vor duce cam la 150 euro/persoana. Pentru 6 zile, ne-a recomandat sa avem circa 500 euro/persoana pregatiti ca sa ne ajunga si pentru cateva cadouri de familie. Mentionez ca ne-a recomandat suma aceasta auzind ca la hotel beneficiem doar de mic dejun.
Ma adresez celor care au mers in Viena, care m-ar putea sfatui privitor la asta. Marturisesc ca suma de 500 euro/persoana mi se pare prea piperata pentru 6 zile.

Multumesc anticipat.

#35
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Post[mz], on Feb 13 2007, 14:37, said:

Mi-am facut o rezervare pentru Viena in septembrie, profitand in primul rand de o excelenta oferta de transport cu avionul. Cazarea am constatat cu aceasta ocazie ca e mai scumpa fata de intervalul iunie-august, insa pana la urma am gasit o varianta acceptabila. In momentul de fata pot spune ca sunt putin ingrijorat privitor la banii de cheltuiala, caci un bun amic mi-a spus ca intrarile la toate obiectivele turistice vieneze ma vor duce cam la 150 euro/persoana. Pentru 6 zile, ne-a recomandat sa avem circa 500 euro/persoana pregatiti ca sa ne ajunga si pentru cateva cadouri de familie. Mentionez ca ne-a recomandat suma aceasta auzind ca la hotel beneficiem doar de mic dejun.
Ma adresez celor care au mers in Viena, care m-ar putea sfatui privitor la asta. Marturisesc ca suma de 500 euro/persoana mi se pare prea piperata pentru 6 zile.

Multumesc anticipat.

Stii cum e... fiecare cheltuieste in stilul lui.
Depinde de cate locuri vizitezi (Schonbrunn costa 9 - 11 euro, Hofburg 9 euro, etc), depinde de unde vrei sa mananci (Mc Donald's-ul e putin mai scump ca la noi, intri intr-un restaurant cat de cat, lasi cam de la 20 - 30 euro de persoana), metroul e 1 euro, taxiul e scump (deci e bine sa stai pe undeva pe langa metrou). Probabil 500 euro nu e chiar iesit din comun.
In plus, cel mai ieftin sa zbori la Viena este cu Sky Europe la Bratislava si de acolo te iau cu autobuzul.

#36
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
ca sa reduci din costuri poti sa incerci sa-ti faci un viena card care pe langa transport iti mai asigura si ceva reduceri la obiectivele turistice.
http://www.wienkarte.at/EN/?l=e
de asemenea poti sa incerci sa faci un abonament pe o sapamana pe toate liniile de transpot in oras, vei iesi mai ieftin.
incearca sa nu mananci la restaurante prin centru sau langa obiective turistice, daca ai posibilitatea alege unul spre periferie. bauturile alcoolice sunt cam scumpe la terase/baruri, in general. o masa la un restaurant (2 feluri de mancare) ajunge si la 15 eur fara bautura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate