Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Peru

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#55
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 rebeca:P, on Sep 29 2007, 20:48, said:

hm...pare dificil...dar merita :D mersi mult pt sfaturi  :worthy:
Nu este incredibil de dificil... Trebuie ceva antrenament inainte, o perioada de acomodare la altitudine, frunze de coca, Diamox si un porter pentru rucsac. Cand urci la Pasul Femeii Moarte o sa-ti vina sa te impusti, dar in rest e ok.

#56
Emix

Emix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 08.12.2005
Imperator , tot la tine apelez , pentru ca se pare ne-ai luat-o multora inainte , asa ca ai de suportat mai multe intrebari decit ceilalti , mai ales ca esti bine informat !
Asadar : cit de sigur sau nesigur este Peru , Inca Trail ( de fapt Machu Pichu ) se poate face si altfel decit pe jos , cum se poate ajunge la Nazca , pe lacul Titicaca am impresia ca ce este mai interesant se afla in partea boliviana , deci se poate trece pur si simplu sau iti trebuie viza si alte chestii ?
Pentru moment atit , dar revin si cu alte intrebari pentru ca Peru ma tenteaza foarte tare !
Multumesc

#57
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Emix, on Dec 18 2007, 18:36, said:

Imperator , tot la tine apelez , pentru ca se pare ne-ai luat-o multora inainte , asa ca ai de suportat mai multe intrebari decit ceilalti , mai ales ca esti bine informat !
Asadar : cit de sigur sau nesigur este Peru , Inca Trail ( de fapt Machu Pichu ) se poate face si altfel decit pe jos , cum se poate ajunge la Nazca , pe lacul Titicaca am impresia ca ce este mai interesant se afla in partea boliviana , deci se poate trece pur si simplu sau iti trebuie viza si alte chestii ?
Pentru moment atit , dar revin si cu alte intrebari pentru ca Peru ma tenteaza foarte tare !
Multumesc
Emixule, mersic de aprecieri :)
Pai s-o luam una cate una.
Peru este o destinatie relativ periculoasa, dar asta nu inseamna sa fi extrem de paranoic, ci doar sa fi mult mai atent decat ai fost de exemplu in China sau ai putea fi in Thailanda. Principalele riscuri rezida in jafuri si hotie pe strada. Asta inseamna ca trebuie sa ai extrem de mare atentie in zone turistice si huburi de transport (gen autogare) pentru ca niste vitezisti poate sa-ti ridice in viteza bagajele... nu pentru a te ajuta :), zonele pustii si sa nu umbli pe jos noaptea (ia taxiul chiar si pentru 200 metri). Daca ai o atentie ridicata si eviti zonele pustii, pot spune ca nu vei avea nici o problema... sunt circa 2 milioane de turisti straini care viziteaza anual Peru si doar putini au realmente probleme.

Pentru a ajunge la Machu Pichu sunt 2 variante: trenul de la Cuzco pana la Aguas Caliente care e un orasel turistic, creat numai pentru turism - sunt numai restaurante, hoteluri si magazine de suveniruri si de acolo exista un autobuz pana la intrarea la Machu Pichu sau tren pana la un anumit loc si apoi Inca Trail pe jos (sunt 2 variante: 3 zile mers + Macchu Picchu sau 1 zi mers + Machu Pichu). In ultimii ani, datorita imensului numar de turisti care luau cu asalt Inca Trail, s-a hotarat sa se limiteze numarul turistilor si deci trebuie sa-ti rezervi loc din timp.
La Nazca se ajunge cu autobuz direct din Lima (face vreo 4 - 6 ore, nu mai retin exact pe Carretera Americana).
Pe lacul Titicaca, am fost intr-un tur de 2 zile din Puno in care am vizitat insulele plutitoare facute din stuf, am dormit in insula Taquile si am fost la o mica fiesta in caminul cultural si a 2-a zi am vizitat insula Amantani. Din partea boliviana, se pot vizita insula Soarelui si Lunii (cred ca sunt foarte similare cu Amantani si Taquile), dar nu exista insulele plutitoare. In plus, in Bolivia, nu foarte departe de granita se afla Tiahuanaco, un sit incredibil construit acum mii de ani. Din pacate, nu am ajuns acolo, am avut probleme la granita cu viza boliviana si ne-am intors in Peru. Cetatenii romani au nevoie de viza boliviana si se poate lua la granita. la Desaguadero (contra unor spagi de vreo 100 dolari) sau la consulatul din Puno sau ambasada din Lima.

#58
jenira35

jenira35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.01.2008
salut:)ar putea oare cineva sa ma ajute?sunt din republica moldova si as dori sa fac o excursie in peru ,dar din pacate aici nu avem ambasada peruului ,ar trebui sa vin pina in romania....oare am nevoie de viza pentru a calatori in peru?si care ese probalitatea ca o sa-mi deschida viza1am doar 18 ani...dar as vrea sa vizitez machu pichu!1astept raspuns!1as fi foarte recunoscatoare1mersi mult!

#59
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Cetatenii romani care calatoresc in Peru nu au nevoie de viza, insa pentru Moldova probabil trebuie. Daca ai biletele de avion dus-intors cred ca sigur vei obtine viza.

#60
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 jenira35, on Jan 28 2008, 22:11, said:

salut:)ar putea oare cineva sa ma ajute?sunt din republica moldova si as dori sa fac o excursie in peru ,dar din pacate aici nu avem ambasada peruului ,ar trebui sa vin pina in romania....oare am nevoie de viza pentru a calatori in peru?si care ese probalitatea ca o sa-mi deschida viza1am doar 18 ani...dar as vrea sa vizitez machu pichu!1astept raspuns!1as fi foarte recunoscatoare1mersi mult!
Probabil ca e nevoie de viza... iata coordonatele, trimite-le un mail. In caz ca nu raspund, spune-mi si o sa-i sun.
Ambasada Republicii Peru în România

Cancelaria: B-dul Lacul Tei, nr. 29, Etaj 2, ap 3-4, Sector 3, București
Telefon: (0040-21) 223.12.53; 223.10.86
Fax: (0040-21) 223.10.88
E-mail: [email protected]
Program de lucru: luni-vineri 9.00-17.00

Ambasador: E.S. Dl. Elard Alberto ESCALA

#61
jenira35

jenira35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.01.2008
multumesc frumos pentru raspuns!dar ziceti ca nu conteaza virsta?adica pentru orice eventualitate eu plec singura ,acolo ma va astepta o prietena!18 ani.........
sper sa mi-o dea!deci tot de ce am nevoie e de un bilet dus-intors,si asa imi vor deschide viza la sigur?
mersi frumos!

#62
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

 jenira35, on Jan 29 2008, 20:36, said:

multumesc frumos pentru raspuns!dar ziceti ca nu conteaza virsta?adica pentru orice eventualitate eu plec singura ,acolo ma va astepta o prietena!18 ani.........
sper sa mi-o dea!deci tot de ce am nevoie e de un bilet dus-intors,si asa imi vor deschide viza la sigur?
mersi frumos!
Biletele de avion, taxa de viza,pasavort si alte acte, nush ce mai cer ei.
Cand vrei sa pleci?
M-am uitat si nu am gasit bilete de avion dus-intors sub 1300 euro, desi tin minte ca in urma cu cateva luni gasisem cu 7-800.

#63
jenira35

jenira35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.01.2008

 Hey23, on Jan 29 2008, 20:05, said:

Biletele de avion, taxa de viza,pasavort si alte acte, nush ce mai cer ei.
Cand vrei sa pleci?
M-am uitat si nu am gasit bilete de avion dus-intors sub 1300 euro, desi tin minte ca in urma cu cateva luni gasisem cu 7-800.
eu planuiesc sa plec la vara ,prin iunie-iulie,dar vreau sa ma informez din timp.cred ca s-au scumpit costul biletelor pentru ca la ei e vara acuma si e cald si asta atrage mult turistii,in perioada de timp in care planuiesc eu sa merg biletele se mai ieftenesc ,ajungind la 700 -800 euro
am sa le scriu poate un e-mail in care le voi solicita viza si daca-mi rasund poate merg mai tirziu la ei si-mi iau viza(imi caz ca mi-o dau)

#64
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 jenira35, on Jan 30 2008, 14:25, said:

eu planuiesc sa plec la vara ,prin iunie-iulie,dar vreau sa ma informez din timp.cred ca s-au scumpit costul biletelor pentru ca la ei e vara acuma si e cald si asta atrage mult turistii,in perioada de timp in care planuiesc eu sa merg biletele se mai ieftenesc ,ajungind la 700 -800 euro
am sa le scriu poate un e-mail in care le voi solicita viza si daca-mi rasund poate merg mai tirziu la ei si-mi iau viza(imi caz ca mi-o dau)
Dar vara e sezonul secetos (acum e ploios) si este sezonul de varf pentru turisti

#65
jenira35

jenira35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.01.2008

 Imperator, on Jan 30 2008, 14:22, said:

Dar vara e sezonul secetos (acum e ploios) si este sezonul de varf pentru turisti
da da ,posibil ,heyy am o intrebare:
uite acest link:http://www.hostelsclub.com/act-ro-631.html
aici am gasiit o oferta de vacanta spre machu pichu cu 579.99 USD pentru 8 zile!acest tarif include si pretul bilertului de avion sau numai foaia turistica?
mersi mult!!

#66
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 jenira35, on Feb 3 2008, 10:24, said:

da da ,posibil ,heyy am o intrebare:
uite acest link:http://www.hostelsclub.com/act-ro-631.html
aici am gasiit o oferta de vacanta spre machu pichu cu 579.99 USD pentru 8 zile!acest tarif include si pretul bilertului de avion sau numai foaia turistica?
mersi mult!!
Iti dai seama, ca doar din momentul in care ajungi in Cuzco. Iata ce contine:
TOURS INCLUDES:

· All transfers Apto / Htl / Apto · Daily tours per intinerary · English guide spoken · Entrance to the Arqueological areas · 04 Nights hostal accommodations · Continental Breakfast daily · Taxes & Services charges · Personal Assistance MEALS on the treek Breakfast varies from day to day and can include: - tea, coffee or hot chocolate - pancakes or bread (with butter / jam ) - eggs ( fried, omelet ) or Fruit Lunches ( the last day lunch is not included ) Lunch includes: - soup - seconds (spaghetti or rice with veggies and meat ) - tea or coffee 3 Dinners ( the last day dinner is not included ) Dinner consists of: - soup - seconds ( fish or chicken accompanied by potatoes en vegetables ) - tea or coffee Vegetarian food available on request. Do not includes extra porters , meaning that you need to carry your personal items

TOURS NOT INCLUDED

· Airfare Lima / Cuzco / Lima 180.00$US · Local Airport tax 7.00$US International 28.00$US · Meals, Lunch & Bevarage in the city

#67
jenira35

jenira35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.01.2008

 jenira35, on Feb 3 2008, 08:24, said:

da da ,posibil ,heyy am o intrebare:
uite acest link:http://www.hostelsclub.com/act-ro-631.html
aici am gasiit o oferta de vacanta spre machu pichu cu 579.99 USD pentru 8 zile!acest tarif include si pretul bilertului de avion sau numai foaia turistica?
mersi mult!!
si asta la fel:http://www.hostelsclub.com/act-ro-631.html

#68
jenira35

jenira35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.01.2008

 jenira35, on Feb 3 2008, 08:34, said:

si asta la fel:http://www.hostelsclub.com/act-ro-631.html
aaaaaaaaaaaaaaaa adicaaa nu include nici pretul unui bilet nici a turului ,nimikk!!!
dar unde as putea gasi o foaie turistica la un pret avantajos pe vreo 10 zile?

#69
jenira35

jenira35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.01.2008

 jenira35, on Feb 3 2008, 08:36, said:

aaaaaaaaaaaaaaaa adicaaa nu include nici pretul unui bilet nici a turului ,nimikk!!!
dar unde as putea gasi o foaie turistica la un pret avantajos pe vreo 10 zile?
uite am gasit o pagina:http://www.infoturism.ro/Cgi-bin/Firme/afisareCircuit.asp?ID=35048

#70
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 jenira35, on Feb 3 2008, 10:51, said:

uite am gasit o pagina:http://www.infoturism.ro/Cgi-bin/Firme/afisareCircuit.asp?ID=35048
Daca te uiti cu atentie si turul asta nu are inclus avionul Bucuresti - Lima si retur... apropo.. ce e o foaie turistica ?

#71
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Biletele de avion n-o sa le gasesti incluse nicaieri, doar daca cumperi de la vreo agentie excursie cu totul, dar nu se merita pt ca o sa fie cel putin 3000 euro.
Cel mai bine e sa iei cazarea si avionul pe cont propriu si doar excursia la Macchu Pichu prin vreo agentie.
Am gasit bilete de avion relativ ieftine la Iberia cu vreo 800 euro Madrid-Lima dus-intors (la o simulare 3-18 iunie). Pna in Madrid iei Easyjet si ajungi la mai putin de 900 euro cu totul.
Cazarea e ieftina asa ca merita sa o rezervi pe internet. gasisem un hotel in Cuzco si ofera si inca trail de 4 zile la Macchu Pichu, si cu mancare inclusa, cazare in tabere pe traseu si bilet de tren pt intoarcere la 300 $ cu totul. http://www.cusiwasi.com/ENGTours.html

#72
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Hey23, on Feb 3 2008, 12:07, said:

Biletele de avion n-o sa le gasesti incluse nicaieri, doar daca cumperi de la vreo agentie excursie cu totul, dar nu se merita pt ca o sa fie cel putin 3000 euro.
Cel mai bine e sa iei cazarea si avionul pe cont propriu si doar excursia la Macchu Pichu prin vreo agentie.
Am gasit bilete de avion relativ ieftine la Iberia cu vreo 800 euro Madrid-Lima dus-intors (la o simulare 3-18 iunie). Pna in Madrid iei Easyjet si ajungi la mai putin de 900 euro cu totul.
Cazarea e ieftina asa ca merita sa o rezervi pe internet. gasisem un hotel in Cuzco si ofera si inca trail de 4 zile la Macchu Pichu, si cu mancare inclusa, cazare in tabere pe traseu si bilet de tren pt intoarcere la 300 $ cu totul. http://www.cusiwasi.com/ENGTours.html
Da, evident ca e mai ieftin sa mergi pe cont propriu. Exista 2 alternative de urmarit pentru zburat acolo - din Romania cu KLM (prin Amsterdam) uneori sunt preturi destul de prietenoase si din Madrid, pot fi promotii. Nu stiu daca Air Europa zboara la Lima, dar e bine de urmarit. Iberia e o optiune.
In Peru, lucrurile sunt foarte ieftine, infrastructura pentru calatorul independent extrem de bine pusa la punct, singura problema este securitatea, dar cu atentie nu este o problema.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate