Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Peru

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006
hello! ne gandim la o vacanta in peru. a fost cineva? merci!

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postirina1969, on Feb 12 2007, 11:37, said:

hello! ne gandim la o vacanta in peru. a fost cineva? merci!

Da, in 2001

#3
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006
imperator, merci de raspuns!  :coolspeak:  vrei sa dezvolti putin, te rog? ai fost printr-o agentie, sau "pe cont propriu"? cat ai stat? ce trasee ati facut? desi e subiectiv raspunsul: ti-a placut? merci!

#4
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006
imperator: ti am vazut intre timp postarile la alte subiecte, inteleg ca esti on your own in calatorii, in sensul ca nu mergi prin agentii. Raman valabile celelalte intrebari, si orice poti sa mi spui in plus! Gracias!

#5
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postirina1969, on Feb 12 2007, 13:21, said:

imperator, merci de raspuns!  :coolspeak:  vrei sa dezvolti putin, te rog? ai fost printr-o agentie, sau "pe cont propriu"? cat ai stat? ce trasee ati facut? desi e subiectiv raspunsul: ti-a placut? merci!

Am fost pe cont propriu. Am fost 9, dar eu am organizat totul.
Practic, am zburat la Lima, care nu e cine stie ce, dar acolo zboara toti :). De acolo, am luat autobuzul spre Nazca unde se pot vizita faimoasele Nazca Lines (gasesti la fata locului avion Cessna care te zboara peste linii), apoi te mai duce prin cateva locuri - e un soi de tur standard. Teoretic, de acolo, urma sa luam autobuzul spre Arequipa, dar cu 3 saptamani inainte de a ne duce, un cutremur a ras totul, legaturile erau la pamant, pe acolo, nimeni nu stia ce mai exista, asa ca ne-am intors la Lima prin Pisac, care a fost un stop foarte fain - poti sa iei o salupa si te duce la insula Ballestas unde vezi pinguini, foci, morse - foarte interesant. Pe langa Pisac, vezi si destui flamingo roz. o plimbare prin desert... cool.

Din Lima, am luat avionul spre Cuzco. Multi acuza socul cresterii in inaltime (planul initial era sa crestem progresiv - Lima la 0 metri, Nazca la 500 m, Arequipa la 2400 metri, Cuzco la 3300 metri), dar cutremurul ne-a schimbat planurile. Din 9, 5 am fost rupti o zi, 4 n-au avut nimic. 1 a mai suferit inca o zi, dar dupa ce am rumegat ca niste lame frunze de coca, ne-am revenit.

Din Cuzco, am prins un autobuz turistic pana la Puno, pe malurile lacului Titicaca. Am mers o zi in jurul lui Puno la niste monumente vechi (Puno nu are nimic de vazut) si am luat tur de 2 zile pe lacul Titicaca - am vizitat insulele plutitoare, am dormit la niste tarani acasa pe o insula care nu are curent electric, masini, tv, nimic) si am dansat noaptea la caminul cultural, am mai vizitat o insula. Am vrut sa dam o fuga in Bolivia la Tiahuanaco, dar am avut probleme la vama, era si o mica revolutie in Bolivia, ne-am intors si am vizitat satele si oraselele coloniale de la sud de Titicaca.

Din Puno, am luat trenul spre Cuzco, extrem de lent, merita sa mergi tot cu autobuzul. Cuzco e capitala imperiului Inca, asa ca ai multe de vazut si in Cuzco si in excursii de o zi (fortareata Sachsayuman, Valea Sacra, salineras, etc, etc). De acolo, am luat o excursie prin munti - Inca Trail care se termina la Macchu Picchu, Asta e grea, trebuie sa fi destul de tare si montaniard, ajungi si la 4200 metri, dar poti sa iei trenul pana la Aguas Calientes si de acolo cu autobuzul ajungi la Macchu Picchu. Macchu Picchu este super insa, e un loc incredibil,

Apoi retur, zbor la Lima, gasca a plecat acasa, eu am mai ramas putin prin Venezuela la un amic.

Merita ? Daca iti place istoria si zonele exotice cu o cultura interesanta, da, e super fain. Am stat cam 3 saptamani (incl week-end-uriole).

Sper ca te ajuta

#6
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006
wow! stai, sa recitesc! ce misto! dc ai timp & kef, poate mai vb pe YM: jirinuca. merci mult!

#7
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Poti sa spui aproximativ costul pe persoana pt excursia asta? Estimativ doar, cu eroare de cateva sute de euro/$. Merci mult!

#8
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postalexxxxx, on Feb 12 2007, 13:52, said:

Poti sa spui aproximativ costul pe persoana pt excursia asta? Estimativ doar, cu eroare de cateva sute de euro/$. Merci mult!

Deci, am fost in 2001, nu-mi aduc aminte chiar toate detaliile.
Bilet de avion, cred ca vreo 1000 euro
Autobuze interne, sume mici
Hoteluri: niciodata mai mult de 12 para pe noapte de caciula. Conditii: dubla cu baie proprie, locatie centrala, curat. S-o mai fi scumpit, dar nu foarte mult.
Inca Trail:vreo 200 para de caciula, dar intre timp stiu ca s-a scumpit. S-a restrictionat numarul celor pot sa intre pe Inca Trail, etc
Zbor intern Lima - Cuzco si retur - vreo 70 dolari
Tur pe Titicaca - 12 dolari (pomana fara lumanare - vapor, intrare insuile, cazare la un taran acasa cu un mic mic dejun)
Mancare - ieftina si rezonabila. Nu mai mult de vreo 15 - 20 dolari pe zi.
Suveniruri - asta tine de fiecare
Macchu Picchu - 20 dolari pe zi, dar s-a scumpit intre timp
Nazca lines zbor + tur - cred ca vreo 70 - 80 dolari

#9
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postirina1969, on Feb 12 2007, 13:49, said:

wow! stai, sa recitesc! ce misto! dc ai timp & kef, poate mai vb pe YM: jirinuca. merci mult!

Nu am YM :(

#10
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006
pacat! dar poti sa-l dai jos de pe yahoo  ;) . da' ai umblat ceva, nu gluma... esti profesionist? :)

#11
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postirina1969, on Feb 12 2007, 15:29, said:

pacat! dar poti sa-l dai jos de pe yahoo  ;) . da' ai umblat ceva, nu gluma... esti profesionist? :)

Nu chiar profesionist... amator :) Da, am mers, nu ma pot plange :) O sa-l downloadez, dar nu pot la serviciu si acasa sunt cam rar :)

#12
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006
... pai da, ca in rest esti plecat in super locuri misto!  :notangel:  hai, ca m-am incins rau cu peru asta, sper sa nu ne dezumflam intre timp. :( tu ce destinatii mai ai in vedere? asa, ca recomandare...

#13
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postirina1969, on Feb 12 2007, 15:39, said:

... pai da, ca in rest esti plecat in super locuri misto!  :notangel:  hai, ca m-am incins rau cu peru asta, sper sa nu ne dezumflam intre timp. :( tu ce destinatii mai ai in vedere? asa, ca recomandare...

Plec in martie cateva zile in Emirate si in aprilie in Hong Kong - Tibet

#14
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006
:coolspeak:  PS: pacat ca nu joci la profesionisti, ma inscriam si eu ... tinem legatura, cd mai ai kef mai scrie ceva despre peru! regards!

#15
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postirina1969, on Feb 12 2007, 15:44, said:

:coolspeak:  PS: pacat ca nu joci la profesionisti, ma inscriam si eu ... tinem legatura, cd mai ai kef mai scrie ceva despre peru! regards!

Oricand... spune despre ce sa scriu... o sa-mi apara un articol despre Peru in Expert Traveller probabil in vreo 2 luni :)

Attached Files



#16
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006
aha, bravo! pana la articol mai vorbim p'aici! ce ma intereseaza pe mine e cum faci de reusesti sa strangi echipa de expeditie?! Noi suntem deocamdata 5, nici aia siguri ... :( Ca sa fiu sigura ca tot fac ceva, urzesc o barcelona scurta de 1 mai. Misto poza! :)

#17
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postirina1969, on Feb 13 2007, 09:08, said:

aha, bravo! pana la articol mai vorbim p'aici! ce ma intereseaza pe mine e cum faci de reusesti sa strangi echipa de expeditie?! Noi suntem deocamdata 5, nici aia siguri ... :( Ca sa fiu sigura ca tot fac ceva, urzesc o barcelona scurta de 1 mai. Misto poza! :)

Se intampla. Din cei 9, pe 6 ii stiam, pe 2, nu, erau prieteni ai prietenilor. Perioada optima de vizita este sfarsitul lui iunie, iulie, cand desi e iarna (e totusi la sud de Ecuator), este perioada secetoasa. In ultimii ani, in perioada ploioasa, au fost alunecari de teren care au inchis calea ferata spre Macchu Picchu (nu exista sosea pana la Macchu Picchu, doar pe jos sau pe cale ferata).
Relativ la 1 mai, am fost anul trecut la Amsterdam si e super. Pe 30 aprilie e ziua Reginei, ziua nationala a Olandei, si tot orasul este intr-un party monstrous, cu DJ-i pe strada, se danseaza, se bea, etc... in caz ca-ti place.
In plus, poti sa te duci la Keukenhof - foarte aproape de Amsterdam unde sunt expozitiile florale de primavara si campuri de lalele.

Attached Files



#18
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006
am fost si eu la dam, mi a placut, dar nu pot sa spun ca mi a placut atat de mult. Pe cand barcelonaaa...  si mai am multe de vazut; oricum stam cateva zile, deci mai merge de N ori, dupa aia :).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate