Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Aspirina

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postoaspetele, on Jan 20 2007, 09:41, said:

aflu lucruri noi despre aspirina.


nu afla ca nu-i :)

ca sa nu zapacim lumea - nu, nu e vasodilatator, e antiagregant plachetar. mai pe romaneste, fluidizeaza sangele si impiedica aparitia cheagurilor.

#2
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
mdaaa hai sa ne spargem in figuri. draga mea doctorita de duminica, aspirina inhiba ireversibil ciclooxigenaza din celulele endoteliale, scazand productia de prostaciclina, ceea ce se manifesta prin efect imediat vasodilatator si antiagregant plachetar. hai sa nu ne etalam cunostintele de chimie si sa ne rezumam la sfaturi folositoare.

apropo, clisma s-a folosit? inca din vremuri stravechi, in caz de migrena oamenii apelau la sangerare sau clisma pentru purificarea organismului.

Edited by zahei, 24 January 2007 - 16:13.


#3
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postzahei, on Jan 24 2007, 16:10, said:

mdaaa hai sa ne spargem in figuri. draga mea doctorita de duminica, aspirina inhiba ireversibil ciclooxigenaza din celulele endoteliale, scazand productia de prostaciclina, ceea ce se manifesta prin efect imediat vasodilatator si antiagregant plachetar. hai sa nu ne etalam cunostintele de chimie si sa ne rezumam la sfaturi folositoare.


am comis-o? am comis-o :)

nu stiu la ce ma gandeam cand am putut debita asa ceva (adica stiu, dar nu se poate difuza pe post  :P  ).

fireste ca e vasodilatator, prin asta se realizeaza efectul antipiretic.

mersi, zahei  :kisstogether:

#4
Ricochet

Ricochet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.03.2004

View Postzahei, on Dec 15 2006, 15:51, said:

e posibil sa ai probleme de circulatie, vreun vas de sange malformat din nastere sau ceva de genul asta. incearca sa iei doar o aspirina (e vasodilatatoare) cand ti se mai intampla si vezi daca-ti trece. fa-ti o angiografie.

Quote

mdaaa hai sa ne spargem in figuri. draga mea doctorita de duminica, aspirina inhiba ireversibil ciclooxigenaza din celulele endoteliale, scazand productia de prostaciclina, ceea ce se manifesta prin efect imediat vasodilatator si antiagregant plachetar. hai sa nu ne etalam cunostintele de chimie si sa ne rezumam la sfaturi folositoare.
Pe de alta parte, surse serioase pretind ca:
Prostacyclin acts chiefly to prevent platelet formation and clumping involved in blood clotting. It is also an effective vasodilator.

Iata cum "spargerea in figuri" academice conduce la vasodilatatie prin diminuarea productiei de prostaciclina vasodilatatoare:)

View Postmianna, on Jan 24 2007, 17:35, said:

fireste ca e vasodilatator, prin asta se realizeaza efectul antipiretic.

mersi, zahei  :kisstogether:

In alta ordine de idei, academismul vasodilatatiei determina carevasazica scaderea productiei de caldura biologica:)

View Postmianna, on Feb 10 2007, 17:11, said:

ups! deci l-ai gasit! :)

vezi ca nu-i greu sa gasesti topicul in care se scrie pe langa subiect? in celelalte asteptam informatii. mersi :)

Raspund gogomaniilor acolo unde le gasesc, ele ofenseaza bunul simt indiferent daca sunt sau nu pe subiect:)

"ca sa nu zapacim lumea - nu, nu e vasodilatator, e antiagregant plachetar. mai pe romaneste, fluidizeaza sangele si impiedica aparitia ceagurilor."
Poate ne explici cum modifica aspirina caracteristicile reologice ale sangelui, si in ce reviste ai facut comunicarea cu pricina?

Sau confundam, jenant, anticoagularea cu fluidizarea? Sangele anticoagulat nu este deloc mai fluid, este doar... incoagulabil:)

#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
am un chef de farmacologie acum, ca te las pe tine sa explici cum nu coaguleaza un sange mai putin fluid. incercam sa folosesc cat mai putini termeni medicali. cu siguranta toti au priceput ce-s proprietatile reologice, si mai vor  :P

dupa care ne putem juca cu vasoconstrictia-vasodilatatia produsa de aspirina (desi n-am habar pe cine intereseaza).

#6
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
Eu cred ca mai important e sa nu dai aspirina/alti salicilati copiilor sub 15-16 ani (risc de sindrom Reye).. sau celor cu hipocoagulabilitate sg/hemoragii. Ca face vasodilatatie sau nu .. whatever :)

#7
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postmianna, on Feb 10 2007, 21:39, said:

am un chef de farmacologie acum, ca te las pe tine sa explici cum nu coaguleaza un sange mai putin fluid. incercam sa folosesc cat mai putini termeni medicali. cu siguranta toti au priceput ce-s proprietatile reologice, si mai vor  :P

dupa care ne putem juca cu vasoconstrictia-vasodilatatia produsa de aspirina (desi n-am habar pe cine intereseaza).



FLUIDITÁTE s.f. 1. Stare, însușire a ceea ce este fluid, curgător. 2. Fig. Schimbare, curgere; posibilitate de a se mlădia; flexibilitate, mlădiere. [Pr.: flu-i-] – Din fr. fluidité.

Coagularea, pe de alta parte, nu este o proprietate a sangelui, ca lichid, ci a unor componente ale sale, de a forma cheaguri in anumite conditii.

#8
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
stiati ca aspirina stimuleaza producerea de oxid nitric (NO), cu ajutorul caruia celulele albe fac fata mai bine infectiilor? cum e posibil asta? simplu. s-a descoperit ca aspirina stimuleaza producerea unor hormoni numiti lipoxini, care la randul lor cresc nivelul de oxid nitric din sange. ce este atat de interesant in asta? si mai simplu. oxidul nitric regleaza transportul celulelor albe catre locurile unde este nevoie de ele.

edit: parerea mea.
edit2: tot o clisma e mai buna.

Edited by zahei, 12 February 2007 - 19:00.


#9
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
E adevarat ca aspirina este contraindicata astmaticilor?

#10
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmaxy, on Feb 13 2007, 11:36, said:

E adevarat ca aspirina este contraindicata astmaticilor?

da, poate declansa crizele de astm.

pe de alta parte, unele studii arata ca, administrata la persoane sanatoase, scade riscul aparitiei astmului.

#11
MirceaA

MirceaA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.02.2007
Buna. Dar cu ulcerul ce ne facem?

#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostMirceaA, on Feb 13 2007, 13:33, said:

Buna. Dar cu ulcerul ce ne facem?

il tratam?  :rolleyes:

#13
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmianna, on Feb 13 2007, 13:50, said:

il tratam?  :rolleyes:

numa' nu cu aspirina, sa nu va vina idei.

#14
Dr_V

Dr_V

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.01.2007
Profilaxia (prevenirea) leziunilor de mucoasa gastrica (ce pot genera/favoriza ulcerul) date de aspirina se face de obicei prin administrarea simultana a unui inhibitor de secretie acida gastrica. Produse mai moderne si cu mai putine reactii adverse si riscuri sunt cele din clasa inhibitoarelor de pompa de protoni (ex.: Omeprazol, Omeran, Omez). Acestea intra in actiune rapid si nu determina fenomen de rebound dupa incetarea activitatii.

In mod practic, un adult sanatos care ia o singura tableta de Aspirina pentru o durere de cap sau o intindere musculara sau un guturai de exemplu nu are nevoie de profilaxie antiacida, este suficient sa aiba grija sa ingita Aspirina doar dupa ce a mancat.

Protectia gastrica cu antiacid se aplica doar la anumite categorii de risc (voi enumera cateva mai frecvente):
- tratament sustinut cu Aspirina (mai multe tablete pe zi si/sau mai multe zile la rand) sau tratament cronic indiferent de doze
- indivizi cu afectiuni gastrice cronice de orice tip
- copiii sub 18 ani si adultii peste 65 de ani
- cei care urmeaza un tratament cu Fier, Glucocorticoizi (Prednison, Dexametazona, etc.) sau orice alt medicament care da reactii adverse gastrice, inclusiv alte medicamente din clasa Aspirinei (AINS), chiar daca acestea sunt aplicate topic [pe piele] sau administrate intrarectal [supozitoare]!!!

ATENTIE: bolnavii cu ulcer gastric sau duodenal deja prezent (chiar daca nu au o nisa deschisa la momentul actual) NU AU VOIE sa sa Aspirina. Deloc! Este contraindicata!

ATENTIE: bolnavii cronici (indiferent de boala, aflati sau nu sub tratament cronic cu vreun alt medicament) ar fi bine sa consulte medicul inainte de a inghiti Aspirina sau orice alt medicament cumparat "la inspiratie" de la farmacie. Farmacistul nu are nici dreptul legal si nici cunostintele necesare sa va ofere asemenea informatii.

ATENTIE: in ziua de azi sunt multe medicamente care contin aspirina, cand cumparati produse "pentru raceala sau gripa" ori impotriva durerilor uitati-va atent pe cutie ce contin. Aspirina este (chimic) acid acetil-salicilic.

*AINS = anti-inflamatorii non-steroidiene. Clasa include multe substante, iata o mica lista cu produse mai cunoscute publicului:
Paracetamol, Algocalmin, Antinevralgic, Diclofenac (Voltarene), Fenilbutazona, Indometacin, Flamexin, etc.

**Daca exista pe acest forum un coleg internist sau de o alta specialitate "clinica" (eu sunt radiolog) il invit sa completeze asertiunile mele pe aceasta tema.

#15
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View PostDr_V, on Feb 15 2007, 00:43, said:

*AINS = anti-inflamatorii non-steroidiene. Clasa include multe substante, iata o mica lista cu produse mai cunoscute publicului:
Paracetamol, Algocalmin, Antinevralgic, Diclofenac (Voltarene), Fenilbutazona, Indometacin, Flamexin, etc.

**Daca exista pe acest forum un coleg internist sau de o alta specialitate "clinica" (eu sunt radiolog) il invit sa completeze asertiunile mele pe aceasta tema.

Paracetamol si Algocalmin nu sunt antiinflamatoare. Sunt doar analgezice-antipiretice. Cei cu afectiuni gastrice pot lua Paracetamol in loc de Aspirina, pentru ca nu este ulcerogen.

#16
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005
Paracetamolul are si actiune antiinflmatoare, foarte slaba, dar are.

#17
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Da, dar atat de slaba, incat nu e incadrat la grupa de antiinflamatoare non-steroidiene.

#18
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Offf....ce m-ati zapacit! :ack:

Daca esti sarac... iei aspirina?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate