Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Care este NUMELE LUI DUMNEZEU?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3140 replies to this topic

#37
baldurr

baldurr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2007
daca sunteti asa interesati de subiect,incercati"Despre numirile divine"-Donisie Areopagitul

#38
anada

anada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 21.02.2007

View Postzexelica, on Feb 7 2007, 13:02, said:

Strict



De ex. Geneza 5:3
La vîrsta de o sută treizeci de ani, Adam a născut un fiu după chipul și asemănarea lui, și i -a pus numele Set.
In varianta ortodoxa este "230".
Cred ca s-a caznit destul de mult saracul sa nasca.Si era androgin tipul sau cum a procedat?Nu vi se ridica parul de indignare citind si colportand asemenea baiguieli?Aceasta  car te este cea mai nociva lucrare din istoria omenirii.Si si cea mai prost alcatuita.Orice om cu cel mai elementar bun simt ar lasa cartulia asta  agramatilor care au incropit-o!

#39
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postanada, on May 4 2007, 12:39, said:

Cred ca s-a caznit destul de mult saracul sa nasca.Si era androgin tipul sau cum a procedat?Nu vi se ridica parul de indignare citind si colportand asemenea baiguieli?Aceasta  car te este cea mai nociva lucrare din istoria omenirii.Si si cea mai prost alcatuita.Orice om cu cel mai elementar bun simt ar lasa cartulia asta  agramatilor care au incropit-o!
Nascut este TRADUCEREA bisericeasca. In engleza este "fathered". A "tatait" un fiu.

#40
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postzexelica, on May 4 2007, 14:07, said:

Nascut este TRADUCEREA bisericeasca. In engleza este "fathered". A "tatait" un fiu.
Vad ca acu te raportezi la traducerea englezeasca... sau cumva Biblia a fost scrisa in engleza.   :rolleyes:

Edited by Megara, 04 May 2007 - 17:33.


#41
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View PostLeviss, on Apr 30 2007, 15:44, said:

Nu vreau sa fi off topic dar dupa declaratiile multor concetateni de-ai nostri din ultima vreme, numele lui dumnezeu se pare ca este basescu..

Se pare ca ai si ceva dreptate ....daca facem cateva analogii ....
Saracu Isus a vrut sa fie Domnul  al Iudeilor (nu uita ce inseamna INRI) iar base ... a fost intradevar Domn dar al romanilor.

Si Isus a vrut sa aduca o schimbare si a patit-o ...la fel si in cazul nostru

Oricum basescu dovedeste ca e sustinut de Tatal sau caci spre deosebire de Isus se lupta pentru cauza sa ...ceea ce Isus nu a facut ...deci cum o iei cum n-o iei ...avantaj clar BASESCU!

#42
cleriq

cleriq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.02.2007
Numele lui dumnezeu sunt multiple si gandite astfelin cat fiecare sa reprezinte o parte anume din personalitatea lui Dumnezeu..Nu se poate pune problema unui singur nume,trebuie luate ca un tot care l definesc pe Dumnezeu ;)

#43
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

View Postcleriq, on Sep 27 2007, 09:58, said:

Numele lui dumnezeu sunt multiple si gandite astfelin cat fiecare sa reprezinte o parte anume din personalitatea lui Dumnezeu..Nu se poate pune problema unui singur nume,trebuie luate ca un tot care l definesc pe Dumnezeu ;)
Din ce tocmai ai produs nu se înțelege decât că pe Dumnezeu îl cheamă simultan guță, salam sau paleru.
Până în ziua când substantivele proprii vor fi accesibile substantivelor comune, adică proștilor, mai durează.

#44
remus_t

remus_t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.06.2006

View Postnaughtydream01, on Sep 27 2007, 10:11, said:

Din ce tocmai ai produs nu se înțelege decât că pe Dumnezeu îl cheamă simultan guță, salam sau paleru.
Până în ziua când substantivele proprii vor fi accesibile substantivelor comune, adică proștilor, mai durează.
LOL
sincer nu am inteles ce ai vrut sa spui
daca in biblie Dumnezeu e mentionat in mai multe feluri de ce nu poate avea mai multe nume
in diferite perioade si in diferite imprejurari oamenii au folosit diferite nume pentru a i se adresa
nu vad de ce trebuie sa ne impiedicam de numele Lui
cred ca mai bine am discuta lucrurile care ne unesc decat cele care ne despart
nu?

#45
cleriq

cleriq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.02.2007
Naughty,mi se pare ca esti cam depasit de situatie si de subiect..Nu mai posta doar ca sa pui la numarul de posturi
On topic, Biblia are diverse nume care chiar reprezinta diverse fete ale lui dumnezeu,si in limba ebraica asa se puneau numele copiilor..sa reprezinte caracterul sau o trasatura caracteristica

#46
dasi_simo

dasi_simo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2007
Iehova

#47
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Un topic cu nume absurd. Fiind oameni am incercat sa-I dam un nume lui Dumnezeu, obisnuiti cu religiile arhaice pagane politeiste.
Raspunsul este simplu: Dumnezeu nu are nume: "Eu sunt Cel ce sunt"
Celelalte sunt doar incercari lumesti de a putea ca cineva sa faca referire la Dumnezeu.Asa cum fac eu acum "Dumnezeu"= "Dominus Dei"

Edited by tzotzolyno, 12 December 2007 - 21:41.


#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007
Dumnezeu este numit in Vechiul Testament si ''tzarul pacii'' ?

Tzar, la fel ca ca si imparatii rusi.

Am auzit afirmatia asta intr-o predica a lui Cristian Barbosu pe Radio Vocea Evangheliei online.

El afirma ca ''tzar'' este un cuvant de origine ebraica.

El mai face uneori mici erori, chiar in emisiunea de care vorbesc  a spus  ''presedintele ONU'' in loc de '''secretar general al ONU''.

Edited by Bogdan R, 21 December 2007 - 14:45.


#49
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006

View Postcleriq, on Sep 28 2007, 14:15, said:

Naughty,mi se pare ca esti cam depasit de situatie si de subiect..Nu mai posta doar ca sa pui la numarul de posturi
On topic, Biblia are diverse nume care chiar reprezinta diverse fete ale lui dumnezeu,si in limba ebraica asa se puneau numele copiilor..sa reprezinte caracterul sau o trasatura caracteristica

Adevarat, adevarat va spun voua: caci sora naughty si-a luat tainul de pedeapsa din deznadejdia si vorbele ei sirete si de ras diespre Domnul Dumnezeul Israhelului, caci s-a spuus: "Oh, poporul Mieeu, thurma Miaa prea-iubitha, iata, Ieu, va voi da semne, dar vhooi nu le veti vediaa, pentru ca sunteti orbi, si fameni, Ieeu, va voi chiema prooroci, dar vhooi nu ii veti urmaa, si nu le veti recunoaste lucraria Miaa, pentru ca inima vhoastra nu ie a Miaa, ci de gheatza... si sufletul vhostru va fhi dara dat celui Raau, si dheparte de Cuvantul Mieeu ...
Caci a Miaa ieste razbunaria, si pediapsa pentru nelegiuiria si nesimtiria si nerusinaria voastra cia fara de capat, stricatuare de duh, si strigatuare la admini ... "

Si uite ca si-a luat bahn ...

on:

Daca Dumnezeu are un nume eu zic ca trebuie sa aiba si un prenume normal, ca tot omu...

Edited by sexterminator, 23 December 2007 - 00:55.


#50
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007

View Postsexterminator, on Dec 23 2007, 00:42, said:

Adevarat, adevarat va spun voua: caci sora naughty si-a luat tainul de pedeapsa din deznadejdia si vorbele ei sirete si de ras diespre Domnul Dumnezeul Israhelului, caci s-a spuus: "Oh, poporul Mieeu, thurma Miaa prea-iubitha, iata, Ieu, va voi da semne, dar vhooi nu le veti vediaa, pentru ca sunteti orbi, si fameni, Ieeu, va voi chiema prooroci, dar vhooi nu ii veti urmaa, si nu le veti recunoaste lucraria Miaa, pentru ca inima vhoastra nu ie a Miaa, ci de gheatza... si sufletul vhostru va fhi dara dat celui Raau, si dheparte de Cuvantul Mieeu ...
Caci a Miaa ieste razbunaria, si pediapsa pentru nelegiuiria si nesimtiria si nerusinaria voastra cia fara de capat, stricatuare de duh, si strigatuare la admini ... "

Si uite ca si-a luat bahn ...

on:

Daca Dumnezeu are un nume eu zic ca trebuie sa aiba si un prenume normal, ca tot omu...

Asta numai daca a fost botezat si daca provine din vreo familie...

#51
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007
3. Deci Iuda, luând oaste și slujitori, de la arhierei și farisei, a venit acolo cu felinare și cu făclii și cu arme.  
4. Iar Iisus, știind toate cele ce erau să vină asupra Lui, a ieșit și le-a zis: Pe cine căutați?  
5. Răspuns-au Lui: Pe Iisus Nazarineanul. El le-a zis: Eu sunt. Iar Iuda vânzătorul era și el cu ei.  
6. Atunci când le-a spus: Eu sunt, ei s-au dat înapoi și au căzut la pământ.
(Ioan 18)

Acesta e numele dat Domnului, mă rog, în limba dată.
Apropo, nu uitați, că Dumnezeu vorbea prin îngeri cu proorocii. Posibil că chiar cu Hristos.
Atunci când se face ceva în numele Domnului, oricum nu se spune "numele" Domnului, ci "în numele Domnului". Sau cum a spus apostolul Pavel "În numele lui Iisus ridică-te!"

#52
birlic_birlicus

birlic_birlicus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.02.2008

View Postblinky heart, on Apr 22 2007, 14:55, said:

Furtul intelectual consta in insusirea textului Tanahului si in folosirea lui pentru o religie care este alta decat cea pentru care a "inspirat.o" Yahwe!
2timotei 3:16 spune clar ca ii inspirata de dumnehttp://forum.softpedia.com/index.php?act=Post&CODE=02&f=341&t=210190&qpid=2735728#
Help Toggle Side Panelzeu biblia :P ;) mai studiaza

#53
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View PostJJBo, on Dec 31 2007, 17:46, said:

3. Deci Iuda, luând oaste și slujitori, de la arhierei și farisei, a venit acolo cu felinare și cu făclii și cu arme.  
4. Iar Iisus, știind toate cele ce erau să vină asupra Lui, a ieșit și le-a zis: Pe cine căutați?  
5. Răspuns-au Lui: Pe Iisus Nazarineanul. El le-a zis: Eu sunt. Iar Iuda vânzătorul era și el cu ei.  
6. Atunci când le-a spus: Eu sunt, ei s-au dat înapoi și au căzut la pământ.
(Ioan 18)

Acesta e numele dat Domnului, mă rog, în limba dată.
Apropo, nu uitați, că Dumnezeu vorbea prin îngeri cu proorocii. Posibil că chiar cu Hristos.
Atunci când se face ceva în numele Domnului, oricum nu se spune "numele" Domnului, ci "în numele Domnului". Sau cum a spus apostolul Pavel "În numele lui Iisus ridică-te!"
pana unii se bat sa isi argumenteze pozitia lor de intelegere fata de interpretarea personala a textului eu stiu asa:
numele Dumnezeului, Creatorul materiei & staff, pentru reprezentarea noastra e "Eu sunt", sau IHWH, sau GOD, sau Adonai, Ihre, Domnul Dumnezeu.
ziua: azi.

si nimeni nu ma poate judeca daca o tin azi sau maine, daca Ii spun GOD sau Tata.
parerea bibliei: orice nu vine din incredintare (cuget curat, constiinta impacata, cunostinta Sa, citirea la timp si ne la timp a Cuvantului, memorare) e pacat

#54
Ruben121

Ruben121

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2008

View Postblinky heart, on May 5 2007, 17:39, said:

Se pare ca ai si ceva dreptate ....daca facem cateva analogii ....
Saracu Isus a vrut sa fie Domnul  al Iudeilor (nu uita ce inseamna INRI) iar base ... a fost intradevar Domn dar al romanilor.

Si Isus a vrut sa aduca o schimbare si a patit-o ...la fel si in cazul nostru

Oricum basescu dovedeste ca e sustinut de Tatal sau caci spre deosebire de Isus se lupta pentru cauza sa ...ceea ce Isus nu a facut ...deci cum o iei cum n-o iei ...avantaj clar BASESCU!

Dar pentru ce cauza trebuia sa lupte Isus?  Ce trebuia sa faca in viziunea ta si nu a facut?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate