Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

AviSub - Subtitrari mari pe orice player Divx

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
elena23

elena23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2008
SALUT!
SUNT NOUA PE FORUM SI DIN CE AM CITIT TU ESTI F. BUN LA FIRMWARE.
AM NEVOIE DE FIRMWARE PT. LG DV9631V DEOARECE SUBTITRAREA MEA E F. MICA.
HELP ME PLESE!

#38
furainima1

furainima1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.06.2006

View Postelena23, on Jan 11 2008, 18:17, said:

SALUT!
SUNT NOUA PE FORUM SI DIN CE AM CITIT TU ESTI F. BUN LA FIRMWARE.
AM NEVOIE DE FIRMWARE PT. LG DV9631V DEOARECE SUBTITRAREA MEA E F. MICA.
HELP ME PLESE!
Ar fi ideal ca DVD-ul tau sa stie divmux,atunci folosesti tutorialul meu si vezi subtitrarile super fara sa instalezi un firmware.Incearca sa realizezi un film cu AviSub si probeaza pe DVD.Foloseste tutorialul si daca ai intrebari....PUNE-le

#39
voyageros

voyageros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 14.01.2006

View Postviceroy56, on Jan 11 2008, 16:33, said:

Foarte ciudat ce spui!
AviSub nu modifica in nici un fel calitatea materialului video original. Doar muxeaza stream-ul original audio-video cu un nou stream, cel cu subtitrarea.
Sigur e o problema de codecuri.
Ai incercat ca acel film rezultat din AviSub sa-l rulezi pe player-ul standalone, asa prost cum il vezi pe PC? S-ar putea ca pe player sa-l vezi bine, problema fiind la redarea pe PC, din cauza codec-urilor instalate(prost).

Poate nu m-am exprimat eu bine. Pe calculator se vede bine pe playerul DVD se vede prost...

#40
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Orice film convertit, sau doar cel cu care ai incercat? Fa o analiza cu GSpot a filmului neconvertit si posteaza un screenshot, sa vedem despre ce e vorba.

#41
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

View Postelena23, on Jan 11 2008, 18:17, said:

SALUT!
SUNT NOUA PE FORUM SI DIN CE AM CITIT TU ESTI F. BUN LA FIRMWARE.
AM NEVOIE DE FIRMWARE PT. LG DV9631V DEOARECE SUBTITRAREA MEA E F. MICA.
HELP ME PLESE!
Nu ma ocup de firmware, dar ori incerci AviSub sau Sub2DivX(subtitrare cu film in format Mpeg4, dureaza 5-10 minute), ori converttesti DivX-urile cu subtitrari cu tot in DVD(solutie ce asigura portabilitatea pe ORICE player) si care dureaza 1-2 ore.
Pentru toate variantele descrise exista ghiduri pe acest forum.

#42
voyageros

voyageros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 14.01.2006

View Postviceroy56, on Jan 12 2008, 09:26, said:

Orice film convertit, sau doar cel cu care ai incercat? Fa o analiza cu GSpot a filmului neconvertit si posteaza un screenshot, sa vedem despre ce e vorba.


Am incercat pe doua filme si amandoua au avut aceleasi probleme, iata screenshotul cu Gspot.

Attached Files



#43
juli_anne

juli_anne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.09.2007

View Postfurainima1, on Feb 5 2007, 17:27, said:

In unele cazuri (am patit de 2 ori doar din 64 de filme)nu stiu cauza nu se incarca si subtitrarea dar folositi derularea inainte sau inapoi si o sa apara.

Am patit si eu chestia asta. Din pacate faza cu derulatu' n-a functionat :(. Ciudat e ca imi apare ca filmul ar avea subtitrare, dar pur si simplu nu o vad? Intre timp ai aflat care ar putea fii cauza??

#44
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

View Postvoyageros, on Jan 12 2008, 14:41, said:

Am incercat pe doua filme si amandoua au avut aceleasi probleme, iata screenshotul cu Gspot.
Daca rulezi filmul asa cum este, fara subtitrare, pe player, cum se vede? Mi se pare destul de slab calitativ filmul, aproape 2 ore in 600 MB(video), comprimat la maxim, nu prea are cum sa se vada bine pe player!
Incearca un alt film si vezi cum se vede.

#45
voyageros

voyageros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 14.01.2006
Bun dupa o reinstalare de windows si implicit de codecuri audio video am folosit din nou AviSub si de data asta merge. Asa este problema era la mine. Intradevar totul dureaza aprox 5 minute si se vede si scrisul de nota 10. Se poate mari/micsora eventuale prob (ex lungime linii) se pot rezolva relativ rapid cu Subtitle workshop. Ca un rezumat...merge!!

#46
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

View Postjuli_anne, on Feb 6 2008, 18:52, said:

Am patit si eu chestia asta. Din pacate faza cu derulatu' n-a functionat :(. Ciudat e ca imi apare ca filmul ar avea subtitrare, dar pur si simplu nu o vad? Intre timp ai aflat care ar putea fii cauza??
Incearca filmul pe alt player, la un prieten la care stii ca 'vede' subtitrarile adaugate cu AviSub. Poate al tau nu stie asta.

Cauza poate fi si pozitionarea prea jos a subtitrarii. De fapt player-ul o 'afiseaza', dar undeva aproape de podea :P !
Fa teste alegand diferite valori pentru pozitia pe verticala a subtitrarii si alege-o pe cea care-ti convine.

#47
pricinosus

pricinosus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 20.12.2004

View Postviceroy56, on Feb 10 2008, 21:19, said:

Incearca filmul pe alt player, la un prieten la care stii ca 'vede' subtitrarile adaugate cu AviSub. Poate al tau nu stie asta.

Cauza poate fi si pozitionarea prea jos a subtitrarii. De fapt player-ul o 'afiseaza', dar undeva aproape de podea :P !
Fa teste alegand diferite valori pentru pozitia pe verticala a subtitrarii si alege-o pe cea care-ti convine.


Salut
Aici eu nu inteleg care e treaba in sub2divx. Depinde de rezolutie? Cum stiu unde sa pun subtitrarea la un
512x384 PAL, dar la un 496x272 NTSC etc ????

Pot sa ma joc eu si cu verticala si cu orizontala ca in PC DivxPlayer le aseaza mereu in josul ecranului si centrate, adica super, chiar daca eu in sub2divx le-am pus fix in centrul ecranului, sau in colt, iar in standalone (imi vede toate streamurile de subtitrari) nu-mi apar nicaieri pe ecran.

Dati-mi o idee !!!! ca s-a lustruit de tot rewritable-ul asta de cate pozitii am incercat    :wallbash: :angry2:

#48
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Pai daca ai pus in quote raspunsul meu, ai facut ce am scris acolo? Adica pe player-ul vecinului/pritenului ai incercat?
Poate al tau nu stie DivX 6. Merge filmul, dar nu 'vede' subtitrarea.

#49
pricinosus

pricinosus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 20.12.2004
Are zoran 888 maxwell 5108, aia la magazin mi-au zis ca merge si cu subtitrari externe si cu dastea multiplexate si se referea la Divx aici.
Cred ca gresesc eu undeva cand creez-multip;exez streamurile. am incercat si cu avisub si la fel vede streamurile de subtitrari dar nu le afiseaza.

Spuneti-mi pozitia aia verticala din experienta voastra ce valoare are ?????
Thx

#50
rammsteinro

rammsteinro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.07.2005
salut. am incercat si eu. si am probleme. am fisieru prison.break.s03e01.hdtv.xvid-xor.avi de 356 mega si avisub imi da mesaj ca totul e ok dupa ce face doar 40 mega. ce este in neregula? de ce face doar ata in loc sa faca tot filmul si de ce imi da mesaj ca totul e ok desii e clar ca nu a facut tot ?

#51
pricinosus

pricinosus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 20.12.2004

View Postrammsteinro, on Feb 11 2008, 15:02, said:

salut. am incercat si eu. si am probleme. am fisieru prison.break.s03e01.hdtv.xvid-xor.avi de 356 ................ desii e clar ca nu a facut tot ?

probabil erori in fisierul original avi ??? incerca un avifix sau divxfix ceva de genu asta nu mai stiu ca nu am mai folosit de vreo cativa ani.
Incearca si alt fisier avi sa vezi daca da acelasi rezultat

#52
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

View Postpricinosus, on Feb 11 2008, 11:08, said:

Spuneti-mi pozitia aia verticala din experienta voastra ce valoare are ?????
Uite un exemplu de AviSub.
Maxwell-ul merge sigur cu DivX 6.

#53
voyageros

voyageros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 14.01.2006

View Postrammsteinro, on Feb 11 2008, 15:02, said:

salut. am incercat si eu. si am probleme. am fisieru prison.break.s03e01.hdtv.xvid-xor.avi de 356 mega si avisub imi da mesaj ca totul e ok dupa ce face doar 40 mega. ce este in neregula? de ce face doar ata in loc sa faca tot filmul si de ce imi da mesaj ca totul e ok desii e clar ca nu a facut tot ?

Mie imi merg aproape toate filmele si spun aproape pt ca din cand in cand mai dau si peste filme care nu vor sa mearga (imi da eroare) dar in ceea ce priveste serialele  gen Lost sau Prison Break nici eu n-am reusit sa il fac NICIODATA cu AviSub. Nu stiu de ce nu "se lasa" dar eu unul am renuntat...si la mine dupa cei 40M se opreste...

#54
rammsteinro

rammsteinro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.07.2005
pentru subtittrari folositi : AVIAddXSubs v6.2. Cred ca e cel mai bun program. Eu folosesc, pentru elta 8847, urmatoarele setari:cp=348, vp = 454, arial n., 26, bold. a mers pentru orice avi incercat de mine. o data nu a vrut sa ia subtitrarea - pentru ca in subtitrare aparea  . Am sters  si apoi totul a mers foarte bine. si e si rapid. si scoate si packed bitstream. felicitari programatorului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate