Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

AviSub - Subtitrari mari pe orice player Divx

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
furainima1

furainima1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.06.2006
Nu mai folositi firmware pentru player-e care citesc DivX si am sa va spun cum si de ce:
Sunt un “fericit posesor”a 2 bucati DVD player-e care unul citeste DivX dar nu vede subtitrari”AEG 4503,clona  Clatronic 592,si “Baiat destept” (a doua oara idiot)a unui ELTA 8819(vede subtitrari .sub,.srt dar minuscule) pe care l-am cumparat de la METRO,fara sa probez subtitrarea,bazandu-ma pe spusele vanzatorului ca fontul subtitrarii este rezonabil de mare.Am depasit cele 48 de ore in care puteam returna  noul DVD asa incat am ramas sa ma spal pe cap cu el.
Am citit foarte mult in forumuri sa vad daca gasesc un firmware pentru”sculele mele importante” si din cate am citit eu nu prea se poate face nimik(ELTA are cip ZORAN 888 si am inteles ca nu se pot face firmware pentru tipul acesta de cip.
Din greseala am gasit programul AviSub cu care dupa multa munca si studiu am reusit sa rezolv problema pentru subtitrari.Am facut zeci de greseli,am consumat multe DVD-R-uri,timp mult pierdut dar va zic ca merita.Ca sa nu patiti ca mine”idiot la cumparare,dar ca o scuza cu toate ca am citit inaintein forum despre DVD la care se pot face firmware pt fontul subtitrarii,la cumparare atat la METRO cat si la FLAMINGO nu a fost nimeni instare sa-mi spuna cu ce fel de cipset sunt echipate DVD Player-le pe care acestia le ofera spre vanzare”va descriu in continuare modaliatea de a obtine o subtitrare perfecta,pentru DVD PLAYER-le care citesc DivX(minim3.5).

Programme necesare :
AviSub ver 1.8(creere film cu subtitrare inclusa)
Subtitle Workshop(o versiune cat mai noua )(folosit la transformarea sutitrarilor in format .srt si sincronizarea subtitrarii cu filmul)
VirtualDubMod(compresie filme cu AUDIO VBR in CBR)(compresie VIDEO la filme cu formate DivX3.5 in DivX6,nu suporta transformarea DivX3. in Xvid) sauVirtualDub(o varianta stabila nu BETA) mai simplu cu VirtualDubMod
Gspot(folosit pentru informatii privind codarile filmelor

Am sa explic(cu scuzele de rigoare pentru maestrii in domeniul MULTIMEDIA,ex MTZ)cat se poate de simplu pe intelesul(sper )al tuturor(novici ca si mine) cum se realizeaza 100% filme cu subtitrarea in AVI(nu dezarmati daca nu merge din prima,eu am folosit metoda la 64 de filme in format AVI si nu am avut rebuturi)
AviSub 1.8
1.Copiati  filmul si subtitrarea pe HDD intr-un folder pe care-l denumiti cu denumirea filmului.
2.Deschideti Subtitle Workshop>File>Load subtitle si incarcati subtitrarea filmului,
a.verificati vizual si acustic ca subtitrarea sa fie sincronizata cu filmul(se deschide o data cu subtitrarea si filmul,daca au aceeasi denumire,in caz in care nu se deschide si filmul>Movie
>Open si daca e totul corect o sa apara si filmul in fereastra activa a programului.Daca subtitrarea este sin cronizata salvati-o ca subtitrare SubRip(.srt)…Save as>dublu click pe SubRip si salvare.
3.Deschideti AVISUB :
a-Load AVI>se va deschide fereastra unde este localizat filmul,click pe el si deschide
b-Load srt,txt,idx>se incarca subtitrarea(in folderul unde se afla subtitrarea si filmul se va creea fisierul avisub care este un fisier divx cu filmul final cu subtitrarea in el)Apare mesajul Subtitle styl
modified/Loaded Succesfulli >Ok(de cate ori apare acest mesaj este in regula>Ok si mai departe.
c-SETARI POSIBILE LA SUTITRARE---Font name(preferat Arial)Text[alegeti culoarea fontului(galben este cel mai bine)]Outline(culoarea umbrei fontului),Outline Width(grosimea umbrei fontului)Font Style(e preferat font normal deoarece alt tip e posibil,in funtie de tipul fontului ales sa va micsoreze textul subtitrarii)Font Size[(marimea fontului care se alege in functie de posibilitati(preferabil 26) iar in cazul in care va apare o fereastra cu Text stream…primul rand de traducere,trebuie sa micsorati dimensiunea fontului gradual pana apa mesajul ca subtitrarea a fost incarcata)]Font Charset(alegeti modul EASTEUROPA daca subtitrarea contine diacritice)Language(nu e nevoie sa alegeti alt tip de limba daca filmul este in engleza)
4.Generat Subbed Avi-subtitrarea se incarca si nu mai trebuie facut nimic pana apare mesajul cu all done(este bine sa urmariti progresul generarii deoarece este posibil ca mesajul sa apara si progresul sa nu fie total,din aceasta cauza trebuie sa verificati avisub-ul creeat in folderul filmului sa aiba dimensiunea atat cat a filmului AVI +1Mb
5.Daca AVISUB-ul creeat are dimensiunea dorita,puteti sa-l deschideti sa-l vizionati doar cu un player DivX(pe calculator)dar nu o sa apara subtitrarea,in Winamp,Bsplayer WMP nu se deschide da mesaje de eroare.
6 Fisierul nou cu sbtitrarea in el o sa va apara cu denumirea avisub in folderul in care se afla filmul si subtitrarea.Creeati un noul folder si denumiti-l cu numele filmului,folder in care puneti fisierul avisub rezultat(numai acesta),si apoi ardeti folderul cu un inscriptor CD sau DVD.La vizionare deschideti in DVD PLAYER-ul vostru fisierul avisub din folderul ars si simultan o sa apara subtitrarea.In unele cazuri (am patit de 2 ori doar din 64 de filme)nu stiu cauza nu se incarca si subtitrarea dar folositi derularea inainte sau inapoi si o sa apara.

Succes la vizionare.

Posibilitati de lucru cu AviSub :
-incarca doar filme codate cu Xvid si DivX6(pentru versiuni mai vechi-Xvid/Div3,4,5 trebuie recodare cu VirtualDubMod am sa explic cum se face codarea)
-lucreaza doar cu filme cu sistem audio CBR(pentru VBR trebuie recodarea,compresia cu VirtualDubMod)

Rezolvarea problemelor de incarcare in programul AVISUB:

Daca apare dupa generarea subtitrarii mesajul: Seems that DivxMux Cannot handle this  avi…Sorry sau un cazul in care apare All done si progresul generarii subbed nu este terminat trebuia sa rezolvati o problema sau mai multe cu codarea Avi-ului.
Deschideti Gspot incarcati filmul si verificati
a.daca acesta este codat Xvid sau DivX 6(daca nu trebuie conversie in DivX6 sau Xvid,de preferinta ultimele variante,cu VirtualDub sau VirtualDubMod,acesta din urma se foloseste pentru conversie DivX 3,4,5 in DivX 6)
b.daca la audio apare VBR trebuie conversie CBR cu VirtualDubMod
Incercati cu VirtualDubMod sa convertiti formatele audio sau video ale AVI-ului original

Conversie video audio cu VirtualDubMod
a.convesie video DivX 3,4,5 in DivX 6
a.1.Deschideti VDM File>Open video file>incarcati filmul din folderul unde se afla>daca apare un mesaj ca filmul este codat in VBR aveti variante OK sau NO  alegeti NO si audio se coverteste direct in CBR,daca setazi OK dupa compresia in noul format sunetul este decalat de imagine(in urma)asa ca atentie mare NO optiunea aleasa.
a.2 .Video>Full proccesing mod>Compression>alegeti Divx 6.5.1(1 Logical CPU)
a.3 File>Save as>dati o denumire a AVI-ului nou(se salveaza in acelasi folder cu sursa si ar fi bine sa inca sa o pastrati si pe aceasta)
a.4 RABDARE……un AVI de 700Mb cam o ora 20 minute pt conversie video
a.5 Folositi AVI-ul rezultat in Subtitle Workshop(la fel ca la Punct 2 verificarea subtitrarii ) este necesar deoarece in urma conversiei pot aparea decalari ale subtitrarii.(nu intotdeauna apar)
b.conversie audio cu VirtualDubMod
b.1 Daca formatul video al  AVI-ului original este Xvid sau DivX 6 nu trebuie decat conversia din VBR in CBR,urmati pasii de la Punctul a.1
b.2 RABDARE,nu prea mare 2-3 minute si gata conversia

Dupa ce comprimarile sunt gata folositi AviSub cu noul format si SIGUR o sa mearga.

BAFTA si TUTUN ar fi trebuit sa fac un Blog dar aici cauta toata lumea informatii despre multimedia.
Va stau la dispozitie cu orice nelamuriri sau inrebari(puteti sa ma si injurati daca merit asta) :[email protected]

#2
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Tutorialul tau e minunat. Sunt convins ca merge exact cum spui. O experienta de 64 de filme te autorizeaza. Multumim foarte mult!
Imi da senzatia ca, in loc sa facem un tunel, mutam muntele, dar, uneori, esti obligat. Inca o data multumiri!
Si eu cred ca l-ai pus bine aici, pentru ca e un Forum consacrat pe Video.

#3
Thurston

Thurston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.10.2005
Foarte interesant tutorialul.... mai ales ca dai detalii mai amanuntite asupra prelucrarii numai ca subiectul este foarte discutat aici   http://forum.softped...=0#entry1562298

#4
furainima1

furainima1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.06.2006

 Thurston, on Feb 5 2007, 22:26, said:

Foarte interesant tutorialul.... mai ales ca dai detalii mai amanuntite asupra prelucrarii numai ca subiectul este foarte discutat aici   http://forum.softped...=0#entry1562298


Eu sunt incepator,si am scris pentru incepatori,nu am gasit link-il respectiv inainte sa-mi toc timpul,scuze am cerut celor avansati in domeniu,daca te-a plictisit imi mai cer o data scuze

#5
Thurston

Thurston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.10.2005
Nu m-ai plictisit... doar ca m-am bucurat ca pe acest thread ai explicat mai indeamanunt procesul de "fabricatie"..... eu  (si nu numai eu cred) am facut o colectie destul de mare de filme in formatul asta.... numai ca multe din ele trebuiau prelucrate cu VirtualDubMod pentru ca AviSub nu stie sa lucreze cu Divx3..... oricum felicitari pt explicatii...

Citeste si tu ce s-a mai scris la linkul mentionat de mine si vezi daca mai poti da amanunte acolo.

Edited by Thurston, 05 February 2007 - 22:41.


#6
tige

tige

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.01.2007
Am eu o intrebare de incepator:

cum se poate schimba fondul albastru care apare pe ecranul AviSub?

Am generat fisierul avi cu subtitrarea inclusa, si la playback pe calculator

apar reflexii albastre (cred ca de la fondul subtitrarii).

In rest programul pare f. bun

  Multumiri!

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Nu te ingrijora. N-are nicio treaba fundalul albastru. Pesemne ai pus outline mai mare. Eu folosesc outline de 2, este suficient.
La 3 apar "stelute" in jurul literelor pe diferite player-e.
Recomandat: Arial Narrow, 24, bold, outline 2, fara umbre, charset Est Europe, Language Ro. Subtitrarea de maxim 43 car/rand, 2 randuri(in mod exceptional 3 randuri, niciodata mai multe), centrata pe orizontala.

Pe PC nu apare ca pe standalone. Oricum pozitionezi subtitrarea, DivX player-ul o aseaza tot cum vrea el.
Verificarea o faci scriind filmul rezultat pe un reinscriptibil si rulezi pe standalone.
Verifici ce a iesit si ridici sau cobori subtitrarea, maresti sau micsorezi fontul(nu mai mare de 26, ca da eroare), dupa plac. Notezi setarile optime si le aplici la urmatoarele filme "tratate".
Ce nu merge, cu mesajul ca nu poate prelucra filmul, eu le fac DVD cu ConvertX2DVD. Reencodarea cu VD sau VDM, de cele mai multe ori nu are rezultatul asteptat. Se pierde calitate, dar mai ales mult timp.

#8
cata73

cata73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 19.10.2004
deci, eu folosesc avisub 1.9 care tine minte setarile

arial 26, outline 1, pozitia 17 pe verticala tot timpul, iar cand e prea mare si nu incape, folosesc arial narrow 28 sau in cel mai rau caz 26...

am facut multe asa si cel putin pe e-boda 555x merge beton...
...in acelasi timp las si sub-ul normal sub fisierul avi, pentru cazurile in care il imprumut cuiva cu un player care nu stie xsub, astfel pe e-boda imi apare sub 1: xsub-ul si sub 2: sub-ul de sub avi..., care bineinteles ca sunt diferite ca pozitionare/caractere, fiecare cu treaba lui...

Edited by cata73, 07 February 2007 - 12:42.


#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Si zici ca asa iti apar pe standalone stelute albastre in jurul literelor? Pe orice player?
Incearca si cu font arial narrow de 24, BOLD, cu outline 2.

#10
euronike

euronike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.01.2007
sal! Ajuta-ma si pe mine. Am facut cum ai spus tu cu Avisub si am reusit. Dar ceea ce n-am reusit este sa am si sunet. Imi merge f.f.f.bine subtitrarea acum dar nu imi mai merge sunetul deloc. Ce trebuie facut? Ms si astept raspuns.

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

 euronike, on Feb 7 2007, 16:32, said:

sal! Ajuta-ma si pe mine. Am facut cum ai spus tu cu Avisub si am reusit. Dar ceea ce n-am reusit este sa am si sunet. Imi merge f.f.f.bine subtitrarea acum dar nu imi mai merge sunetul deloc. Ce trebuie facut? Ms si astept raspuns.
Pune o poza cu analiza filmului cu GSpot, sa vedem ce ai acolo.
AviSub nu afecteaza sunetul. Cumva ai trecut filmul inainte prin VirtualDub?

#12
dreammer54

dreammer54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.11.2006
Salut.
Am un Sony DVP-NS37 care nu vrea sa-mi ia nici o subtitrare, nici .txt, nici .sub, nimic.
Nici chiar cu metoda asta cu avisub nu a vrut.
In cartea tehnica nu scrie nimic despre subtitrari.
Cum pot sa aflu daca dvd-player-ul poate sau nu sa vada si subtitrarile?Si daca nu poate, cum rezolv problema?Exista update de firmware si pentru subtitrari?

#13
furainima1

furainima1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.06.2006

 dreammer54, on Feb 7 2007, 22:52, said:

Salut.
Am un Sony DVP-NS37 care nu vrea sa-mi ia nici o subtitrare, nici .txt, nici .sub, nimic.
Nici chiar cu metoda asta cu avisub nu a vrut.
In cartea tehnica nu scrie nimic despre subtitrari.
Cum pot sa aflu daca dvd-player-ul poate sau nu sa vada si subtitrarile?Si daca nu poate, cum rezolv problema?Exista update de firmware si pentru subtitrari?



Daca vede player-ul DivX trebuie sa mearga cu AviSub(integreaza programul subtitrarea direct in fisierul AVI,deci nu tine cont de subtitrari).TREBUIE SA MEARGA.
Incearca sa transformi AVI in AVISUB.........Dupa transformare incearca in player(daca player-ul tau nu deschide fisierul AVISUB inseamna ca nu citeste decat DivX 3.5 si nu poti face nimic.ATENTIE,fisierul avisub se formeaza in acelasi folder cu filmul AVI,fa un folder separat cu denumirea filmului in care pui fisierul avisub.Arzi doar folderul care contine avisub.
Eu zic sa incerci ca sigur rezolvi problema

#14
furainima1

furainima1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.06.2006

 viceroy56, on Feb 7 2007, 16:58, said:

Pune o poza cu analiza filmului cu GSpot, sa vedem ce ai acolo.
AviSub nu afecteaza sunetul. Cumva ai trecut filmul inainte prin VirtualDub?


Daca nu ai sonor mai trece o data AVI-ul original prin VirtualDub,incarca avi_ul la Video seteaza "Direct stream copy"la Audio bifezi Full processing mode>Compression>MPEG Layer 3>Save as>AVI si dureaza 5 minute conversia sonorului.Deschide noul AVI cu VirtualDubMod,atentie daca la incarcarea AVI-ului(cel nou)apare fereastra de atentionare VBR(CBR)selectezi NO>Salvesi filmul sub alt nume si in 3 minute maxim esti gata.

#15
furainima1

furainima1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.06.2006

 viceroy56, on Feb 7 2007, 10:56, said:

Nu te ingrijora. N-are nicio treaba fundalul albastru. Pesemne ai pus outline mai mare. Eu folosesc outline de 2, este suficient.
La 3 apar "stelute" in jurul literelor pe diferite player-e.
Recomandat: Arial Narrow, 24, bold, outline 2, fara umbre, charset Est Europe, Language Ro. Subtitrarea de maxim 43 car/rand, 2 randuri(in mod exceptional 3 randuri, niciodata mai multe), centrata pe orizontala.

Pe PC nu apare ca pe standalone. Oricum pozitionezi subtitrarea, DivX player-ul o aseaza tot cum vrea el.
Verificarea o faci scriind filmul rezultat pe un reinscriptibil si rulezi pe standalone.
Verifici ce a iesit si ridici sau cobori subtitrarea, maresti sau micsorezi fontul(nu mai mare de 26, ca da eroare), dupa plac. Notezi setarile optime si le aplici la urmatoarele filme "tratate".
Ce nu merge, cu mesajul ca nu poate prelucra filmul, eu le fac DVD cu ConvertX2DVD. Reencodarea cu VD sau VDM, de cele mai multe ori nu are rezultatul asteptat. Se pierde calitate, dar mai ales mult timp.

Nu trebuie sa te chinui sa convertesti cu Convert2DVD,VirtualDubMod rezolva 90%din problemele din a caror cauza AviSub nu lucreaza.Pentru celelalte 10% folosesti VirtualDub.

#16
SalieriM

SalieriM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2007
Merci, eu nu shtiam de oferta asta de la metro si ieri am cumparat de la ceva magazin exact tipul asta de player, elta 8819, cu 1,7mil. Cat era pretu la metro? Deja oricum fac cu nervii cu suburile astea mici..

#17
FUFU

FUFU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.12.2005
Am incercat si eu pe un DVD Player Clatronic 592,dar nu am reusit sa vad vreo subtitrare cu toate ca pe PC cu DiviX Player se vedea subtitrarea!DVD Playerul standalone trebuie sa stie DiviX 6?Am Inteles ca e necesar minim 3.5.

Edited by FUFU, 18 February 2007 - 14:54.


#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu toate playerele stiu DMF (sau cum ii ziceti voi DivX 6 sau DivX Ultra cum mai zic cei de la firmele de renume).
Nu are nicio legatura cu cifrele alea de divx 3 4 5 sau 6.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate