Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Care sunt pasii necesari deschiderii unui fast food?

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#73
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
E o locatie buna acolo cu vad excelent!
Fornetti e facut pe locul fostei agentii loto de aia au reusit sa ia aprobare ;) Nu ma indoiesc ca au si uns pe careva insa e ceva timp de atunci.

Quote

P.S. Primul carnacior e din partea casei.
Done! ;)

#74
pollcorneliu

pollcorneliu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.04.2007
pt toti cei care vor sa-si deschida un fast-food intr-o rulota

nu exista in lege,pe care momentan nu mi-o amintesc,dar o s-o postez maine , conditia ca rulota sa aiba wc , eu am functionat astfel si nu am avut wc.  stiu ca este o problema pt ca cei de la dsv sustin aceasta chestiune, insa este total gresita si daca le cititi litera legii or sa va dea dreptate.

daca insa doresti sau ai nevoie de wc se poate opta pt un wc ecologic( nou costa in jur de 1000euro si vechi cam 300-500 euro)


oferta ramane in continuare valabila  

rulota fast-food COMPLET ECHIPATA 6500 euro

#75
lucian_r

lucian_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2007

 pollcorneliu, on May 1 2007, 23:45, said:

pt toti cei care vor sa-si deschida un fast-food intr-o rulota

nu exista in lege,pe care momentan nu mi-o amintesc,dar o s-o postez maine , conditia ca rulota sa aiba wc , eu am functionat astfel si nu am avut wc.  stiu ca este o problema pt ca cei de la dsv sustin aceasta chestiune, insa este total gresita si daca le cititi litera legii or sa va dea dreptate.

daca insa doresti sau ai nevoie de wc se poate opta pt un wc ecologic( nou costa in jur de 1000euro si vechi cam 300-500 euro)
oferta ramane in continuare valabila  

rulota fast-food COMPLET ECHIPATA 6500 euro
Yo am citit niste legi pe site-ul ANSV (is niste hotarari: 924 si 925/2005 si 954, 955) in care zice ca ar trebui. Din cate stiu yo cu cei deja existenti sunt mai indulgenti, dar pt o firma noua nu prea. Astept legea de care zici poate e ceva ce nu stiu yo, dar iti spun sigur ca cel putin in Bt sunt f. stricti si stiu sigur ca trebuie sa ai WC.
Oricum pretul tau e destul de mare tinand cont de cum arata si de dimensiuni (dotarea cu echipamente profesionale noi e putin peste 2000 eur).
O sa merg zilele astea sa ma interesez exact ce conditii trebuie sa aiba o rulota fast-food si va anunt pt ca e cel mai bine sa stim practic ce vrea inspectoru sa vada. Ka sa fie treaba brici.

#76
pollcorneliu

pollcorneliu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.04.2007
momentan nu pot gasi acea lege,dar care sigur exista(nu am aces la baza de legi) iar toata documentatia este akum in alta parte, insa o voi gasi si posta pe forum. nu-mi amintesc nici macar ce nr are, stiu doar ca ultima lege(cea pe care o s a functionezi tu a intrat in vigoare ,parca la 1 oct 2006) , cat priveste 9244 si 925 acelea sunt niste legi fffff vechi care au fost de mult modificate.


la registrul comertului nu exista posibilitatea de a te inregistra ca si ambulant, astfel incat ai nevoie de o adresa fixa. doar pe acea adresa sunt valabile autorizatile. mai mult casa de marcat are exact acelasi regim.nu stiu cum functioneaza acele rulote care vand prin targuri "colacii unguresti"


cat priveste pretul iti voi detalia(cand voi gasi si legea) toata aparatura din rulota si pretul de achizitie si ai sa fii ffff mirat(si eu speram la fel la inceput), insa iti dau un singur exemplu-grill-ul pe gaz a costat in jur de 1000$. asa ca cei 2000 de euro nu o sa-ti ajunga.

#77
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005

 pollcorneliu, on May 3 2007, 09:39, said:

la registrul comertului nu exista posibilitatea de a te inregistra ca si ambulant, astfel incat ai nevoie de o adresa fixa. doar pe acea adresa sunt valabile autorizatile. mai mult casa de marcat are exact acelasi regim.nu stiu cum functioneaza acele rulote care vand prin targuri "colacii unguresti"
Iti garantez ca exista posibilitatea de a inregistra punct de lucru ambulant si sa fiscalizezi case de marcat pentru comert ambulant. La legi nu ma pricep pentru ca nu este domeniul meu :) asa ca nu pot sa-ti spun unde scrie asta.
Anul trecut in iulie am inregistrat 6 bucati casa de marcat in acest regim si nu am avut nici o problema. Cand ajung la una dintre ele am sa iau un bon sa-ti arat ce scrie pe el. Ba mai mult in momentul in care le fiscalizezi pe ambulant poti sa le folosesti oriunde pe teritoriul Romaniei nu esti limitat la judetul unde le-ai fiscalizat.
Normal ca firma era inregistrata mai demult cu un sediu social stabil, alte puncte de lucru stabile la care s-au adaugat astea ambulante.
Ciauz!

#78
pollcorneliu

pollcorneliu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.04.2007
salut

imi pare rau de confuzie,tin minte insa ca erau niste ordine mai vechi care aveau aceste numere-924,925 , insa ai dreptate :legea care patroneaza domeniul este 924/2005

iata articolul care te intereseaza:

CAPITOLUL III
Cerințe pentru facilități mobile și/sau temporare (precum marchize, standuri de comercializare, vehicule mobile pentru vânzare), facilități utilizate în principal drept locuințe private, dar unde sunt preparate alimente, în mod regulat, pentru punere pe piață, precum și automate pentru vânzare

(1) Facilitățile și automatele pentru vânzare, în măsura în care este practicabil în mod rezonabil, trebuie să fie în așa fel amplasate, concepute, construite, menținute curate și în bune condiții, încât să se evite riscul contaminării, în special de către animale și dăunători.

(2) În special, atunci când este necesar:
a) trebuie să fie disponibile facilități corespunzătoare pentru menținerea igienei corespunzătoare a personalului (incluzând facilități pentru spălarea și uscarea igienică a mâinilor, spații sanitare igienice și vestiare);
B) suprafețele în contact cu alimentele trebuie să fie în bună stare de întreținere și trebuie să fie ușor de curățat, iar atunci când este necesar, de dezinfectat. Pentru aceasta este necesară utilizarea de materiale netede, lavabile, rezistente la coroziune și netoxice, cu excepția cazului în care operatorii cu activitate în domeniul alimentar pot dovedi autorității competente că alte materiale utilizate sunt corespunzătoare;
c) trebuie să fie elaborate instrucțiuni adecvate pentru curățarea și, după caz, dezinfecția ustensilelor și a echipamentului de lucru;
d) atunci când produsele alimentare sunt curățate, ca parte a operațiunilor din cadrul activităților în domeniul alimentar, trebuie elaborate instrucțiuni adecvate pentru ca această operațiune să se efectueze igienic;
e) trebuie să fie disponibilă o sursă adecvată de apă fierbinte și/sau de apă potabilă rece;
f) trebuie să fie disponibile dispozitive adecvate și/sau facilități, pentru depozitarea igienică, colectarea și eliminarea substanțelor periculoase și/sau necomestibile și a deșeurilor (lichide sau solide);
g) trebuie să fie disponibile facilități adecvate și/sau dispozitive pentru menținerea și monitorizarea condițiilor adecvate de temperatură pentru alimente;
h) produsele alimentare trebuie să fie plasate în așa fel încât să se evite riscul contaminării, pe cât este practic posibil.



nu este nimik pomenit de toaleta.dar asta stiu sigur pt ca eu am discutat cu cineva din dsv bucuresti(cu functie de conducere)  care mi-a zis aceste lucruri. insa cand am vb in alta parte,tot la dsv-asa din curiozitate- cineva mi-a zis si mie de wc, altcineva mi-a zis de...dus!!!

sunt foarte multi care nu cunosc legea si zic si ei asa la intamplare, asociind o rulota cu un restaurant , ceea ce in lege e diferit!!!

eu am functionat cu aceasta rulota insa timpul nu imi mai permite sa ma ocup si as vrea s-o vand sau daca gasesc pe cineva de incredere s-o inchiriez. pot sa te ajut si cu furnizorii,lucru foarte important -parerea mea.   eu am avut niste furnizori fff buni pe care ti-i pot recomanda

poate ne intalnim la un "hamburger" si discutam mai multe

#79
lucian_r

lucian_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2007
Yo sunt din Botosani.....e cam mare distanta si furnizorii. In paragraful din lege e folosita sintagma "spatiu sanitar si vestiar". Poate spatiu sanitar=grup sanitar=sheeter. Nu?
Ar fi super sa nu trebuiasca, dar stii cum e la noi: fiecare hodorog de la DSV interpreteaza legea cum vrea.
Ne-ar prinde bine mai multe relatari concrete ale problemelor de care se lovesc cei ce activeaza in acest domeniu.
Thanx.

#80
lucian_r

lucian_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2007
Pt Ravy.
Nu prea am mai auzit nik de la tine.
Ti-ai adunat inf. necesare sau te-ai lasat pagubas?  B)

#81
pollcorneliu

pollcorneliu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.04.2007
pt lucian_r


nu stiu de ce va tot legati de wc.ideea e ca daca cineva va cere se poate rezolva cu un wc ecologic(repet costa cam max 500 euro sh) si cu o chiuveta alipita.

ideea este ca nu prea exista rulote comerciale cu wc inclus si oricum rulotele comerciale mai noi aduse de afara sar de 10.000 euro fara echipamente


sunt discuti si discutii pe tema wc, cert este insa ca eu am functionat fara,avand un wc public in apropiere(max 30m), mai stiu o rulota (pt cei din buc era pe dr taberei-billa) care nu avea nici un fel de wc pe nicaieri, rulota de la pita fun(regie) care avea un wc ecologic si de asemenea mai stiu acele rulote care vand "colaci unguresti"care nu au asa ceva-parcare cora lujerului


asa ca din aceste ex sper sa intelegeti ca nu trebuie rulota comerciala cu wc in ea

lucian_r cu ce informatii doresti sa te ajut? intreaba-ma concret,asa este mult de povestit

mare atentie sa aveti la partea contabila. evidenta contabila este foarte delicata si ar treebui sa aveti pe cineva din domeniu

#82
sonder

sonder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.02.2007
Eram in ultima faza  sa achizitoinez o rulota noua din germania,in leasing,cam la 18.000 de euro.Vine cineva de la Primarie la mine si-mi spune:Ai grija,a intrat in vigoare o HCL nu stiu ce numar,care spune ,nici mai mult nici mai putin,ca rulota trebuie luata de pe domeniul public in afara programului...:))).Cred ca m-am oprit la timp,astia's loco,cum naiba sa ma car cu ea in fiecare zi,ca intr-un an se duce naibii sandramaua...

#83
Moldo_81

Moldo_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2007
Si eu vreau sa cumpar o rulota de dincolo dar nu stiu exact daca in ce conditii functioneaza . Mi-e frica sa nu o cumpar si dupa aceea sa nu o pot folosi. O sa primesc autorizatie de functionare?
Inca ceva important: angajatul trebuie sa aiba ceva diploma alimentara sau potr sa angajez pe oricine? eu am un loc de munca stabil , cu rulota m-ar tenta sa merg doar in weekend la festivaluri sau alte evenimente de genul, in rest ar fi ok daca as putea sa angajez un om

#84
lucian_r

lucian_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2007

 sonder, on May 11 2007, 18:56, said:

Eram in ultima faza  sa achizitoinez o rulota noua din germania,in leasing,cam la 18.000 de euro.Vine cineva de la Primarie la mine si-mi spune:Ai grija,a intrat in vigoare o HCL nu stiu ce numar,care spune ,nici mai mult nici mai putin,ca rulota trebuie luata de pe domeniul public in afara programului...:))).Cred ca m-am oprit la timp,astia's loco,cum naiba sa ma car cu ea in fiecare zi,ca intr-un an se duce naibii sandramaua...
Fa-o non-stop frate...Si ai rezolvat problema  :peacefingers:

#85
lucian_r

lucian_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2007

 Moldo_81, on May 15 2007, 21:44, said:

Si eu vreau sa cumpar o rulota de dincolo dar nu stiu exact daca in ce conditii functioneaza . Mi-e frica sa nu o cumpar si dupa aceea sa nu o pot folosi. O sa primesc autorizatie de functionare?
Inca ceva important: angajatul trebuie sa aiba ceva diploma alimentara sau potr sa angajez pe oricine? eu am un loc de munca stabil , cu rulota m-ar tenta sa merg doar in weekend la festivaluri sau alte evenimente de genul, in rest ar fi ok daca as putea sa angajez un om
Tre sa aiba cursuri de igiene angajatii. Se tin la DSV si is valabile 3 ani. Se rezolva si cu autorizatiile (doar sa ai WC, vestiar,  apa calda rece si sa aiba pe interior un material usor lavabil).

#86
amy_mary

amy_mary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2007

 lucian_r, on May 1 2007, 11:30, said:

Yo am calculat pt fast-food mobil si nu am nevoie de mai mult de 3000 euro pt echipamente.
Am o oferta de la mutfakci (care-s printre cai mai buni) de achip. profesionale. Daca vrei ti-o trimit pe mail.
Multumesc mult. Adevarul e ca nu prea am mai intrat pe  forum si nici pe net. Oferte am primit de la Bilancia, dar am iesit la fabuloasa suma de 10 000 euro (numai pentru echipamente). Am incercat si la Crown Cool, dar sunt neseriosi. De o luna nu am primit nici un raspuns. Nu stiam ca Mutfakci  sunt printre cei mai buni. De unde sunt aduse echipamentele lor? Am inteles ca cele mai bune sunt din Germania, Austria, Framta si Spania. Vroiam sa merg la targul de la Cluj, care e intre 23 si 27 mai, dar acum masina e in service...poate totusi o sa am noroc.

#87
lucian_r

lucian_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2007
Mutfakci sunt din Turcia. Daca mergi la targ mi-ar fi si mie de folos cateva oferte (daca e ceva interesant).
:wave:

#88
raul_alex_andru

raul_alex_andru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.06.2007
toate ca toate dar electricitate de unde... pentru toate utilajele electrice la o rulota in mijlocul bulevardului

#89
geostiemulte

geostiemulte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.06.2007

 amy_mary, on Apr 16 2007, 15:31, said:

Si eu vreau sa imi deschid un fast food. Deocamdata sunt in faza de proiectare. Am tot cautat pe net firme care comercializeaza ustensile, incerc sa imi stabilesc meniul si incerc sa stabilesc toate aspectele pentru a vedea de cati bani am nevoie pentru investitie. Nu vreau sa fie un fast food mare, aproximativ 60-70 mp. Ma puteti ajuta cu o estimare? De cati bani as avea nevoie? Va multumesc!
dai pe cautare "rulote comerciale noi" si vei gasi ceva variante .S-auzim de bine !

Attached Files



#90
geostiemulte

geostiemulte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.06.2007

 logatul, on Apr 25 2007, 10:32, said:

niste poze poti sa pui?
pun si eu o poza , reala !daca vrei mai multe, dai pe cautare "rulote comerciale noi" sau trimite-mi mesaj pe "[email protected]
Succes!

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate