Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum se numeste cartea?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Romanul se numeste "La Paradisul femeilor" (Au Bonheur des Dames), si e scris de Emile Zola. (@devona:  :bicycle: )

A doua e "Piatra lunii" (The Moonstone), de Wilkie Collins.

Edited by antigen, 27 August 2008 - 13:51.


#38
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postditto___, on Oct 8 2006, 23:32, said:

Da, dar parca nu era leu...cel putin mie mi se parea un caine urias si paros :)

de fapt era un dragon...:)  dar intr-adevar, semana cu un caine

#39
Siinsanity

Siinsanity

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2008
Si eu caut o carte...

Este vorba despre o poveste (sau poate un roman) citita(a) in copilarie...nu imi aduc aminte daca autorul e strain sau e roman, nici cum arata cartea si nici foarte multe detalii.

Era vorba despre un baietel sarac; era Craciunul(cred !?!?!? O parte din actiune se petrecea iarna) iar parintii sai nu isi permitea sa ii faca nici un cadou. Parca imi amintesc ca tatal sau fratele sau reusise sa ii cumpere o ciocolata, cu mari sacrificii, si planuia sa i-o puna in ghete pe ascuns. Dar dimineata copilul se trezeste si alearga la ghete si in ele se cuibarise un pisoias. Dupa aceea devin de nedespartit.

Parca imi aduc aminte vag si de o figura materna...dar stiu ca baietelul si pisicuta sunt in centrul povestii.
Mai e un episod in care un copil e ranit...ori baietelul care incearca sa salveze pisicuta, ori un baiat mai mare (posibil) care incearca sa-l salveze pe cel mic.

Imi cer scuze pentru aceasta descriere haotica...ma induiosez de cate ori imi amintesc de cartea asta, si as vrea tare mult sa o regasesc si sa o recitesc. Poate ma puteti ajuta...

Multumesc !


PS: E posibil sa fie aceeasi carte cu cea pe care a mentionat-o iriwdir ? Si eu am citit-o cand eram foarte mica si de ani de zile tot incerc sa ii dau de urma. Era o carte trista.


View Postiriwdir, on Nov 7 2006, 11:18, said:

Ma chinuie lucrul asta din copilarie. Din pacate am pierdut cartea si nu mai stiu nici cine a scris-o nici cum se numea.

Nu stiu sigur daca era o nuvela sau un roman. Era despre un baiat al unei familii relativ dezbinate. Tatal un betiv care, in momentul in care baiatul se ducea dupa el la carciuma, era luat pe genunchi si invatat sa bea. Mama era spalatoreasa si stiu ca avea mainile ranite din cauza clorului. Stateau intr-o mansarda saracacioasa si parca acest baiat, care este personajul principal, el fiind si povestitorul, avea si un frate mai mic.

Stiu ca nu am fost foarte clara, asta si din cauza ca am citit-o cand eram foarte mica, cam pe la vreo 10 ani, si asta e tot ce imi amintesc. Nu am reusit inca sa dau de ea, nu reusesc sa imi aduc aminte nimic altceva.

Sper sa primesc niste raspunsuri.

Multumesc anticipat.


#40
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Romanul se numeste Urme in zapada (Treasures Of The Snow) si e scris de Patricia St. John. Si eu am citit-o de cateva ori cand eram mica, desi nu eram o persoana religioasa.

Nu e cartea de care vorbeste iriwdir!

#41
Siinsanity

Siinsanity

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2008

View Postantigen, on Sep 29 2008, 22:45, said:

Romanul se numeste Urme in zapada (Treasures Of The Snow) si e scris de Patricia St. John. Si eu am citit-o de cateva ori cand eram mica, desi nu eram o persoana religioasa.

Nu e cartea de care vorbeste iriwdir!

Multumesc mult de tot !
Nici eu nu sunt o persoana religioasa, dar daca m-a impresionat cand eram mica as vrea s-o recitesc. :)

Multumesc pt ajutor !

#42
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Cu placere! Dar trebuie sa iti spun ca e greu de gasit. Mi-am petrecut ultimele 30 de minute cautand-o si... nimic! (Bine, o am in biblioteca, dar stii ce vreau sa spun  :P )

#43
andrutzaandrutza

andrutzaandrutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.10.2008
Pentru Ender: daca tot n ai gasit cartea pe care o cauti, iti recomand sa arunci un ochi pe amaltea.ro sau sa cauti prin librarii pt ca au o intreaga colectie de carti SF, taicameo e mare fan. Poate ai noroc si o gasesti acolo pt ca pe site au si un scurt review despre ideea gen a cartii. Succes!

#44
MoCuishle

MoCuishle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.06.2008

View Postpetremihai, on Jul 1 2008, 20:49, said:

As avea si eu nevoie de ajutorul vostru. Caut autorul si titlul unei carti pe care am citit-o acum 10 ani. Povestea era ceva de genul urmator. Un autobuz cu turisti are ghinionul sa se afle la locul probasirii unui "OZN". Treptat, martorii acestui eveniment incep sa fie lichidati unul cate unul, dar astfel incat sa para accidente. Unul este ucis in spital, altul zdrobit in timp ce lucra la masina lui si parca unul este otravit (celelalte asasinate nu le mai tin minte). Unul dintre conspiratori parca se numea Janis sau Janus. In partea a doua a cartii este vorba de un tip care fuge de organizatia din care face parte acest Janus. In limba romana, cartea se numea Conspiratia. Cam atat imi aduc aminte despre carte. Atunci mi-a placut foarte mult si tare as vrea sa aflu cum se numeste in original si cine a scris-o. Multumesc anticipat pentru ajutor.
Cred ca e vorba de Sidney Sheldon

#45
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Intrebare si de la mine: In "robots of the dawn" a lui Asimov, Daneel face referire la o ancheta in care erau implicati doi matematicieni pe o nava. Baley a rezolvat cazul sau l-a ajutat pe Daneel la asta, iar Daneel a adus pe Pamant nava cu acei matematicieni. Am cautat peste tot si tot nu stiu despre ce povestire este vorba. Ma poate ajuta cineva?
Inca una: caut si eu de descarcat cartile lui Tim Severin din expeditii. Idei?
Multumiri.

#46
panattaart

panattaart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2009
Salut!  :D

Acum aproximativ 12 ani am citit o carte SF publicata la noi. Dand peste un post pe alt forum, mi-am reamintit de ea si incerc sa o gasesc pentru a o reciti. As fi recunoscator pentru orice ajutor. Multumesc!

Quote

Here goes : the story begins with a scientist doing research on afterlife. Sometime after, he starts doing them on condemned prisoners. There is a girl involved at some point that becomes his wife. After a period, one prisoner develops a particular power on the matter. He is forcefull enough to enter clinical death and return. The scientist begins to be increasingly fascinated and looses interest in his wife which becomes the prisoners woman basicly. His experiments and discoveries are recognized and he becomes very rich and famous. Soon everybody becomes interested in their Karma as they prepare for afterlife. The president abolishes revivals. He discovers that there are several levels on the afterlife. Near the end, some "spirit" wars begin...

I think the action happens in France but I`m not sure.


#47
tr00don

tr00don

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.05.2009
Adrian Rogoz - Pretul secant al genunii


View PostMadroxana, on Jul 28 2006, 10:50, said:

Sal!!!!

Am si eu o intrebare, poate isi aduce aminte cineva.
In primii ani dupa revolutie aparea o revista cu povestiri SF.
Stiu ca una dintre ele m-a impresionat foarte mult: era vorba despre un tip care juca extraordinar de bine sah, si care in finalul povestirii ajunge pe o planeta de unde nu putea pleca decat daca invingea la acest joc un computer (sau o fiinta de pe planeta aceea, nu mai tin minte exact).
....

Stie cineva despre ce vorbesc? Cum se numea povestirea si care este numele autorului?  :worthy:

Mercic  :D


#48
SecsiSosetica

SecsiSosetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.05.2009

View PostEnder_Wiggin, on 22nd January 2004, 12:18, said:

Era vorba despre un baiat care avea un catel electronic, pe nume Lolo, care face o vizita la un muzeu si care trece cu prietenii lui de partea cealalta a unei oglizi, intr-o lume magica. Mai incolo in carte apar niste extraterestri rau intentionati - triunghiularii - care urmau sa distruga lumea magica, dar si un extraterestru bun dar invizibil, Trit parca.

Daca stie careva cum se numeste cartea si/sau de cine a fost scrisa, il rog sa imi dea un PM sau ceva.

Cred ca e cam tardiv de tarziu  :P ... dar cartea este "Bagheta Magica", de Eugenia Zaimu (parca); sigur o gasesti prin anticariate.

#49
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Am citit o carte pentru copii (poveste) a unui scriitor maghiar cînd eram mic în care este este vorba de o familie de vulpi, iar un pui de vulpe se numea "Pungașelu". Asta e tot ce-mi amintesc. Știu că mi-a plăcut mult cartea în vremea aceea și aș vrea să o cumpăr pentru niște copii.

#50
look4to

look4to

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.11.2009
Incerc de multa vreme sa-mi amintesc numele unei carti citite prin liceu insa nu reusesc si pace. Era un roman de aventuri, in 3 volume, petrecut in vremea lui Petru cel Mare, care s-a indragostit de o nobila frantuzoaica in timpul unei vizite in Franta. Tipa i-a facut un copil lui Petru cel Mare. Peste ani, copilul (care se numea Florian sau ceva de genul asta) pleaca impreuna cu cei doi frati ai sai in Rusia unde va avea fel de fel de aventuri: ceva razboi alaturi de cazaci, ajung la un momendat in China, in orasul interzis. Frumoase aventuri... insa nu-mi amintesc cum se numea cartea. Poate cineva dintre voi l-a citit... Multumesc anticipat!

#51
roxana_p

roxana_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.08.2008

View Postlook4to, on 1st November 2009, 21:41, said:

Incerc de multa vreme sa-mi amintesc numele unei carti citite prin liceu insa nu reusesc si pace. Era un roman de aventuri, in 3 volume, petrecut in vremea lui Petru cel Mare, care s-a indragostit de o nobila frantuzoaica in timpul unei vizite in Franta. Tipa i-a facut un copil lui Petru cel Mare. Peste ani, copilul (care se numea Florian sau ceva de genul asta) pleaca impreuna cu cei doi frati ai sai in Rusia unde va avea fel de fel de aventuri: ceva razboi alaturi de cazaci, ajung la un momendat in China, in orasul interzis. Frumoase aventuri... insa nu-mi amintesc cum se numea cartea. Poate cineva dintre voi l-a citit... Multumesc anticipat!
Autoarea este Jaqueline Monsigny. Unul dintre volume (habar nu am care dintre ele, dar e singurul pe care il am) se numeste Frumoasa din Louisiana (La belle de Louisiane). Si respectivul personaj se numeste Floris.

#52
Ziua_ielelor

Ziua_ielelor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 19.11.2009

View Postroxana_p, on 21st November 2009, 16:59, said:

Autoarea este Jaqueline Monsigny. Unul dintre volume (habar nu am care dintre ele, dar e singurul pe care il am) se numeste Frumoasa din Louisiana (La belle de Louisiane). Si respectivul personaj se numeste Floris.
Primele doua sunt Floris, dragostea mea si Floris, cavalerul de Petersburg.

#53
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005
Sal

Vreau sa stiu cum se numeste cartea aparuta in anii '80 ce cuprinde un episod din rezistenta franceza din timpul celui de-al doilea razboi mondial, cu partizani romani in Franta.
Unul din personajele feminine se numeste Yivone.
Este o replica in carte, in care un partizan roman care voia sa se intoarca in Romania ii spune lui Yivone sa mearga cu el; ea ii raspunde ca o sa mearga cu el pana la capatul lumii.

#54
taniusa71

taniusa71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.06.2014

View Postbuntzi, on 14 decembrie 2008 - 14:09, said:

Intrebare si de la mine: In "robots of the dawn" a lui Asimov, Daneel face referire la o ancheta in care erau implicati doi matematicieni pe o nava. Baley a rezolvat cazul sau l-a ajutat pe Daneel la asta, iar Daneel a adus pe Pamant nava cu acei matematicieni. Am cautat peste tot si tot nu stiu despre ce povestire este vorba. Ma poate ajuta cineva?
Inca una: caut si eu de descarcat cartile lui Tim Severin din expeditii. Idei?
Multumiri.

Cred că este vorba despre o povestire "Mirror image". Nu ştiu dacă a fost tradusă în română, înclin să cred că nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate