Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum s-au botezat APOSTOLII?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
330 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View PostClo36De, on Dec 4 2008, 02:17, said:

Overseas, vad ca vrei ceva cearta. pai nu spune biblia ca partea barbateasca se va taia imprejur? ce tot ai cu femeile? Asa vrea Dumnezeu sa fie. Pe femei l-ea lasat in pace. De fapt ele nici in templu nu intrau. asta era treaba barbatilor pe vremea aceea.

Eu pun ceva intrebari, pentru ca vreau sa invat de la cei care spun ca ei cunosc.
Pe femei le-a lasat in pace ? Adica ele nu intrau in legamant ? foarte ciudat

#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postjeremiah, on Dec 4 2008, 08:46, said:

Pavel era un APOSTOL ....nu se ocupa cu botezul ....erau altii care o faceau ...PETRU ,FILIP ...etc .Ti-am zis ai o mica problema ,NU CREZI CE ESTE SCRIS !
Da, cunosc mentalitatea asta bisericeasca!!! :lol:
In aceeasi maniera epistola catre Romani era pt aceia iar noi suntem in Romania........ :lol:

#39
Clo36De

Clo36De

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.12.2007
overseas, e foarte usor de inteles daca vrei, sa intelegi. Dumnezeu nu a pus poveri, sau slujbe religioase peste ele. Preotia , conducerile de familii, razboaie si alte lucruri de felul acesta erau puse pe seama barbatilor. asta era partea lor in poporul lui Dumnezeu. Taierea imprejur nu inseamna mantuire, ci este un semn al legamantului lui Dumnezeu cu poporul evreu. Dumnezeu nu a vorbit cu Sara ci cu sotul lui Sara , Avraam. Lui Avraam i-a facut Dumnezeu juruinta ca ii v-a inmulti saminta. E de la sine inteles ca Lui Avraam I-a cerut taierea imprejur ca semn de juruinta.

#40
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostClo36De, on Dec 5 2008, 08:48, said:

Dumnezeu nu a vorbit cu Sara ci cu sotul lui Sara , Avraam.
Geneza 1

14Este oare ceva prea greu pentru Domnul? La anul pe vremea aceasta, Mă voi întoarce la tine, și Sara va avea un fiu.``

    15Sara a tăgăduit, și a zis: ,,N'am rîs.`` Căci i -a fost frică. Dar El a zis: ,,Ba da, ai rîs.``


Sa stergeti versul asta, care va contrazice, din Biblia voastra, atunci cand va bucurati de micul ritual, gaselnita unei noi fapte care va pune in control, puteti fi salvati cand vreti voi sa va bagati un pic in apa.....

#41
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
În prima perioadă după înființarea Bisericii noutestamentare, în cadrul ei au existat numai vestirea curată a Evangheliei și învățăturile biblice practicate de către apostoli. Biserica primară era un organism pătruns de viața lui Hristos, călăuzită de Duhul Lui, deci nu o denominație organizată.

Mai tîrziu, apostolul Pavel și ceilalți apostoli trebuiau deja să-i contracareze pe mulți înșelători și învățători falși. De acolo a început deja o dezvoltare pluralistă; mai multe orientări spirituale au existat în paralel. Una era compusă din credincioși adevărați, care se orientau după Cuvînt și după Evanghelia vestită de către apostolii rînduiți de Dumnezeu, trăind-o pe aceasta în practică. Ioan a confirmat aceasta cu cuvintele:... cine cunoaște pe Dumnezeu, ne ascultă; cine nu este din Dumnezeu, nu ne ascultă. Prin aceasta cunoaștem duhul adevărului și duhul rătăcirii(1 Ioan 4, 6).

Ucenicii L-au înțeles foarte bine pe Domnul lor, ei au înțeles ceea ce a spus El:  Cine va crede și se va boteza, va fi mîntuit...(Mar. 16, 16). În Sfînta Scriptură și în primele secole după Hristos nu există nici un indiciu care să arate că a fost botezat vreun sugar. Sfînta Scriptură nu cunoaște nași de botez și nici nu pomenește ceva despre faptul că sugarul ar fi eliberat prin botez de păcatul moștenit, pentru ca, fără știrea lui să devină un copil al lui Dumnezeu. Expresia păcatul moștenit nu este scrisă în Biblie și nici nu este pomenit ceva despre o naștere din nou prin botezul în apă. Cel ce acceptă Cuvîntul lui Dumnezeu ca adevăr se va lăsa convins personal de Sfînta Scriptură, care, singură, este competentă în privința întrebărilor despre credință.

Așa cum rezultă din prima predică a lui Petru și din toate celelalte cazuri, pocăința și întoarcerea la Hristos preced botezul (Rom. 2, 4). Un sugar nici nu știe despre ce este vorba, nici nu are deosebirea păcatulului și nici nu poate să se pocăiască. Stropirea sau udarea sugarului nu este - dacă o luăm corect - de fapt un botez. Dogma unora potrivit căreia în locul tăierii împrejur, care era un semn din Vechiul Testament, a fost rînduit botezul în Noul Testament , nu este valabilă pentru că nu există nici o încuviințare scripturală.

Mărturia unanimă din timpul apostolilor este copleșitoare și clară. După pogorîrea Duhului Sfînt, apostolul Petru a ținut prima predică și le-a spus celor ce au fost mișcați lăuntric: Pocăiți-vă, și fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre(Fap. 2, 38). Aici, la înființarea Bisericii primare creștine, li s-a spus celor deveniți credincioși ce trebuie să facă: să se pocăiască, și cum trebuie să se lase botezați. Petru știa, prin descoperire, despre care Nume este vorba, și l-a exprimat. Prin aceasta practica botezului apostolic a fost stabilită și ancorată în adevăr, de la început.

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Mai bine puneai doar link-ul........

#43
Clo36De

Clo36De

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.12.2007

View Postzexelica, on Dec 5 2008, 15:44, said:

Geneza 1

14Este oare ceva prea greu pentru Domnul? La anul pe vremea aceasta, Mă voi întoarce la tine, și Sara va avea un fiu.``

    15Sara a tăgăduit, și a zis: ,,N'am rîs.`` Căci i -a fost frică. Dar El a zis: ,,Ba da, ai rîs.``


Sa stergeti versul asta, care va contrazice, din Biblia voastra, atunci cand va bucurati de micul ritual, gaselnita unei noi fapte care va pune in control, puteti fi salvati cand vreti voi sa va bagati un pic in apa.....


Se vede ca nu ai inteles . M -am referit la LEGAMANT. Dumnezeu a facut legamant cu Avraam. Sara era inclusa in legamant ca si sotie. Deci Dumnezeu nu mai trebuia sa faca un legamant aparte cu Sara. Se subintelege asta dupa faptul ca Dumnezeu a deschis pantecele lui Sara. Dar s-ar putea ca nici explicatia si asta sa nu intelegi...

#44
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostClo36De, on Dec 6 2008, 05:17, said:

Se vede ca nu ai inteles . M -am referit la LEGAMANT. Dumnezeu a facut legamant cu Avraam. Sara era inclusa in legamant ca si sotie. Deci Dumnezeu nu mai trebuia sa faca un legamant aparte cu Sara. Se subintelege asta dupa faptul ca Dumnezeu a deschis pantecele lui Sara. Dar s-ar putea ca nici explicatia si asta sa nu intelegi...
Aha, deci, conform logicii de biserica, atunci nici "sa nu furi!", o alta porunca biblica, nu era pusa pe umerii femeilor........... foarte tare, nu?

#45
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Lasă-l mă Clo,
Zexe înțelege numai ce vrea el.
Dumnezeu a făcut un legămînt cu Aavram și era "pecetluit" de om cu tăierea împrejur!!!
Dacă Dumnezeu făcea un legămînt cu zexe nu avea cum să fie pecetluit legămîntul.
Zexe ce să-și taie împrejur????!!!! Gîtul? :lol:

#46
Clo36De

Clo36De

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.12.2007

View Postzexelica, on Dec 7 2008, 03:35, said:

Aha, deci, conform logicii de biserica, atunci nici "sa nu furi!", o alta porunca biblica, nu era pusa pe umerii femeilor........... foarte tare, nu?

Ce tot vorbesti de porunci? Nici macr nu citesti corect ce scriu altii, doar frunzaresti si cand se prinde o idee de tine imediat scrii ce-ti trece prin cap. Am scris " slujbe religioase" . Spune cate femei intrau in templu si faceau slujbe? SAu macar stii ca femeile nu aveau voie sa intre in templu? Ai citit vreodata vechiul testament?

#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostClo36De, on Dec 7 2008, 19:16, said:

Ce tot vorbesti de porunci? Nici macr nu citesti corect ce scriu altii, doar frunzaresti si cand se prinde o idee de tine imediat scrii ce-ti trece prin cap. Am scris " slujbe religioase" . Spune cate femei intrau in templu si faceau slujbe? SAu macar stii ca femeile nu aveau voie sa intre in templu? Ai citit vreodata vechiul testament?
Poate ma lamuresti tu, vazand ca stii atat de multe despre Sriptura.

Stii, cumva, unde este folosita denumirea de cartea legamantului si cam ce porunci contine? Si cam ce porunci trebuie sa respecte femeile, daca acel legamant era doar masculin?

Hai, ca observ ca stii foarte multe!

#48
Clo36De

Clo36De

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.12.2007
Tu esti dus cu totul. Dumnezeu nu a dat porunci lui Avraam ci doar o promisiune ca samanta lui v-a fi cat nisipul marii, samd. Poruncile pe care poporul lui Dumnezeu adica samanta lui Avraam urmau sa le implineasca au fost date lui Moise.  Samanta= partea barbateasca.

#49
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostClo36De, on Dec 8 2008, 07:58, said:

Tu esti dus cu totul. Dumnezeu nu a dat porunci lui Avraam ci doar o promisiune ca samanta lui v-a fi cat nisipul marii, samd. Poruncile pe care poporul lui Dumnezeu adica samanta lui Avraam urmau sa le implineasca au fost date lui Moise.  Samanta= partea barbateasca.
Eu nu sunt dus, sunt doar mai prost, asa ca o sa am nevoie de probe biblice concrete, deoarece eu merg pe ceea ce scrie, nu pe "se refera la", cum va instruiesc in biserici.

Deci, NU FURA era doar pt barbati? Ca Dumnezeu cu Moise a vorbit.

#50
Clo36De

Clo36De

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.12.2007
Vad ca vorbesc cu peretii. Cauta tu ca eu le-am gasit de muti ani. Nici nu-mi mai bat capul cu tine.

#51
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostClo36De, on Dec 5 2008, 08:48, said:

overseas, e foarte usor de inteles daca vrei, sa intelegi. Dumnezeu nu a pus poveri, sau slujbe religioase peste ele. Preotia , conducerile de familii, razboaie si alte lucruri de felul acesta erau puse pe seama barbatilor. asta era partea lor in poporul lui Dumnezeu.
Sa-ti mai aduc odata un vers care ar trebui sa te avertizeze ca faci afirmatii false.

Judecatori 4

4Pe vremea aceea judecător în Israel era Debora, proorocița, nevasta lui Lapidot.

Nu-ti mai bate capul cu mine, ai Scriptura care sa te corecteze. :lol:

#52
Clo36De

Clo36De

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.12.2007
Se vede ca ai citit tu pe undeva ca femeile faceau slujbe in templu.
Daca nici pe asta nu o intelegi nic nu mai incerc...

#53
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostClo36De, on Dec 10 2008, 07:07, said:

Se vede ca ai citit tu pe undeva ca femeile faceau slujbe in templu.
Daca nici pe asta nu o intelegi nic nu mai incerc...
Pai, ti-am gasit vers proba unde arata ca femeile conducea razboaie. Treci asa usor peste ce este scris? Nu mai mir.......

#54
Clo36De

Clo36De

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.12.2007
Se pare ca Debora si-a luat scut si sabie si a intrat in toiul luptei dupa cum spui tu. Citeste mai atent si ai sa intelegi ca ea a fost acolo ca suport moral ca sa zic asa. Dat toate astea nu au nimic de a face cu ceea ce am vrut eu sa spun despre legamantul lui Dumnezeu cu Avraam care era un legamant prin care venea legea preotiei care este NUMAI pentru partea barbateasca evreiasca, si care Isus Christos a implinit-o prin moartea sa ca jertfa. Dar tie iti place sa manipulezi toate subiectele discutate aici pentru ca sa-ti aduci oponentii pe teritoriul tau preferat unde poti sa-i tintuiesti la pamant asa cum ai vrea sa faci la judo dar nu poti . Asta e pentru tine un judo spiritual, si te crezi la sala. Nu ai nici experienta vietii sa intelegi ca viata cu Dumnezeu nu este o cearta continua cu toata lumea. Tu nu ai inteles ca nu toti au ajuns la desavarsire si unii au o credinta mai slaba altii mai tare si Dumnezeu are rabdare cu toti. Si ai noroc de calculator ca faci un SEARCH si gata: stii biblia! Apropo nu am vrut sa-ti dau versete din biblie ca am stiut ca abia astepti sa imi faci o lectie gramaticala cu un search la Strong's concordace, ca sa arati celorlalti cat de priceput esti.  Citeste 2 Timotei si ai sa intelegi ca toate certurile tale nu sunt chiar asa de bune cum crezi tu. Vrei dovada ca iti place cearta de cuvinte? Ti-am explicat chiar mai sus. Te-ai legat de un cuvant scris de mine si in reply ai dat alta insemnatate asa cum ti-a convenit tie si ai incercat sa ma aduci pe teritoriul tau ca sa=mi explici mie, ca femeile asa si pe dincolo , lucru care nici nu m-am gandit sa discut cand am intrat aici pe topicul asta. Dar asa faci peste tot.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate