Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Cum s-au botezat APOSTOLII?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
330 replies to this topic

#289
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 07 decembrie 2012 - 13:07, said:

Cum ar putea avea de vreme ce nu este o persoană?

dar ce este?

#290
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Post7culori, on 06 decembrie 2012 - 20:33, said:

Tu chiar n'ai mila de tine?!

Fain!,va arde de desfintat Cuvintul ,treaba voastra! Unu zice ca e semn ,altu ca e icoana ....Biblia zice ...

As vrea niste exemple. Apoi niste comparatii cu Biblia sa vedem daca e bine.



Si unde zic eu respectabile ?

Zice scriptura sau nu-ti vine a citi ?

această imagine* (reprezentatie), botezul, vă1; salvează şi acum, nu o lepădare a necurăţiei cărnii, ci** cererea 2 către Dumnezeu a unei conştiinţe bune, prin învierea† lui Isus Hristos,

saui nu sti sa respecti scriptura !

Edited by husand, 07 December 2012 - 14:14.


#291
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 07 decembrie 2012 - 13:46, said:


dar ce este?

Ceva ce "îi aparţine" lui Dumnezeu, puterea sa în acţiune.

(Numerele 11:29) . . .De-ar fi toţi din poporul lui Iehova profeţi, pentru că Iehova şi-ar pune spiritul peste ei!“

(Judecătorii 15:14) . . .Dar spiritul lui Iehova a început să acţioneze asupra lui, iar frânghiile de pe braţele lui au devenit ca firele de in pârjolite de foc şi legăturile de pe mâini i s-au topit.

(Isaia 11:1–3) . . .Un lăstar va ieşi din buturuga lui Iese şi un vlăstar din rădăcinile lui va da rod. 2 Peste el se va aşeza spiritul lui Iehova, spirit de înţelepciune şi de pricepere, spirit de sfat şi de tărie, spirit de cunoştinţă şi de teamă de Iehova, 3 iar desfătarea lui va fi în teama de Iehova.. . .

(Faptele 10:38) despre Isus, care era din Nazaret, cum Dumnezeu l-a uns cu spirit sfânt şi cu putere şi cum el a străbătut ţara făcând bine şi vindecându-i pe toţi cei asupriţi de Diavol, pentru că Dumnezeu era cu el.

(Isaia 44:3) . . .Voi turna spiritul meu peste sămânţa ta şi binecuvântarea mea peste urmaşii tăi.

(Ioel 2:28, 29) . . .După aceea voi turna spiritul meu peste orice fel de carne, iar fiii şi fiicele voastre vor profeţi. Bătrânii voştri vor avea vise. Tinerii voştri vor avea viziuni. 29 Şi chiar şi peste servitori şi peste servitoare voi turna spiritul meu în zilele acelea.

(Faptele 2:32, 33) . . .Pe acest Isus, Dumnezeu l-a înviat şi toţi suntem martori ai acestui fapt. 33 Şi, fiindcă a fost înălţat la dreapta lui Dumnezeu şi a primit de la Tatăl spiritul sfânt promis, el a turnat ceea ce vedeţi şi auziţi.

#292
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Domnul este Duhul, aici citit? stii unde e?

#293
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 07 decembrie 2012 - 16:57, said:

Domnul este Duhul, aici citit? stii unde e?

Iehova este spirit, are un corp spiritual.

Însă, Spiritul Sfânt "îi aparţine" lui.

E diferit de ce încerci tu să susţii ...

(Isaia 44:3) . . .Voi turna spiritul meu peste sămânţa ta şi binecuvântarea mea peste urmaşii tăi.
(Ioel 2:28, 29) . . .După aceea voi turna spiritul meu peste orice fel de carne, iar fiii şi fiicele voastre vor profeţi. Bătrânii voştri vor avea vise. Tinerii voştri vor avea viziuni. 29 Şi chiar şi peste servitori şi peste servitoare voi turna spiritul meu în zilele acelea.
(Faptele 2:32, 33) . . .Pe acest Isus, Dumnezeu l-a înviat şi toţi suntem martori ai acestui fapt. 33 Şi, fiindcă a fost înălţat la dreapta lui Dumnezeu şi a primit de la Tatăl spiritul sfânt promis, el a turnat ceea ce vedeţi şi auziţi.

Vrei să spui că Dumnezeu "s-a turnat" pe el însuşi?

Edited by Eugen3, 07 December 2012 - 17:46.


#294
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci, Duhul are.....Duh? :lol: :lol: Unde scrie asta IN SCRIPTURA? Nu in scornelile satanice iehoviste.
Duhul duhului!!!!!!!!!!!

#295
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 07 decembrie 2012 - 17:45, said:

Iehova este spirit, are un corp spiritual.

Însã, Spiritul Sfânt "îi aparþine" lui.



DUHUL TAU NU ITI APARTINE TIE? SI TOTUSI, ESTE CEVA DISTINCT DE TINE?

#296
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 08 decembrie 2012 - 15:25, said:


DUHUL TAU NU ITI APARTINE TIE? SI TOTUSI, ESTE CEVA DISTINCT DE TINE?

blueday, "îmi aparţine", este al meu.  Aşa cum mâna este a mea, ochiul este al meu, puterea pe care o am este a mea, etc. Însă este incorect să spui că mâna mea sunt eu, sau ochiul meu sunt eu, sau puterea mea sunt eu.  Acestea "îmi aparţin" mie.

Tot la fel, spiritul sfânt "îi aparţine" lui Dumnezeu, este forţa sa în acţiune, pe care el o foloseşte pentru a-şi realiza scopurile şi obiectivele.  Dumnezeu a folosit spiritul sfânt la crearea universului, a folosit acelaşi spirit pentru a-i inspira pe nişte oameni să scrie Biblia, etc.

Scriptura arată că, unii au fost "botezaţi" cu spiritul sfânt, că oamenii pot fi "umpluţi" cu spirit sfânt, că acesta poate fi "turnat".
Deci, nu poate fi însuşi Dumnezeu, ci puterea sa în acţiune.

(Faptele 1:5) . . .Pentru că Ioan a botezat, într-adevăr, cu apă, dar voi, nu peste multe zile, veţi fi botezaţi cu spirit sfânt“.

(Luca 1:41, 42) . . .Şi Elisabeta s-a umplut de spirit sfânt, 42 a strigat cu glas tare şi a zis: „Binecuvântată eşti tu între femei şi binecuvântat este rodul pântecelui tău!

(Faptele 2:32, 33) . . .Pe acest Isus, Dumnezeu l-a înviat şi toţi suntem martori ai acestui fapt. 33 Şi, fiindcă a fost înălţat la dreapta lui Dumnezeu şi a primit de la Tatăl spiritul sfânt promis, el a turnat ceea ce vedeţi şi auziţi.

În plus, Isus ne-a învăţat să-l rugăm pe Dumnezeu să ne dea spirit sfânt.  Ce îi cerem noi de fapt lui Dumnezeu?

(Luca 11:13) . . .Aşadar, dacă voi, deşi sunteţi răi, ştiţi să le daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl din cer le va da spirit sfânt celor care i-l cer!“

Eşti de acord că acesta este adevărul în privinţa spiritului sfânt?

#297
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 08 decembrie 2012 - 15:51, said:

(Faptele 2:32, 33) . . .Pe acest Isus, Dumnezeu l-a înviat şi toţi suntem martori ai acestui fapt. 33 Şi, fiindcă a fost înălţat la dreapta lui Dumnezeu şi a primit de la Tatăl spiritul sfânt promis, el a turnat ceea ce vedeţi şi auziţi.


Și ia zi, vedeau ce a turnat?!!! Adică vedeau ...spiritu? Sau numai îl ...auzeau?

#298
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
dar tu ai citit ca crestinul se imbraca cu Cristos, cand se boteaza? ia zi, ai citit? cum sa te imbraci cu o persoana???

tu habar nu ai ce inseamna o persoana spirituala, care poate fi turnata, trimisa, etc.

Edited by blueday, 09 December 2012 - 09:52.


#299
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Adica ,cum ,mina ta nu esti tu ?!Nu in totalitate ,dar este o parte din tine ,din eu-l tau.

Niste limbi de foc au fost vazute impartindu-se printre ei.
Daca nu la EL facea referire atunci la cine, cind azis ...lumea nu ma va mai vedea ,dar voi ma veti vedea...IISUS era Duhul Sfint.Iar in ce priveste puterea ,aste continuta in cuvint...caci nici un cuvint care iese din gura lui D-zeu nu este lipsit de putere. Asadar ,puterea este in Cuvintul Sfint vorbit de Duhul Sfint=IISUS.

#300
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
da, Duhul Sfant era Isus, dar totusi sensul de baza este ca Duhul Sfant fiind Duhul Tatalui, e Dumnezeu Insusi !

#301
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postblueday, on 15 decembrie 2012 - 10:07, said:

da, Duhul Sfant era Isus, dar totusi sensul de baza este ca Duhul Sfant fiind Duhul Tatalui, e Dumnezeu Insusi !
Exact. Duhu Sfînt este Dumnezeu. Deci persoană, nu forță activă, cum fac martorii mișto de El.

#302
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010

View Postdulgherul, on 15 decembrie 2012 - 18:31, said:

Exact. Duhu Sfînt este Dumnezeu. Deci persoană, nu forță activă, cum fac martorii mișto de El.
Duhul Sfint este D-zeu in Persoana ,cind e vorba de Duh este ceva invizibil, dar facut vizibil prin persoana in care locuieste .Nici Tatal si nici Duhul Sfint ,nu sunt persoane , singura Persoana fiind numai Fiul.

Fiul este D-zeu cu noi= EmanuEL. Adica, ...D-zeu era in Hristos impacind lumea cu Sine ..., cum? Prin Fiul Sau adica ,trupul Sau de carne/om.

Dintre Tatal Fiul si Duhul Sfint , numai Fiul este om/persoana, pe cind Tatal si Duhul Sfint , nu sunt persoane ci unul si acelasi Duh invizibil,cu diferenta ca Tatal este Duhul care umple toate lucrurile /orice forma existenta ,iar Duhul Sfint /ii mai zice si Duhul lui Hristos ,umple decit pe Fiul si  crestini /Biserica.

Duhul Sfint este Starea/Evenimentul/Forma/Intiparirea D-zeului Unic/Singur ,de a se turna /locui pe Sine ,in oamenii nascuti din nou prin ascultarea de Credinta in Evanghelie.

Duhul Sfint este Cuvintul vorbit al lui D-zeu /Duhului.

Cuvintul este suflarea/vibratia/sunetul/vintul ,care devine materie/trup.

Cuvintul este gindul exprimat prin vorba /pronuntare sau scriere.

In cer/dimensiunea cealalta, gindurile noastre se aud mai bine decit cuvintele rostite.

Oare am putea scrie cuvinte fara sa le vorbim /gindim in mintea/cugetul/inima noastra?!

Un om mut,care nu poate vorbi/rosti cuvintele ,isi va arata aceste cuvinte prin gesturi /fapte/scrisuri,asta arata ca, vorbirea este manifestata/nascuta mai intii launtric apoi se revarsa in afara,materialiindu-se.

DE ce nu se materializeaza toate gindurile sau cuvintele  n oastre?! Pentru ca nu toate sunt insotite si de puterea care vine de la D-zeu. Numai cuvintele adevarate se  materializeaza /gasesc un trup . Minciuna este un gind distorsionat/sucit! Minciuna nu se poate implini ,nu s-a implinit niciodata, nici nu exista macar, minciuna este o falsitate ,un gind care nu se poate materializa.Minciuna spre deosebire de adevar, este irealitate/inexistenta.

Totusi , in urma unei minciuni/cuvint mincinos ,se poate executa o fapta care ulterior este /duce la o serie de activitati pentru punere in aplicare si totusi ulterior se constata ,ca timpul acordat /aplicat unui cuvint mincinos este pierdut, fara rost/fara materializare/implinire.

Dracu a mintit primii oameni ca nu vor muri, iar dupa ce oamenii au lucrat dupa acele cuvinte mincinoase ale lui, s-a dovedit ca au murit!

Concluzia!?

In urma cuvintelor mincinoase ,indiferent de natura lor, survine moartea,risipa de timp si energie,intunericul, tristetea, boala, distrugerea razboiul ...si multe ,multe alte atrocitati /stari de rau care distrug orice forma de existenta!

De aceea , este capital/obligatoriu /neaparat/musai/absolut sa stim ,sa gasim, sa cunoastem,descoperim, preocupam , vedem,gindim ,vorbim,auzim,mincam ,mirosim, palpam, gustam, credem ca stapinim Adevarul Spiritual, care ne aseaza in pozitia vietii ,iar moartea nu va putea niciodata sa ne mute din acel loc pozitionat de D-zeu.

#303
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 15 decembrie 2012 - 18:31, said:

Exact. Duhu Sfînt este Dumnezeu. Deci persoană, nu forță activă, cum fac martorii mișto de El.

Din locuinţa sa invizibilă, Dumnezeu poate determina desfăşurarea unor evenimente oricând şi oriunde. Prin urmare, el nu trebuie să fie la locul de acţiune al forţei sale active. El îşi poate trimite spiritul ca să îndeplinească o sarcină

(Psalmul 104:30) 30 Dacă îţi trimiţi spiritul, ele sunt create şi înnoieşti faţa pământului.

Acest lucru poate fi înţeles uşor de oamenii din timpurile moderne, care pun în funcţiune aparate casnice cu ajutorul telecomenzii. În prezent suntem conştienţi de puterea unor forţe invizibile, cum ar fi curentul electric sau radiaţiile infraroşii. În mod asemănător, cu ajutorul forţei sale sfinte invizibile, sau al spiritului sfânt, Dumnezeu poate duce la îndeplinire orice îşi propune să facă, fără a fi necesar să se deplaseze dintr-un loc în altul.

Termenul ebraic rúach din Geneza 1:2 este redat de obicei prin „spirit“, însă poate fi tradus şi prin „vânt“ sau prin alte cuvinte care denumesc o forţă activă invizibilă. (Compară Geneza 3:8; 8:1.) Aşa cum vântul este invizibil, dar îşi face simţită forţa, tot aşa spiritul sfânt este invizibil, impersonal şi imaterial, dar produce efecte vizibile. Spiritul sfânt este energia pe care Dumnezeu o face să acţioneze asupra unor oameni sau lucruri pentru a-şi îndeplini voinţa.

(Isaia 40:12, 13) . . .Cine a măsurat apele în căuşul palmei şi a stabilit mărimea cerurilor cu palma? Cine a cuprins într-o măsură ţărâna pământului sau a cântărit munţii cu cântarul şi dealurile cu balanţa? 13 Cine a măsurat spiritul lui Iehova? Cine poate să-l sfătuiască şi să-l înveţe ceva?

(Psalmul 143:10) . . .Învaţă-mă să fac voia ta, căci tu eşti Dumnezeul meu! Spiritul tău este bun, să mă călăuzească în ţara dreptăţii!

Conform Scripturii, spiritul sfânt poate fi "turnat".  Observă expresia "voi turna din spiritul meu".
(Faptele 2:17) . . .«Şi în zilele din urmă, spune Dumnezeu, voi turna din spiritul meu peste orice fel de carne, iar fiii şi fiicele voastre vor profeţi, tinerii voştri vor avea viziuni şi bătrânii voştri vor avea vise.

Tot conform Scripturii, unii urmau să fie "botezaţi" cu spirit sfânt.
(Matei 3:11) . . .Eu vă botez cu apă datorită căinţei voastre, dar cel ce vine după mine este mai puternic decât mine şi eu nu sunt vrednic să-i scot sandalele. El vă va boteza cu spirit sfânt şi cu foc.

Adevărul este cel prezentat de Martorii lui Iehova în publicaţiile lor.  Spiritul Sfânt este puterea lui Dumnezeu în acţiune.
(Faptele 1:8) . . .dar veţi primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi şi-mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria şi până în cea mai îndepărtată parte a pământului“. . .

Isus ştia că această forţă vine de la Iehova.
(Luca 4:18, 19) . . .„Spiritul lui Iehova este peste mine, pentru că el m-a uns să le anunţ săracilor vestea bună, m-a trimis să le predic captivilor eliberarea şi celor orbi recăpătarea vederii, să-i pun în libertate pe cei zdrobiţi 19 şi să predic anul de bunăvoinţă al lui Iehova“.

Se pare deci că alţii fac "mişto" de adevărul din Biblie ...

#304
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 21 decembrie 2012 - 15:10, said:

Tot conform Scripturii, unii urmau să fie "botezaţi" cu spirit sfânt.
(Matei 3:11) . . .Eu vă botez cu apă datorită căinţei voastre, dar cel ce vine după mine este mai puternic decât mine şi eu nu sunt vrednic să-i scot sandalele. El vă va boteza cu spirit sfânt şi cu foc.


unii? cum iti permiti? unde scrie ca doar unii vor fi botezati?

iata ce scrie:

Caci fagaduinta aceasta este pentru voi, pentru copiii vostri si pentru toti cei ce sunt departe acum, in oricat de mare numar ii va chema Domnul Dumnezeul nostru." (Fapt.2:39)


tu spui: pentru unii; Biblia spune: pentru toti.

si te superi daca spun ca esti zevzec; cum vrei sa-ti spun? ca esti doct? nu vezi ca aberezi?

Edited by blueday, 21 December 2012 - 17:20.


#305
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 21 decembrie 2012 - 17:20, said:

unii? cum iti permiti? unde scrie ca doar unii vor fi botezati?

iata ce scrie:

Caci fagaduinta aceasta este pentru voi, pentru copiii vostri si pentru toti cei ce sunt departe acum, in oricat de mare numar ii va chema Domnul Dumnezeul nostru." (Fapt.2:39)


tu spui: pentru unii; Biblia spune: pentru toti.

si te superi daca spun ca esti zevzec; cum vrei sa-ti spun? ca esti doct? nu vezi ca aberezi?

Iar vorbeşti ca o persoană care nu-l cunoaşte pe Dumnezeu, din păcate.

Dovedeşti că nu înţelegi ce este botezul cu spirit sfânt şi cine beneficiază de el ...

1 Cor. 1:2; 12:13, 27: „Către voi, care aţi fost sfinţiţi în unitate cu Cristos Isus şi aţi fost chemaţi să fiţi sfinţi ... Fiindcă, într-adevăr, fie iudei, fie greci, fie sclavi, fie liberi, toţi am fost botezaţi printr-un singur spirit într-un singur corp şi tuturor ni s-a dat să bem dintr-un singur spirit. Voi deci sunteţi corpul lui Cristos“.

Aşa cum se arată în Daniel 7:13, 14, 27, aceşti „sfinţi“ vor domni în Regat împreună cu Fiul omului, Isus Cristos.

Ioan 3:5: „Dacă cineva nu se naşte din apă şi din spirit, nu poate să intre în regatul lui Dumnezeu“.

O persoană ‘se naşte din spirit’ în momentul botezului ei cu acest spirit. În Luca 12:32 se arată că numai o „turmă mică“ are acest privilegiu. Vezi şi Revelaţia 14:1–3.

Aşadar, botezul cu spirit sfânt este tipul de botez pe care Iehova l-a folosit cu ocazia Penticostei şi mai târziu, când i-a ales pe unii oameni să devină comoştenitori cu Isus Cristos (Rom. 8:15–17).

#306
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Botezul în apă şi Cina DOMNULUI sunt rânduieli biblice pe care le practică cele mai multe biserici creştine, chiar dacă sunt efectuate în moduri diferite. Dar practica originală a primei biserici s-a pierdut pe parcursul istoriei. Ani de-a rândul, cei care s-au ocupat de istoria bisericii şi reformatorii, au discutat în contradictoriu despre aceste practici, folosind acelaşi Cuvânt, dar nu au reuşit să ajungă la un acord şi astfel, diferenţele au rămas, nefiind în conformitate cu practicile bisericii primare, la care trebuie să ne întoarcem.
Despre primii creştini citim: „ Ei stăruiau în învăţătura apostolilor... ” (Fapte 2:42). Ei au recunoscut că apostolii au fost chemaţi de DOMNUL şi că aceştia aveau acces la tainele Împărăţiei lui Dumnezeu. După învierea Sa, DOMNUL a rămas cu ucenicii Săi „ până în ziua în care S-a înălţat la cer, după ce, prin Duhul Sfânt dăduse poruncile Sale apostolilor, pe care îi alesese. După patima Lui, li S-a înfăţişat prin multe dovezi, arătându-li-Se deseori timp de 40 de zile şi vorbind cu ei despre lucruri privitoare la Împărăţia lui Dumnezeu ” (Fapte 1:2-3). Noi ne bucurăm când ştim că El a vorbit despre toate lucrurile referitoare la Împărăţia lui Dumnezeu. El a fost Acela care a dat însărcinarea. În ziua Cincizecimii, El a trimis Duhul Său peste ei şi le-a descoperit cu exactitate ce trebuia făcut şi cum să fie îndeplinită, conform voiei desăvârşite a lui Dumnezeu.
Pavel nu a fost de la început cu apostolii. El a trebuit ca, mai întâi, să-şi termine „ studiul teologic ” , dar după convertirea sa, el a predicat aceeaşi Evanghelie şi aceleaşi învăţături, ca apostolii. El a fost chemat în mod supranatural şi s-a îndreptat mai întâi spre Arabia. Paisprezece ani mai târziu, pe baza unei descoperiri divine, a călătorit la Ierusalim ca să compare şi să vadă dacă ceea ce predica el era în acord cu ceea ce predicau apostolii. Altfel, el se temea că ar fi alergat în zadar (Gal. 2:1-2).
Cartea Faptele apostolilor şi epistolele mărturisesc despre concordanţa deplină a învăţăturilor lor cu cele patru evanghelii şi cu Vechiul Testament. De aceea, tot ce ne-a rămas de la apostoli, este învăţătură şi practică adevărată. Nu avem de-a face cu părerea lui Petru sau a lui Pavel, ci direct cu Cuvântul descoperit al lui Dumnezeu şi cu planul Său, care şi astăzi este singura unitate de măsură prin care trebuie verificat totul.
DOMNUL Isus i-a întrebat odată pe ucenicii Săi: „ Aţi înţeles voi toate aceste lucruri? Da, Doamne, I-au răspuns ei. Şi El le-a zis: De aceea orice cărturar care a învăţat ce trebuie despre Împărăţia cerurilor, se aseamănă cu un gospodar, care scoate din vistieria lui lucruri noi şi lucruri vechi ”. (Mat. 13:51-52). În toate timpurile, DOMNUL a folosit oameni pe care El i-a chemat pentru sarcini deosebite în Împărăţia Sa. Ei nu au prezentat cunoştinţă teologică, ci au fost pregătiţi la şcoala cerească. Ei au vorbit conform înţelepciunii cereşti, care era ascunsă înţelepţilor lumii acesteia. Trimişii Săi au primit întotdeauna ambele: Cuvântul şi Duhul Său. Astfel au avut claritatea şi descoperirea voiei Sale şi au ştiut cum s-o execute corect. Un semn de netăgăduit pentru aceasta este faptul că predicarea lor şi practica sunt în concordanţă deplină cu mărturia întreagă a Sfintelor Scripturi. DOMNUL nostru şi apostolii aveau la dispoziţie numai Vechiul Testament, pe vremea lor. Ei s-au referit la acesta, de repetate ori. În Noul Testament găsim 845 de citate din Vechiul Testament.
Predicatorii Evangheliei poartă astăzi o mare răspundere înaintea lui Dumnezeu. Fiecare slujitor din Împărăţia lui Dumnezeu ar trebui să aibă curajul să compare dacă ceea ce învaţă şi practică el, corespunde cu învăţătura şi practica lui Pavel şi a celorlalţi apostoli. Dacă nu este în concordanţă cu vestirea şi practica originală, ceva nu este în ordine.
Dacă Pavel a considerat necesar să-şi compare învăţăturile sale cu ale celorlalţi apostoli, pentru a fi sigur că nu lucra în zadar, cum ar putea vreunul din noi să neglijeze lucrul acesta? Ceea ce nu corespunde cu originalul lucrurilor divine, este imitaţie şi falsificare.
În mesajul adresat bisericii din Efes scrie: „ ...ai pus la încercare pe cei ce zic că sunt apostoli şi nu sunt şi i-ai găsit mincinoşi ” (Apoc. 2.2). Această constatare era posibilă pentru că ascultătorii comparau cele predicate, cu învăţătura apostolică originală. Acei creştini credincioşi biblic au observat că aceşti bărbaţi care susţineau că sunt apostoli, erau în realitate mincinoşi, pentru că nu predicau mesajul dumnezeiesc curat, aşa cum l-au avut apostolii.
În biserica primară nu a existat nicio neclaritate asupra botezului în apă, a Cinei DOMNULUI şi asupra celorlalte învăţături. DOMNUL le-a lăsat apostolilor îndrumări clare despre cum trebuiau făcute aceste lucruri. El a putut să spună despre cei pe care i-a trimis: „ Cine vă ascultă pe voi, pe Mine Mă ascultă ” (Luca 10:16). Noi trebuie să prezentăm botezul şi Cina DOMNULUI aşa cum ne-au fost descrise în Sfintele Scripturi. În legătură directă cu Cina DOMNULUI este şi spălarea picioarelor pe care, de asemenea, o vom prezenta pe scurt, în lumina Cuvântului lui Dumnezeu.

http://www.evangheli...icioarelor.html

Plagiatorul!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate