Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum s-au botezat APOSTOLII?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
330 replies to this topic

#1
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006
DE CE APOSTOLII DOMNULUI S-AU BOTEZAT IN NUMELE DOMNULUI ISUS HRISTOS??

conform FAPTELE APOSTOLILOR ..acestia s-au botezat biblic IN NUMELE DOMNULUI ISUS HRISTOS ...FAPTE 2;38....8;16....10;48....19;5....22;16....ROMANI 6;3....COLOS 3;17...!

INTREBAREA MEA ESTE AU GRESIT APOSTOLII sau au gresit asa zisii "parinti ai bisericii"...care au adaugat la porunca DOMNULUI versetul din MATEI 28;19....in sec 3...formularea trinitara !

in original era scris EN TOU ONOMATI MOU....botezatii in NUMELE MEU ...conform LUCA 24 ;47..!!

de ce nu corespunde trimiterea din MATEI 28 ;19 ....cu cea din LUCA 24;47....SI CU IMPLINIREA DIN FAPTE 2;38...?

#2
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
ady_maris
Este greu de inteles pt ca nu folosesti hermenutica spirituala.
In Fpate 4 gasesti explicatia cu NUMELE:
12και ουκ εστιν εν αλλω ουδενι η σωτηρια ουδε γαρ ονομα εστιν ετερον υπο τον ουρανον το δεδομενον εν ανθρωποις εν ω δει σωθηναι ημας
Nu este alt nume in care sa ne mintuim.
Dar nu inseamna ca la spalarea ceremoniala din biserica are vreo importanta spirituala ce zice preotul adica in ce nume te spala el.  Oricum spalarea ceremoniala este un SEMN ca ai devenit spalat de Hristos.
Efeseni 5
26ca s'o sfinţească, după ce a curăţit -o prin botezul cu apă prin Cuvînt,

Edited by zexelica, 05 February 2007 - 15:08.


#3
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

INTREBAREA MEA ESTE AU GRESIT APOSTOLII sau au gresit asa zisii "parinti ai bisericii"...care au adaugat la porunca DOMNULUI versetul din MATEI 28;19....in sec 3...formularea trinitara !

in original era scris EN TOU ONOMATI MOU....botezatii in NUMELE MEU ...conform LUCA 24 ;47..!!

de ce nu corespunde trimiterea din MATEI 28 ;19 ....cu cea din LUCA 24;47....SI CU IMPLINIREA DIN FAPTE 2;38...?

TE ROG RASPUNDE PUNCTUAL LA INTREBARII,multumesc!!

deci ptr.tine nu conteaza NUMELE ...asa am inteles ,nu?

ptr.mine conteaza si ptr.MOISE CONTA....vezi EXOD 3...IN SPECIAL 13-16...!!

ALTFEL ESTI IN CEATA TOTALA...14. „Fiindcă Mă iubește - zice Domnul - de aceea îl voi izbăvi; îl voi ocroti, căci cunoaște Numele Meu.
15. Când Mă va chema, îi voi răspunde; voi fi cu el în strâmtorare, îl voi izbăvi și-l voi proslăvi.

DUMNEZEU NU ESTE NUME...NICI TATA,NICI FIU NICI DUH SFANT.....ARE O IMPORTANTA PRIMORDIALA CE NUME SE CHEAMA ASUPRA CELUI BOTEZAT!!

IN NUMELE TRINITATI SE FAC VRAJITORII,SPIRITISM,SE INTRA IN LOJE MASONICE....HOTI ISI FAC CRUCE INAINTE DE A FURA,CURVELE LA FEL ...ETC...mediteaza mai adanc ,nu doar la suprafata!

9. De aceea și Dumnezeu L-a înălțat nespus de mult, și I-a dat Numele, care este mai presus de orice nume;
10. pentru ca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ și de sub pământ,
11. și orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul.


9. Și Domnul va fi împărat peste tot pământul. În ziua aceea, Domnul va fi singurul Domn, și Numele Lui va fi singurul Nume.

#4
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ce inseamna sa te botezi in numele lui Hristos sau al Tatalui sau al Duhului Sfint?
SALVARE. Sunt sinonime. Ca si postul, mincarea, punerea miinilor, mincatul, bautul, invierea, vindecarea, desfacerea lanturilor, eliberarea.... Sunt toate niste imagini fizice care descriu acelsi lucru: salvarea.
Sunt schitza, nu casa.

#5
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Ady ai uitat sa-l citesti pe shakespeare.
Stii tu versul ala din romeo si julieta : de trandafirului nu-i spui trandafir, oare nu la fel miroase?

#6
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006
si ce legatura au sireturile cu camila?

si sodomitu de shakespeare cu BIBLIA? :cursing:

Edited by ady_maris, 06 February 2007 - 17:06.


#7
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
katman
Cei care nu sunt parte a niciunei biserici au sanse la salvare, whether they like it or not.
Cei din biserici nu au nicio sansa. Domnul nu mai este in mijlocul lor. Glasul mirelui si al miresei nu mai este.

Tu macar esti cinstit, ca hotu' de pe cruce. Nu ca fariseii, care se dadeau crdinciosi si de fapt una zicea Biblia si alta faceau domniile lor.
Asa si cu urmasii lor, bisericosii.

#8
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Legatura micule extremist este urmatoarea:
Din punctul meu de vedere se poate boteza in numele urmatoarelor persoane sau entitati cum vrei sa le spui
Domnul
Isus
Tatal fiul si sf duh
Fiul omului
fiul lui dumnezeu
Toti sfintii
Dumnezeu
Al' Mare din Ceruri.

Cat timp in sufletul tau te consideri botezat si respecti ce consideri ca e noua religie, cui ii mai pasa ce a spus preotul.
Ah, poate are importanta pentru ritual si pentru scortoseniile bisericii, dar pentru end-user i can't see the point.

Multumesc zexelica.

Edited by katman, 06 February 2007 - 17:22.


#9
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ai mare dreptate, cu unele omisiuni catre le inteleg pt ca n-ai studiat Biblia.
Dar nici Avram n-a studiat-o. Sau Ioan in burta la mama lui.

Botezul cu apa este un SEMN al faptului ca ai devenit curatat de pacate prin sacrificiul lui Hristos.
La fel si impartasirea.
26Pentrucă, oridecîteori mîncați din pînea aceasta și beți din paharul acesta, vestiți moartea Domnului, pînă va veni El.

Este un SEMN nu sacrament.

#10
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006

 zexelica, on Feb 6 2007, 17:18, said:

katman
Cei care nu sunt parte a niciunei biserici au sanse la salvare, whether they like it or not.
Cei din biserici nu au nicio sansa. Domnul nu mai este in mijlocul lor. Glasul mirelui si al miresei nu mai este.

Tu macar esti cinstit, ca hotu' de pe cruce. Nu ca fariseii, care se dadeau crdinciosi si de fapt una zicea Biblia si alta faceau domniile lor.
Asa si cu urmasii lor, bisericosii.
De unde le scoti ca din Biblie in niciun caz..........

#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 davidboy, on Mar 6 2007, 22:42, said:

De unde le scoti ca din Biblie in niciun caz..........
Din Biblie.

Ierusalimul=femeia=biserica (Gal4, Ef5, Apoc 17; 19)

Iudeii spiritual reprezinta custodienii Bibliei.

Romani3
1Care este deci întîietatea Iudeului, sau care este folosul tăierii împrejur?
    2Oricum, sînt mari. Și mai întîi de toate, prin faptul că lor le-au fost încredințate cuvintele lui Dumnezeu.
Israel, Ierusalim=biserica =>iudeii de azi sunt cei din biserici, din "Ierusalim".

#12
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Mi se face mila de voi sarmanii protestantii! Sunt atat de multe SPECII printre voi ca nici voi nu mai stiti la cine este adevarul. Ori la cutare, ori la cutare. Nu am timp efectiv de chestia aia cu bataia in versete si replici(va asigur ca in trecut o faceam si inca f bine) si oricum nu au reusit tolgii mari sa se inteleaga intre ei. Am o singura recomandare: nu ma incercati sa regasiti biserica primara asa cum o faceti voi pt ca nu faceti altceva decat sa va afundati si mai mult. Intrebati istoricii despre Aceasta sau  observati-o atunci cand treceti pe strada pt ca are forma specifica. Pop mostru e crestin de la Andrei nu am trait in intuneric si abia cand au venit naimitii vostri din vest am aflat de credinta.  Dumnezeu sa va ajute sa intelegeti cu adevarat duhovnicia nu doar jongleria cu Cuvantul Sfant!

#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 remus-gabriel, on Mar 15 2007, 18:50, said:

Mi se face mila de voi sarmanii protestantii! Sunt atat de multe SPECII printre voi ca nici voi nu mai stiti la cine este adevarul. Ori la cutare, ori la cutare. Nu am timp efectiv de chestia aia cu bataia in versete si replici(va asigur ca in trecut o faceam si inca f bine) si oricum nu au reusit tolgii mari sa se inteleaga intre ei. Am o singura recomandare: nu ma incercati sa regasiti biserica primara asa cum o faceti voi pt ca nu faceti altceva decat sa va afundati si mai mult. Intrebati istoricii despre Aceasta sau  observati-o atunci cand treceti pe strada pt ca are forma specifica. Pop mostru e crestin de la Andrei nu am trait in intuneric si abia cand au venit naimitii vostri din vest am aflat de credinta.  Dumnezeu sa va ajute sa intelegeti cu adevarat duhovnicia nu doar jongleria cu Cuvantul Sfant!
Eu nu sunt protestant, pt ca nu apartin niciunei biserici, dar catalogarea ta este bazata pe doctrina si mintea ta, nu pe Scriptura.
Ceea ce n-are nicio valoare, doar arata gradul de ignoranta fata de Biblie.

#14
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007

 zexelica, on Feb 6 2007, 18:18, said:

katman
Cei care nu sunt parte a niciunei biserici au sanse la salvare, whether they like it or not.
Cei din biserici nu au nicio sansa. Domnul nu mai este in mijlocul lor. Glasul mirelui si al miresei nu mai este.

Tu macar esti cinstit, ca hotu' de pe cruce. Nu ca fariseii, care se dadeau crdinciosi si de fapt una zicea Biblia si alta faceau domniile lor.
Asa si cu urmasii lor, bisericosii.


biserica e mireasa Lui so...cum ar putea fi salvati cei care sunt pe langa?

#15
Vulpoi 80

Vulpoi 80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.02.2007
In primul rand, vreau sa le spun tuturor celor care se iau de protestanti si ii fac sectanti sau mai stiu eu ce ca it trebuie un dram de minte ca sa poti intelege ca nu numai religia ta e pe lumea asta si, mai mult, ca nu neaparat religia ta e cea mai buna. Faptul ca te-ai nascut din parinti ortodocsi si ai fost botezat in aceasta religie la o varsta la care nu prea stiai ce e cu tine pe lumea asta, nu iti da dreptul sa-i faci pe altii care au primit acest botez la maturitate si prin proprie vointa, niste nenorociți de sectanți.
Eu insumi sunt ortodox si nu am de gand sa-mi schimb religia dar asta nu pentru ca, vezi Doamne, nimic nu e ca ortodoxia, ba chiar as putea spune ca nimic nu e mai gresit ca ortodoxia. Am fost la multe biserici(voi le spuneti secte) ca simplu vizitator si am inteles pe deplin diferentele. Ideea e ca nu exista religie perfecta, desi fiecare se bate cu pumnul in piept pentru a lui. Trebuie sa ne intelegem unii pe altii si sa respectam celelealte religii. Ati putea sa ma intrebati de ce nu ma mut la protestanti, de vreme ce îi consider pe ei mai aproape de ceea ce ar trebui. Da, îi consider, dar trecerea de la o religie la alta inseamna o schimbare majora in viata unui om, desi, in foarte multe cazuri, s-a dovedit a fi foarte benefică pentru respectivul. E greu să renunți la anumite lucruri cu care ai crescut și care ți s-au fixat în cap.
Singurul care poate să facă în așa fel încât să-ți schimbe viziunea și credința într-un mod radical este Dumnezeu. Și eu cred că Dumnezeu se bucură atunci când ești credincios, indiferent de pe ce scară a religiilor îl venerezi.

#16
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007
Drept aceea mergând, învățați toate neamurile, botezându-i în numele Tatălui, și al Fiului, și al Sfântului Duh" (Matei 28,19)

Asta și la iehoviști este în Biblie...

#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 mariAZ, on Jun 13 2007, 09:31, said:

biserica e mireasa Lui so...cum ar putea fi salvati cei care sunt pe langa?
Biserica este si o institutie creata de Dumnezeu pt a fi custodele Cuvantului, cu legi clare de desfasurare a activitatii.

Mireasa sunt numai cei salvati din cadrul bisericii, graul, nu neghina.

Institutia in sine, va fi data sub autoritatea lui satan in timpul marilor stramtorari, cei salvati primind porunca sa se separe de institutia bisericii apostate si sa continue propovaduirea singuri.

#18
Ruben121

Ruben121

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2008
De ce se fac botezuri la copiii mici.
Isus s a botezat la varsta de aproape 30 de ani.
Luca3:21 După ce a fost botezat tot norodul, a fost botezat și Isus; și pe când Se ruga, s-a deschis cerul,
3:23 Isus avea aproape treizeci de ani, când a început să învețe pe norod; și era, cum se credea, fiul lui Iosif, fiul lui Eli,
Ce este botezul ?
1 Petru 3:21 Icoana aceasta închipuitoare vă mântuiește acum pe voi, și anume botezul, care nu este o curățire de întinăciunile trupești, ci mărturia unui cuget curat înaintea lui Dumnezeu, prin învierea lui Isus Hristos,

Un copil mic nu are cuget nu are nici un sens sa fie botezat. Oare nu fac asta din interes?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate