Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pauza la anticonceptionale

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
mirela7771

mirela7771

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.09.2006

View PostChiquitita, on Feb 19 2007, 23:03, said:

S-ar putea sa mai intarzie, dar sa nu te ingrijorezi. Cred ca ai facut bine ca le-ai intrerupt ;) . Mie imi dadeau dureri puternice de cap in zona cervicala. Am facut pauza si mi-am revenit.

Si eu am dureri in zona cervicala destul de des,am sa urmaresc daca se mai raresc acum dupa ce am intrerupt anticonceptinalele ;)

#20
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

View Postmirela7771, on Feb 21 2007, 13:30, said:

Si eu am dureri in zona cervicala destul de des,am sa urmaresc daca se mai raresc acum dupa ce am intrerupt anticonceptinalele ;)
Azi am fost la control si medicul mi-a confirmat ca anticonceptionalele trebuiesc intrerupte la 6 luni, deoarece produc o serie de modificari nedorite in organism.

#21
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 26.09.2005
Este adevarat ca anual se face pauza la anticonceptionle ?
As vrea sa stiu daca e adevarat ( detalii please )
Mlutumesc anticipat   :peacefingers:

#22
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
da, pentru o mai buna siguranta (in ceea ce priveste efectele adverse) e recomandata o pauza de o luna la un an, sau de doua luni la doi ani. e recomandata, nu obligatorie, si in functie de toleranta femeii respective, de testele hepatice, de antecedentele personale si colaterale etc.

#23
morepillz

morepillz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.05.2007
nu mi se pare ca ar trebui sa fie doar "recomandata", gandeste-te ca acei hormoni nu ies asa usor din sistem, asa ca mie mi se pare o chestie "obligatorie". Presupun ca atunci cand iti vei dori un copil, nu ai vrea sa iasa cu cine stie ce malformatii sau deficit hormonal? ;)

#24
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmorepillz, on May 9 2007, 12:18, said:

nu mi se pare ca ar trebui sa fie doar "recomandata", gandeste-te ca acei hormoni nu ies asa usor din sistem, asa ca mie mi se pare o chestie "obligatorie". Presupun ca atunci cand iti vei dori un copil, nu ai vrea sa iasa cu cine stie ce malformatii sau deficit hormonal? ;)
acuma, serios, tu stii despre ce vorbesti sau iti dai doar cu parerea? Iti imaginezi ca cineva face un copil in prima luna dupa ce nu mai ia aniconceptionale?

#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
morepillz, eu cred ca tu vorbesti ca sa nu dormi...pe baza zvonurilor
noi in neamul meu suntem mai paranoici si mai bogati de felul nostru !
prietena mea, de exemplu, merge la ginecolog (femeie, f. bine cotata in Bucuresti) o data pe luna
facem varii si diverse analize o data la 3 luni, mai putin BPN o data pe an
ne facem in general toate analizele la perioade regulate de 3-6 luni in functie de timp
cred ca foloseste anticonceptionale de 3 ani si a repetat intrebarea la cel putin 3 ginecologi (pentru siguranta)
toti i-au spus ca intreruperea, chiar si sub control strict poate cauza dereglari si efecte nedorite, mai ales CA :
in functie de analize si de istoricul ei nu este absolut deloc necesar sa le intrerupa !

intreruperea pentru sarcina e altceva...stii tu ceva dar nu destul

#26
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

View Postspare-me, on May 9 2007, 12:39, said:

morepillz, eu cred ca tu vorbesti ca sa nu dormi...pe baza zvonurilor
noi in neamul meu suntem mai paranoici si mai bogati de felul nostru !
prietena mea, de exemplu, merge la ginecolog (femeie, f. bine cotata in Bucuresti) o data pe luna
facem varii si diverse analize o data la 3 luni, mai putin BPN o data pe an
ne facem in general toate analizele la perioade regulate de 3-6 luni in functie de timp
cred ca foloseste anticonceptionale de 3 ani si a repetat intrebarea la cel putin 3 ginecologi (pentru siguranta)
toti i-au spus ca intreruperea, chiar si sub control strict poate cauza dereglari si efecte nedorite, mai ales CA :
in functie de analize si de istoricul ei nu este absolut deloc necesar sa le intrerupa !

intreruperea pentru sarcina e altceva...stii tu ceva dar nu destul
Cred ca trebuie sa consultati si alti medici.

#27
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005
Eu iau de 4 ani si nu le-am intrerupt niciodata.

#28
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostNaga Queen, on May 9 2007, 22:17, said:

Eu iau de 4 ani si nu le-am intrerupt niciodata.

asta nu inseamna ca esti model demn de urmat :)

#29
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmianna, on May 9 2007, 22:19, said:

asta nu inseamna ca esti model demn de urmat :)
  Nici nu m-am gandit la asta, doar ca nu am vazut sa am vreo problema de sanatate ca nu le-am intrerupt. Din fericire, niciodata nu era momentul propice sa le intrerup.

#30
morena_style

morena_style

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2007
Eu iau anticonceptionale de aproximativ 8 luni. Am facut pauza luna trecuta apoi le-am reluat si azi trebuia sa-mi vina(adica sunt in perioada aia de 7 zile in care nu se iau si in care iti vine menstruatia). Avand in vedere ca inainte sa fac pauza de o luna imi venea a treia zi de cand terminam respectiva folie, ma asteptam sa vina la fel si dupa ce reincep. Gresesc undeva? Ce se intampla? Poate sa-mi mai intarzie, sa se schimbe ziua ? Please help me! Nu stiu ce sa fac.

#31
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmorena_style, on May 15 2007, 15:46, said:

Eu iau anticonceptionale de aproximativ 8 luni. Am facut pauza luna trecuta apoi le-am reluat si azi trebuia sa-mi vina(adica sunt in perioada aia de 7 zile in care nu se iau si in care iti vine menstruatia). Avand in vedere ca inainte sa fac pauza de o luna imi venea a treia zi de cand terminam respectiva folie, ma asteptam sa vina la fel si dupa ce reincep. Gresesc undeva? Ce se intampla? Poate sa-mi mai intarzie, sa se schimbe ziua ? Please help me! Nu stiu ce sa fac.

daca nu ai alte motive de ingrijorare (adica daca in luna de pauza te-ai protejat in mod absolut corect) da, poate sa apara o usoara dereglare. din cate stiu scrie pe orice prospect sa le iei in mod normal, indiferent ca ai avut sau nu ciclu.

#32
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
Am si eu o intrebare, desi nu are legatura directa cu subiectul: stiind ca daca ai omis sa iei pastila intr-o zi, risti sa ramai insarcinata, de unde mitul ca timp de o luna dupa ce renunti la anticonceptionale nu se intampla nimic? Sunt totusi sansele mai scazute?

#33
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbeaucafea, on May 16 2007, 20:49, said:

Am si eu o intrebare, desi nu are legatura directa cu subiectul: stiind ca daca ai omis sa iei pastila intr-o zi, risti sa ramai insarcinata, de unde mitul ca timp de o luna dupa ce renunti la anticonceptionale nu se intampla nimic? Sunt totusi sansele mai scazute?


nu stiu la care mit te referi, eu una nu l-am auzit. daca-l ia careva in serios, il ia pe pielea ei.

#34
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
Am auzit mai multe tipe vehiculand ideea asta. Si ma gandeam ca o fi vreun sambure de adevar, dar nu stiam care e. Deci nu-l vedeam pentru ca nu e :)

Edited by mianna, 16 May 2007 - 21:17.


#35
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu e :) ideea ar putea fi vehiculata intr-un mod oarecum mai logic, asa cum zice piticul meu de pe creier (contrazis de prospecte, da' nu se pun :P ) - sa nu lasi sa se intample nimic in prima luna dupa ce-ai intrerupt anticonceptionalele (ma rog, eu extind perioada pana la 3 luni, cu de la mine putere).

daca nu s-a inteles ce zic: eu una n-as sta linistita pe timpul unei sarcini aparuta imediat dupa intreruperea anticonceptionalelor. pentru linistea mea, as prefera o pauza de vreo 3 luni in care sa folosesc alte mijloace de protectie. prospectele zic ca nu-i nevoie, deci nu zice nimeni sa va luati dupa piticutul meu :D

#36
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmianna, on May 16 2007, 22:21, said:

nu e :) ideea ar putea fi vehiculata intr-un mod oarecum mai logic, asa cum zice piticul meu de pe creier (contrazis de prospecte, da' nu se pun :P ) - sa nu lasi sa se intample nimic in prima luna dupa ce-ai intrerupt anticonceptionalele (ma rog, eu extind perioada pana la 3 luni, cu de la mine putere).

daca nu s-a inteles ce zic: eu una n-as sta linistita pe timpul unei sarcini aparuta imediat dupa intreruperea anticonceptionalelor. pentru linistea mea, as prefera o pauza de vreo 3 luni in care sa folosesc alte mijloace de protectie. prospectele zic ca nu-i nevoie, deci nu zice nimeni sa va luati dupa piticutul meu :D
la mintea mea de farmacist care mai stie ceva biochimie si dinamie din facultate, v-as sfatui sa exindeti peroada la sase luni. Stiu ca prospectele spun doua luni, dar ca sa fiti absolut sigure ca bebele va fi ok, si nu va avea mai tarziu probleme hormonale...
Cat despre prima luna dupa ce nu mai iei pastilele... aceeasi chestie legata de timpul in care se elimina din organism hormonii aia. Teoria spune cam doua luni, dar practica ne omoara. Este posibil sa nu ramana o concentratie suficient de mare de hormonei in corp (pentru o anumita persoana, vorbesc), si atunci s-a dus efectul contraceptiv, asa cum este posibil sa fie o concentratie prea mare, si atunci intervine problema cu bebelusul, care va fi (nu care este). Eu n-as risca nici una, nici alta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate