Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cum obtin fonduri UE?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004
Am tot auzit ca UE ofera tot felul de fonduri pentru dezvoltare, recalificare bla bla bla.
Unde gasesc informatii despre aceste fonduri?
Poate lua oricine?


hai sa discutam

#2
dragossss

dragossss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.09.2006
incearca la http://www.fonduri-structurale.ro pentru inceput

iti va fi de ajutor

#3
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Sau la

http://www.finantare.ro/

http://www.euractiv.ro/

http://www.infoeuropa.ro/

#4
kman2006

kman2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.11.2006
Uite aici o lista cu firme care ofera consultanta pe finantare din fonduri europene si o lista cu institutii si organizatii in domeniul finantarilor europene.

#5
kman2006

kman2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.11.2006
Uite aici o lista cu firme care ofera consultanta pe finantare din fonduri europene si o lista cu institutii si organizatii in domeniul finantarilor europene. Imi cer scuze pentru primul post, nu functioneaza link-urile. Sunt junior incepator, sorry.

#6
florrin

florrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.06.2006
Intra pe www.APDRP.ro . Sunt fonduri pentru dezvoltare rurala si pescuit, fostul SAPARD, dar acum sunt fonduri mai multe, asta in care vrei sa investesti in spatiu rural sau care este declarat periurban. Poti accesa fonduri nerambursabile 5o% din valoarea proiectului, poti face pensiuni, ferme, plantatii, achizitii de bunuri etc.

Edited by florrin, 08 February 2007 - 13:24.


#7
clau_22

clau_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 26.09.2004
Trebuie musai sa contactez acele firme care ofera consultanta ?
Pot singur sa imi fac dosarul
Cum platesc firmele de consultanta ? Care sunt cele mai bune ? Care sunt cele mai ieftine :)

#8
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View Postclau_22, on Mar 22 2007, 23:03, said:

Trebuie musai sa contactez acele firme care ofera consultanta ?
Pot singur sa imi fac dosarul
Cum platesc firmele de consultanta ? Care sunt cele mai bune ? Care sunt cele mai ieftine :)


Nu este obligatoriu sa contactezi firme de consultanta, dar este foarte probabil sa te impotmolesti la un moment dat daca faci documentatia pe cont propriu si nu ai nici o tangenta cu domeniul.

Firmele se platesc cu comision din valoarea proiectului. In functie de tipul de proiect, de valoarea sa, si alti indicatori.
Cele mai "bune" sunt cele cu portofoliu mai mare si cu un procent ridicat de proiecte aprobate.

Daca esti din regiunea N-E si ai nevoie de asa ceva, da-mi un PM.

#9
clau_22

clau_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 26.09.2004
mersi pentru reply
eu as dori sa stiu de unde se poate lua toata documentatie
impreuna cu niste colegi de faculatate ne-am hotarat sa creem o asfel de firma
am gasit pe situl fonduri-struturale.ro o asfel de documentatie dar as vrea ceva cat mai oficial .

#10
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View Postclau_22, on Mar 23 2007, 18:22, said:

mersi pentru reply
eu as dori sa stiu de unde se poate lua toata documentatie
impreuna cu niste colegi de faculatate ne-am hotarat sa creem o asfel de firma
am gasit pe situl fonduri-struturale.ro o asfel de documentatie dar as vrea ceva cat mai oficial .


No problem.

Documentatia pe care o primesti de la autoritatea contractanta se afla integral in Ghidul Solicitantului. Aceste Ghiduri apar imediat ce un anumit program si/sau masura a acestuia au fost lansate. In schimb mai sunt alte item-uri care dau bine la evaluarea unui proiect si pe care nu le gasesti in Ghid ci ai sa le dobandesti cu timpul...

#11
clau_22

clau_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 26.09.2004

View PostStGermain, on Mar 23 2007, 21:38, said:

No problem.

Documentatia pe care o primesti de la autoritatea contractanta se afla integral in Ghidul Solicitantului. Aceste Ghiduri apar imediat ce un anumit program si/sau masura a acestuia au fost lansate. In schimb mai sunt alte item-uri care dau bine la evaluarea unui proiect si pe care nu le gasesti in Ghid ci ai sa le dobandesti cu timpul...
sper sa nu te superi de insistenta mea si de faptul ca aceste lucruri sunt necunoscute pentru mine
Nu exista un site de unde pot lua toate documentatiile si ghidurile de care eu ca firma am nevoie pentru un acredit ?

#12
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Case closed for the moment - s-a continuat pe privat.

#13
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postvjnookie, on Feb 2 2007, 14:39, said:

Am tot auzit ca UE ofera tot felul de fonduri pentru dezvoltare, recalificare bla bla bla.
Unde gasesc informatii despre aceste fonduri?
Poate lua oricine?
hai sa discutam

Pai poate. intri in politica, te inscrii in partidul potrivit care va castiga alegerile (mai mari sanse sa nimeresti partidul castigator decat sa castigi la loto de exemplu ), apoi incepi sa periezi sefimea pana urci in ierarhie.

Apoi prinzi un post bunicel, strangi bani pt partid...

Si sponsorizezi candidatii la parlament.

Daca ai tai au noroc, apoi si tu ai o sansa sa manaresti fondurile europene...

Daca nu, mai bine te apuci de afaceri pe cont propriu...

#14
WHEEP26

WHEEP26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 10.05.2007

View PostDani Mois, on Mar 23 2007, 23:20, said:

Pai poate. intri in politica, te inscrii in partidul potrivit care va castiga alegerile (mai mari sanse sa nimeresti partidul castigator decat sa castigi la loto de exemplu ), apoi incepi sa periezi sefimea pana urci in ierarhie.

Apoi prinzi un post bunicel, strangi bani pt partid...

Si sponsorizezi candidatii la parlament.

Daca ai tai au noroc, apoi si tu ai o sansa sa manaresti fondurile europene...

Daca nu, mai bine te apuci de afaceri pe cont propriu...

Aceste fonduri sunt gestionate de diferite institutii, fiecare urmarind o anumita procedura. Accesare nu este dificila dar pentru a evita hatisurile birocratiei este bine sa apelezi la o firma de consultanta de top (zic eu) pentru ca din experienta te vor scuti de o multime de probleme si drumuri inutile.

Opinia privind implicarea in politica este relativa si usor infantila/ridicola.

#15
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostWHEEP26, on May 16 2007, 12:52, said:

Aceste fonduri sunt gestionate de diferite institutii, fiecare urmarind o anumita procedura. Accesare nu este dificila dar pentru a evita hatisurile birocratiei este bine sa apelezi la o firma de consultanta de top (zic eu) pentru ca din experienta te vor scuti de o multime de probleme si drumuri inutile.

Opinia privind implicarea in politica este relativa si usor infantila/ridicola.

exact wheep ...toti zic "nu fac nici un dosar ca sigur se ia pe spaga...nu am ce cauta acolo" si tocmai de-aia multi sunt descurajati si vorbesc si in necunostiinta de cauza...
depinde si ce fel de fonduri vrei sa accesezi, nu pentru toate e nevoie de o firma de consultanta... sunt anumite dosare pe care poti sa le faci tu in maxim 2-3 zile so...

bafta celor care asteapta cu nerabdare fondurile structurale si de coeziune :first:

#16
Giliolala

Giliolala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2007

View PostWHEEP26, on May 16 2007, 12:52, said:

Aceste fonduri sunt gestionate de diferite institutii, fiecare urmarind o anumita procedura. Accesare nu este dificila dar pentru a evita hatisurile birocratiei este bine sa apelezi la o firma de consultanta de top (zic eu) pentru ca din experienta te vor scuti de o multime de probleme si drumuri inutile.

Opinia privind implicarea in politica este relativa si usor infantila/ridicola.

Altu' rupt de realitate... tu nu vezi ce se lupta astia pe scaune? Crezi ca de placerea ce le-o face slujirea poporului? Nu, omu' ci pentru ciolan. Pentru fondurile europene care vor veni. Si ei le vor filtra. Si copiii stiu asta.

#17
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostGiliolala, on May 16 2007, 23:44, said:

Altu' rupt de realitate... tu nu vezi ce se lupta astia pe scaune? Crezi ca de placerea ce le-o face slujirea poporului? Nu, omu' ci pentru ciolan. Pentru fondurile europene care vor veni. Si ei le vor filtra. Si copiii stiu asta.

esti rupt tu de realitate...omule, nu zice nimeni ca cei sus-pusi nu au si ei parte la "ciolan" dar bani sunt cu gramada(si momentan ma refer la fonduri de tipul afm,adr si diverse ministere...)
cand vor veni fondurile UE (mai exact fondurile structurale si de coeziune) iti spun eu ca se va intampla acelasi rahat ca in Polonia (rata de absorbtie a fondurilor va fi foarte mica deoarece nu vor fi proiecte ,sau foarte multe nu vor indeplini toate cerintele)...apropo, in perioada 2007-2013 vom primi fonduri in valoare de 8.5milioane E/zi (inclusiv sambata si duminica ;) )..fa un calcul sa vezi ce suma totalizeaza si ia vezi..poate te apuci si tu de un proiect ;)
pana atunci insa asteptam ghidul solicitantului care refuza sa isi faca aparitia :rantcurse:

#18
Giliolala

Giliolala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2007

View Postkappa_man84, on May 17 2007, 07:22, said:

esti rupt tu de realitate...omule, nu zice nimeni ca cei sus-pusi nu au si ei parte la "ciolan" dar bani sunt cu gramada(si momentan ma refer la fonduri de tipul afm,adr si diverse ministere...)
cand vor veni fondurile UE (mai exact fondurile structurale si de coeziune) iti spun eu ca se va intampla acelasi rahat ca in Polonia (rata de absorbtie a fondurilor va fi foarte mica deoarece nu vor fi proiecte ,sau foarte multe nu vor indeplini toate cerintele)...apropo, in perioada 2007-2013 vom primi fonduri in valoare de 8.5milioane E/zi (inclusiv sambata si duminica ;) )..fa un calcul sa vezi ce suma totalizeaza si ia vezi..poate te apuci si tu de un proiect ;)
pana atunci insa asteptam ghidul solicitantului care refuza sa isi faca aparitia :rantcurse:


Te las pe tine sa faci proiecte, si sa astepti ghidurile. Intre timp rechinii se vor servi din acei bani.

Proiectele tale nu vor fi eligibile... ale altora vor fi, si tu ramai cu timpul pierdut. Chestia ca nu sunt proiecte e pt aburit fraierii. Proiectele trebuie unse sa fie aprobate, si ciolanul e in mana factorului politic.

Iar eu fac doar afaceri, nu politica...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate