Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Interactiuni medicamentoase

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
OanaC

OanaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.04.2005
M-am pricopsit cu o ciuperca la unghia mare de la picior, am fost la dermato si mi s-a prescris Terbisil 250 mg. In prospect, la interactiuni medicamentoase precizeaza ca "Studiile efectuate in vitro si la voluntari sanatosi au evidentiat un potential neglijabil al terbinafinei de a inhiba sau de a creste clearance-ul medicamentelor metabolizate prin sistemul citocromului P450 (de exemplu ciclosporina, tolbutamida, terfenadina, triazolam si contraceptive orale)."

Eu iau contraceptive orale Harmonet, si as vrea sa ma lamureasca cineva mai bine ce inseamna "potential neglijabil"; am vazut cativa medicinisti aici care stiu cu siguranta mai multe ca mine si nu pot ajunge la o farmacie curand. E cazul sa-mi fac griji privind efectul contraceptivelor?

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
neglijabil inseamna exact asta, neglijabil. adica nu anuleaza efectul contraceptiv.

insa trebuie sa ai putina grija la efectele secundare hepatice, estrogenul din contraceptive le poate potenta pe cele ale terbisilului. n-o lua ca pe o posibilitate certa, e o posibila reactie adversa. depinde si cat de mult va dura tratamenttul, si de starea ficatului tau.

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostOanaC, on Feb 1 2007, 13:25, said:

M-am pricopsit cu o ciuperca la unghia mare de la picior, am fost la dermato si mi s-a prescris Terbisil 250 mg. In prospect, la interactiuni medicamentoase precizeaza ca "Studiile efectuate in vitro si la voluntari sanatosi au evidentiat un potential neglijabil al terbinafinei de a inhiba sau de a creste clearance-ul medicamentelor metabolizate prin sistemul citocromului P450 (de exemplu ciclosporina, tolbutamida, terfenadina, triazolam si contraceptive orale)."

Eu iau contraceptive orale Harmonet, si as vrea sa ma lamureasca cineva mai bine ce inseamna "potential neglijabil"; am vazut cativa medicinisti aici care stiu cu siguranta mai multe ca mine si nu pot ajunge la o farmacie curand. E cazul sa-mi fac griji privind efectul contraceptivelor?

Adica e mai bine sa iei terbisil decat antibiotice, strict din punctul de vedere al interactiunilor, sa nu-ti dea prin cap altceva. Nu ar trebui sa ai probleme, dar ca sa nu te stresezi fara rost, foloseste si tu inca o metoda contraceptiva pe durata tratamentului.

#4
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Eu credeam ca am pasit in era  solutiilor de uz extern pentru astfel de probleme...
Parca  auzisem ca pastilele tre sa le iei pana iti creste unghia din nou cu totul, adica vreun an de zile, nu?

#5
OanaC

OanaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.04.2005
Da adadoi, despre antibiotice stiam ca trebuie sa ma pazesc serios..

Tratamentul va dura undeva in jurul a 3 luni, poate si mai mult, in functie de cum reactionez la medicament. Asadar nu e vorba de ceva pe termen scurt. Analizele pentru ficat le voi face lunar, asa am convenit cu medicul, pentru binele meu. Sper sa fie in regula.

Ma dau si cu niste solutii de uz extern, insa alea nu sunt decat pentru dezinfectare. Am mai auzit eu de unele leacuri babesti (otet, benzina  :confuzzled:  si altele) dar prefer sa vad intai cum evolueaza situatia cu ceea ce mi-a dat doctorul. Am neglijat unghia aia si acum imi pare rau, arata urat si sper ca pana la vara sa se mai rezolve ceva, de igiena nu se pune problema. Mi s-a zis ca unghia sanatoasa creste complet in aprox. 1 an, dar sper iarasi sa fie bafta mea faptul ca unghiile imi cresc in general foarte repede.

Multam pentru lamurire.

P.S.:Paziti-va picioarele de locuri dubioase. Eu am luat-o la sala.

#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostOanaC, on Feb 1 2007, 14:41, said:

Da adadoi, despre antibiotice stiam ca trebuie sa ma pazesc serios..

Tratamentul va dura undeva in jurul a 3 luni, poate si mai mult, in functie de cum reactionez la medicament. Asadar nu e vorba de ceva pe termen scurt. Analizele pentru ficat le voi face lunar, asa am convenit cu medicul, pentru binele meu. Sper sa fie in regula.

Ma dau si cu niste solutii de uz extern, insa alea nu sunt decat pentru dezinfectare. Am mai auzit eu de unele leacuri babesti (otet, benzina  :confuzzled:  si altele) dar prefer sa vad intai cum evolueaza situatia cu ceea ce mi-a dat doctorul. Am neglijat unghia aia si acum imi pare rau, arata urat si sper ca pana la vara sa se mai rezolve ceva, de igiena nu se pune problema. Mi s-a zis ca unghia sanatoasa creste complet in aprox. 1 an, dar sper iarasi sa fie bafta mea faptul ca unghiile imi cresc in general foarte repede.

Multam pentru lamurire.

P.S.:Paziti-va picioarele de locuri dubioase. Eu am luat-o la sala.
sper din tot sufletul sa nu te apuci sa pui benzina pe picioare. Sau mai stiu eu ce leacuri babesti. Iti dai seama ca daca ar fi asa de simplu nu si-ar mai complica nimeni existenta cu medicina, nu?
Sa nu neglijezi tratamentul extern, eventual intreaba-ti dermatologul de solutia Castelani, si sa nu te descurajezi dupa doua saptamani de tratament ca nu se vede nici un efect. Mie o singura persoana mi-a spus dupa o luna ca unchia e ca noua; avea diagnostic de onicomicoza, dar eu am dubiile mele.

Edited by adadoi, 01 February 2007 - 15:37.


#7
OanaC

OanaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.04.2005
Si eu tot onicomicoza am. Nu se pune problema de benzina ;); am rabdare, important e sa dea roade tratamentul. Nu am pretentii la doua zile dar un an mi se pare mult si as vrea sa scap mai repede. Am sa intreb si de Castelani, multumesc de informatie.

#8
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Am auzit ca apa oxigenata face minuni  :coolspeak:  

#9
OanaC

OanaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.04.2005
Si eu  ^_^ . Dar daca tot am inceput cu pastilele, merg inainte sa vad ce iese. Apa oxigenata e o metoda care trebuie si ea aplicata in cursul a cateva saptamani din cate am citit pe ici pe colo. Deocamdata mai astept.

#10
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

View PostOanaC, on Feb 6 2007, 16:15, said:

Si eu  ^_^ . Dar daca tot am inceput cu pastilele, merg inainte sa vad ce iese. Apa oxigenata e o metoda care trebuie si ea aplicata in cursul a cateva saptamani din cate am citit pe ici pe colo. Deocamdata mai astept.
:P stai  asa ca nu tre s-o bei
Doar imbibi un tampon care sta pe unghie, deci interactiuni medicamentoase si probleme cu ficatu=0; io as fi incercat...
Da' nu pricep cum ai luat-o de la sala, doar nu ai umblat desculta acolo...?

Edited by Franco222, 06 February 2007 - 16:28.


#11
OanaC

OanaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.04.2005
Nu trebuie s-o beau, dar ma dau acolo cu inca o solutie si o crema.

Am fost desculta la dus. De fapt e doar banuiala ca de acolo am luat-o, din alta parte nu prea aveam de unde. Am si lasat sa treaca timpul. As fi scapat mai usor daca actionam la putin timp dupa ce am observat primele semne de imbolnavire (initial s-a albit unghia intr-un colt, nu mai era transparenta ci mata, apoi s-a ingrosat, s-a ingalbenit, s-a desprins de patul unghial si s-a inchis la culoare, minunatia asta intinzandu-se spre radacina unghiei). Am preferat sa ma ocup de altele decat sa-mi gasesc o zi in care sa merg la doctor sa vad despre ce e vorba.  :frust:

#12
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View PostOanaC, on Feb 6 2007, 17:53, said:

As fi scapat mai usor daca actionam la putin timp dupa ce am observat primele semne de imbolnavire (initial s-a albit unghia intr-un colt, nu mai era transparenta ci mata, apoi s-a ingrosat, s-a ingalbenit, s-a desprins de patul unghial si s-a inchis la culoare, minunatia asta intinzandu-se spre radacina unghiei). Am preferat sa ma ocup de altele decat sa-mi gasesc o zi in care sa merg la doctor sa vad despre ce e vorba. :frust:
Acest post ar trebui sa stea in fruntea MS-ului.
Ma bucur ca unii isi mai dau seama si cand e momentul sa mergi la doctor (chiar daca uneori prea tarziu). Data viitoare vei actiona din timp.
Multa sanatate.
Cat despre apa oxigenata, o poti folosi local inainte sa aplici solutia si crema care ti-au fost date.

#13
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006
La inceput aveam si eu temeri din astea daca se "pupa" medicamentele intre ele si era evident dupa prospect ca unele dintre ele era chiar periculos sa fie luate impreuna, se excludeau pur si simplu. Dar medicul ma linistea.  Ideea e ca astia din precautie scriu tot ce stiu  in prospecte numai ca sa  fi e ei siguri ca au "acoperire". Din indelungata mea experienta cu medicamentele(de ani de zile iau cam 7-8 feluri pe zi(un pumn!)-cu prescriptie bineinteles!) am ajuns la concluzia ca "pateul" nostru e cea mai tare uzina chimica! Bineinteles precautia nu strica. Sfat nu mai luati medicamente pt. toate fleacurile si nu va automedicati, luati doar cand e musai. Eu de ex. n-am mai luat o aspirina sau paracetamol de 10 ani si poate  ma mai durut si pe mine cate ceva... cel mult iau doar ce e strict necesar. Ba nu mint am luat odata algocalmin(tot la indicatia medicului) ca aveam temperatura vreo 40 aveam frisoane, nu stiam de la ce. a doua zi am aflat cand mi se umflase fesa- facusem flegmon de la o injectie. Am avut noroc cu carul c a cedat nesperat la antibiotice si n-am ajuns la operatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate