Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Doctrina protestanta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#1
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Cred ca ce e comun în crezul diverselor confesiuni protestante si neoprotestante sunt urmatoarele puncte doctrinale:




-Scriptura este baza crestinismului si ghidul unic al crestinului în viata zilnica

-Omul se mântuieste fara necesitatea ascezei sau a faptelor bune fiindca Isus a platit atât pentru pacatele facute de oameni cât si pentru cele pe care le vor face acestia

-Schimbarea vietii în urma citirii Scripturii este acea nastere din nou despre care vorbeste evanghelia lui Ioan



Diferite de la o confesiune la alta sunt alte puncte doctrinale, dintre care mentionez:




-Predestinatia: unii oameni sunt planificati înainte de nasterea lor spre mântuire iar altii spre osânda vesnica

-Fenomenele carismatice: Duhul Sfânt ar veni la credinciosi si s-ar manifesta prin tremuraturi, vorbitul în limbi nepamântesti si altele

-Maica Domnului a avut si alti copii, pe cale fireasca, dupa nasterea Fiului lui Dumnezeu



......................


Aceasta este coperta unei carti neoprotestante care ilustreaza teoria "vietii schimbate":

[ http://www.piata-cartii.ro/poze/4891.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006
1.) Oamenii se nasc in pacat si de la natura sunt morti spiritual. Trebuie sa se nasca din nou din duh. Romani 5.12; Efeseni 2.1-3; Coloseni 2.13; Psalmul 51.5; 58.3; Ioan 3.5-7; 1.12-13.
2.) Oamenii sunt orbi si surzi fata de adevarul spiritual. Mintile sunt intunecate de pacat si inimile lor sunt viciate si rele. Geneza 6.5; 8.21; Ecleziastul 9.3; Ieremia 17.9; Marcu 7.21-23; Ioan 3.19; Romani 8.7-8; 1 Corinteni 2.14; Efeseni 4.17-19; Efeseni 5.8; Tit 1.15.
3.) Inainte sa se nasca in imparatia lui Dumnezeu, pacatosii sunt copii ai Diavolului si sub controlul lui. Ioan 8.44; Efeseni 2.1-2; 2 Timotei 2.25-26; 1 Ioan 3.10; 5.19; Ioan 8.34; Romani 6.20; Tit 3.3.
4.) Domnia pacatului este universala; toti oamenii sunt sub puterea ei. 2 Cronici 6.36; 1 Regi 8.46; Iov 15.14-16; Psalmul 130.3; 143.2; Proverbul 20.9; Ecleziastul 7.20, 29; Isaia 53.6; 64.6; Romani 3.9-12; Iacov 3.2, 8; 1 Ioan 1.8, 10.
5.) Oamenii sunt incapabili (prin puterea lor) de a se pocai, de a crede evanghelia sau de a veni la Cristos. Nu au putere inauntrul lor pentru a-si schimba natura sau de a se pregati pentru mantuire. Iov 14.4; Ieremia 13.23; Matei 7.16-18; 12.33; Ioan 6.44, 65; Romani 11.35-36; 1 Corinteni 2.14; 4.7; 2 Corinteni 3.5.

Deci, omul se naste in pacat; are o natura pacatoasa de la nastere. Nu poate face nimic pentru a crede in Dumnezeu fara o lucrare directa a Duhului Sfant. Adica, credinta, pocainta si totul sunt "daruri" din partea lui Dumnezeu.

#3
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Va rog sa ramâneti în limitele subiectului. E vorba de cultele protestante.

Si în general va recomand sa renuntati la liste de trimiteri la versete biblice fiindca nu se apuca nimeni sa citeasca respectivele versete.

#4
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006
se pare ca dvs .sunteti purtatorul de cuvant al tuturor protestantilor....???!?!?!?.

- daca nu.. atunci va rog nu va erijati in acesta functie ...
-cine vrea poate citii si trimiterile biblice ...sau cunoasteti mai bine ce doresc altii ,de la acest forum?

#5
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostRamunc, on Jan 31 2007, 09:44, said:

Si în general va recomand sa renuntati la liste de trimiteri la versete biblice fiindca nu se apuca nimeni sa citeasca respectivele versete.
asta e tare de tot!  :cursing:

nu citim Biblia dar ne credem credinciosi . Iisuse, daca te aude prea-fericitul iti da o cadelnita peste ochi .  :deadtongue:

#6
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postturbo trabannt, on Jan 31 2007, 11:24, said:

nu citim Biblia dar ne credem credinciosi.
Cati dintre sfinti crezi c-au citit biblia? :scratchchin:

#7
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
E bine sa citim Biblia, dar trebuie sa constientizam ca nu e suficient. Cititul creaza impresia falsa ca deja am atins obiectivele noastre de credinta, ceea ce e fals.

#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postbonobo, on Feb 1 2007, 02:01, said:

Cati dintre sfinti crezi c-au citit biblia? :scratchchin:
vrei sa spui 12 apostoli sau sfintii de dupa scrierea Bibliei?

#9
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postturbo trabannt, on Jan 31 2007, 15:48, said:

vrei sa spui 12 apostoli sau sfintii de dupa scrierea Bibliei?
sfintii de dupa.

#10
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postbonobo, on Feb 1 2007, 02:52, said:

sfintii de dupa.
pai ia zi, sunt chiar curios daca dupa consiliul acela in care Evangheliile au fost oficiale, daca ei spuneau ca nu le-au citit.

Edited by turbo trabannt, 31 January 2007 - 16:10.


#11
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postturbo trabannt, on Jan 31 2007, 15:58, said:

pai ia zi, sunt chiar curios daca dupa consiliul acela in care Evangheliile au fost oficiale, daca ei spuneau ca nu le-au citit.
pai n-am o statistica, dar cred ca multi dintre sfintii din calendarul ortodox au fost analfabeti.

#12
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postbonobo, on Feb 1 2007, 04:51, said:

pai n-am o statistica, dar cred ca multi dintre sfintii din calendarul ortodox au fost analfabeti.
cred ca suntem la doctrina protestanta intamplator in topicul asta  :naughty:

si apoi cum la anul 300 cei din consiliu stiau sa citeasca si dupa aceea brusc crestinatatea devine analfabeta? de citirea Bibliei in Biserica nu ai auzit? de ce crezi ca se preda latina si greaca la catolici si respectiv ortodocsi , de florile marului? intmaplator in evul mediu singura institutie care a pastrat in mod constant slova scrisa a fost Biserica si apoi statele medievale faramitate si supuse cotropirilor.

ignoranta  :deadtongue:

#13
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004
Eu comentam doar asta:

View Postturbo trabannt, on Jan 31 2007, 11:24, said:

nu citim Biblia dar ne credem credinciosi.

Credinta nu implica citirea bibliei si nici citirea bibliei nu implica credinta. :D

#14
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postbonobo, on Feb 1 2007, 05:15, said:

Eu comentam doar asta:
Credinta nu implica citirea bibliei si nici citirea bibliei nu implica credinta. :D
ai intors-o ca la ploiesti  :nonobad: .
nu , dar tu ai spus ca sfintii per total  nu citeau Biblia . nu ai spus de sfintii ortodocsi.  :notangel:

credinta nu inseamna " fiindca nu se apuca nimeni sa citeasca respectivele versete" . mi se pare aberant sa nu citesti ceva ce este cel putin o sursa istorica scrisa destul de recent sec I-II dupa evenimente. sau sa arunci la gunoi Cuvantul Domnului doar fiindca tu vrei sa crezi in altceva.

La urma urmei, Evangheliile sunt singurele surse istorice clare in care Iisus apare ca personaj in viata  :peacefingers:

#15
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostRamunc, on Jan 30 2007, 22:44, said:

Va rog sa ramâneti în limitele subiectului. E vorba de cultele protestante.

Si în general va recomand sa renuntati la liste de trimiteri la versete biblice fiindca nu se apuca nimeni sa citeasca respectivele versete.
Ai uitat sa mentionezi ca "asa iti place tie sa crezi".

Pt unii Scriptura este singura autoritate si bucurie si placere.

#16
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbonobo, on Jan 31 2007, 18:15, said:

Eu comentam doar asta:
Credinta nu implica citirea bibliei si nici citirea bibliei nu implica credinta. :D
ca sa crezi in ceva trebuie sa auzi, ca sa auzi trebuie sa fii atent si sa intelegi mesajul
credinta e o incredere neclintita in ceea ce nu se vede
=> ori ca cineva ti-a zis despre acele lucruri pe care tu nu aveai de unde sa le vezi, ori le-ai citit si ai crezut in ele
dar citirea Bibliei e o porunca
2 Timotei 4
2 propovăduiește Cuvântul, stăruie asupra lui la timp și ne la timp, mustră, ceartă, îndeamnă cu toată blândețea și învățătura.
Apocalipsa 19
13 Era îmbrăcat cu o haină muiată în sânge. Numele Lui este: "Cuvântul lui Dumnezeu."
1 Petru 1
23 fiindcă ați fost născuți din nou nu dintr-o sămânță, care poate putrezi, ci dintr-una care nu poate putrezi, prin Cuvântul lui Dumnezeu, care este viu și care rămâne în veac.
Iacov 1
22 Fiți împlinitori ai Cuvântului, nu numai ascultători, înșelându-vă singuri.
Iacov 1
21 De aceea lepădați orice necurăție și orice revărsare de răutate și primiți cu blândețe Cuvântul sădit în voi, care vă poate mântui sufletele.
Evrei 4
12 Căci Cuvântul lui Dumnezeu este viu și lucrător, mai tăietor decât orice sabie cu două tăișuri: pătrunde până acolo că desparte sufletul și duhul, încheieturile și măduva, judecă simțirile și gândurile inimii.
Evrei 2
2 Căci, dacă Cuvântul vestit prin îngeri s-a dovedit nezguduit, și dacă orice abatere și orice neascultare și-a primit o dreaptă răsplătire,
Tit 1
9 să se țină de Cuvântul adevărat, care este potrivit cu învățătura, pentru ca să fie în stare să sfătuiască în învățătura sănătoasă, și să înfrunte pe potrivnici.
Efeseni 6
17 Luați și coiful mântuirii și sabia Duhului, care este Cuvântul lui Dumnezeu.

#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbonobo, on Jan 31 2007, 18:15, said:

Credinta nu implica citirea bibliei si nici citirea bibliei nu implica credinta. :D
Da, citirea nu implica credinta.
Matei 20:16
16Tot așa, cei din urmă vor fi cei dintîi, și cei dintîi vor fi cei din urmă; pentrucă mulți sînt chemați, dar puțini sînt aleși.``

Matei 22:14  
14Căci mulți sînt chemați, dar puțini sînt aleși.``

Dar credinta (care este credinta LUI Hristos ce este in cei salvati) implica citirea Bibliei.

Psalmul 119

11Strîng Cuvîntul Tău în inima mea, ca să nu păcătuiesc împotriva Ta!

13Cu buzele mele vestesc toate hotărîrile gurii Tale.

    14Cînd urmez învățăturile Tale, mă bucur de parc'aș avea toate comorile.

    15Mă gîndesc adînc la poruncile Tale, și cărările Tale le am supt ochi.

    16Mă desfătez în orînduirile Tale, și nu uit Cuvîntul Tău.

18Deschide-mi ochii, ca să văd lucrurile minunate ale Legii Tale!

20Totdeauna mi se topește sufletul de dor după legile tale.

26Eu îmi istorisesc căile, și Tu mă asculți: învață-mă orînduirile Tale!

    27Fă-mă să pricep calea poruncilor Tale, și voi cugeta la lucrurile Tale cele minunate.

    28Îmi plînge sufletul de durere: ridică-mă după Cuvîntul Tău!

    29Depărtează-mă de calea necredincioșiei către Tine, și dă-mi îndurarea ta, ca să urmez Legea Ta!

    30Aleg calea adevărului, pun legile Tale supt ochii mei.

Deci credinta este strins legata de studiu, citire, meditare in Cuvintul lui Dumnezeu.
Unii care se dau credinciosi (pt 400 E/luna) se simt frustrati de citatele din Cuvintul lui Dumnezeu, dar sunt foarte fericiti sa dai citate din diferiti popi sau asa-zisi "parinti sfinti".

#18
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Oameni buni, parerea mea e ca in aceste discutii accentul trebuie sa cada mai mult spre "evanghelizare" (A "evangheliza" = A a spune Vestea buna -cum ca Domnul Isus a platit pentru pacatele omenirii).  Spun asta pentru ca cel mai important lucru din viata unui om este sa se intoarca la Dumnezeu, sa fie mantuit - proces numit in Biblie "nastere din nou". Rezulta un copil al lui Dumnezeu (primele versete din Evanghelia dupa Ioan) care nu trebuie sa "manance bucate tari" de la inceput, ci "lapte". Deci , pe scurt, iata care este primul lucru pe care un om trebuie sa il faca (inainte de a se gandi daca sfintii erau analfabeti sau nu) : Sa isi dea seama ca e departe de Dumnezeu, in pacat si sa vina la Domnul Isus cu pacatele lui , sa ii ceara  iertare si sa il primeasca astfel ca Manauitor personal al lor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate