Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

FROMILID si KLACID

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
alysa

alysa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2007
exista vreo diferenta intre antibioticele suspensie FROMILID si KLACID?????



pe un forum:

- titlul trebuie sa spuna cat mai clar despre ce-i vorba

- nu tipi la noi (adica nu folosesti majuscule)

- nu ai de ce sa folosesti culori. cine deschide topicul, citeste si in varianta alb-negru.

Edited by mianna, 30 January 2007 - 20:36.


#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
substanta activa este aceeasi - claritromicina. difera firmele producatoare si denumirea comerciala.

#3
alysa

alysa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2007

 mianna, on Jan 30 2007, 20:42, said:

substanta activa este aceeasi - claritromicina. difera firmele producatoare si denumirea comerciala.
Multumesc mult
Asa intelesesem si eu, 4 persoane spuneau ca este acelasi lucru produs de firme diferite si o persoana zicea ca nu este

#4
axxelBE

axxelBE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.01.2004
Daca vrei un sfat de la cineva care lucreaza in domeniu....
Este adevarat ca subst activa este aceeasi, dar ceea ce difera sunt excipientii. Produsul original este Klacid. Fromilid este o copie (generic), care are subst activa insa in cant variabile (85-120%) fata de prod original si excipienti ieftini (pt ca prod sa fie ieftin) si care aduc intolerabilitate (varsaturi, greata etc).
Cam asta este diferenta... Tu alegi ce cumperi!

#5
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,899
  • Înscris: 31.03.2003
lucrezi la Abbott ?
acuma nu vad cum ar avea substanta activa 85-120% fata de produsul original...vorbim de produse straine, care banuiesc ca sint testate inainte de a primi unda verde la comercializare. si cred ca deja si in Romania nu mai apar diferente majore, desi aici sint nitel rezervat.
daca scrie 500 mg claritromicina, apoi asa ar trebui sa fie.
iar diferenta de pret nu este data musai de excipienti. gandeste-te ca s-au sarit ani intregi de studii pe animale, oameni sanatosi, oameni bolnavi etc.


ce spui tu cu 85-120% se refera cred la biodisponibilitate.

#6
anxiety

anxiety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.02.2007

 oaspetele, on Mar 5 2007, 07:59, said:

daca scrie 500 mg claritromicina, apoi asa ar trebui sa fie.


     Depinde foarte mult de tehnologia folosita de masina de capsulare .
     Totusi o eroare de 15 -20 % nu este acceptabila . Un asemenea medicament nu ar primi niciodata Autorizatia de Punere pe Piata , iar analizele se fac pe fiecare transa de medicament in parte de laboratoare specializate .

#7
axxelBE

axxelBE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.01.2004

 oaspetele, on Mar 5 2007, 07:59, said:

lucrezi la Abbott ?
acuma nu vad cum ar avea substanta activa 85-120% fata de produsul original...vorbim de produse straine, care banuiesc ca sint testate inainte de a primi unda verde la comercializare. si cred ca deja si in Romania nu mai apar diferente majore, desi aici sint nitel rezervat.
daca scrie 500 mg claritromicina, apoi asa ar trebui sa fie.
iar diferenta de pret nu este data musai de excipienti. gandeste-te ca s-au sarit ani intregi de studii pe animale, oameni sanatosi, oameni bolnavi etc.
ce spui tu cu 85-120% se refera cred la biodisponibilitate.

Nu fi naiv!!! Exista un studiu (Nightingale parca) care a demonstrat ceva asemanator...

 anxiety, on Mar 5 2007, 12:57, said:

Depinde foarte mult de tehnologia folosita de masina de capsulare .
     Totusi o eroare de 15 -20 % nu este acceptabila . Un asemenea medicament nu ar primi niciodata Autorizatia de Punere pe Piata , iar analizele se fac pe fiecare transa de medicament in parte de laboratoare specializate .

Traim in Romanica! Cred ca nici nu va inchipuiti cum se autorizeaza la noi unele produse... Cati dintre voi v-ati tratat cu produse Ozone? Oare, daca ati luat aspirina, cam de cate a fost nevoie ca sa nu va mai doara capu'?  :o

Edited by mianna, 09 June 2007 - 23:41.


#8
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 axxelBE, on May 28 2007, 20:44, said:

Traim in Romanica! Cred ca nici nu va inchipuiti cum se autorizeaza la noi unele produse... Cati dintre voi v-ati tratat cu produse Ozone? Oare, daca ati luat aspirina, cam de cate a fost nevoie ca sa nu va mai doara capu'?  :o
uite eu m-am tratat cu produse ozone si inca n-am murit, si nici nu a fost nevoie de doua aspirine. Ca alt exemplu, maica-mea face alergie la algocalminul si paracetamolul de sicomed (probabil din cauza vreunui  excipient), in schimb daca ia de ozone nu numai ca n-are nici pe dracu', da-i si trece durerea de cap. Copiii mei au luat si fromilid (ala mic) si klacid (aia mare) si zau ca n-am observat diferente. N-ai sa crezi, dar zilnic vad trei-patru experti din astia ca tine, si i-as trimite pe toti la psiholog, fiindca ideile astea nu le poate trata medicul de familie.

#9
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 axxelBE, on May 28 2007, 20:44, said:

Traim in Romanica! Cred ca nici nu va inchipuiti cum se autorizeaza la noi unele produse... Cati dintre voi v-ati tratat cu produse Ozone? Oare, daca ati luat aspirina, cam de cate a fost nevoie ca sa nu va mai doara capu'?  :o
de una?  :huh:
mie imi place cel putin o chestie de la Ozone pe care o prefer mereu in detrimentul celorlalte: pastilele pentru git cu propolis.

Edited by rox, 28 May 2007 - 20:58.


#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 axxelBE, on May 28 2007, 20:44, said:

Traim in Romanica! Cred ca nici nu va inchipuiti cum se autorizeaza la noi unele produse... Cati dintre voi v-ati tratat cu produse Ozone? Oare, daca ati luat aspirina, cam de cate a fost nevoie ca sa nu va mai doara capu'?  :o


     Depinde de motivul pentru care aveai durerea aia de cap . Nu poti sa condamni o firma producatoare doar pentru ca ai luat aspirina si nu ti-a trecut durerea de cap .

#11
axxelBE

axxelBE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.01.2004

 adadoi, on May 28 2007, 20:37, said:

uite eu m-am tratat cu produse ozone si inca n-am murit, si nici nu a fost nevoie de doua aspirine. Ca alt exemplu, maica-mea face alergie la algocalminul si paracetamolul de sicomed (probabil din cauza vreunui  excipient), in schimb daca ia de ozone nu numai ca n-are nici pe dracu', da-i si trece durerea de cap. Copiii mei au luat si fromilid (ala mic) si klacid (aia mare) si zau ca n-am observat diferente. N-ai sa crezi, dar zilnic vad trei-patru experti din astia ca tine, si i-as trimite pe toti la psiholog, fiindca ideile astea nu le poate trata medicul de familie.
Bun... Ti-as raspunde ca ceea ce nu face nimic, nici rau nu face... Dar sa nu incercam sa-i educam pe ignoranti! Probabil ca in DEX-ul pe care l-ai citit cand erai mica scria ca un psihiatru se ocupa cu "tratamentul ideilor unor experti". Despre ceea ce vorbeam eu este farmacologie. (Sa-l zic pe silabe?... FAR-MA-CO-LO-GI-E!) Iti las placerea de a descoperi acest cuvant. (Nu, in telenovele nu-l gasesti!)

#12
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 axxelBE, on May 29 2007, 22:47, said:

Bun... Ti-as raspunde ca ceea ce nu face nimic, nici rau nu face... Dar sa nu incercam sa-i educam pe ignoranti! Probabil ca in DEX-ul pe care l-ai citit cand erai mica scria ca un psihiatru se ocupa cu "tratamentul ideilor unor experti". Despre ceea ce vorbeam eu este farmacologie. (Sa-l zic pe silabe?... FAR-MA-CO-LO-GI-E!) Iti las placerea de a descoperi acest cuvant. (Nu, in telenovele nu-l gasesti!)
Mai citeste o data, daca nu ti-o fi prea greu. Am spus ca n-am vazut diferente intre fromilid si klacid, si ca trece bine mersi durerea cu o singura pastila de aspirina. Si, pustiule, cred ca stiu mai multa farmacologie decat iti inchipui tu. Mai stiu si farmacocinetica, farmacodinamie, biochimie si inca niste chestii de care probabil n-ai auzit. Am vazut cum se fac o gramada de medicamente, si am si uitat la cate le-am facut control de calitate. Cu aparate bine calibrate si moderne. In zece ani am apucat sa vad o gramada de nebuni, asa ca vorbeam de psiholog, nu de psihiatru, ia un DEX si vezi care-i diferenta intre astia doi. Sau, ma rog, daca tu crezi ca de psihiatru ai nevoie, treaba ta, eu nu ma gandisem direct la paranoia. Dar lasa-ma cu texte din astea, citite de pe net, ca "excipienti ieftini" (btw, toti excipientii sunt ieftini, ca nimeni nu baga intr-o pastila substante inerte daca sunt scumpe), ca "substanta activa in cantitati variabile"...

Toti cei care lucreaza intr-un spital se declara "cadre medicale" (inclusiv portarul si bucatareasa), dar tin sa-ti spun ca medici sunt numai vreo cativa. Tradu-mi si mie ce inseamna "lucrez in domeniu", esti deliver?

#13
axxelBE

axxelBE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.01.2004

 adadoi, on May 30 2007, 10:26, said:

Mai citeste o data, daca nu ti-o fi prea greu. Am spus ca n-am vazut diferente intre fromilid si klacid, si ca trece bine mersi durerea cu o singura pastila de aspirina. Si, pustiule, cred ca stiu mai multa farmacologie decat iti inchipui tu. Mai stiu si farmacocinetica, farmacodinamie, biochimie si inca niste chestii de care probabil n-ai auzit. Am vazut cum se fac o gramada de medicamente, si am si uitat la cate le-am facut control de calitate. Cu aparate bine calibrate si moderne. In zece ani am apucat sa vad o gramada de nebuni, asa ca vorbeam de psiholog, nu de psihiatru, ia un DEX si vezi care-i diferenta intre astia doi. Sau, ma rog, daca tu crezi ca de psihiatru ai nevoie, treaba ta, eu nu ma gandisem direct la paranoia. Dar lasa-ma cu texte din astea, citite de pe net, ca "excipienti ieftini" (btw, toti excipientii sunt ieftini, ca nimeni nu baga intr-o pastila substante inerte daca sunt scumpe), ca "substanta activa in cantitati variabile"...

Toti cei care lucreaza intr-un spital se declara "cadre medicale" (inclusiv portarul si bucatareasa), dar tin sa-ti spun ca medici sunt numai vreo cativa. Tradu-mi si mie ce inseamna "lucrez in domeniu", esti deliver?

Deci, dupa cum spuneam: singura calitate pe care ti-o arati este ca stii sa faci zgomot. Se spune ca "pisica blinda - zgarie rau, iar cainele care latra - nu musca!" Probabil ca am vazut si auzit tot ce putei da mai bun... Nici o problema ca ma crezi un pusti (nu stiu de unde ti-a venit, dar ma simt bine!) si ma bucur ca ceea ce ti-am scris te-a ajutat sa deschizi un pic manualele si sa-mi scrii vreo 2-3 definitii.
Inteleg ca esti un dintre cele care se bate cu pumnul in piept ca a reusit sa termine Facultatea de Medicina (cu putin chin, mai greutz, dar te-ai straduit si asta conteaza)! Iar pentru ca ai prins un rezi din ce au refuzat altii, acum te crezi cel mai mare expert in domeniu produselor farmaceutice si, probabil, astepti recunostinta eterna, pentru ca de tine depinde sanatatea si bunastarea poporului (acum ai inteles faza cu psiholog/psihiatru?!)... Nu face nimic! Au fost altii care se credeau zeitati inca din facultate, sper macar tu poate ai ajuns asa dupa!
Cum acesta va fi ultimul post pe care ti-l voi adresa (cel putin pe acest subiect!), m-am gandit ca ar fi pacat sa te las asa nelamurita si sa iti dau cateva ecplicatii! (Totusi imi esti simpatica, asa cum esti tu!...)
In ceea ce priveste netu', inteleg ca te referi la studii publicate aici si pe care le consideri nebunii. E problema ta si esti libera sa crezi ce vrei! Totusi nu stiu daca ai auzit de conceptul "medicina bazata pe dovezi?" Daca nu, atunci iti sugerez sa faci o retrospectiva si sa te gandesti daca ceea ce ai invatat tu in facultate nu cumva era bazat pe argumente stiintifice, numite generic "dovezi"? Ei bine, nu s-a oprit totul la momentul cand ai terminat tu facultatea (desi probabil ca asta credeai) si trebuie sa te dezamagesc ca acest proces continua si va continua mult si bine... Din aceasta mare categorie fac parte si studiile care au mai multe puncte de credibilitate, cum ar fi parte statistica si independenta. Cu astea spuse, rapeste-ti 10 min din viata si citeste studiul Nightingale!
Mai departe... Ce mai spui tu? Aha, ca toti excipientii sunt la fel... Mda... Pentru tine asa sunt, dar iti sugerez macar sa nu mai spui la nimeni mai ales ca "ai si uitat la cate le-ai facut control de calitate"! Ai auzit de matrici? Eliberare lenta, rapida, sustinuta etc? Hmm... Ia vezi, poate ti-a scapat ceva sau iti dadeau sa verifici numai praf de creta si de aici concluzia?? Asa cum spui si tu, nimeni nu baga substante inerte scumpe, atunci cand fac generice...
Pentru ultima parte te las cu suspansul! Probabil ca nu ma ridic la nivelul tau, cum toti ceilalti care nu sunt ca tine sunt "portari" si "bucatarease"...
Iti urez o viata buna si ignoranta totala!

#14
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,899
  • Înscris: 31.03.2003
e o treaba si cu excipientii aia.
dar retine un lucru : priveste preturile de referinta pe DCI-uri.
vezi Klacid/fromilid/lekoklar/klerimed etc
si betaloc/metoprolol/egilok/bloxan etc

de ce la primii, pretul de referinta e acelasi, pe cand la ultimii, nu e la fel ??

#15
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 axxelBE, on Jun 9 2007, 22:57, said:

Deci, dupa cum spuneam: singura calitate pe care ti-o arati este ca stii sa faci zgomot. Se spune ca "pisica blinda - zgarie rau, iar cainele care latra - nu musca!" Probabil ca am vazut si auzit tot ce putei da mai bun... Nici o problema ca ma crezi un pusti (nu stiu de unde ti-a venit, dar ma simt bine!) si ma bucur ca ceea ce ti-am scris te-a ajutat sa deschizi un pic manualele si sa-mi scrii vreo 2-3 definitii.
Inteleg ca esti un dintre cele care se bate cu pumnul in piept ca a reusit sa termine Facultatea de Medicina (cu putin chin, mai greutz, dar te-ai straduit si asta conteaza)! Iar pentru ca ai prins un rezi din ce au refuzat altii, acum te crezi cel mai mare expert in domeniu produselor farmaceutice si, probabil, astepti recunostinta eterna, pentru ca de tine depinde sanatatea si bunastarea poporului (acum ai inteles faza cu psiholog/psihiatru?!)... Nu face nimic! Au fost altii care se credeau zeitati inca din facultate, sper macar tu poate ai ajuns asa dupa!
Cum acesta va fi ultimul post pe care ti-l voi adresa (cel putin pe acest subiect!), m-am gandit ca ar fi pacat sa te las asa nelamurita si sa iti dau cateva ecplicatii! (Totusi imi esti simpatica, asa cum esti tu!...)
In ceea ce priveste netu', inteleg ca te referi la studii publicate aici si pe care le consideri nebunii. E problema ta si esti libera sa crezi ce vrei! Totusi nu stiu daca ai auzit de conceptul "medicina bazata pe dovezi?" Daca nu, atunci iti sugerez sa faci o retrospectiva si sa te gandesti daca ceea ce ai invatat tu in facultate nu cumva era bazat pe argumente stiintifice, numite generic "dovezi"? Ei bine, nu s-a oprit totul la momentul cand ai terminat tu facultatea (desi probabil ca asta credeai) si trebuie sa te dezamagesc ca acest proces continua si va continua mult si bine... Din aceasta mare categorie fac parte si studiile care au mai multe puncte de credibilitate, cum ar fi parte statistica si independenta. Cu astea spuse, rapeste-ti 10 min din viata si citeste studiul Nightingale!
Mai departe... Ce mai spui tu? Aha, ca toti excipientii sunt la fel... Mda... Pentru tine asa sunt, dar iti sugerez macar sa nu mai spui la nimeni mai ales ca "ai si uitat la cate le-ai facut control de calitate"! Ai auzit de matrici? Eliberare lenta, rapida, sustinuta etc? Hmm... Ia vezi, poate ti-a scapat ceva sau iti dadeau sa verifici numai praf de creta si de aici concluzia?? Asa cum spui si tu, nimeni nu baga substante inerte scumpe, atunci cand fac generice...
Pentru ultima parte te las cu suspansul! Probabil ca nu ma ridic la nivelul tau, cum toti ceilalti care nu sunt ca tine sunt "portari" si "bucatarease"...
Iti urez o viata buna si ignoranta totala!
copilu', tu stii sa citesti? de-adevaratelea, nu pe diagonala, ca aia nu se pune! Arata-mi si mie de unde ai tras tu concluzia ca am terminat medicina, sa rog un moderator sa editeze, ca sa nu mai inteleaga si altii aiurea. Ca sa nu te las in desteptaciunea ta sa dormi linistit, afla ca sunt farmacista, de multi ani, si ca in cativa din anii aia am fost si printr-o fabrica de medicamente, la control, si printr-un laborator de analiza, da' sa stii ca n-am vazut medici pe-acolo. Acuma, poate stii tu mai multe decat mine despre matrici, eliberare lenta, rapida, si celelalt cuvant pe care mi-e prea greu sa -l tin minte, nu neg, da' ma indoiesc serios.

Care spuneai ca-i pregatirea ta de specialitate, ca vad ca nu vrei nicicum sa ma luminezi? Ca am prieput de ce latri asa de tare, da' sa ma pot duce si io linistita la culcare...


@oaspetele: daca nu era o intrebare retorica, pretul de referinta e diferit la medicamente in general atunci cand sunt forme farmaceutice diferite (comprimate filmate/ drajeuri/ comprimate cu eliberare prelungita etc). Daca era retorica, nu ma baga in seama, ma dadeam mare, ca sa vedeti ca stiu si eu ceva.

#16
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,899
  • Înscris: 31.03.2003
era semiretorica.
:)
si adresata mai mult d-lui axxel. da raspunsul e cel corect.

#17
mirelaaa1985

mirelaaa1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2007
Buna,

Avand bronsita acuta, am inceput ieri un tratament care include si fromilid. Dragilor, nu va recomand acest antibiotic, mie mi-a provocat reactii adverse printre care varsaturi, diaree, palpitatii de am crezut ca imi sta inima in loc si ameteli. Este primul medicament la care am reactii adverse...

#18
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Daca asta ai patit tu, nu-i obligatoriu sa mai pateasca si altcineva. Sunt reactii adverse care sunt scrise clar si in prospect, si frecventa lor de aparitie. Tu ai fost in aia 1%.

Edited by ripper, 11 January 2011 - 11:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate