Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum fac o retea ?

- - - - -
  • Please log in to reply
844 replies to this topic

#1
ryady

ryady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 30.09.2003
Incerc...ma zbat...sa fac si io o retea ca tot omul ...dar nu prea ma pricep..asa ca apelez aici unde sper sa am ajutorul vostru...

am un vecin peste strada, eu stau la et 3 shi el sta la parter peste strada, aici ar internveni o problema, cam pe la et 2 vine cablu de la stalpi cu curent care lumineaza strada...paralel toata strada, stalpi sunt doar pe partea mea de strada...

io m`am gandit sa urc la mine pe blok sa trag cablu la el pe blok si apoi la el jos(nu cred ca depasesc 100m )..cred ca asa ar merge nu ?

alfel de la et3 la partier peste strada..ar veni peste cablul lor lasat in jos shi cred ca nu ar merge ca..parca nu trebuie sa fie langa un cablu care sa aiba curent in el ca nu mai merge reteaua...sau sa dau prin balkon pe la et 2 sa trag exact pe dedesubtul cabului cu curent..adika la vreo 4..5 metri..dar ma tem sa nu se lase in timp shi sa ajunga in strada ;o)) si cand trece o masina mai inalta hop shi cablu meu...si cam de aici incep intrebarile :

Merge un cablu normal ? ori coaxial bnc..sau cum s-o numi ce trebuie sa cumpar ?

Cum mufez care este oridinea...de unde fac rost de o schema...pentru mufare de la placa de retea la alta si de la placa de retea un hub sau swish ?

Care e Hubu (ma refer cam ce rol are shi ce pretz) shi care e swishu (aici tot la fel ce rol are si ce pret) shi binetzels care este mai bun dintre ele ...voi ce folosoti? sau serverul?

Deocamdata nu avem nimik decat placi de retea ...distanta nu e mare...si trebuie sa isi mai ia vecinul din perete cu mine un calculator shi o sa facem o gaura in debara ca sa bagam cablu ;) shi o sa vreau sa il vad si pe el...dar apoi vine problema o sa fim deja 3 ce sa fac ?

I-mi mai pun o placa de retea la mine in calc shi una vine la vecinu din perete shi alta peste strada ? ...ei s-ar putea vedea intre ei ? Sau care ar fi solutia ? ..

daca punem la wordgrup acolo Home toti 3 ne vedem toti 3 ? Care ar fi Ip`urile care ar trebuie sa le bagam atunci in cazut asta ?

Alta intrebare..daca eu am Modem shi vreau sa intru pe internet..ei o sa poata sa foloseasca net de la mine ? cumva in retea ? ce ip`uri trebuie sa ne punem ? un program ca MultiComm ver 2.1 ar fi bun ? e greu de setat ? sau ce`mi recomantazi ?

Am citit de pe forum la retele cam tot ce este despre retele ..am inteles in mare parte..in mare...amanuntit nu prea de aceea cer ajutorul vostru pentru reteaua mea...

shi alta problema...ca sa treaca de 100m nu mai merge prin cablu sau cum sau trebuie cablu BNC ?..nu mai renteaza ca este scump cablu ? ce ideei aveti ? ..sa cumpar echipament cu antene radio e foarte scump nu-mi permit asa ceva, warles cum e ?

Cum sa fac daca e ceva de genul :

Io------altul-----altul-----altul----altul

Io o sa il vad shi pe ultimul ? cum sa leg sa ne vedem toti ? tre` neparat swishuri la fiecare sau cum ? oricum banuesc daca la mijlok unu nu are calculatorl oprit nu mai vad mai departe sunt constient de asta :) (hai ca ma pricep nu ? :))
Daca avem cate 2 placi de retea fiecare merge ?

Dar daca pun 3 placi shi se mai intinde si la alcineva merge? (sper sa nu radeti dar nu ma pricep)

    altul---Io---altul
            |
            |
            |
          Altul  

Faza cu serverul pe linux e buna de ceva? ;o)~ ...rol are sa-mi tina netul conectat..atata nu ? Sau de ex pe la mijlokul retelei ar fi un server pe linux ce rol ar avea ?

Daca are  cineva documentatie pls sa o pui si aici ca sunt curios ....mersi shi sper sa ma ajutati ...

Attached Files



#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
incet.. pas cu pas..

am iesit pe balcon la mine la et1 si m-am uitat 10 min si nici un tir nu ajungea macar pana la mine.. deci..

iei cablu stp (asta e un utp ecranat). intinzi un fir de sustinere metalic si izolat, bine impamantat la un capat si il intinzi intre tine si vecin, bine ancorat la ambele capete sa nu poata iesi nicicum. de el intinzi suspendat cablul stp ancorat din loc in loc (nu prea rar) de firul metalic cu clestisori izolatori sau ce metoda mai gasesti in comert la cabluri electrice.


zici ca ai modem, nu se merita sa imparti conexiune dial up in retea. o sa mearga execrabil.

pentru 2 pers merge doar cu un cablu rollover, fara switch, dar daca vrei sa mai bagi oameni in retea atunci trebuie sa cumperi un switch (huburi nu am mai vazut de un an) si duci la fiecare calculator cate un cablu straight through.

pentru acum poti folosi cablu direct intre tine si respectivul, iar cand va veti baga pe switch nu trebuie decat sa remufezi un capat si va merge tot cu acel cablu.
e suficienta o placa de retea pe fiecare calc, mai putin cel ce va tine de server/router care trebuie sa aiba 2. zic asta pentru ca probabil veti avea net prin cablu sau orice broadband si deci una din placi va primi ipul public de la provider, iar pe placa cealaltapuneti ip intern, il legati in switch si impartiti conexiunea intre voi.

serverul linux tine loc de router si mai poate rula si un mail/web/ftp/altceva server.
switchul se pune in mijlocul retelei pentru a avea ramuri de dimens cat mai apropiate. in nici un caz nu trebuie sa depasesti 100m dist cablu direct intre 2 calcuri

#3
quasar33

quasar33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.10.2003
incearca aici
  
   http://www.reteaua.org.ro/

sau da-mi un mes. cu mail-ul tau sa-ti trimit ceva in word, foarte util, zic eu..

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
interesant:

c:>nslookup

Default Server:  192-168-0-254.rdsnet.ro

Address:  192.168.0.254



> wwww.reteua.org.ro

Server:  192-168-0-254.rdsnet.ro

Address:  192.168.0.254



*** 192-168-0-254.rdsnet.ro can't find wwww.reteua.org.ro: Non-existent domain

> wwww.reteua.org.ro ns1.rdsnet.ro

Server:  ns1.rdsnet.ro

Address:  193.231.236.17



*** ns1.rdsnet.ro can't find wwww.reteua.org.ro: Non-existent domain

>

:D

SI mai interesant:

c:>nslookup

Default Server:  192-168-0-254.rdsnet.ro

Address:  192.168.0.254



> reteua.org.ro

Server:  192-168-0-254.rdsnet.ro

Address:  192.168.0.254



*** 192-168-0-254.rdsnet.ro can't find reteua.org.ro: Non-existent domain

> reteua.org.ro ns1.rdsnet.ro

Server:  ns1.rdsnet.ro

Address:  193.231.236.17



*** ns1.rdsnet.ro can't find reteua.org.ro: Non-existent domain

:drac:

Revin, asa cum am promis (in sfarsit ... sorry, am fost depasit de evenimente in ultimile zile :( )

.................................

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
si cu groaza, sa incepem :drac: :


1. problema cea mai grea - trasul cablului ... iar punctul cel mai greu aici e "mai multe": aprobarile ... sa nu ai probleme cu trasul cablului peste strada ...

Cred ca ar fi mai buna solutia cu tras cablul de sus, de pe bloc, daca zici ca nu depasiti 100 m. E adevarat, e mai scump, dar mai sigur.

NEAPARAT sa folositi sufa de otel pentru sustinerea cablului ...


Cablul pe care va trebui sa-l folosesti poate fi UTP / STP sau BNC ... Cablul BNC fiind cam depasit si nu neaparat necesar in cazul tau, voi face referire doar la Twisted Pair dea-cu inainte ...

Pentru Legatura peste strada ar fi bine sa folosesti STP, chiar daca e mai scump, si sa-l impamantezi cum trebuie ...

Pentru conexiunile prin blocuri sau la distanta mica, poti folosi un cablu UTP cat 5e (Beldenu' de la noi de pe piata e bun de exemplu).


Acu da-i cu search despre UTP / STP aici pe forum ... am tot scris despre ele, si eu, si altii ... imposibil sa nu gaseshti informatii ...

2. pentru a mufa:

http://forum.softped...&highlight=568a

poza aici: http://forum.softped...p?postid=159106


Mufarea 568a / b este pentru cablu straight - din computer in switch / hub ... daca vrei intre 2 computere, trebuie sa mufezi cross-over:

- la un capat mufezi ca in poza, iar la celalalt capat inversezi DOAR pinii 1 cu 3 si 2 cu 6 ... adica 1 sa ajunga la 3, 2 la 6, 3 la 1 si 6 la 2.

Cauta pe sectiune aici crossover sau cross-over ... vei gasi informatii mai multe ...


3. HUB e un dispozitiv care face legatura intre doua sau mai multe computere sau device-uri (routere de ex) conectate la el pe diferitele porturi, dar nu e prea inteligent. Informatia pe care o primeste pe un port o distribuie la TOATE celelalte porturi, lasand la latitudinea computerelor conectate la ele daca sa primeasca sau nu pachetele respective de date ...

La viteze mari / multe computere conectate apar coliziuni din cauza acestui talmes-balmes de date care curg in toate directiile ... si apare latenta, retransmitere, alte coliziuni etc ... Practic, la un moment dat nu poate sustine decat UN FLUX DE DATE.

Switch-ul este un HUB mai DESTEPT ;) . Stie sa citeasca in pachete cui sunt destinate si le trimite DOAR aluia ... Si astfel poate sustine mai multe fluxuri de date concomitent ... Adica pot comunica in acelasi timp mai multe perechi de computere fara sa se incomodeze ...

Nu vad cum ai amestecat server-ul aici ... Nu are treaba cu HUB-ul /  Switch-ul ... Trebie sa ai clara in minte o imagine: SERVERUL NU e al mai tare din parcare, ci, din contra, e ala care SERVESTE ... e Servitor (asa cum ii spune si numele). Ce serveste?! Diverse: fisiere, net, baze de date, imprimante etc etc ...

Ideea e ca (deocamdata) nu are treaba cu reteaua ta.


4. Poti sa mai pui o placa de retea la tine in computer si apoi sa rutezi / bridge-uiesti cele 2 conexiuni pentru a face reteaua "sa se vada" ... dar e o solutie pacatoasa ...

Puneti bani de un switch mititel si fara pretentii (costa un pic mai mult decat dublul unei placi bunicele) si puneti bazele unei noi si frumoase retele "stelare" ... nu chiar ca aia de la RDS ;) , ci o mica retea in topologie stea ... adica toate computerele sunt conectate la un nod central, de unde pleaca legaturile catre exterior, in forma de stea .... e cea mai practica si utilizata forma in retelele de bloc (si nu numai).

Si, in solutia cu switch-ul, toata lumea vede pe toata lumea ... atata timp cat sunteti in aceeasi retea logica (considerand ca in aia fizica sunteti deja). Adica aveti IPuri din acelasi subnet.

Workgroup-ul nu prea conteaza, dar e bine sa fie acelasi, ca faciliteaza mult, iar la cateva computere nu aveti de impartit pe departamente.

Puneti IP-uri din aceeasi clasa (se folosesc IPuri interne, de clasa C in cazul vostru, de genul: 192.168.0.X cu subnet-mask 255.255.255.0 - unde X poate fi de la 1 la 254).

Evident ca nu veti pune acelasi IP pe fiecare computer, ci veti schimba X-ul, restul ramanand la fel.


5. Da, ceilalti vor putea folosi net de la tine ... Cauta ICS (Internet Connection Sharing) sau NAT aici pe forum, vei gasi raspunsurile necesare.

Nu shtiu acel program despre care vorbesti ...

IP-urile raman aceleasi, numai ca ceilalti vor trebui sa puna la setarea GATEWAY IP-ul tau ... iar tu nu pui nimic acolo ...


6. Cei 100 m sunt standardizati pentru UTP... in general merge inca 20 - 25 m peste cei 100 (daca ai ghinion sau materiale de mantuiala sau lucrare vai-mama-ei, nu merge nici 80, dar asta e alta poveste).

Limitarea e data de caracteristicile electrice / electromagnetice ale cablului si ale semnalului care circula prin el, combnate cu teoria modul de functionare a retelei ethernet ... E mult de spus, si nu e locul aici ... Si despre asta s-a mai vorbit ...

Cablul BNC merge pana la ~ 185 m, dar l-am scos din discutie (mai scump, mult mai prost, mai problematic in topologie si extindere ... e un fel de mumie vie).

Practic cu un HUB sau Switch poti avea o distanta maxima (de cablu) intre 2 computere de 200 m ... dar la unul din capete mai poti pune un HUB / Switch, care te mai lungeste cu 100 m (sau un repeater, dar nu prea dai de ele si "e cam scumpe" :D ). Si aici sunt niste limite, dar hai sa nu intram in amanunte (iarasi s-a discutat). Teoretic cu 4 HUBuri ai cam incheiat extinderea, la switch-uri te poti duce mult mai mult ... dar e alta mancare de peste ... in principiu spuneam mai sus, la prezentarea diferentelor HUB / Switch ce si cum ...



7. deja 3 placi ies din discutie ... nu isi au rostul ... poti face, dar am spus mai sus solutia: SWITCH !


8. Faza cu server-ul (de linuz sau nu! - Doamne, ce inseamna stereotipiile!) am explicat-o un pic mai sus ...

Poti face mai multe cu un router, poti inlocui un switch de exemplu, sau poti routa o conexiune internet broadband ... sau un dial-up cu Dial-On-Demand ... sau poti face bridge / repeater / etc ... sau un server de mail, sau unul de web, sau toate sau cateva din cele de mai sus, combinate in fel si chip ...

Problema se pune invers:

Am nevasta si doi copii. Ce masina imi trebuie!?

si NU:

Ce draqu' fac cu o masina?! "Fac" o nevasta si doi copii?! Sau altceva?!

9. Documentatie este garla ... o sa mai dau si eu niste linkuri ... dar nu subestima Google Power! Plus cat am tot tocit noi deshtele pe aici pe forum ... Daca ai fi cautat cu atentie si rabdare, ai fi gasit probabil raspunsul la cele mai multe din intrebarile tale ...

10. Uf, greu cu retelele astea ... :drac: Pe Bune! Nici nu mai stiu ce-am spus pana aici (sper sa nu fi debitat - dar in general ma feresc :D ).


Spor! :oK:

PS: Ce draq sa scrii in 50.000 caractere maxime intr-un post?! ca io scriu de juma' de ora la asta! Si abia vreo 7.000  :drac:

#6
quasar33

quasar33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.10.2003
Tyby...nu stiu cine sunt si nici nu m-a interesat....doar am gasit ceva informatii utile pe site-ul lor si am recomandat si eu la randul meu...sper ca n-am gresit...

#7
ryady

ryady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 30.09.2003
Multumesc pentru ajutor :o)~ merge..incep sa pricep shi io..dar mai am pana invatz klumea ;o)~ daca mai aveti sfaturi please reply

#8
lkv

lkv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.05.2004

Quote

Originally posted by Tyby
Mufarea 568a / b este pentru cablu straight - din computer in switch / hub ... daca vrei intre 2 computere, trebuie sa mufezi cross-over:


Intre switch - switch e crossover?

#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
depinde ... intre 2 porturi normale ale switcului trebuie cross-over

intre un port normal si unul de uplink (situatia folosita de obicei) e cablu straight

#10
lkv

lkv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.05.2004
In locatia A exista legatura provider. Intra cablu de la provider in calc router pe linux in placa de retea 1 iese prin placa de retea 2 in switch. De acolo pleaca la respectivul in casa si in locatia B (la 90 m distanta) unde intra direct in alt switch de unde alimenteaza locatia B si inca 2 locatii apropiate. Asta e cross-over nu (intre switch locatia A si switch locatia B)?

#11
xtreme

xtreme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.07.2004
Ai grija cu cablul pe stalpii de curent. Daca nu ai aprobare amenda e 90.000.000.000.Plus ca iti dau cablul jos. Nu am idee cat costa aprobarea. Ai mare grija cu asta. Spor la treaba!!!

#12
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
a dracu` treaba......90 miliarde amenda.......sa-l chem pe becali sa ma scoata din datorii..!?!?!?
"depinde ... intre 2 porturi normale ale switcului ----trebuie----- cross-over"
preferabil.

#13
nevrax

nevrax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.05.2004
ryady

e fain ce zici tu... plus ca swish-ul ala e de coma :) se spune SWITCH... o sa intelegi mai inkolo de ce ii spune asa :)

aku sa revenim...

indiferent de felul in care va arata reteua in viitor, important e primul pas :)

important e sa ai cablu FTP sau STP intre blocuri + sufa

atentie mare la cablurile de curent. nu te sprijini de ele. mai ales daca pui sufa iar firele de curent nu sunt protejate :drac:

nu conecta direct in pc cablu mai ales daca ai placa de retea incorporata. acum depinde de tine... arzi 2 placi de retea sau porturi in "swish" :drac:

in rest.... server de linux? cam devreme :) eventual mai incolo cand extinzi reteua :)

succes!

#14
ctek

ctek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 04.12.2003
Nu trebuie neaparat cablu Cross-Over intre porturile normale de la un Switch, Trebuia pe vremea Hub-urilor cand se facea "Daisy Chain" cascada de huburi si cu primele switchuri. Acu'  switchurile detecteaza automat ce au infipt in port.

#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by ctek
Nu trebuie neaparat cablu Cross-Over intre porturile normale de la un Switch, Trebuia pe vremea Hub-urilor cand se facea "Daisy Chain" cascada de huburi si cu primele switchuri. Acu'  switchurile detecteaza automat ce au infipt in port.


nu au toate auto MDI/MDX ...

#16
Gosu

Gosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.08.2004
[QUOTE]Originally posted by Tyby
[B]interesant:




Vezi ca ai tastat gresit numele man... :P   :)

#17
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by Gosu
Vezi ca ai tastat gresit numele man... :P   :) [/B]


LOL ! Asa e :) ... sorry, numa' c anu a mers nici link-ul direct atunci, de-aia nu mi-am mai pus problema ;)

thx! :oK:

#18
White

White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 25.06.2004
Ok sa incepem cu inceputul .. zici ca ai tras cablu deja .. te-ai scos!
Care e treaba cu hub-u si switch-u :
- switch-u .. face treaba unei prize de retea!
- hub-u transmite semnale in toata reteaua!
Iti recomand sa-ti iei un switch .. care trebuie pus undeva la mijloc (unde sunt cele mai multe legaturi) in cazul tau, daca zici ca vrea sa mai intre vecinu de langa tine, trebuie sa iti pui switch-u la tine!
Ip-urile de retea sunt easy .. recomandat este sa foloseti varianta cu 192 exemple :
- poti sa pui la un server care momentan o sa fi tu :
          ip192.168.0.1
          subnet mask-u 255.255.255.0
          restul se schi9mba doar ultima clasa ex: 192.168.0.2
                                                                          192.168.0.3 samd

Despre internet sharing .. citeste postul lui Tyby de mai jos, ca eu am incalcat deja regulamentul!

ATENTIE!

Edited by Tyby, 12 September 2004 - 01:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate