Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

A fost FIUL nascut in cer sau pe pamant?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1384 replies to this topic

#91
za_kyd

za_kyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 27.08.2007

View Postblinky heart, on Apr 22 2007, 14:50, said:

Daca fiul se nastea in cer inseamna ca era Cosmonaut si nu Dumnezeu!


Deci, Fiul nu s-a nascut niciunde. El nu s-a nascut ptr a fost de la inceput. Dumnezeu (adica Trinitatea: D-zeu Tatal, D-zeu Fiul, D-zeu Duhul Sfant) nu are inceput si nu are sfarsit. Nu poti vb de Dumnezeu la timpul trecut si viitor....DUMNEZEU DOAR ESTE!!! Timpul nu are valoare in lumea spirituala, cea in care ESTE Dumnezeu. Timpul ne afecteaza numai pe noi, si asta datorita intrarii pacatului in lume (asta este un alt subiect, poate discutam alta data). Biblia, din ce am citit mai sus...pro si contra argumente, nu are nevoie sa fie demonstrata sau dovedita ca fiind valida de catre stiinta. Biblia este ceea ce trebuie noi oamenii sa stim despre Dumnezeu, ceea ce trebuie sa facem ca sa ne impacam cu El (eram cu El, pana la caderea in pacat) si tot Biblia este suficienta. Dumnezeu a scris in Biblie numai strictul necesar, adica numai ce ne trebuie ca sa ne salvam sufletele. Acuma sa revin, Isus adica Fiul lui Dumnezeu....adica una din persoanele trinitatii este acelasi cu Dumnezeu Tatal, cu Dumnezeu Duhul Sfant....deci este DUMNEZEU. Daca citesti primul capitol din Evanghelia dupa Ioan o sa vezi cat de clar este explicata DIVINITATEA Omului Isus Cristos. Zice asa: (citez din memorie, deci scuzati micile greseli) "La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu..." mai incolo zice ceva de genu "si toate au fost create prin Cuvant...." iar daca continui o sa ajungi la partea care te lamuresti cine este Cuvantul ..."si Cuvantul s-a facut trup si a locuit printre noi...plin de Har si Adevar. Acuma te intreb, daca in Geneza 1:1 spune " La inceput Dumnezeu a creat cerurile si Pamantul" ....nu-i asa ca Biblia se contrazice?....sau Biblia confirma Divinitatea lui Isus si arata CLAR ca El este Dumnezeu, este cu Dumnezeu si a fost de la INCEPUTURILE PAMANTULUI....nu vb nimic de vreun inceput al existentei sale. Inca o chestie, si te rog sa cauti pe net dictionar roman-grec (si aici ma refer la lb. greaca veche) si o sa vezi ca verbul folosit in Primul Verset din Biblie, si anume A CREA (a face) este UNICAT in lb. greaca veche, NU MAI ESTE FOLOSIT NICAIERI in toate scrierile Biblie, Grecesti..etc (vb de vremurile alea), si DE CE? Ptr ca este un verb care vb despre a CREA fara MATERIAL PREEXISTENT. Adica din NIMIC...Dumnezeu a ZIS si a luat fiinta. CUVANTUL a creat univerul ...din NIMIC. Trinitatea nu este un lucru care sa poate fi inteles pe deplin rational...DEOARECE. Daca tu esti chipul si asemanarea lui Dumnezeu, si ai fost creat din El, ADICA SUFLETUL TAU ESTE DIN DUMNEZEU SI D-ASTA DUMNEZEU VREA SA-L SALVEZE(prin caderea in pacat s-a pierdut legatura care era in Gradina Edenului), deci tu fiind creatia lui Dumnezeu...CUM AI PRETENTIA sa-l intelegi pe Dumnezeu, cu un creier care folosete undeva intre 4-5% din capacitate? Se poate rezuma Dumnezeu INFINIT, ATOTPUTERNIC, CREATORUL, OMNIPREZENTUL SI OMNISTIENTUL la un creier uman folosit in proportie de 4-5%??????? Sa fim serios, tu daca ai fi Dumnezeu, ai accepta ca oamenii, creatiile tale sa te poate intelege cu mintea lor LIMITATA de TIMP, MISCARE SI SPATIU? Parca astea erau coordonatele universului nostru!!!!! Noi oamenii fiindca suntem perisabili, suntem afecatati de trecerea timpului ...de unde si expresia ptr Dumnezeu o mie de ani inseamna cat o zi si o zi cat o mie de ani....Nu are nici o relevanta aceasta metafora, arata doar(strict) faptul ca la Dumnezeu TIMPUL nu are valoare!!!!! Daca vrei mai discutam...si despre alte chestiuni, gen Vechiul Testament, Noul Testament....etc etc etc

View PostCapitanuPICARD, on Jul 4 2007, 22:05, said:

e hai nu mai spune! la ce te referi cand vorbesti de blasfemie? la n-ul din inportant? :P
si ma rog de ce este asa de important?
te intreb si eu, iaca, de curiozitate. nu de alta dar nimeni nu a stiut sa imi indice un document al cronicarilor vremii din care sa rezulte ca IIsus ar fi existat in realitate. :)


1. Nu mai fa pe desteptul, nu face decat sa arate cat esti de ...........lipsit de bun simt, sa zic asa mai...cu bun simt!!!
2. Daca puneai mana si cautai, gaseai...
3. Ca sa nu te mai obosesti, POFTIM: http://ro.j-lorber.c...rt_publius.html
http://ro.j-lorber.c...port_pilat.html
http://ro.j-lorber.c...mn/condamn.html
http://ro.j-lorber.c...cris_sotie.html
http://www.gardianul...lor-s90246.html
http://www.gotquesti...stat-Iisus.html

#92
Ruben121

Ruben121

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2008
Lui Adam i s a spus ca in ziua in care va manca din pom va muri. A murit el in ziua aia? Da.Genesa 5:5 Toate zilele pe care le-a trăit Adam, au fost de nouă sute trei zeci de ani; apoi a murit.
La Dumnezeu o mie de ani sunt ca o zi.

La Dumnezeu nu arata ca timpul nu are valoare, ci la tine.
ESTE TREIMEA SPRIJINITA DE BIBLIE?? DACA DA SA-MI SPUNA SI MIE CINEVA SA CAUT? EU N-AM GASIT NICAERI

Dogma introdusa in crestimism inca din sec.II d. chr. de TEOFIL din Antiohia,adept al filozofiei platoniene.(Anul 180 d CHR.).Adoptata ca invatatura oficiala obligatorie la Consiliul Ecumenic din Nicea in 325d.chr.Biblia nu sprijineste aceasta dogma :A.Tatal nu este egal cu fiul in Existenta si Putere.
1 Tatal nu are inceput( Ieremia 10;10,, Dar Domnul este Dumnezeu cu adevărat, este un Dumnezeu viu și un Împărat veșnic. Pământul tremură de mânia Lui, și neamurile nu pot să sufere urgia lui.?),pe cand Fiul are un inceput  . IOAN 1 ;1-3,,  La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu, și Cuvântul era Dumnezeu.
2  El era la început cu Dumnezeu.
3  Toate lucrurile au fost făcute prin El; și nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.Psalm 2 ;7,, Eu voi vesti Hotărârea Lui? -zice Unsul-?Domnul Mi-a zis: ?Tu ești Fiul Meu! Astăzi Te-am născut.Coloseni 1 ;15-17,,El este chipul Dumnezeului celui nevăzut, cel întâi-născut din toată zidirea.
16  Pentru că prin El au fost făcute toate lucrurile care Sunt în ceruri și pe pământ, cele văzute și cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpâniri. Toate au fost făcute prin El și pentru El.
El este mai înainte de toate lucrurile, și toate se țin prin El.
Apocalips 3 ;14,,  Îngerului Bisericii din Laodicea scrie-i: ?Iată ce zice Cel ce este Amin, Martorul credincios și adevărat, începutul zidirii lui Dumnezeu:
Proverbe 8 ;22-26,,  Domnul m-a făcut cea dintâi dintre lucrările Lui, înaintea celor mai vechi lucrări ale Lui.
23  Eu am fost așezată din veșnicie, înainte de orice început, înainte de a fi pământul.
24  Am fost născută când încă nu erau adâncuri, nici izvoare încărcate cu ape;
25  am fost născută înainte de întărirea munților, înainte de a fi dealurile,
26.când nu era încă nici pământul, nici câmpiile, nici cea dintâi fărîmă din pulberea lumii.
-Tatal era nemuritor,pe cind Fiul n-a fost nemuritor,ci a dobindit nemurirea dupa serviciul Sau credincios pe pamint.1Timotei 6 ;16,, singurul care are nemurirea, care locuiește într-o lumină, de care nu poți să te apropii pe care nici un om nu L-a văzut, nici nu-L poate vedea, și care are cinstea și puterea veșnică! Amin.1 ;17,, Împăratului veșniciilor, a nemuritorului, nevăzutului și singurului Dumnezeu, să fie cinstea și slava în vecii vecilor! Amin ;Romani 1 ;23,, și au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și târâtoare.Comparate cu Apocalips 1 ;18,, Cel viu. Am fost mort, și iată că Sunt viu în vecii vecilor. Eu țin cheile morții și ale Locuinței morților.Ioan 5 ;26,,  Căci, dupăcum Tatăl are viața în Sine, tot așa a dat și Fiului să aibă viața în Sine.Evrei 7 ;24-25,,  Dar El, fiindcă rămâne ?în veac? are o preoție, care nu poate trece de la unul la altul.
25.De aceea și poate să mântuiască în chip desăvârșit pe cei ce se apropie de Dumnezeu prin El, pentru că trăiește pururea ca să mijlocească pentru ei.
B.Tatal este numit in limba ebraica ,,EL SHADDAY,, adica ,,Dumnezeuul cel Atotputernic,,(Geneza 17;1,,  Când a fost Avram în vârstă de nouăzeci și nouă ani, Domnul i S-a arătat și i-a zis: ?Eu Sunt Dumnezeul Cel atotputernic. Umblă înaintea Mea și fii fără prihană.,28 ;3,,  Dumnezeul cel atotputernic să te binecuvânteze, să te facă să crești și să te înmulțești, ca să ajungi o ceată de noroade!),pe cand Fiul este numit ,,EL GYBOR,, adica ,,Dumnezeu Tare,,(Isaia 9 ;6,7,, Căci un Copil ni s-a născut, un Fiu ni s-a dat, și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: ?Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veșniciilor, Domn al păcii.
7.El va face ca domnia Lui să crească, și o pace fără sfârșit va da scaunului de domnie al lui David și împărăției lui, o va întări și o va sprijini prin judecată și neprihănire, de acum și-n veci de veci: iată ce va face rîvna Domnului oștirilor.).Intre cuvantul ,,Atotputernic,, si ,,Tare,, este o mare diferenta.
Tot aseasta deosebire de pozitie este subliniata in Psalmul 110 ;1,2,4-6,,  (Un psalm al lui David.) Domnul a zis Domnului meu: ?Șezi la dreapta Mea, până voi pune pe vrăjmașii Tăi sub picioarele Tale.?2.Domnul va întinde din Sion toiagul de cârmuire al puterii Tale, zicând: ?Stăpânește în mijlocul vrăjmașilor Tăi!? 4  Domnul a jurat, și nu-I va părea rău: ?Tu ești preot în veac, în felul lui Melhisedec.? -
5  Domnul, de la dreapta Ta, zdrobește pe împărați în ziua mâniei Lui.
6  El face dreptate printre neamuri: totul este plin de trupuri moarte; El zdrobește capete pe toată întinderea țării.,cand in traducerile moderne apar doi ,,Domni,, intelegand pe Tatal si pe Fiul insa Unul porunceste Celuilalt si Celalalt executa,deci tot o relatie de subordonare,si nu de egalitate.      
In PSALM 45 ;7,,Tu iubești neprihănirea, și urăști răutatea. De aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tău Te-a uns cu un untdelemn de bucurie, mai pe sus decât pe tovarășii Tăi de slujbă,si EVREI 2 8,9,,  toate le-ai supus sub picioarele lui.? În adevăr, dacă i-a supus toate, nu i-a lăsat nimic nesupus. Totuș, acum, încă nu vedem că toate îi Sunt supuse.
9  Dar pe Acela care a fost făcut ?pentru puțină vreme mai pe jos decât îngerii? adică pe Isus, Îl vedem ?încununat cu slavă și cu cinste? din pricina morții pe care a suferit-o; pentruca, prin harul lui Dumnezeu, El să guste moartea pentru toți.,,Fiul,, este aratat ca un Dumnezeu,pe care Dumnezeul Sau,adica ,,Tatal l-a uns,adica la pus intr-o pozitie inalta,, adica DOMN si REGE al LUMII NOI.El a primit de la Tatal toata puterea in cer si pe pamint(Matei 28;18,, Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei, și le-a zis: ?Toată puterea Mi-a fost dată în cer și pe pământ.2Petru 1;17,18,,  Căci El a primit de la Dumnezeu Tatăl cinste și slavă, atunci când, din slava minunată, s-a auzit deasupra Lui un glas, care zicea: ?Acesta este Fiul Meu prea iubit, în care Îmi găsesc plăcerea.?
18  Și noi înșine am auzit acest glas venind din cer, când eram cu El pe muntele cel Sfânt.Filipeni 2;9-11,,  De aceea și Dumnezeu L-a înălțat nespus de mult, și I-a dat Numele, care este mai presus de orice nume;
10  pentruca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ și de sub pământ,
11.și orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul.),Tatal care i-a acordat aceasta putere si slava,fiind mai mare decit EL(IOAN 14 ;28,,  Ați auzit că v-am spus: ?Mă duc, și Mă voi întoarce la voi.? Dacă M-ați iubi, v-ați fi bucurat că v-am zis: ?Mă duc la Tatăl;? căci Tatăl este mai mare decât Mine.
Apostolul Pavel spune ca Domnul Isus a considerat o imposibilitate egalitatea cu Tatal Sau(Filipeni 2 ;5,6,, Să aveți în voi gândul acesta, care era și în Hristos Isus: 6  El, cu toate că avea chipul lui Dumnezeu, totuși n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu,).Lucifer a dorit si a sustinut ce acest lucru,este posibil(Isaia 14 ;12-14,, Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborît la pământ, tu, biruitorul neamurilor!13.Tu ziceai în inima ta: ?Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu; voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănoaptei;14.mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt.?)
Relatia de subordonare intre ,,Fiul,, si ,,Tatal,, este remarcata si in DANIEL 7 ;13,14,,  M-am uitat în timpul vedeniilor mele de noapte, și iată că pe norii cerurilor a venit unul ca un fiu al omului; a înaintat spre Cel îmbătrânit de zile și a fost adus înaintea Lui.14.I S-a dat stăpânire, slavă și putere împărătească, ca să-i slujească toate popoarele, neamurile, și oamenii de toate limbile. Stăpânirea Lui este o stăpânire veșnică, și nu va trece nicidecum, și împărăția Lui nu va fi nimicită niciodată,in care este spus ca ,,Fiului,, i sa dat stapinirea din partea,,Celui Imbatrinit de Zile,,care este Stapinitorul suprem Psalm 83 ;18,, Ca să știe că numai Tu, al cărui Nume este Domnul, Tu ești Cel Prea Înalt pe tot pământul.
Dupa desavirsirea operei de restatornicire a omului, Isus Christos va preda imparatia in mainile lui Dumnezeu Tatal,remarcindu-se clar si atunci relatia de subordonare dintre Tatal si Fiul,(1Corinteni 15 ;24-28,,  În urmă, va veni sfârșitul, când El va da Împărăția în mâinile lui Dumnezeu Tatăl, după ce va fi nimicit orice domnie, orice stăpânire și orice putere.                                                                                            25  Căci trebuie ca El să împărățească până va pune pe toți vrăjmașii sub picioarele Sale.
26  Vrăjmașul cel din urmă, care va fi nimicit, va fi moartea.
27  Dumnezeu, într-adevăr ?a pus totul sub picioarele Lui?. Dar când zice că totul I-a fost supus, se înțelege că în afară de Cel ce I-a supus totul.
28  Și când toate lucrurile Îi vor fi supuse, atunci chiar și Fiul Se va supune Celui ce I-a supus toate lucrurile, pentru ca Dumnezeu să fie totul în toți.).Aceste dovezi biblice stau in contrast evident cu ceea ce se sustine prin dogma treimii.Autoritatea acelor 318 episcopi prezenti la Niceea nu poate fi pusa deasupra suveranitatii cuvantului infailibil al lui Dumnezeu(Proverbe 30 ;5,6,,  Orice cuvânt al lui Dumnezeu este încercat. El este un scut pentru cei ce se încred în El.6. N-adăuga nimic la cuvintele Lui, ca să nu te pedepsească, și să fii găsit mincinos.Apocalips 22 ;18,19,,  Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.19.Și dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărții acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieții și din cetatea Sfântă, scrise în cartea aceasta.?Deuteronom 4 ;2,,  Să n-adăugați nimic la cele ce vă poruncesc eu, și să nu scădeți nimic din ele; ci să păziți poruncile Domnului, Dumnezeului vostru, așa cum vi le dau eu.IOSUA 1 ;8,,  Cartea aceasta a legii să nu se depărteze de gura ta; cugetă asupra ei zi și noapte, căutând să faci tot ce este scris în ea; căci atunci vei izbîndi în toate lucrările tale, și atunci vei lucra cu înțelepciune.)

Edited by Ruben121, 09 April 2008 - 10:33.


#93
CRISTI`E.

CRISTI`E.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.01.2007
vad cu stupoare ca-n toate topicurile astea pe teme religioase,se fac doua tabere...atei si credinciosi
Cred ca toti maimutzoii care vin cu argumente stiintifice sa sustina ca nu exista Dumnezeu,si care combat Biblia fara sa aiba habar de ea,sa mai puna mana sa studieze un pik si dupa...sa comenteze.
Ceilalti..care vin cu argumente sa sustina Biblia si pe Dumnezeu,gresesc pt. ca intra in polemici cu nestiutori...asta nu se face.
Se vede clar ca lumea e pe marginea prapasiei...daca pe unii prostia sau nestiinta îi va pierde, pe altii poate foamea de bani,de femei si altele.Oamenii adevarati se vor alege ca graul de neghina.
    Mai multe fapte,si mai putine vorbe! :)

#94
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

View Postza_kyd, on Mar 26 2008, 21:35, said:

Deci, Fiul nu s-a nascut niciunde. El nu s-a nascut ptr a fost de la inceput. Dumnezeu (adica Trinitatea: D-zeu Tatal, D-zeu Fiul, D-zeu Duhul Sfant) nu are inceput si nu are sfarsit.
Atunci nu este FIU? Și Dumnezeu nu este TATĂ? În sensul lexical al cuvintelor?

Sintagma "Eternitatea Fiului" este în cel mai bun caz un paradox fără soluție, iar în cel mai rău o contradicție în termeni, deci o eroare...

#95
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Discutia asta balteste in jurul unei dileme care a fost rezolvata in Bizant inca prin sec. VI, si anume, in ce fel coexista divinitatea cu umanitatea in Iisus, la care parintii bisericii au raspuns cu patru negatii, cam asa: atributele dumnezeiesti sunt de nepatruns pentru mintea umana, dar tocmai de aceea Dumnezeu a adoptat o forma umana pentru creatie, pentru ca ceea ce se poate revela si este bine sa fie cunoscut sa se cunoasca si sa se faca. Coexistenta dumnezeirii cu omul in Iisus s-a facut "neamestecat, neschimbat, neimpartit, nedespartit". Neamestecat: pe cruce a murit numai omul, asta era si miza. Dumnezeu participand totusi la moartea omului, a adus din nou la dumnezeire oamenii care pana atunci erau despartiti prin moarte. Spune asta Pavel - daca nu credem ca Iisus a murit si a inviat, degeaba este orice credinta. Neschimbat: patimirea naturii umane nu a alterat divinitatea, iar divinitatea n-a intervenit "in forta" ca sa sileasca ceva la schimbare. Dumnezeu om a ramas Dumnezeu si om in egale masuri, fara ca o parte sa contrazica statutul celeilalte, sa-l micsoreze, sau sa-l mareasca silit. Daca era altfel, intruparea se confunda cu descinderea unui zeu atotputernic, care constrangea creatia. Dumnezeu insa nu a dorit (si nu este in firea lui) sa restranga libertatea alegerii, nici chiar cand aparent exista un rau iminent care decurge. Neimpartit: "intrucat ati facut acestea (aceste fapte bune) unuia mic, Mie mi-ati facut". Desi Dumnezeu nu se amesteca in om la modul confundarii naturii, orice fapta buna in numele lui Dumnezeu-om este facuta direct dumnezeirii. In acest fel creatura scapa de pozitia subordonata: daca Dumnezeu se smereste (tocmai ca e puternic si deci e liber sa se faca si mic, nu numai mare), atunci omul care ajuta pe Dumnezeu nu mai e un rob. "Nu va mai numesc de acum slugi ci prieteni". Neimpartit: orice parte din Dumnezeu locuind in faptura este de fapt intregul. Fiul devenit om coopteaza pe toti oamenii la statutul de fii. "Eu v-am spus: sunteti dumnezei". Parintii au descris ca, desi aceasta nu inseamna un "politeism nesfarsit" (intruparea nu da oamenilor atributele lui dumnezeu necircumscris), ea insemna "statut paritar al omului cu Dumnezeu in lumea materiala". Slabi suntem, slab este si el. Puternici - atunci va spune cu optimism "nu cei sanatosi au nevoie de doctor, lucrati mai departe". Orice incercare de a amesteca atributele dumnezeiesti cu cele umane pe alt teritoriu este dovada de antropomorfism naiv (Dumnezeu poate lua forma umana, dar nu in orice fel, si nu contrazicand natura lui, nici pe a noastra). Vorbind de calitatea intruparii, parintele Teofil Paraianu a zis intr-o predica: este de remarcat delicatetea ei, grija pentru cele mai mici detalii care sa nu constranga creatura. E bine deci sa urmam un model mai delicat de gandire, nu sa pretindem asemanari cu termenii obisnuiti ai logicii formale.

Edited by monokeros, 15 September 2008 - 16:28.


#96
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

View Postmonokeros, on Sep 15 2008, 17:26, said:

E bine deci sa urmam un model mai delicat de gandire, nu sa pretindem asemanari cu termenii obisnuiti ai logicii formale.
Nu riscăm oare să mistificăm adevărul transmis de sensul tangibil al termenilor prin abordări 'delicate'?

Pe de altă parte, singura bază biblică VT pe care au avut-o primii creștini pentru a-l numi pe Cristos "Fiul lui Dumnezeu" se găsește
în Psalmul al doilea, dar este evident că acolo se dă expresie unei metafore - înfierea.
Adopția viitorului rege escatologic de către Marele Rege ceresc după modelul adopției ca întâi născut dintre regi a lui Solomon.
Nu este vorba nici pe departe despre nașterea unui fiu pretemporal în ceruri sau absența acestei nașteri datorită eternității intrinseci a substanței divine.

Edited by logic1, 15 September 2008 - 22:14.


#97
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

Nu riscăm oare să mistificăm adevărul transmis de sensul tangibil al termenilor prin abordări 'delicate'?

Pe de altă parte, singura bază biblică VT pe care au avut-o primii creștini pentru a-l numi pe Cristos "Fiul lui Dumnezeu" se găsește
în Psalmul al doilea, dar este evident că acolo se dă expresie unei metafore - înfierea.

Da, si e mai bine sa riscam pe mana interpretarii tale de rea credinta sa devenim iehovisti. Mai si minti de stingi. E plina biblia de locuri marturisind dumnezeirea fiului. Evident, "exista alte interpretari", adica exista spiritul de carteala al cretinilor, labareala fara de sfarsit a sectelor si trufia nemasurata a ateilor. Mistificare esti tu din crestet in talpi, ca pretinzi ca ai inteles tu bine si 6 secole de monahi in asceza - prost. Du-te si spala-te pe sufletul imputit, ca duhnesti a mort.

#98
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

View Postmonokeros, on Sep 16 2008, 16:47, said:

Da, si e mai bine sa riscam pe mana interpretarii tale de rea credinta sa devenim iehovisti... 6 secole de monahi in asceza - prost
monokeros, ți s-au epuizat argumentele "delicate"?
Apropo, iehoviștii pe care-i blamezi tu cred că sunt din cei cu preexistența cerească a profetului... sau nu-ți cunoști frații întru doctrină?

#99
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Stii, daca ai gresit adresa, io nu-s Dumnezeu si nici nu tin minte sa fi pretins ca-s vreun sfant. Daca n-ai de lucru si te preocupa marile doctrine, scarpina-te cu ele pe neuron cat vrei. Afara de faptul ca "totul e relativ" si "la orice se gaseste si o alta interpretare" la etapa asta nu inteleg de fapt ce vrei.

Quote

Apropo, iehoviștii pe care-i blamezi tu cred că sunt din cei cu preexistența cerească a profetului... sau nu-ți cunoști frații întru doctrină?

Fa-te tu frate cu doctrina lor. Martorii lui Iehova neaga trinitatea in general si dumnezeirea Fiului in special. Si acu' fa bine si pana nu ai un orizont cat de cat compatibil cu discutia sa lasi ratza mai jos ca macane.

#100
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

View Postmonokeros, on Sep 17 2008, 05:53, said:

Stii, daca ai gresit adresa, io nu-s Dumnezeu si nici nu tin minte sa fi pretins ca-s vreun sfant. Daca n-ai de lucru si te preocupa marile doctrine, scarpina-te cu ele pe neuron cat vrei.
Nu mă preocupă doctrinele. După mine însăși existența lor e un rău ne-necesar al creștinătății. S-au scărpinat alții cu ele "6 secole de monahi in asceza - prost". Cât despre tine ca Dumnezeu sau sfânt, e așa cum zici, am greșit adresa...
Numai bine!

#101
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Multumesc pentru condescendenta, acum, daca te preocupa sincer subiectul, ar fi bine sa faci niste lecturi la obiect, controversele doctrinare si de ce ortodoxia a socotit ca asa stau lucrurile si nu altfel sunt explicate pe larg si intr-un limbaj accesibil pana si Evului Mediu in "Filocalia". Poti uita de sfantul care nu-s eu. Poti sa nu crezi ca oamenii aceia erau sfinti. Argumentele privind coexistenta dumnezeirii cu umanitatea, in ce fel e de conceput, ce capcane de limbaj e bine sa fie evitate, de ce e mai bun un asemenea model religios, de ce e mai generos ca perspectiva, de ce nu reprezinta o dogma constrangatoare a libertatii ci dimpotriva, precum si alte detalii amanuntite gasesti acolo foarte la indemana. N-am zis (si nici acei oameni nu credeau) ca monahii sunt infailibili. Ortodoxia nu recunoaste vreun fel de infailibilitate pe pamant exceptand a lui Dumnezeu. Cu toate acestea, cei care au gandit aceste lucruri au facut-o vizibil (prin viata lor) dezinteresat, detasat de orice valori materiale, de cele mai multe ori contra curentului politic oficial si in orice caz dovedind multa disciplina in gandire. Nu e acolo vreo proclamare de dogma "crede ca asa vrem noi". Dar acceptand ipoteza "dumnezeu intrupat si cu ce logica", exista un discurs foarte pe inteles.

#102
steffymoc

steffymoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.10.2008
http://www.gotquestions.org/Romana/
Acest link va raspunde la foarte multe dintre problemele discutate aici(pe termen biblic si social din zilele acestea)...pe mine m-a ajutat mult, sper ca si pe voi...

http://www.eternal-p...101science.html

101 dovezi ca in biblie sunt niste adevaruri stiintifice...inainte sa le descopere multi altii :)




si un mic motto: "Daca Dumnezeu nu ar fi existat, ateii nu ar mai spune ca nu exista Dumnezeu"

si mai recomand Teoria lui Hovind, si Creatures that defy evolution...ambele video...

mi-am exprimat punctul de vedere...nu vreau sa incep flame....numai bine!

Edited by steffymoc, 05 October 2008 - 22:22.


#103
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Unde scrie in Biblie ca FIUL lui DUMNEZEU ...a fost nascut in cer sau in vesnicie ?

Cine s-a adresat in VT ...cu apelativul :TATA ceresc in VT ?

Edited by jeremiah, 30 December 2008 - 16:46.


#104
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Isaia 9

6Căci un Copil ni s'a născut, un Fiu ni s'a dat, și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veciniciilor, Domn al păcii.

"Parinte" este cuvantul STRONG's #8674 'ab (awb), deci chiar TATA.
Fiul este acelasi cu Tatal.

Iar nasterea nu este decat invierea din morti, la fel cum este numita si la cei salvati ca sunt "nascuti din nou" si pt asta sunt numiti FII.

Apocalipsa 1

5și din partea lui Isus Hristos, martorul credincios, cel întîi născut din morți, Domnul împăraților pămîntului! A Lui, care ne iubește, care ne -a spălat de păcatele noastre cu sîngele Său,

Romani 8

14Căci toți ceice sînt călăuziți de Duhul lui Dumnezeu sînt fii ai lui Dumnezeu.

    15Și voi n'ați primit un duh de robie, ca să mai aveți frică; ci ați primit un duh de înfiere, care ne face să strigăm: ,,Ava! adică: Tată!``

    16Însuș Duhul adeverește împreună cu duhul nostru că sîntem copii ai lui Dumnezeu.

Mai studiaza si tu Scriptura, nu brosuricile cu mantre ale bisericii tale.

#105
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
mantrele tale ...de papagal ...adica sa redai niste versete profetice ...fara sa stii cand s-au implinit te demasca ca novice in ale scripturii....

nici macar un verset pe care l-ai dat nu s-a implinit in VT ...ci toate au avut implinirea in NT ....zexe ma dezamagesti total ..chiar credeam ca esti mai acatarii ...imi pare rau ca am polemizat cu tine "fiule "...cum zic popii tai ! :P

#106
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Daca ai citit Scriptura, ai fi observat ca plata efectiva a pacatelor a fost de la intemeierea lumii, altfel nu ar fi fost Fiul prezent la creatie si nici Abel salvat fara sa fia avut deja pacatele patite.
E grea geometria asta!!!! Numai cu bisericuta ta iubita in cap esti! Mai citeste Scriptura, ca de mahala este neintrecut!

#107
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Planul lui Dumnezeu era alcatuit deja in SINE insusi ...toti eram in planul SAU ...dar trebuia sa vina ziua implinirii...asa ca treci din taramul viselor ...si citeste SCRIPTURA !

Crezi ca DUMNEZEUL ATOTPUTERNIC ...a avut nevoie de un asistent manager ...la CREATIE ?
Esti departe ca CERUL de pamant ...de toata revelatia SCRIPTURII ...esti doar litera moarta!

24. Așa vorbește Domnul, Răscumpărătorul tău, Cel ce te-a întocmit din pântecele mamei tale: „Eu, Domnul, am făcut toate aceste lucruri, Eu singur am desfășurat cerurile, Eu am întins pământul. Cine era cu Mine? Isaia 44.

ai citit vreodata BIBLIA ? :D

#108
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
TOTI, cine? Brănhănel?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate