Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

A fost FIUL nascut in cer sau pe pamant?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1384 replies to this topic

#37
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostMegara, on Jun 23 2007, 20:17, said:

ca erau robi evreii sa stie dar asta nu demonstreaza exodul

Pai daca au fost robi acolo si dupa aceea îi gasim în Palestina logica ne spune ca s-au deplasat, ca doar nu s-au teleportat.

Uite ce am mai gasit:

[ http://www.uni-essen.de/Ev-Theologie/images/egypt-karawane.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Textul spune ca e o caravana semitica. Basorelieful dateaza din sec. 19 î.Hr.

Cititi continutul paginii (care stiti germana) la
http://www.uni-essen...2-5aegypten.htm

#38
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Jun 23 2007, 20:39, said:

Textul spune ca e o caravana semitica. Basorelieful dateaza din sec. 19 î.Hr.
sec 19 i.Cr inseamna 1800-1900 i.Cr.

Moise a trait in sec 13 i.Cr. si cam tot pe atunci se presupune ca ar fi fost si exodul.
Deci se pare ca au fost alti semiti care i-au luat-o lui Moise inainte :D

Edited by Megara, 23 June 2007 - 20:04.


#39
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostMegara, on Jun 23 2007, 21:03, said:

sec 19 i.Cr inseamna 1800-1900 i.Cr.

Moise a trait in sec 13 i.Cr. si cam tot pe atunci se presupune ca ar fi fost si exodul.
Deci se pare ca au fost alti semiti care i-au luat-o lui Moise inainte :D

Daca ai fi citit Biblia ai sti ca Moise s-a nascut dupa 400 ani de captivitate egipteana a evreilor:


The Israelites had moved from the land of Canaan into Egypt when Joseph was vizier of Egypt. After the death of Joseph, the Israelites spent another four hundred years growing and multiplying. At the end of these 400 years, a new king came about who didn't know of Joseph and he enslaved the Israelites and compelled them to perform much manual labor intensive work. The Israelites remained in Egypt for 30 more years under these conditions.

http://en.wikipedia....wiki/The_Exodus

#40
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Jun 23 2007, 21:16, said:

Daca ai fi citit Biblia ai sti ca Moise s-a nascut dupa 400 ani de captivitate egipteana a evreilor:
Eu m-am referit la acele caravane semitice din sec. 19. Deci e clar ca migrau.

#41
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
Ma io nu va inteleg! Aduce unul evangelia dupa Iuda aparuta asa ditr-o data si devine credibila.
Aduce cineva vechiul testament scris acum mii de ani in urma(doar nu credeti ca moise si altii au scris povesti,nu?) si lumea o renega din pricina ca nu e la moda sa crezi ca ce scrie in Biblie e adevarat!
Si in plus evreii chiar au fost robi in Asiria timp de 70 de ani! Exista hariti si s-a aproximat de istorici periada imperiului asirian! Deci exista si dovezi istorice, desteptule! Si ui una recenta, mai exact din 1948! Dumnezeu a spus in Biblie ca evreii vor fi imprastiati pe tot cuprinsul lumii si vor fi prigoniti de toate popoarele, nu a fost asa? Spune-mi tu? NU au murit numa in Romania peste 200 de mii de evrei? Si milioane in toata lumea? E o coincidenta cam bizara zic eu. Si nu s-au intors aproape toti inapoi in Israel? Coincidenta peste coincidenta cu ceea ce spune Biblia. Sa fie doar intamplator?Eu nu cred.

Si apropo, crezi ca ei au codificat-o? Sa presupunem ca Biblia este adevarata! In cazul asta a fost un fleac pentru Dumnezeu sa o codifice!

Edited by flaviux, 23 June 2007 - 20:31.


#42
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postflaviux, on Jun 23 2007, 21:26, said:

Ma io nu va inteleg! Aduce unul evangelia dupa Iuda aparuta asa ditr-o data si devine credibila.
Eu cred ca se vorbea pe dovezi arheologice.

#43
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007

View PostMegara, on Jun 23 2007, 21:32, said:

Eu cred ca se vorbea pe dovezi arheologice.
Ai dreptate, nu m-am exprimat corect! Am vrut sa spun ca daca se gaseste un document vechi care vorbeste despre istoria unui popor acesta are 99% sanse sa fie crezut de istorici. Dar exodul, care si el este un document de cateva mii de ani, care dupa parerea unora este o poveste, <_< nu e crezut doar fiindca intervine religia in joc! De ce exodul nu e credibil? De ce nu poate fi dovada arheologica precum alte documente vech? explicatii___

Edited by flaviux, 23 June 2007 - 20:36.


#44
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

A fost FIUL nascut in cer sau pe pamant?

in grajd. citeste cartea aia sfinta, wtf? :huh:

#45
Just_Maria

Just_Maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.05.2007

View PostCapitanuPICARD, on Jun 23 2007, 00:14, said:

tanti maria, vezi ca matale sari peste niste etape.
n-are cum sa fie cuvantul la inceput.
mai intai trebuie sa existe mintea care sa-l gandeasca. apoi gura care sa-l pronunte. :P
eu inteleg ca atunci cand e vorba de religie nu mai incape si gandirea, dar totusi mai da-l in pusca mea de cuvant! ca de gargara ne-am saturat!
tu nu?
nene capitane...se vede ca nu ai terminat de citit nici macar primul verset. Mai straduieste-te.

View Postflaviux, on Jun 23 2007, 15:56, said:

Acum hai sa va zic o chestie neoficiala! Biblia e codificata! Nu glumesc! Stiu, nu prea multe dar din surse sigure ca niste oameni de stiinta evrei au reusit sa decodifice VT si au descoperit evenimente ce s-au intamplat in zilele noastr(ex.moatea Dianei) si altele viitoare care sunt atat de groasnice si uimitoare incat se tem sa se afle de ele in public! Repet, e o chestie neoficiala!
Si altele etc...
Sa nu crezi tot ce se spune. Mai bine opreste-te la lucrurile care sunt sigure. O carte nu poate sa aiba mai multe intelesuri. Biblia, fiind o carte, nu poate avea mai multe intelesuri. Poate avea, in schimb, mai multe aplicatii. Depinde de momentul in care o citesti.

#46
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
cred ca e suficient. TOTI adeptii bibliei se bazeaza pe intepretari, intelesuri care se schimba in functie de momentul citirii (asta e foarte tare!) ba chiar pe incifrari si codificari. :lol:
puisori mici si (ne)vinovati, Stiinta ofera legi sigure, imuabile, care nu se schimba in functie de cum i se scoala utilizatorului, fara nici un fel de cifru sau cod ascuns.
Legea atractiei gravitationale este aceeasi si pentru idioti si pentru oamenii inteligenti, chiar daca idiotii habar nu au ca acea lege exista si functioneaza! ;)
Regulile miscarilor de rotatie si de revolutie au functionat dintotdeauna, chiar si in perioada in care niste dobitoci congenitali considerau ca pamantul este plat si este centrul Universului. Au ramas aceleasi si vor fi aceleasi intotdeauna.
Daca punem in pamant boabe de grau, va creste grau si nu elefanti!

Ati priceput misticilor? Mi se rupe de orientarea voastra mistica pentru ca, de fapt, toti sunteti o apa si-un pamant! Debitati enormitati care mai de care mai mari desi fiecare dintre voi, de exemplu, are acces la Internet nu datorita vreunui individ nascut in cer sau pe pamant, nici datorita vreunei religii tembele si retrograde ci datorita unor oameni de stiinta care au dat cu flit oricaror imbecilitati care, cum spuneam, nici macar nu au fost validate.

PS: Megara, eu nu prea am timp sa ma uit la televizor. Oricum, este complet nerelevant ca eu am vazut emisiunea aceea acum sau in urma cu 5 ani. Ceea ce e relevant e chiar rezultatul cercetarilor. Pe scurt canci exod! :P
De fapt, daca generalizam, putem spune canci orice scriere religioasa. :rolleyes:

#47
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
Este adevarat un unic lucru din ce spui tu. NU tot ce este in Biblie are o baza stiintifica. Poate stinta sa se chinuie cat vrea ca sa ne explice ca Biblia e doar o poveste, dar pe mine nu ma poate nimeni clinti de convingerile mele! Pe asta se bazeaza si crestinismul, pe credinta! De fapt, Dumnezeul in care credem noi si pe care tu il consideri inexistent, asta a si vrut ca noi sa credem in El! Poti sa ma ne numesti mistici, nebuni, invechiti, cum vrei tu. Nu am chef sa iti demonstrez ca Dumnezeu exista si desi cunosc multe minuni pe care le-a facut chiar in mileniul asta nu am sa ti le spun deoarece o sa ma iei drept nebun asa cum mai luat cand am spus de idea cum ca Biblia ar fi codificata!(repet, nu eu am afirmat asta).
E pur si simplu problema ta daca nu crezi in Dumnezeu! Dar hai sa itipun o intrebare. Daca exista Dumnezeu? Daca Biblia, caredesi pentru tine pare o poveste, e adevarata? Iti imaginezi ce va fi atunci? Sper doar sa priveti si tu din perspectiva credintei si sa te mai gandesti.
Si........ gata cu offtopic-ul!....
Hristos este Dumnezeu si in Biblie zice ca Dumnezeu e vesnic, deci si Hristos a existat dintotdeauna. El a trebuit sa se faca om, cum zice in Biblie, ca sa poata muri pentru pacatele noastre. Hristos este vesnic, dar, ca om, el s-a ascut pe Pamant! Totusi a existat dintotdeauna!
A, si inca ceva! Cum ziceam, daca Dumnezeu exista e un fleac pentru El sa incalce legile fizicii. Mi se pare o gandire limitata sa crezi ca stiinta este exacta si legile fizicii nu pot fi depasite! Chiar si Einstein, marele fizician a adus anumite teorii ce par sa depaseseasca legile fizicii, ex. teoria universelor paralele. In plus multi oamenil de stiinta au ajuns la concluzia ca exista o forta supranaturala ce controleaza aceasta lume! Si o buna parte din oamenii de stiinta au demonstrat ca e imposibil ca omul sa fi evoluat din maimuta! Si inca ceva: Dumnezeu rade de stiinta oamenilor. Ne aflam intr-un univers atat de limitat al cunoasterii incat stim nici 0.000000001% din atotcunoastere. Crezi ca 'misticii' tai nu au auzit de legea gravitatiei etc.? Din simplul motiv ca noi credem in ceva ce tu nici nu poti percepe ne numesti idioti?
REvino-ti omule. Tocmai ai numit idioti 6 miliarde de oameni care cred in ceva.

Edited by flaviux, 24 June 2007 - 22:58.


#48
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
:)
chestia cu ideile pe care nu ti le poate schimba nimeni, niciodata, indiferent de conditii, se numeste intr-un fel si se constituie intr-un capitol separat in anumite manuale. ;)
daca n-ai mai fi superficial asa cum sunt toti misticii, ai observa ca eu niciodata nu am negat existenta lui Dumnezeu!
am negat insa acel semn de egalitate care se pune intre Creator si toti zeii tembeli, sangerosi, retrograzi, inculti, imorali si dobitoci din biblie sau din alte carti religioase.

****

tu esti un simplu indoctrinat mistic care are aceleasi pretentii penibile cu toti ceilalti ignoranti mistici. cea mai idioata dintre pretentii: religia ta este singura adevarata, dumnezeul tau este singurul adevarat. :lol: acum mai si plusezi, insinuand ca 6 miliarde de oameni ar crede, intr-o forma sau alta in adunatura aceea de zei biblici.

dupa cum ti-am mai spus, indoctrinatule mistic, LEGILE sunt aceleasi pentru TOTI, indiferent ca tu sau alti indoctrinati faceti spume la gurite, intr-o masura mai mare sau mai mica. :P LEGILE pot fi observate si invatate de catre oricine, oricand, prin mijloace clare si sigure! LEGILE sunt clare si sigure si nu au nimic in comun cu incifrari, metafore si alte tembelisme cu care indoctrinatii mistici incearca in zadar sa-si mentina scrierile retrograde in era moderna in care traim.

ar trebui sa-mi fie sila de indoctrinatii mistici care, desi folosesc cu nesimtire, in fiecare secunda, descoperiri (de varf) ale stiintei (calculatoare, Internet, telefonie mobila, autoturisme, zborul cu avionul, asistenta medicala moderna etc.), au tupeul si obraznicia de a sustine aberatii si imbecilitati vechi, ilogice, retrograde si mai ales false!

pana in clipa in care deveniti periculosi pentru oamenii normali ( cu vise normale, su sperante normale), sunteti amuzanti si demni de toata mila. :)
in clipa in care tembelismele voastre afecteaza integritatea psihica a celor mai putin instruiti si mai putin rezistenti la agresiunea religioasa, stam de vorba cu Codul Penal in fata. :)

Edited by Megara, 25 June 2007 - 08:06.
jigniri


#49
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
Vorbesti despre mine ca si cand mai cunoaste. Cand spuneam ca nu ma poti clinti de la convingerile mele ma refeream la faptul ca Dumnezeu exista si ca Biblia este adevarata! Asta e ceea ce cred eu!
Si unde am afirmat ca religia mea este unica adevarata? Eu am incercat sa sustin prin mesajele mele existenta lui Dumnezeu si a Bibliei! Si cei cu idiotenia ce a iesit din gura ta, zei biblici? Biblia vorbeste despre un unic Dumnezeu existent!
Si iar repet ca faci idioti o groaza de persoane, deoarece un miliard cred in Biblie(crestini). In plus cei ce au inventat telefonul, calculatorul, avionul, credeau si ei in Dumnezeu si in Biblie! Si in plus cum afirmi tu ca crezi in exista lui Dumnezeu dar spui ca Biblia este falsa? Bine! Incetez! Punct! Nu ai priceput nimic din ce afirm eu aici, pentru tine sunt un simplu mistic care neaga stiinta prin faptul ca crede Biblia! Te inseli amarnic, respect stiinta si nu o neg! Cred doar ca exista ceva mai presus ca stiinta si acela este Dumnezeu! Nu sustin o religie, nici o credinta, sustin doar existenta lui Dumnezeu si a Bibliei. Si in plus e imposibil sa crezi in existenta lui Dumnezeu si sa spui ca Biblia e o poveste. Poate te referi la alt Dumnezeu :D
Biblia vorbeste despre Dumnezeu, si, este unica sursa de unde stim despre Dumnezeu! Atunci cum afirmi tu ca crezi in existenta lui Dumnezeu dar renegi Biblia? Stiu, si mie mi se pare imposibila din punct de vedere stiintific Biblia! Dar daca cred in Dumnezeu cred si in Biblie deoarece este cuvantul lui Dumnezeu in ea!
Daca pentru tine, prin faptul ca cred in existenta lui Dumnezeu si in veridicitatea Bibliei sunt un indoctrinat mistc cazut de pe Pluto intr-o lume guvernata de stiinta asa sa fie. si punct
Sti ce problema ai tu? Orice argument si daca i 100% credibil tu nici nu il ei in considerare crezand ca numai tu si numai tu esti inteleptul pe aici! Revino-ti! Adevaratul intelept este acela care doreste sa descopere, sa afle lucruiri noi, sa afirme ca uneori au gresit! Cunosc atatia ca tine! Mesajele tale sune de parca as vorbi cu inteleptul intelptilor, de parca tu ala destept ti-ai facut timp sa bagi in seama un'mistc' idiot normal mai josnic ca tine! Cu asa oameni care nu vor sa accepte nici un sfat nici nu mai vreau sa discut! Credeam ca aici poti sa vorbesti si sa afli noi lucruri, nu sa fiu jignit pentru ceea ce cred.

Edited by flaviux, 25 June 2007 - 11:44.


#50
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postflaviux, on Jun 25 2007, 11:25, said:

Si unde am afirmat ca religia mea este unica adevarata?
Biblia vorbeste despre Dumnezeu, si, este unica sursa de unde stim despre Dumnezeu!
e hai nu zau! nu mai spune! si zici ca biblia are clauza de exclusivitate in ceea ce priveste informatia despre Divinitate?
ce te face pe tine sa spui asta? pe ce te bazezi?
ai citit biblia?
dar upanisadele indiene le-ai citit? dar epopeea lui ghilgames ai citit-o?
n-ai observat cumva pasaje intregi preluate de biblie din upanisade ori din epopee?

si vezi ca te contrazici singur: ori este ori nu este unica? :rolleyes:

View Postflaviux, on Jun 25 2007, 11:25, said:

Si cei cu idiotenia ce a iesit din gura ta, zei biblici? Biblia vorbeste despre un unic Dumnezeu existent!
mai citeste! poate afli despre sabaot, elihim, adonai etc. chiar si azi in crestinism se practica de fapt politeismul, avand in vedere sutele de sfinti, arhangheli, fecioare si alte zeitati.
ia zi puisor, te indoiesti de faptul ca am dreptate?
pai ce diferenta este intre templul zeitei artemis si templul / biserica sf. anton de exemplu?
ce diferenta este intre templul zeitei atena si templul (biserica) sf. arhangheli mihail si gavril?
si exemplele ar putea continua.

voi, crestinii, poate fara sa va dati seama de asta, practicati politeismul. de ce afirm asta? pentru ca asemenea vechilor greci (este doar un exemplu), aveti temple ridicate spre cinstirea unor zei pe care ii denumiti sfinti.
nu mai tine pacaleala nene! :P

View Postflaviux, on Jun 25 2007, 11:25, said:

Si iar repet ca faci idioti o groaza de persoane, deoarece un miliard cred in Biblie(crestini). In plus cei ce au inventat telefonul, calculatorul, avionul, credeau si ei in Dumnezeu si in Biblie!
am spus ca religia este idioata, atat, nu ca miliardul acela de oameni reprezinta un miliard de oameni idioti.
si de unde stii tu ca inventatorul avionului credea in biblie? sau al telefonului? :rolleyes: credea in Dumnezeu. iti este greu cumva sa accepti ca Dumnezeu exista independent de biblie?

View Postflaviux, on Jun 25 2007, 11:25, said:

Si in plus cum afirmi tu ca crezi in exista lui Dumnezeu dar spui ca Biblia este falsa?
Si in plus e imposibil sa crezi in existenta lui Dumnezeu si sa spui ca Biblia e o poveste. Poate te referi la alt Dumnezeu
Atunci cum afirmi tu ca crezi in existenta lui Dumnezeu dar renegi Biblia?
pana una-alta vad ca tu esti cel care vorbeste de "un alt Dumnezeu". :) nu ti-ai facut lectia.
Eu cred intr-un Creator unic, imposibil de cunoscut in totalitate de catre noi, cel putin in stadiul actual de dezvoltare. Creatorul a existat si inaintea aparitiei bibliei, este acelasi si in Europa, si in Israel, si in Europa, si in Asia si pe toata planeta si in tot Universul.
bunul-simt si logica ma indeamna sa afirm ca este corect sa cred intr-un Creator fara sa pun nici un pret pe o scriere blasfemica, presarata cu instigari la crime, violente. fapte imorale etc.

View Postflaviux, on Jun 25 2007, 11:25, said:

Nu sustin o religie, nici o credinta, sustin doar existenta lui Dumnezeu si a Bibliei.
nici eu nu am spus ca nu exista. am sustinut doar ca Dumnezeu exista independent de compilatia biblica. cum ti-am mai zis, a existat si inainte de scrierea biblica, a existat si exista si va exista pe toata planeta si in tot Universul.
nu am nevoie sa citesc o carticica presarata cu violente si imoralitati pentru a afla despre Dumnezeu.

PS: crezi ca ma doare de faptul ca nu imi mai raspunzi? crezi ca am sa sufer nespus?
ma lasa total indiferent faptul ca nu esti in stare de argumente stiintifice si logice, asa ca alegi, fortat de imprejurari, tacerea.
o faci pentru ca nu ai cu ce sa ma contrazici.
nu esti primul. ;)

#51
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
Ei bine aici te inseli amarnic: eu nu ma inchin la sfinti, ingeri etc. Eu ma inchin doar lui Dumnezeu. Nu ma rog la sfinti, ma rog doar lui Dumnezeu. In plus, Biblia spune ca este un unic Dumnezeu si doar lui sa te inchini. Se vede ca nu ai studiat Biblia! Ingerii si sfintii nu sant Dumnezei, ei slujesc unicului Dumezeu. Si da, ma indoiesc ca ai dreptate!
Iti dau doar cateva exemple: Henri Coanda, inventatorul propulsiei la avioane, Thomas Edion, Albert Einsten etc. Si ei credeau in Dumnezeu! Leonardo da vinci, Galileo Galilei, mai vrei??

#52
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
:)
da, in DUMNEZEU. nu in biblie. :P

#53
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postflaviux, on Jun 25 2007, 13:22, said:

Iti dau doar cateva exemple: Henri Coanda, inventatorul propulsiei la avioane, Thomas Edion, Albert Einsten etc. Si ei credeau in Dumnezeu! Leonardo da vinci, Galileo Galilei, mai vrei??

Einstein era agnostic.
Da Vinci nu stiu in ce masura era credincios.

#54
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
flaviux, stai asa ca acum am observat, ce este cu nenea Coanda? ce a inventat el? propulsia la avioane? adica pana sa faca Henri Coanda aceasta inventie epocala, avioanele nu aveau propulsie? :rolleyes:
ia spune-mi te rog, sa fac o paralela intre gradul de indoctrinare religioasa si trainicia cunostintelor de cultura generala?
bineinteles ca acum am pus o intrebare retorica, la modul general. persoanele de fata se exclud. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate