Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Extremismul religios la neoprotestanti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#37
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdavidboy, on Feb 9 2007, 23:10, said:

Scuza-ma dar nu am inteles nimic, poti explica mai bine te rog?
Romani 4:
4Însă, celui ce lucrează, plata cuvenită lui i se socotește nu ca un har, ci ca ceva datorat;

    5pe cînd, celui ce nu lucrează, ci crede în Cel ce socotește pe păcătos neprihănit, credința pe care o are el, îi este socotită ca neprihănire.

Legea este toata Biblia.

Ezechiel 36
26Vă voi da o inimă nouă, și voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, și vă voi da o inimă de carne.

    27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

#38
riverjoy

riverjoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 13.09.2005

View Posttalkative, on Jan 24 2007, 13:51, said:

... despre "vorbitorii în limbi", despre born-again christians și alți nebuni dintr-ăștia.
Tocmai i-ai facut nebuni pe primii crestini, asa ca, citand dintr-un clasic in viata:
"Băi băiete, uite care-i treaba: fă o pauză, trage aer în piept, du-te și dă-ți cu apă rece pe față!"

#39
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postriverjoy, on Feb 14 2007, 02:56, said:

Tocmai i-ai facut nebuni pe primii crestini, asa ca, citand dintr-un clasic in viata:
"Băi băiete, uite care-i treaba: fă o pauză, trage aer în piept, du-te și dă-ți cu apă rece pe față!"

S-a inchis revelatia in Apoc 22:18, 19.
Atunci, cei de astazi care pretind ca au viziuni sau vorbesc in limbi sunt mesagerii lui satan. 2Tes 2:9,10, 11.

#40
riverjoy

riverjoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 13.09.2005

View Postzexelica, on Feb 14 2007, 15:36, said:

S-a inchis revelatia in Apoc 22:18, 19.
Atunci, cei de astazi care pretind ca au viziuni sau vorbesc in limbi sunt mesagerii lui satan. 2Tes 2:9,10, 11.
Asadar:
Apoc. 22:18,19 zice:
"18.   Și eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărți: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta;
19. Iar de va scoate cineva din cuvintele cărții acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieții și din cetatea sfântă și de la cele scrise în cartea aceasta. "

iar 2Tes 2:9, 10, 11 zice :
"9.   Iar venirea aceluia va fi prin lucrarea lui satan, însoțită de tot felul de puteri și de semne și de minuni mincinoase,
10. Și de amăgiri nelegiuite, pentru fiii pierzării, fiindcă ei n-au primit iubirea adevărului, ca ei să se mântuiască.
11. Și de aceea, Dumnezeu le trimite o lucrare de amăgire, ca ei să creadă minciuni, ..."
  
  Si acum spune-mi, luminate, ce legatura au textele date de tine cu vorbitorii in alte limbi?
  Si, pentru cultura ta generala, uite textul biblic care (culmea!) chiar se refera la respectivii vorbitori:
Din Faptele Apostolilor, Cap.2 :
"1.   Și când a sosit ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc.
2. Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei.
3. Și li s-au arătat, împărțite, limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei.
4. Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi.
5. Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici, din toate neamurile care sunt sub cer.
6. Și iscându-se vuietul acela, s-a adunat mulțimea și s-a tulburat, căci fiecare îi auzea pe ei vorbind în limba sa.
7. Și erau uimiți toți și se minunau zicând: Iată, nu sunt aceștia care vorbesc toți galileieni?
8. Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut? "

Edited by riverjoy, 14 February 2007 - 20:00.


#41
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Si acum spune-mi, luminate, ce legatura au textele date de tine cu vorbitorii in alte limbi?
Si, pentru cultura ta generala, uite textul biblic care (culmea!) chiar se refera la respectivii vorbitori:
Din Faptele Apostolilor, Cap.2 :
8. Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut? "
Asta este proorocie, pt ca auzeau fiecare in limba lui.
Iar in 1 Cor14 se explica
  22Prin urmare, limbile sînt un semn nu pentru cei credincioși, ci pentru cei necredincioși. Proorocia, dimpotrivă, este un semn nu pentru cei necredincioși, ci pentru cei credincioși.

Iar faptul ca Dumnezeu inca mai aducea revelatii prin limbi angelice, viziuni, miracole (invieri, vindecari, etc...) este pt ca inca nu completase Biblia.

Daca nu este asa, atunci de ce nu pot fac toti cei credinciosi ceea ce scrie ca vor face in Marcu 16
17Iată semnele cari vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;

    18vor lua în mînă șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma; își vor pune mînile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoșa.``
Daca nu este limbaj metaforic, atunci hai sa ne vedem cu cine zici tu ca este credincios la spital la Panduri si sa-si puna mina peste bolnavi si ei sa se vindece.
Daca nu, atunci Biblia este o poveste paminteasca cu un inteles ceresc si semnele despre care se vorbeste simbolizeaza propovaduirea Evangheliei, pt ca
Rom 10:17
17Astfel, credința vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvîntul lui Hristos.

#42
riverjoy

riverjoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 13.09.2005

View Postzexelica, on Feb 15 2007, 13:35, said:

8. Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut? "
Asta este proorocie, pt ca auzeau fiecare in limba lui.
Iar in 1 Cor14 se explica
  22Prin urmare, limbile sînt un semn nu pentru cei credincioși, ci pentru cei necredincioși. Proorocia, dimpotrivă, este un semn nu pentru cei necredincioși, ci pentru cei credincioși.

Iar faptul ca Dumnezeu inca mai aducea revelatii prin limbi angelice, viziuni, miracole (invieri, vindecari, etc...) este pt ca inca nu completase Biblia.

Daca nu este asa, atunci de ce nu pot fac toti cei credinciosi ceea ce scrie ca vor face in Marcu 16
17Iată semnele cari vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;

    18vor lua în mînă șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma; își vor pune mînile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoșa.``
Daca nu este limbaj metaforic, atunci hai sa ne vedem cu cine zici tu ca este credincios la spital la Panduri si sa-si puna mina peste bolnavi si ei sa se vindece.
Daca nu, atunci Biblia este o poveste paminteasca cu un inteles ceresc si semnele despre care se vorbeste simbolizeaza propovaduirea Evangheliei, pt ca
Rom 10:17
17Astfel, credința vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvîntul lui Hristos.
Tu spui :"Asta este proorocie, pt ca auzeau fiecare in limba lui." Nu cred ca e nevoie sa dau definitii ale cuvantului "prorocie", cred ca este evident ce inseamna. Faptul ca fiecare auzea in limba lui nu este prorocie, este pur si simplu un fapt constatat (ca nu stiu altfel cu sa-i zic!).
Problema vindecarilor, si atunci si acum, este subiectiva, fiecare crede sau nu in miracole. Inca se mai fac vindecari, chiar in masa, problema este daca tu crezi ca vin de la Divinitate sau exista un motiv, sa-i zicem laic.
In textele biblice date de tine, anume 1 Cor. 14 si Marcu 16, mesajul cred ca este urmatorul: cei in credinta primesc darul vorbirii in alte limbi si pentru a arata necredinciosilor puterea Divinitatii, pe cand prorocia este oferita celor in credinta pentru a aduce mesajul Divinitatii celor care deja cred. Asadar, totul este logic.
Tu spui : "Iar faptul ca Dumnezeu inca mai aducea revelatii prin limbi angelice, viziuni, miracole (invieri, vindecari, etc...) este pt ca inca nu completase Biblia." Sa inteleg ca de doua mii de ani nimeni nu a mai avut viziuni, nu a infaptuit miracole si nu a mai vorbit in alte limbi? Istoria crestinismului te contrazice cu putere!

Edited by riverjoy, 15 February 2007 - 17:07.


#43
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postriverjoy, on Feb 15 2007, 17:06, said:

Sa inteleg ca de doua mii de ani nimeni nu a mai avut viziuni, nu a infaptuit miracole si nu a mai vorbit in alte limbi? Istoria crestinismului te contrazice cu putere!
Cine a zis ca a avut viziuni si pretinde ca au fost de la Dumnezeu, minte.
Si se observa dupa ce doctrina poseda.
De ex. adventistii, catolicii, cei care pretind ca fara botezul cu apa nu exista salvare, etc...
Scrie clar in 1 Cor 14
22Prin urmare, limbile sînt un semn nu pentru cei credincioși, ci pentru cei necredincioși. Proorocia, dimpotrivă, este un semn nu pentru cei necredincioși, ci pentru cei credincioși.
Si aici se vede cine este credincios. Un necredincios nu poate stii Daniel 12:11, 12. Sau Apoc 13:18, formula de calcul...
Pt el este nebunie.

Am intrebat atitia pe forum.... Nimic....Fiecare ii da inainte cu doctrina bisericii sale si cu cunostintele gramaticale. da' meserie, gheta la mal...Fug de raspunsuri pt ca nu pot stii. Si scrie ca nu stiu nelegiuitii in Daniel 12:10.

#44
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postzexelica, on Feb 15 2007, 17:24, said:

De ex. adventistii, catolicii, cei care pretind ca fara botezul cu apa nu exista salvare, etc...
De unde stii tu asta? Dovedeste ca se pretinde acest lucru.

#45
riverjoy

riverjoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 13.09.2005

View Postzexelica, on Feb 15 2007, 17:24, said:

Cine a zis ca a avut viziuni si pretinde ca au fost de la Dumnezeu, minte.
Si se observa dupa ce doctrina poseda.
De ex. adventistii, catolicii, cei care pretind ca fara botezul cu apa nu exista salvare, etc...
Scrie clar in 1 Cor 14
22Prin urmare, limbile sînt un semn nu pentru cei credincioși, ci pentru cei necredincioși. Proorocia, dimpotrivă, este un semn nu pentru cei necredincioși, ci pentru cei credincioși.
Si aici se vede cine este credincios. Un necredincios nu poate stii Daniel 12:11, 12. Sau Apoc 13:18, formula de calcul...
Pt el este nebunie.

Am intrebat atitia pe forum.... Nimic....Fiecare ii da inainte cu doctrina bisericii sale si cu cunostintele gramaticale. da' meserie, gheta la mal...Fug de raspunsuri pt ca nu pot stii. Si scrie ca nu stiu nelegiuitii in Daniel 12:10.
Imi pare rau, dar eu chiar nu pricep ce vrei sa spui! Ma rog, eu fiind necredincios, am o putere de intelegere limitata.
Oricum, fiind de buna credinta, si in dorinta ca toti asemeni mie sa se destepte si sa inteleaga, anume sa devina (nu-i asa) credinciosi, am sa dau si textele pe care, probabil fara intentie, ai evitat sa le transcri. Asadar:
Daniel 12: 10, 11, 12 :
"10.   Mulți vor fi curățiți, albiți și lămuriți, iar cei nelegiuiți se vor purta ca cei nelegiuiți; toți cei fără de lege nu vor pricepe, ci numai cei înțelepți vor înțelege.
11. Și din vremea când va înceta jertfa cea de-a pururi și va începe urâciunea pustiirii vor fi o mie două sute nouăzeci de zile.
12. Fericit va fi cel ce va aștepta și va ajunge la o mie trei sute treizeci și cinci de zile. "

Apoc 13:18 :
"18.   Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase. "

Off topic si probabil Off anything, postez si doua remarci proprii, prostesti si subiective, vis-a-vis de cele doua texte amintite.
La primul (Daniel), rabinul imparat face ce stie el mai bine, adica ne incurca intr-un asemenea hatis semantic, incat dupa ce-l citim, ramanem asa...uitandu-ne in gol .... si ne minunam si credem ca Domnul e mare, nu mai conteaza logica, justetea mesajului, sau chiar existenta vreunui mesaj, ideea e ca suna bine! Mda....
La al doilea (Apoc.), bietul Ioan apeleaza la o veche smecherie rabinica anume simbolistica numerelor folosita in studiul Cabalei. Lucrurile stau in acest caz destul de simplu: Ioan il identifica pe antichrist dupa nume (probabil un personaj contamporan cu Ioan, se spune ca ar fi Nero), si ii cifreaza numele ajungand la 666. In alta ordine de idei, au aparut voci care sustin ca 666 ar fi o eroare de transcriere de pe manuscrisul original, numarul corect fiind altul.

Edited by riverjoy, 16 February 2007 - 00:43.


#46
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

La al doilea (Apoc.), bietul Ioan apeleaza la o veche smecherie rabinica anume simbolistica numerelor folosita in studiul Cabalei. Lucrurile stau in acest caz destul de simplu: Ioan il identifica pe antichrist dupa nume (probabil un personaj contamporan cu Ioan, se spune ca ar fi Nero), si ii cifreaza numele ajungand la 666.
Dar Nero nu e in Biblie, atunci contrazice 1Cor 2:13 undezice ca trebuie sa comparam SPIRITUAL CU SPIRITUAL.
Nu ai voie sa argumentezi afara din Biblie.
Doar bisericile fac asa pt ca au metoda gresita de interpretare si care considera Biblia un produs propriu si cu caracter informativ.
Nu pot aduce proba biblica despre "calcularea" nr 666. Nu ca nu vor, nu pot.

#47
doryeen

doryeen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.02.2007
man, din cate stiu eu Arsenie Boca avea darul prorociei, desi nu e de aceiasi ''brazda'' cu mine, sunt sigur ca omu asta traia pentru christos, poate mai avea el chichitze da noah:), scuze de off topic

#48
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdoryeen, on Feb 18 2007, 22:46, said:

man, din cate stiu eu Arsenie Boca avea darul prorociei, desi nu e de aceiasi ''brazda'' cu mine, sunt sigur ca omu asta traia pentru christos, poate mai avea el chichitze da noah:), scuze de off topic
Cam cum evaluezi tu cine are darul prorociei sau nu?
Ce doctrina avea acest Arsenie?

#49
doryeen

doryeen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.02.2007
Era ortodox Arsenie asta din cate stiu, dar nu stiu prea multe despre el, am avut o carte groasa despre el si din cate am citit se observa usor ca omu asta nu mai traieste pentru el...... ci pt..., dar de ziceai tu de darul proorociei, mie mi-a zis cineva ca. Zezelica, oricum, orice-ar zice or si cine........ MANTUIREA UNUI OM NU DEPINDE DE VREO CONFESIUNE, imi pare rau de cei ce afirma '' biserica noastra e biserica adevarata, restu fleacuri''....................
RELIGIA UCIDE, CHRISTOS SALVEAZA!!!


PS. ZEZE, TU CE CONF AI.. K DUPA SCRIS PARI NEOPROTESTANT:d,NU?

#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdoryeen, on Mar 2 2007, 16:30, said:

Era ortodox Arsenie asta din cate stiu, dar nu stiu prea multe despre el, am avut o carte groasa despre el si din cate am citit se observa usor ca omu asta nu mai traieste pentru el...... ci pt..., dar de ziceai tu de darul proorociei, mie mi-a zis cineva ca. Zezelica, oricum, orice-ar zice or si cine........ MANTUIREA UNUI OM NU DEPINDE DE VREO CONFESIUNE, imi pare rau de cei ce afirma '' biserica noastra e biserica adevarata, restu fleacuri''....................
RELIGIA UCIDE, CHRISTOS SALVEAZA!!!
PS. ZEZE, TU CE CONF AI.. K DUPA SCRIS PARI NEOPROTESTANT:d,NU?
Eu nu sunt cu nicio organizatie religioasa. Am fost ortodox pina am inceput sa citesc Biblia. Acum studiez singur Biblia, iar corectia o primesc numai de la Scriptura.

#51
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postzexelica, on Mar 4 2007, 04:04, said:

Acum studiez singur Biblia, iar corectia o primesc numai de la Scriptura.
E de bine. Continua sa tragi de fiare. :naughty:

#52
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbonobo, on Mar 5 2007, 03:53, said:

E de bine. Continua sa tragi de fiare. :naughty:
Fac si asta 5 zile pe saptamina, de 30 de ani.

#53
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006

View Postzexelica, on Mar 5 2007, 10:29, said:

Fac si asta 5 zile pe saptamina, de 30 de ani.
Mult, da ce varsta ai? Si de cate ori ai citit Biblia pana acum?

#54
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdavidboy, on Mar 6 2007, 22:32, said:

Mult, da ce varsta ai? Si de cate ori ai citit Biblia pana acum?
N-are nicio relevanta. Daca este de discutat Scriptura sau doctrina, OK. Altceva nu e pt mine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate