Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

XP & Active Directory

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
garbage

garbage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 18.09.2002
salut.
ma confrunt cu o problema ciudata...

2 din cateva XP Pro (SP1) instalate in retea, dimineata, par a se loga normal insa nu pot vedea cele 2 contr. de domeniu (la ping)...sunt configurate ca majoritatea din statiile de XP, au acelasi hardware (Compaq).
In afara de asta, daca le dau IP-uri fixe, abia atunci reusesc sa vad (tot la ping) restul de servere din retea (NT si 2000), altfel insa nu!
Insa, chiar de "vad" serverul de email, tot nu pot intra, caci nu sunt autentificat de AD...

Initial aveau IP dinamic insa nici cu static nu am rezolvat nimic.
Am observat insa o chestie, exact dupa ora 8:42 isi revin singure, fara sa le fac vreo modificare!!
Inainte de aceasta ora...pur si simplu nu intra in retea orice as incerca. In EV n-am gasit nimik deosebit, doar erori "normale" care mai apar si pe alte calculatoare insa n-am patit nimic cu ele pana acum.

Cei doi utilizatori sunt bagati in OU diferite, cu unele restrictiide acces noaptea, dar intre 12AM si 6AM. In aceleasi OU mai am si alti useri care tot pe XP intra insa nu au probleme!

Pe servere ora e setata bine...insa dacaa sta ar fi o rpoblema as avea un mesaj e eroare cum ca sunt restrictionat...

S-a mai intalnit cineva cu asemenea problema?
Ca eu nu stiu ce si unde sa mai caut...

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
trebuie sa fie din restrictii ... daca spui ca nici la mail nu au acces, cu atat mai mult ... restrictiile se aplica pe tot ADul ... curios ca restrictiile sunt pana la 6 AM, dar expira la 8:42 AM ...

Ia vezi matale setarile de time / date de pe PDC / BDC ... plus unele sa nu fie cu  GMT si altele cu GMT+2 ...

#3
garbage

garbage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 18.09.2002
mmm...
ambele sunt pe GMT+2 - Bucharest
la mail..adica la serverul e email...la tot serverul.. si la share...

restrictii privind ora de acces au si altii, tot XP, aceleasi setari in AD

mor!..o voi lua de la capat...babeshte...hmmm

ce ma oftika e ca pe serverele virtuale, la teste, n-am patit asa ceva...
am avut alte erori carora le-am dat de cap si le-am rezolvat in "real"...dar aberatia asta n-am intalnit-o!...albesc nene...albesc

merci:)

si..La Multi Ani!!ca n-am mai vorbit de un an!
stai sa vezi cand revin la vechea problema...cu OWA...insa astept sa trec Exchange-ul de la 5.5 la 2000..

I love this job!!

#4
garbage

garbage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 18.09.2002
despre limitare de timp nu poate fi vorba, pe cele 2 calculatoare patesc acelasi lucru si daca sunt logat cu administrator...mda

mai caut...mai sap

#5
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
daca PC-urile alea nu vad serverul nici cu ping (eu asa am dedus din primul tau post) n-ai nici o treaba cu log-on restrictions. Vezi sa nu ai alte probleme.
Mai spui ca daca le pui IP-uri de mana totul e OK, numai la cele dinamice ai probleme: vezi ce se intampla pe DHCP, sa nu cumva sa ai vreun firewall (nu radeti, am mai vazut din astea).
De asemenea, ai grija cu gagicile de la contabilitate, intre orele 8 si 8.25 s-ar putea sa isi faca si ele o cafea si scot switch-ul din priza :D

#6
garbage

garbage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 18.09.2002
nu am firewall mosh...
cat despre gagici...n-am treaba cu ele...rasuflu usurat ca problema nu e acolo..ci la..sefu' si un coleg...:)

#7
garbage

garbage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 18.09.2002
nu stiu de conteaza...caclulatoarele sunt Compaq

#8
garbage

garbage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 18.09.2002
mmm....azi mi-a venit o idee...dar nu pare un motiv real...
poate fi de vina Norton Antivirus 2003? da rateuri cu XP-ul?
incerc luni dimineata....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate