Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sa construim o casa 2007 - Preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
3564 replies to this topic

#73
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007

View Postmoderat, on Jan 22 2007, 17:15, said:

despre zona eu sustin ca este prosta in acest moment, din punctul meu de vedere.

Si cel mai greu e sa vinzi nu sa construiesti.
ai dreptate
dupa parerea mea, cel mai greu este sa construiesti bine pt ca daca vei face asta vei vinde usor

#74
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
1) Scrisul cu majuscule e echivalent cu tipatul la cineva. Incerc din rasputeri sa presupun ca nu stiai asta.

Nu stau sa argumentez de ce e bine sa ai un diriginte. Cand o sa constati ca etapele construirii unei case nu se opresc dpdv birocratic la autorizatia de constructie, o sa vezi si de ce ai nevoie de diriginte de santier. Sunt curioasa cine iti semneaza tie procesele-verbale pe faze determinante pentru Inspectoratul de Stat in Constructii. Sper ca iti dai seama ca fara cartea tehnica a constructiei nu vei avea sanse sa intabulezi cladirile, iar potentialii cumparatori sunt foarte interesati de legalitatea unei constructii (intre altele).

2) Da, stiu cat costa un diriginte, ca folosesc  :lol:

@ cristef: scuze, nu intelesesem :)

Edited by Dana_H, 22 January 2007 - 17:27.


#75
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007

View PostDana_H, on Jan 22 2007, 18:20, said:

1) Scrisul cu majuscule e echivalent cu tipatul la cineva. Incerc din rasputeri sa presupun ca nu stiai asta.

2) Da, stiu cat costa un diriginte, ca folosesc  :lol:

@ cristef: scuze, nu intelesesem :)
Nicio intentie, mai si muncesc cateva ceva, si a ramas caps lock. am observat prea tarziu si nu am vrut sa rescriu.

Se pare ca ori esti intr-o pasa proasta, ori dai info cu lingurita. Crezi ca marea mea problema acum este daca tu sti sau nu cat costa un diriginte, sau care e suma cu care il platesti, sa fim seriosi? Eu sunt avid de informatii iar tu te distrezi ptr ca ai trecut prin asta de ceva timp.

#76
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Intrebarea ta putea fi inteleasa in doua sensuri, eu am inteles unul, tu celalalt.

Imi asum critica, drept urmare o sa ii las pe ceilalti sa-ti raspunda. Iti promit ca nu voi mai da nici o replica la vreun post de-al tau.

#77
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007

View PostDana_H, on Jan 22 2007, 18:33, said:

Intrebarea ta putea fi inteleasa in doua sensuri, eu am inteles unul, tu celalalt.

Imi asum critica, drept urmare o sa ii las pe ceilalti sa-ti raspunda. Iti promit ca nu voi mai da nici o replica la vreun post de-al tau.

de ce? Chiar nu-mi dau seama unde am gresit fata de tine. imi cer scuze si-ti doresc succese.

Edited by moderat, 22 January 2007 - 17:45.


#78
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007
dupa cate-am auzit eu , un diriginte de santier castiga 15-20 mil/luna. poate gresesc

#79
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmoderat, on Jan 22 2007, 17:15, said:

Si cel mai greu e sa vinzi nu sa construiesti.
nu'i adevarat :)...ACUM se vind usor.
Se vind de la faza de proiect, cu un caiet de marketing bine facut, vinzi si fara sa torni fundatia....cred ca lucrezi in vinzari :)....
DECI

Am realizat (proiectat) de curind un bloc la Galati...destul de mic (9 apartamente). Apartamente generoase (140-150 mp). Beneficiarul care e si constructor a vindut(semnat contracte si primit 30% avans) din faza de fundatie 6 apartamente. Restul banilor i'a primit de la banca cu conditia sa ofere bancii "exclusivitate" pt. creditarea apartamentelor din partea clientilor.
Avantajul lui este ca a reusit sa negocieze dobinda sub ce'a a pietei, iar numele bancii oricum este de incredere deci nu a fost greu sa'si convinga clientii sa faca imprumut.
Un baner mare pe un bulevard central, citeva sedinte de prezentare la un hotel (animatii pe calculator, niste slideuri in PP) si niste anunturi de mica publicitate. Nu a avut nevoie de intermediari...costurile de executie il ajung la faza de deviz, maxim 420 E/mp (finisaje scumpe), fara teren si vinde cu 1200 E/mp util...In Bucuresti astfel de apartamente ajung si la 2000 E/mp....

#80
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postbuitrago, on Jan 22 2007, 18:15, said:

dupa cate-am auzit eu , un diriginte de santier castiga 15-20 mil/luna. poate gresesc
in limita bunului simt....dar sunt unii care cistiga si MUUULT mai bine...exista si firme de gen "diriginte"....se dezvolta si asta si e bine...un pas in plus catre normalitate

#81
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Ideea e ca nu atat trebuie sa platesti tu un diriginte, atat castiga el pentru ca isi ia banii din mai multe parti (nu sta toata ziua pe terenul tau, vine doar cand trebuie). Un diriginte am inteles ca ia in jur de 3-400 euro pe luna. Bani meritati, daca stai sa te gandesti de cate dureri de cap te scuteste si cat reprezinta banii astia (procentual) din totalul investitiei, comparativ cu valoarea pe care o aduce el.

#82
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007
@dana_h    multum mult pt pm.  se are c-ar trebui sa stau multumit cu echipa ce-o am

#83
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
:coolspeak: Cu placere...eu ti-am zis ca ti-ar trebui calmante cand le citesti ;)

#84
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postbuitrago, on Jan 22 2007, 22:01, said:

@dana_h    multum mult pt pm.  se are c-ar trebui sa stau multumit cu echipa ce-o am


View PostDana_H, on Jan 22 2007, 22:32, said:

:coolspeak: Cu placere...eu ti-am zis ca ti-ar trebui calmante cand le citesti ;)


Trebuia sa-i trimiti si ofertea pe care ai acceptat-o, sa vezi ce linistit statea atunci.  :naughty:

#85
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007

View PostX-plane, on Jan 22 2007, 22:10, said:

Trebuia sa-i trimiti si ofertea pe care ai acceptat-o, sa vezi ce linistit statea atunci.  :naughty:
fata de ce mi-a trimis dana_h sunt cu 30% mai ieftini.
sa-necrc sa-ti cer o oferta si tie? cred c-as lua mai multe calmante decat la ceilalti :coolspeak:

#86
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postbuitrago, on Jan 22 2007, 23:24, said:

fata de ce mi-a trimis dana_h sunt cu 30% mai ieftini.
sa-necrc sa-ti cer o oferta si tie? cred c-as lua mai multe calmante decat la ceilalti :coolspeak:
Nu incerca. Sa nu faci atac de cord.  :confuzzled:


PS: ce ma distreaza pe mine abordarea acesta: 20-30-50% reducere, sau mai ieftin, etc. M-ai inteles ce vreau sa spun.

Conteaza pretul final, dar mai importent decat pretul este calitatea, seriozitatea si capacitatea de a duce la sfarsit lucrul inceput FARA MARI PROBLEME.

Ma uitam mai acum vreo saptamana la niste produse de la Romstal care pot fi luate cu o reducere maxima de 25% (pentru firme care cumpara foarte mult) Ei bine sunt oameni care ofera exact aceleasi produse fara nici un fel de reducere, dar la final oricum sunt mai ieftine decat la ei.
Asta e un mic exemplu numai. Sunt sute de firme care procedeaza in acest mod.

Edited by X-plane, 22 January 2007 - 22:33.


#87
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007

View PostX-plane, on Jan 22 2007, 22:27, said:

Nu incerca. Sa nu faci atac de cord.  :confuzzled:
doamne fereste :rolleyes:
dar vreau sa vad si eu de la voi constructorii macar un pret real pe care-l practicati( exemplu la zidarie)
m-am saturat dracu sa rasfoiesc vreo suta de pagini pe celalalt forum in care intr-adevar sunt si lucruri interesante dar preturi ale voastre,draci daca sunt :rolleyes:

#88
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postbuitrago, on Jan 22 2007, 23:35, said:

doamne fereste :rolleyes:
dar vreau sa vad si eu de la voi constructorii macar un pret real pe care-l practicati( exemplu la zidarie)
m-am saturat dracu sa rasfoiesc vreo suta de pagini pe celalalt forum in care intr-adevar sunt si lucruri interesante dar preturi ale voastre,draci daca sunt :rolleyes:


Eu NU sunt constructor. Asa ca nu te pot ajuta in acest sens. Si oricum e neprofesionalist sa dai preturi la plesteala. Am mai scris mai sus acest lucru si am explicat si de ce.

#89
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007

View PostX-plane, on Jan 22 2007, 22:42, said:

Eu NU sunt constructor. Asa ca nu te pot ajuta in acest sens. Si oricum e neprofesionalist sa dai preturi la plesteala. Am mai scris mai sus acest lucru si am explicat si de ce.
a spune la ce pret este metrul cub de zidarie nu cred ca-i "plezneala"

#90
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
nu inteleg de ce nu intelegeti ca preturile astea nu o sa le aflati niciodata..trebuie sa mai avem si noi un as in mineca in fata voastra :D

O oferta nu o faci asa usor din gitul miinii, deoarece "Situatia e complexa si prezinta multe aspecte".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate