Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sa construim o casa 2007 - Preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
3564 replies to this topic

#55
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007

 Dana_H, on Jan 22 2007, 14:26, said:

2) Nu. Aia o obtii odata cu proiectul complet :D

@ buitrago: cu nepermis de mult. Restul sunt tehnici de negociere :D
sa ma ia dracu daca inteleg ceva :cursing:  si cum o sa-mi dau seama care-i pretul corect?

#56
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
@dana, am vazut ca ambele firmele vroiau sa te taxeze pentru transportul pamantului si depozitarea lui la groapa de gunoi(oare?!  :peacefingers: ).
Da' pamantului ala nu ii sade mai bine in curte???

#57
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007
@ moderat:

1) Da. Numai ca as prefera sa mai fac rost de ceva bani aici jos pana ajung acolo sus...pana la Dumnezeu te mananca sfintii  :lol: Merci de urare anyway. Apropos, daca tot esti asa pios, pune doar 10% profit...sunt convinsa ca si tu vei fi rasplatit :D

2) Nu. Aia o obtii odata cu proiectul complet :D

Dana, din cate am inteles din toate discutiile de aici, scopul lor este liberul schimb de impresii si sfaturi, benevol si gratuit, ca sa zic asa, fapt mentionat chiar si de tine intr-o replica data unui administrator de firma de constructii. Daca doresti ca aceste informatii sa fie percepute si de mine, iti multumesc. Daca nu eu tot iti multumesc, atat tie cat si celorlalti care prin actiunile lor si ale tale, vor duce la servicii calitative din partea firmelor de constructii, prin simplu mod ca, noi clientii, stim din ce in ce mai multe despre cum trebuie sa se faca anumite lucruri. Acest lucru a fost perceput de mine ca fiind una din misiunile acestui topic.

Daca pe tine personal te deranjeaza ca eu doresc sa construiesc ca sa revand, si ptr asta nu doresti sa colaborezi cu mine, exista 2 solutii:
1. Voi incerca sa gasesc aceste informatii in alta parte
2. ma voi inregistra sub un alt nume si nu voi mai fi sincer.

Cu siguranta o sa merg pe prima varianta, cu asumarea riscului de a pierde informatiile valoroase pe care le detii.
Sau poate iti voi plati, dar am nevoie de factura, poti emite? Poate ma lamuresti si pe mine daca vorbesti ca si beneficiar de lucrare sau firma de constructii.
Merci

#58
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
1) Da, o sa iti trimit si tie devizul (asta era fraza completa). Cat despre restul, glumeam...daca nu ai inteles, e grav. Mie mi se pare ca piosenia nu are nimic de-a face cu acest topic, dar poate-s doar eu. Nu se pune problema sa imi platesti nimic, chiar gluma mea ar fi trebuit sa-ti dea un indiciu asupra statutului meu pe acest forum.

2) Ramane exact cum am zis.

Daca esti curios sa vezi in ce calitate vorbesc, poti cauta in topicul vechi, reiese de acolo. De fapt, si de aici, din cele noi. Explicatii dau doar cui consider ca merita.

@ Reli: nu ii sedea bine in curte, ca era "paman mort" :( amestecat cu moloz, plastic, etc. Iar groapa de gunoi taxeaza, tranport=taxa de drum etc...

@ Buitrago: asta e cea mai grea treaba, din pacate :( Dar cand pretul e dublu-triplu fata de ce ai mai auzit, atunci instinctele vorbesc :)

#59
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007
@dana_h : o s-astept pm-ul tau sa vad
@moderat: 50-60000/bucata la rosu?

#60
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003

 Dana_H, on Jan 22 2007, 15:30, said:

@ Reli: nu ii sedea bine in curte, ca era "paman mort" :( amestecat cu moloz, plastic, etc. Iar groapa de gunoi taxeaza, tranport=taxa de drum etc...

Asta doare, eu ma gandeam ca o sa pot folosi pamantul excavat ca sa aduc terenul la nivelul soselei  :confuzzled: Deci pe de-o parte o sa platesc ca sa scap de pamantul meu, iar pe de alta parte o sa platesc ca sa fac rost de pamant din alta parte  :cursing:
Stiam ca groapa de gunoi taxeaza, eu ma intrebam daca chiar ajunge acolo  :peacefingers:

Saptamana viitoare (cu putin noroc) incep sa trimit proiectele la firme de constructii, pentru oferta. Wish me luck!  :photo:

#61
cristef75

cristef75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.12.2006

 reli, on Jan 22 2007, 15:54, said:

Asta doare, eu ma gandeam ca o sa pot folosi pamantul excavat ca sa aduc terenul la nivelul soselei  :confuzzled: Deci pe de-o parte o sa platesc ca sa scap de pamantul meu, iar pe de alta parte o sa platesc ca sa fac rost de pamant din alta parte  :cursing:
Stiam ca groapa de gunoi taxeaza, eu ma intrebam daca chiar ajunge acolo  :peacefingers:

Saptamana viitoare (cu putin noroc) incep sa trimit proiectele la firme de constructii, pentru oferta. Wish me luck!  :photo:
opreste-ti strictul necesar pt umpluturi si ce mai trebuie, iar ce ramane muta-l in afara razei de constructie.

#62
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007
OK, nu e vorba de a nu sti de gluma, dar nici nu vreau sa fiu nesimtit.
Cred ca iti inchipui ce dureri de cap am numai la gandul la ce ma asteapta, si cate necunoscute sunt.

Cat de util, convenabil, este sa angajezi un diriginte de santier? Care sunt in mod teoretic atributiile unui diriginte?

#63
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007
@moderat: 50-60000/bucata la rosu?

nu inteleg, detalii, ce e cu aceasta cotatie de 50-60 de mii, costul ptr a o ridica la rosu, mi se pare cam mult.

#64
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007

 moderat, on Jan 22 2007, 16:18, said:

@moderat: 50-60000/bucata la rosu?

nu inteleg, detalii, ce e cu aceasta cotatie de 50-60 de mii, costul ptr a o ridica la rosu, mi se pare cam mult.
parca ai scris ca vrei sa constr 2 case la rosu cu 50-6000, p+1+m cu 75m amprenta
intrebarea era 50-60000/casa sau pe-amandoua?

#65
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ Reli: foarte corect, daca ai pamant bun :). Cat despre "mutatul in afara razei de constructie", poti avea supriza sa se iveasca ori vecinu' proprietar al lotului, ori ...politia comunitara (eu am patit-o pt niste nisip si pietris depozitat langa gard), ori...poti avea bafta :)

@ moderat: dirigintele de santier este reprezentantul tau legal in fata constructorului si a autoritatilor. Nici nu stiu daca mai ai voie sa construiesti fara el. Mai multe detalii gasesti

aici

#66
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007

 Dana_H, on Jan 22 2007, 17:40, said:

@ Reli: foarte corect, daca ai pamant bun :). Cat despre "mutatul in afara razei de constructie", poti avea supriza sa se iveasca ori vecinu' proprietar al lotului, ori ...politia comunitara (eu am patit-o pt niste nisip si pietris depozitat langa gard), ori...poti avea bafta :)

@ moderat: dirigintele de santier este reprezentantul tau legal in fata constructorului si a autoritatilor. Nici nu stiu daca mai ai voie sa construiesti fara el. Mai multe detalii gasesti

aici

CHIAR DACA CONSTRUIESC IN REGIE PROPRIE?  NU SUNT IMPOTRIVA LUI, INSA DE CE SA NU FIU EU CA SI PROPRITAR REPREZENTANT IN FATA AUTORITATILOR? AI IDEE CAT COSTA UN DIRIGINTE?

#67
cristef75

cristef75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.12.2006
nu m-am referit c-ar trebuii sa-l mute la vecini sau pe strada.tot pe parcela lui dar mai departe de casa sa nu incurce nici muncitorii nici evetualele utilaje.

#68
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007

 buitrago, on Jan 22 2007, 17:33, said:

parca ai scris ca vrei sa constr 2 case la rosu cu 50-6000, p+1+m cu 75m amprenta
intrebarea era 50-60000/casa sau pe-amandoua?

HABAR NU AM. Nu stiu cat ma va costa per casa. Ce cred eu, de fapt sunt sigur, ca nu-mi mai place sa locuiesc in zona in care am cumparat pamantul acum 3 ani, iar ca sa ma pot muta in alt loc, acel pamant trebuie expoatat la maxim, iar cum pretul a cam stagnat, atunci incerc sa ii adaug valoare prin constructie. Iar sunt sigur ca daca as continua sa stau la munca, pe leafa, nu voi castiga in aceeasi perioada de timp, 4-6 luni de salariu, cat pot castiga daca voi construi aceste case.
In rest de 2 zile am luat aceasta hotarare si incerc sa descoper si eu domeniul de constructii.

#69
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007

 moderat, on Jan 22 2007, 16:54, said:

HABAR NU AM. Nu stiu cat ma va costa per casa. Ce cred eu, de fapt sunt sigur, ca nu-mi mai place sa locuiesc in zona in care am cumparat pamantul acum 3 ani, iar ca sa ma pot muta in alt loc, acel pamant trebuie expoatat la maxim, iar cum pretul a cam stagnat, atunci incerc sa ii adaug valoare prin constructie. Iar sunt sigur ca daca as continua sa stau la munca, pe leafa, nu voi castiga in aceeasi perioada de timp, 4-6 luni de salariu, cat pot castiga daca voi construi aceste case.
In rest de 2 zile am luat aceasta hotarare si incerc sa descoper si eu domeniul de constructii.
de ce dracu nu faci pe terenul ala vreo 2 scari cu cate 20 de garsoniere pe scara. 40 garsonierex50000euro=? compara

#70
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007

 buitrago, on Jan 22 2007, 17:58, said:

de ce dracu nu faci pe terenul ala vreo 2 scari cu cate 20 de garsoniere pe scara. 40 garsonierex50000euro=? compara
hai sa nu ne luam la misto. Daca aveam fondurile necesare vindeam pamantul si atat. Dar daca vrei sa observi ca situatia nu-i asa de rea din punct de vedere al spatiului, vino in zona si ai sa vezi: Cartier impact, blocuri, alt cartier de case insiruite, vile cu curte de 10X10. nu suna cum vrei tu, dar poate alticineva asta vrea, sau numai asta isi poate permite..

#71
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007

 moderat, on Jan 22 2007, 17:05, said:

hai sa nu ne luam la misto. Daca aveam fondurile necesare vindeam pamantul si atat. Dar daca vrei sa observi ca situatia nu-i asa de rea din punct de vedere al spatiului, vino in zona si ai sa vezi: Cartier impact, blocuri, alt cartier de case insiruite, vile cu curte de 10X10. nu suna cum vrei tu, dar poate alticineva asta vrea, sau numai asta isi poate permite..
nu te-am luat la misto, si nici n-am spus ca zona-i proasta. eu unul asta as face dac-as dispune de iepurasii astia dracesti

#72
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007

 buitrago, on Jan 22 2007, 18:09, said:

nu te-am luat la misto, si nici n-am spus ca zona-i proasta. eu unul asta as face dac-as dispune de iepurasii astia dracesti
despre zona eu sustin ca este prosta in acest moment, din punctul meu de vedere.

Si cel mai greu e sa vinzi nu sa construiesti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate