Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Sa construim o casa 2007 - Preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
3564 replies to this topic

#109
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postmoderat, on Jan 24 2007, 16:07, said:

da-mi voie, sa mentin atitudinea din replica ta, si sa te intreb de ce esti suparat ca nu-ti dau bani prostii, nu-i prost cine cere, dece te uiti pe geam la cum construiesc altii, sau de ce crezi ca daca cineva accepta un DAE de 13-15% pentru a construi, trebuie sa accepte adaosul tau exagerat.


Aici nu ai dreptate. Nu sunt adeptul preturilor exagerate, vezi mai sus ce am spus, dar mi se pare gresit cum ai pus problema: la banca dai exagerat de mult dar la constructor in nici un caz.

Si bancile, la faza asta, sunt in aceiasi oala cu constructorii (nu cu toti).

#110
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007

View PostX-plane, on Jan 24 2007, 17:33, said:

Aici nu ai dreptate. Nu sunt adeptul preturilor exagerate, vezi mai sus ce am spus, dar mi se pare gresit cum ai pus problema: la banca dai exagerat de mult dar la constructor in nici un caz.

Si bancile, la faza asta, sunt in aceiasi oala cu constructorii (nu cu toti).

Cu siguranta cumperi banii foarte scump, insa ideea nu era cui sa dai si cui sa nu, ma deranjat grija  respectivului de unde ai sau nu bani ca sa construiesti, si iam sugerat de unde, de la banca. Si la constructori dai cat trebuie, cat face, si poate cat nu face, cine stie. Insa sa gandesti ca daca tot dai pe pamant,pe materiale, trebuie sa-mi dai si mie cat iti cer imi suna urat. Un punct de vedere.

#111
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postmoderat, on Jan 24 2007, 17:50, said:

Cu siguranta cumperi banii foarte scump, insa ideea nu era cui sa dai si cui sa nu, ma deranjat grija  respectivului de unde ai sau nu bani ca sa construiesti, si iam sugerat de unde, de la banca. Si la constructori dai cat trebuie, cat face, si poate cat nu face, cine stie. Insa sa gandesti ca daca tot dai pe pamant,pe materiale, trebuie sa-mi dai si mie cat iti cer imi suna urat. Un punct de vedere.


De acord. Si eu l-am atentionat ca nu e corect. Dealtfel piata va regla toate problemele astea, dar nu imediat pentru ca nu prea exista concurenta.


Eu unul iubesc concurenta:
cand sunt client, am parte de servicii/produse mai bune la un pret bun
cand eu sunt executantul, devin din ce in ce mai bun pentru a putea face fata concurentei si pentru a fi eficient in ceea ce fac, deci un profit mai mare.

Edited by X-plane, 24 January 2007 - 17:02.


#112
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007

View PostX-plane, on Jan 24 2007, 18:01, said:

De acord. Si eu l-am atentionat ca nu e corect. Dealtfel piata va regla toate problemele astea, dar nu imediat pentru ca nu prea exista concurenta.
Eu unul iubesc concurenta:
cand sunt client, am parte de servicii/produse mai bune la un pret bun
cand eu sunt executantul, devin din ce in ce mai bun pentru a putea face fata concurentei si pentru a fi eficient in ceea ce fac, deci un profit mai mare.

Dar te intreb eu, daca-mi permiti, experienta ta, a facut din tine un mai bun client, sau un mai bun vanzator?

#113
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postmoderat, on Jan 24 2007, 18:05, said:

Dar te intreb eu, daca-mi permiti, experienta ta, a facut din tine un mai bun client, sau un mai bun vanzator?
Un client mai rau :naughty: si un vanzator mai bun ^_^ ^_^

#114
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007

View PostX-plane, on Jan 24 2007, 18:13, said:

Un client mai rau :naughty: si un vanzator mai bun ^_^ ^_^

Si cum ramane cu: ' Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!' :confuzzled:

#115
ruginel

ruginel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 04.09.2006

View Postcristef75, on Jan 23 2007, 23:46, said:

am o buna perioada de timp de cand citesc acest forum si este intr-adevar destul de educativ atat pentru viitorii beneficiari cat si chiar pentru constructori(chiar eu fiind unul dintre ei).     tragand linie la tot ceea ce se discuta pe aceste topicuri destinate contructiilor, rezulta ca romanul nostru cetatean al UE nu face nazuri in a cumpara terenuri de zeci-sute de mii de euro cel putin egale cu preturile din europa, nu face nazuri in privinta materialelor de constructii (alte zeci-sute de mii de euro) care-s cel putin duble fata de  tarile din UE,  clacheaza acolo unde nu ar trebui: executie,  produs finit.
Calitate la pret mic sa nu viseze nimeni. daca gaseste cineva Armani la 100000/50ml sa-mi spuna si mie( am inteles ca-n "europa" se gasesc intradevar dar pline cu apa)
     nici unul nu se-ntreaba de ce-i asa scump terenul,materialele etc. toti se-ntreaba care-i mai ieftin,ce adaos comercial,cat castiga un muncitor constructor,ce profit are firma, etc
ei bine, eu ca si constructor n-o sa va-ntreb cum dracu se face ca la un salariu minim in romania de 3-4 milioane voi reusiti sa construiti case de miliarde,ce adaos comercial aveti la firmele ce le conduceti, cat profit,etc.  eu doar va dau o veste buna: va fac case cu 50 manopera la rosu, sau 160 cu materiale.ceea ce va rog este sa nu plangeti cnd o sa vedeti rezultatul. :coolspeak:
noapte buna!!! si va rog nu-mi umpleti inbox-ul :worthy:

In constructii sunt probleme destul de mari si pe-afara, daca aveti timp (macar cei care castiga 3-4 milioane pe luna) va rog sa va uitati pe canalul Travel&Living si o sa vedeti ca indiferent de ce buget dispune beneficiarul unei case tot schimba vreo doua, chiar trei echipe de muncitori pana termina constructia.
In Romania lipsesc standardele de calitate si nici la capitolul concurenta nu stam prea bine.Desigur sunt si constructori buni si seriosi dar acestia au devenit in ultimul timp o floare rara.

#116
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postmoderat, on Jan 24 2007, 18:35, said:

Si cum ramane cu: ' Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!' :confuzzled:


Valabil.

#117
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am cautat si nu am gasit (daca ma poate ajuta cineva) un algoritm/o formula pentru calcularea costurilor trecerii unui teren extravilan in intravilan. Ce am gasit se rezuma la "cel putin cativa euro/mp^2".
Scuze daca s-a mai discutat.

#118
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostTuliman, on Jan 24 2007, 22:02, said:

Am cautat si nu am gasit (daca ma poate ajuta cineva) un algoritm/o formula pentru calcularea costurilor trecerii unui teren extravilan in intravilan. Ce am gasit se rezuma la "cel putin cativa euro/mp^2".
Scuze daca s-a mai discutat.


Nu exista asa ceva. Oricum eu am platit pentru ~1000 mp aproximativ 500 ron. Nu mai stiu exact.

#119
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Doar 5 mil vechi? In atributiile cui intra stabilirea costurilor astea? Nu stiu pe cine sa intreb. Am cautat pe pagina Consiliului Judetean in cauza, nu am gasit nimic in sensul asta; mai caut.

@X-plane: multumesc

Edited by Tuliman, 24 January 2007 - 22:51.


#120
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostTuliman, on Jan 24 2007, 23:38, said:

Doar 5 mil vechi? In atributiile cui intra stabilirea costurilor astea? Nu stiu pe cine sa intreb. Am cautat pe pagina Consiliului Judetean in cauza, nu am gasit nimic in sensul asta; mai caut.


Nu stiu de unde esti. Pt ilfov se merge la oficiul de cadastru de langa Herastrau. Se face un dosar cu care se merge in comuna Berceni pentru o stampila (aviz) care se da pe loc, cu acest dosar si viza respectiva se merge la Giurgiu unde se plateste cam jumatate din taxa. Dupa doua saptamani se merge din nou la Giurgiu pentru a lua dosarul semnat si stampilat si se merge la oficiul de cadastru pentru Ilfov (herastrau) si se mai plateste cam 250 lei. Dupa doua saptamani se ridica actele. Exac pasii ii vei afla de la ei pentru ca nu mai stiu exac, poate am scapat ceva, mai ales ca nu m-am ocupat eu de problema.

#121
bobinstein

bobinstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.12.2006

View Postruginel, on Jan 24 2007, 18:40, said:

In constructii sunt probleme destul de mari si pe-afara, daca aveti timp (macar cei care castiga 3-4 milioane pe luna) va rog sa va uitati pe canalul Travel&Living si o sa vedeti ca indiferent de ce buget dispune beneficiarul unei case tot schimba vreo doua, chiar trei echipe de muncitori pana termina constructia.
In Romania lipsesc standardele de calitate si nici la capitolul concurenta nu stam prea bine.Desigur sunt si constructori buni si seriosi dar acestia au devenit in ultimul timp o floare rara.
daca spuneti ca mai sunt si constructori seriosi,unde sunt aceia?
poate sunt un pic off topic,dar stie cineva daca au patruns si la noi firme care ofera pachetul complet(proiect+constructie+finantare)?nu cred ca am nervii suficienti de tari pt a construi in regie proprie si nici nu vreau,sincer,sa ma nenorocesc...ne agitam in halul asta pentru o casa care din momentul in care e gata incepe sa manance bani,ca si o masina,ca si o...dar nu mai zic
daca da,aveti ceva adrese?
multumesc

#122
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Nu inca, poate de anul asta...dar ramane de vazut cati dintre noi ne vom permite asa ceva. In Romania nimic nu e ieftin... :rolleyes:

Pai solutiile sunt simple:
1) faci cu firma - daca iti da mana ;
2) daca 1) nu se poate, din diverse motive, ajungi la regia proprie - si atunci, stii deja ce urmeaza...
3) cel mai simplu - ramai acolo unde esti acum :) Dar nimeni nu vrea asta, nu?

#123
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007
cat costa m3 de cherestea uscata pt acoperis? ce dimensiuni de capriori se folosesc?grinzi? bosoroabe?etc   ce dimensiuni are astereala? poatte fi folosita inainte pt cofrare?

#124
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postbobinstein, on Jan 25 2007, 03:01, said:

daca spuneti ca mai sunt si constructori seriosi,unde sunt aceia?
poate sunt un pic off topic,dar stie cineva daca au patruns si la noi firme care ofera pachetul complet(proiect+constructie+finantare)?nu cred ca am nervii suficienti de tari pt a construi in regie proprie si nici nu vreau,sincer,sa ma nenorocesc...ne agitam in halul asta pentru o casa care din momentul in care e gata incepe sa manance bani,ca si o masina,ca si o...dar nu mai zic
cei mari sunt seriosi :)....ca de aia au ajuns intr'un fel sau altu' acolo sus...mai ales cei care executa lucrari mari in domeniul de "corporate"....normal ca's inacesibili...

firme cu pachetu complet?....simplu....IMPACT... :rolleyes: .... sunt zeci de parcuri rezidentiale?....viziteaza si cumpara gata facut...scapi de toata bataia de cap din lume si normal ca platesti cit nu face.
Confortu' psihic costa :)....MULT

Edited by punkt, 25 January 2007 - 11:14.


#125
gicanu

gicanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.12.2006
Daca obtin PAC pe numele meu pentru teren iar apoi il vand persoana care cumpara terenul poate sa foloseasca proiectul meu( nu sunt cine stie ce posibilitati de constructie din cauza suprafetei si formei care este trapez de 162mp cu deschiderea de 10,70 si trebuie construit si la calcanul vecinului) .proiectul meu este un p+1 cu amprenta de 76mp.Ma gandesc sa nu fac o investitie si sa ma stresez degeaba si autorizarea sa nu fie valabila; in cel mai rau caz el poate decat sa faca anumite modificari daca e sa nu ii placa ceva;sau poate astept pana gasesc pe unu care sa ii placa si sa fie si fericit ca nu mai trebuie sa astepte el...
Inca nu stiu daca o sa ma mut din oras oi sa aflu peste cateva luni.Am incercat sa caut inf despre asa ceva dar nu am gasit nici pe vechiul forum nici cu search
Multumesc anticipat

#126
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postpunkt, on Jan 25 2007, 12:13, said:

cei mari sunt seriosi :)....ca de aia au ajuns intr'un fel sau altu' acolo sus...mai ales cei care executa lucrari mari in domeniul de "corporate"....normal ca's inacesibili...


Nu fa greseala sa crezi asta:
Tei constructori "mari" cunosc(nu din auzite): Impact, Erbasu, Aced si toti sunt ... :puke: . Si ce preturi au...

Edited by X-plane, 25 January 2007 - 17:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate