Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Sa construim o casa 2007 - Preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
3564 replies to this topic

#1
cristef75

cristef75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.12.2006
ce ziceti? asta mai trebuia:)

Quote


Edited by Kidu, 22 January 2007 - 22:42.


#2
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Daca spui si la ce te gandeai mai exact cand ai facut topicul asta, ar fi grozav :)

De exemplu, pt mine pret-calitate inseamna caramida versus BCA (la rezistenta), tipuri de izolatie a casei, tipuri de acoperisuri...toate astea isi cam gasesc deja locul.

Sau te referi la o casa construita de tine in comparatie cu una cumparata intr-un ansamblu rezidential ?

#3
cristef75

cristef75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.12.2006

View PostDana_H, on Jan 17 2007, 14:20, said:

Daca spui si la ce te gandeai mai exact cand ai facut topicul asta, ar fi grozav :)

De exemplu, pt mine pret-calitate inseamna caramida versus BCA (la rezistenta), tipuri de izolatie a casei, tipuri de acoperisuri...toate astea isi cam gasesc deja locul.

Sau te referi la o casa construita de tine in comparatie cu una cumparata intr-un ansamblu rezidential ?


ma refereama la preturile costructiilor la "rosu" sau la "cheie", manopera sau materiale incluse

#4
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Eeee...aici, no offense, ajung la vorba lui Evergreen :D, mai sunt si lucruri care se platesc in viata asta :)

E foarte greu de dat asa ceva, din motive simple - toata lumea o sa fie tentata sa faca automat o comparatie cu situatia proprie, dar:
- casa lui A e poate mai complicata decat a lui B sau are suprafata mai mare, deci pretul manoperei e fluctuant rau.
- preturile la materiale : intr-un fel negociezi o reducere cand ai de luat sa zicem 100 mc de beton si in alt fel cand ai de cumparat doar 20.
- preturile (materiale, manopera) depind de locatia ta.

Asa ca se prea poate sa inselam oamenii oferind informatii, chiar cu cele mai bune intentii :)

#5
vali_pp

vali_pp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.12.2006

View PostDana_H, on Jan 17 2007, 14:42, said:

Eeee...aici, no offense, ajung la vorba lui Evergreen :D, mai sunt si lucruri care se platesc in viata asta :)

E foarte greu de dat asa ceva, din motive simple - toata lumea o sa fie tentata sa faca automat o comparatie cu situatia proprie, dar:
- casa lui A e poate mai complicata decat a lui B sau are suprafata mai mare, deci pretul manoperei e fluctuant rau.
- preturile la materiale : intr-un fel negociezi o reducere cand ai de luat sa zicem 100 mc de beton si in alt fel cand ai de cumparat doar 20.
- preturile (materiale, manopera) depind de locatia ta.

Asa ca se prea poate sa inselam oamenii oferind informatii, chiar cu cele mai bune intentii :)

E foarte adevarat ceea ce spui tu, dar se poate spune pana la urma un pret sau macar un min-max.De ex. eu maine ma intalnesc cu constructorul sau ma rog posibilul constructor al casei mele la rosu.Habar nu am care e pretul pe piata (e vorba de regie proprie) si zau ca m-ar ajuta un pret, aproximativ nu spune nimeni ca il voi lua ca etalon

#6
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
pai uite: CDan a construit si l-a costat la rosu 300 eur/mp, dar cu mai multe, gen termopane, statie de epurare si conectare la utilitati. S-a scris destul de mult de costuri in topicul "Sa construim o casa". Mai exista un topic gen "Cat costa o casa de 100 mp la rosu". Use search

#7
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007
Si eu sint in situatia ta, cu mentiunea ca trebuie sa incep cautarea unei echipe de constructori abia peste 2 saptamini cind am gata proiectul.
Nu stiu daca valorile pentru pretul manoperei pe care le-am auzit sint chiar cele practicate, dar la un calcul grosier manopera pentru un mp construit "la rosu" se pare ca este intre 30 - 50 euro cu echipe de meseriasi si intre 65 - 85 euro cu firma.
Daca cineva cunoaste date mai corecte / concrete, va rugam ...

#8
cristef75

cristef75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.12.2006
50 euro manopera  pt echipe de meseriasi vara trecuta. acum cu plecarile in afara tarii si lipsa fortei de munca, gandeste-te la ceva mai mult.
pt firme in jurul 75-90euro+tva depinde si de complexitatea lucrarii

#9
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
35 EUR / mp manopera, tot meseriasi, tot vara trecuta. Sau 250 EUR / mp, cu firma. Sau si mai mult, tot cu firma :drac:

Mai are vreo relevanta, la cat a scazut EUR...? :D

#10
cristef75

cristef75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.12.2006

View PostDana_H, on Jan 17 2007, 20:04, said:

35 EUR / mp manopera, tot meseriasi, tot vara trecuta. Sau 250 EUR / mp, cu firma. Sau si mai mult, tot cu firma :drac:

Mai are vreo relevanta, la cat a scazut EUR...? :D

250 DOAR MANOPERA? daca-i asa recomanda-mi 2-3 beneficiari :rolleyes:

#11
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postcristef75, on Jan 17 2007, 21:17, said:

250 DOAR MANOPERA? daca-i asa recomanda-mi 2-3 beneficiari :rolleyes:


Materiale+manopera. Nu te bucura...


Oricum ar fi preturile aste la mp sunt date empiric, de cele mai multe ori mergundu-se la plesneala.  :death:

Edited by X-plane, 17 January 2007 - 20:24.


#12
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ X-plane: corect, la firma uitasem eu sa mentionez detaliile :)

Si cu aia cu preturile la plezneala sunt de acord, de aia am si zis ca nu are sens sa le postam aci. Oricum, eu am lasat proiectul tuturor celor cu care am discutat, exact in ideea de a sti la ce se inhama :)

@ Cristef75: cred ca denumirea exacta era "fraieri"...  :notangel:

#13
cristef75

cristef75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.12.2006
corect

#14
cristef75

cristef75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.12.2006

View Postcristef75, on Jan 17 2007, 20:57, said:

corect

preturile "la plesneala", de multe ori sunt date de firme pt ca  f multi beneficiari nu accepta ideea de a face calcule pe baza proiectului, a face un deziv  etc. sunt f multi eventuali clienti care suna doar sa auda preturi "dupa ureche". atunci esti nevoit sa le raspunzi pe masura intrebarii( dupa ureche) sau sa incerci a stabilii o eventuala intalnire pt a discuta in detaliu .sunt f putini care  accepta ultima varianta. majoritetea suna la 5-10 firme sau echipe si aleg oferta cu "urechea cea mai subtire"

#15
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Am intalnit si eu cazuri de genul asta. Am pierdut chiar si lucrari pe tema asta. Dar nu e problema.

Oamenii de tipul asta au o problema: manopera, sa fie cat mai mica. Dar nu realizeaza cat pot pierde din cauza unor neprofesionisti, din cauza materialelor "evaporate", preturilor la materiale supraevaluate sau luate de catre beneficiar "de la coltul strazii" la preturi astronomice.

Pretul corect pentru ambele parti (executant de constructii/instalatii si beneficiar) se face unitar si conform proiectului, antemasuratorii. La final se trage linie, dupa ce se aduna toate cheltuielile adica materiale, auxiliare, manopera, utilaje, transporturi si se compara ofertele COMPLETE.

In acest mod nu pot exista discutii pe parcurs referitor la etapa platilor si cuantumul lor.

#16
sns

sns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 16.01.2007
cand spuneti mp la ce va referiti: mp amprenta pe sol sau suprafata interioara utila? sau altceva?

#17
cristef75

cristef75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.12.2006
eu abia de-acum incolo incep sa ma lovesc de-aceste probleme. pt mine este o noutate neplacuta. am muncit peste 6 ani in afara pt a avea o viata mai frumoasa. dupa ce am construit zeci de cae acolo, dupa ce am obtinut acte de cetatenie, drepturi si aproape tot ce-mi dorisem, revin in tara, deschid o firma de constructii si................................? rasp =zero
acum imi dau cu pumnii-n cap :rolleyes:

#18
cristef75

cristef75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.12.2006

View Postsns, on Jan 17 2007, 21:29, said:

cand spuneti mp la ce va referiti: mp amprenta pe sol sau suprafata interioara utila? sau altceva?
supraf desfasurata= amprenta la sol +supraf etaj+ .....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate