Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sa construim o casa 2007 - Rezistenta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3605 replies to this topic

#37
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View PostDana_H, on Jan 16 2007, 21:17, said:

Deci asta e pretul, stai linistit :)

Si doar ai fost avertizat sa NU faci asta...ca si mine de fapt :D Oameni caposi... :coolspeak:
De ce am eu impresia ca NU vei gasi ajutor pe aici... :notangel:

stii prea bine cu aflatul prea tarziu, cu daca ar fi sa fac din nou as face asa... etc
asta e.
cand am inceput eu, threadul ala cu sa construim o casa era haotic. desi l-am vizitat de cateva ori nu am dat peste sfaturile privind cadrele.

oricum mie mi-e frica de cutremure...cazemata asta o sa ma tina si la unul de 9 grade (doamne fereste)

daca am inceput pe cadre. sa continui pe cadre? sau sa cer dispozitie de santier? eu as merge in continuare pe cadre. poate fi mai grav ca la demisol? sper ca macar acum sa fie ca in prima fotografie pe care ai postat-o adica sa aiba stalpii liberi si spatii libere

#38
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Vai de mine, eu glumeam :) Pana la urma, de cate ori iti faci casa intr-o viata ? Si daca vrei musai pivnita, sau crama, sau ce o fi, cred ca am trecut deja de etapa saparii unei gropi in curte...:D


In cazul meu, stiam de la bun inceput ca o sa ma coste, pentru ca am stiut natura terenului si ca va trebui sa-l  "consolidez" cumva. In consecinta, cu sau fara demisol, tot bagam banii in pamant. Ce m-a luat nitel prin surprindere a fost faptul ca mie mi s-a specificat expres demisolul pe toata suprafata casei  :huh: dar asta e... Am exact aceeasi spaima de cutremure (dupa cateva prinse la etajul 7...), asa ca prefer sa fie mai degraba "in plus" decat "in minus".

Nu sunt experta, dar nu cred ca va mai fi ca la demisol, cadrele inseamna altceva. Probabil ca profesionistii de pe forum te vor lamuri mai bine :)

#39
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003

View Postadizaha, on Jan 16 2007, 19:56, said:

DANA H

Da, asa e la mine demisolul pentru o casa pe cadre.

e un dreptunghi inchis si compartimentat inauntru tot cu pereti in fier si beton

din ce spui tu e structura pe diafragme din beton armat, nu cadre. Si mi se pare normal sa fie asa din moment ce este vorba de demisol.

View Postoverseas, on Jan 17 2007, 10:28, said:

Zen, ai putea sa detaliezi rolul 'calaretilor' ? Din cate vad in poza, sunt extensii ale armaturii stalpilor, care se sprijina pe zidarie. Multumesc.

nu sunt Zen, acelei armaturi eu ii spun mustati de solidarizare sau si mai simplu cupoane (asta ca sa evit confuzia cu calaretii placii - armatura superioara care se aseaza in dreptul zidurilor pe 1/3 din lungimea camerei pe directia respectiva). asa ... otelul, calaretii pe care ii vezi tu in poza au rolul de a solidariza zidaria cu stalpul din ba.

View Postvali_pp, on Jan 17 2007, 14:28, said:

Nu e prima data cand scriu pe forumul asta sper doar ca de data asta sa primesc un sfat ceva.Maine ma voi intalni cu unul din posibilii constructori, e vorba despre o casa la rosu de 200mp.Ma intereseaza principalele puncte pe care trebuie sa le am in vedere.Casa o fac in regie proprie din caramida.

Si inca ceva se poate sa-mi dati niste preturi pentru mana de lucru la rosu.Stiu ca sunt diferente mari dar macar un interval min-max

- intelege-te cu plata. iti recomand pe stadii de lucru. adica: s-a terminat pana la cota 0 (adica fundatie, canalizarea din interiorul casei, placa ) - se face o plata
urmeaza zidaria parter + placa - alta plata, etc ... intelegi ideea.
- daca tu te ocupi de aprovizionare stabileste clar un grafic de aprovizionare.
- termene de executie.

legat de pret pe lucrare, pe mp, mc, la gata, etc. ma feresc. ma credeti sau nu nici nu stiu preturile pe care le cer altii. eu lucrez cu deviz, am tarife orare.
nu stiu daca s-a mai spus pana acum care este singura cale corecta de evaluare a pretului unei lucrari. am sa ma risc sa explic succint:

- orice lucrare de constructii, de la un cotet de gaini si pana la un Mall se poate imparti intr-un oarecare numar de lucrari de baza, numite articole. fiecare articol este caracteriza printr-o unitate de masura (ml, mp, mc, ora, km, kg). functie de cantitate, rezulta un extras de resurse, care sunt :
-MANopera
-MATeriale
-UTIlaj
-TRAnsport

Firma, executantul, isi introduce in calcul tariful orar pe meserii, pretul de achizitie pentru materiale, amortizarea sau chiria pe utilaj, pretul pe transport.
De aici rezulta un total articol apoi un total deviz.
Se adauga indirectele, profitul, taxele, tva-ul si da totalul general.

Deci, teoretic, diferentela dintre oferta firmei X si oferta firmei Y ar trebui sa fie data doar de tariful orar pe manopera. La multe licitatii se participa chiar asa, licitandu-se acest tarif. Este destul de obisnuit ca o lucrare (de obicei cele in subantrepriza) sa fie licitata doar asa.

Spuneam teoretic. Practic intervin si alti factori. Cat de mult are sau nu are firma de munca in perioada respectiva, cat de simpla sau nu este lucrarea, cat de solvabil sau nu se prezinta beneficiarul ...

Cum sa va zic ... tre' sa traim si noi ... :D

#40
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postas xxl, on Jan 17 2007, 23:11, said:

- orice lucrare de constructii, de la un cotet de gaini si pana la un Mall se poate imparti intr-un oarecare numar de lucrari de baza, numite articole. fiecare articol este caracteriza printr-o unitate de masura (ml, mp, mc, ora, km, kg). functie de cantitate, rezulta un extras de resurse, care sunt :
-MANopera
-MATeriale
-UTIlaj
-TRAnsport

Firma, executantul, isi introduce in calcul tariful orar pe meserii, pretul de achizitie pentru materiale, amortizarea sau chiria pe utilaj, pretul pe transport.
De aici rezulta un total articol apoi un total deviz.
Se adauga indirectele, profitul, taxele, tva-ul si da totalul general.


Tu adaugi procentul profitului si la materiale?

#41
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
da. eu folosesc 5% si este penultimul procent inaintea tva-ului.

Edited by as xxl, 17 January 2007 - 22:29.


#42
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View Postas xxl, on Jan 17 2007, 22:11, said:

din ce spui tu e structura pe diafragme din beton armat, nu cadre. Si mi se pare normal sa fie asa din moment ce este vorba de demisol.


tocmai. este o struto camila pe cadre cu difragme. asta e.
nu e nici cal nici magar e catar.
daca iti poti inchipui.....

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
as xxl, multumesc mult si scuze pentru confuzie. Nici nu stii cat de utile sunt pozele voastre de pe teren.

#44
gicanu

gicanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.12.2006
As avea si eu o in trebare.Casa pe care o voi construi va fi mai inalta decat calcanul vecinului.Pot face geamuri cat de mici (50x50) sau sa incerc sa incerc un fel de geam din caramizi de sticla pentru a mai intra putina lumina pe peretele de deasupra calcanului .Caramizile astea pot avea coeficientu de  izolatie(sau cum se numeste el) mai prost decat geamul termopan?Proiectantul care face casa este de la oficiul public de proiectare si el decat deseneaza...  si apoi proiectul il duce unui arhitect.Pentru rezistenta si instalatii sunt alti care fac proiectul.

Edited by gicanu, 18 January 2007 - 11:14.


#45
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View Postgicanu, on Jan 18 2007, 11:12, said:

As avea si eu o in trebare.Casa pe care o voi construi va fi mai inalta decat calcanul vecinului.Pot face geamuri cat de mici (50x50) sau sa incerc sa incerc un fel de geam din caramizi de sticla pentru a mai intra putina lumina pe peretele de deasupra calcanului .Caramizile astea pot avea coeficientu de  izolatie(sau cum se numeste el) mai prost decat geamul termopan?Proiectantul care face casa este de la oficiul public de proiectare si el decat deseneaza...  si apoi proiectul il duce unui arhitect.Pentru rezistenta si instalatii sunt alti care fac proiectul.

cel care a construit langa mine a ales urmatoarea solutie pentru fatada care bate la mine:

pe intreg peretele de fatada latarala (cum sunt casele una langa alta, ambele cu fata spre acelasi sens) are niste fante de vreo 30-40 cm(?) sper sa nu greșesc. uite asa / / / cu geam termopan. efectul e misto. Nu se vede la el in casa (mai ales daca si-o fi pus si termopan fumuriu).

cat priveste caramida din sticla, citeam prin domo sau casa lux ca cica on the contrary are un coeficient bun de izolatie.

#46
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postas xxl, on Jan 17 2007, 22:11, said:

nu sunt Zen, acelei armaturi eu ii spun mustati de solidarizare sau si mai simplu cupoane (asta ca sa evit confuzia cu calaretii placii - armatura superioara care se
sau agrafe  :P

#47
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postadizaha, on Jan 18 2007, 08:55, said:

tocmai. este o struto camila pe cadre cu difragme. asta e.
nu e nici cal nici magar e catar.
daca iti poti inchipui.....
nu's srutocamile. se practica...nu te mai plinge atit  :cursing:. Pune niste poze, ca asa din descrieri e greu. Poate ai si niste fotografii cu proiectu'. Doar asa se poate da un "verdict". Si'l facem cu ou si otet pe nenea structuristu' sau ignoranta lu' tanti arhitecta...

#48
vali_pp

vali_pp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.12.2006
as xxl

Cu siguranta voi face plata pe stadii de lucru si fara avans.Aici nu se negociaza.Nu imi este clar cum e cu graficul de aprovizionare.Eu unul ma gandeam sa cumpar toate materialele si gata merge, mai ales ca voi sta in aceeasi curte cu cei care construiesc deci posibilitatea de a disparea din materiale e mai mica.Cat despre termene am sa cer si termene dar am sa fac urat doar atunci cand ele se vor dubla fata de cum stabilisem.
Cat despre tarifele orare nu stiu ce sa spun, dar eu sigur voi plati la lucrare nu la orele lucrate

#49
motoc cristian

motoc cristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.08.2004
multumesc!  se poate lasa fundatia circa 1-2 ani fara sa pateasca ceva?

#50
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View Postpunkt, on Jan 18 2007, 14:35, said:

nu's srutocamile. se practica...nu te mai plinge atit  :cursing:. Pune niste poze, ca asa din descrieri e greu. Poate ai si niste fotografii cu proiectu'. Doar asa se poate da un "verdict". Si'l facem cu ou si otet pe nenea structuristu' sau ignoranta lu' tanti arhitecta...


am sa fac zilele astea fotografiile.
am fost azi pe acolo si dintr-.o data m-am ingrozit. mi se pare totul prea mic.

de la ce suprafata in jos vi se pare un living prea mic?
dar un dormitor? (in care voi conlocui cu viitoarea mea ;) )
dar o baie matrimoniala?

#51
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
vali pp

nu stiu cate firme/echipe vei gasi tu dispuse sa lucreze fara avans. eu unul nu lucrez fara. Bine, ca sa dormi linistit, ai nevoie si de contract de executie, iar asta te limiteaza in zona alba-gri.
daca aduci toate materialele si ai posibilitatea sa le si supraveghezi cu atat mai bine.

motoc cristian.

fara probleme si este chiar indicat. o idee buna ar fi sa cofrezi in jurul mustatilor si sa torni peste ele o sapa foarte slaba. cand te apuci de lucru, spargi sapa si vei avea armaturile ca noi.

#52
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003

View Postadizaha, on Jan 18 2007, 20:51, said:

am sa fac zilele astea fotografiile.
am fost azi pe acolo si dintr-.o data m-am ingrozit. mi se pare totul prea mic.
asa se intampla intotdeauna. ai rabdare sa se ridice peretii si abia atunci vei avea perspectiva corecta asupra spatiului

Quote

de la ce suprafata in jos vi se pare un living prea mic?
daca ai televizor si nu ai nevoie de telecomanda :D ..
eu zic ca peste 25 mp patrati e super in regula.

Quote

dar un dormitor? (in care voi conlocui cu viitoarea mea ;) )
dar o baie matrimoniala?
dormitorul minim 9-10 mp, baia minim 4. (nu ma refer la cea secundara, de serviciu)

#53
clf67

clf67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.01.2007
Multumiri tuturor celor de pe aici care cu informatiile si experientele lor mai aduc putina lumina in domeniul asta.
Totusi am o intrebare la care care nu am reusit sa gasesc un raspuns aici.
La o cladire P+1+M cu o fundatie pe blocuri de fundare peste care este asezata fundatia pe care urmeaza sa se ridice parterul din structura de beton gen diafragme, nu stalpi, este necesara izolatia fundatiei in vreun fel (partea din pamant)? Apoi intre fundatie si perete (diafragma) nu se mai poate pune acel carton asfaltat care sa rupa capilaritatea betonului (cum se utilizeaza la zidaria de caramida). Exista pericolul sa se intample ceva in timp, respectiv sa "traga" peretele umezeala? Sub placa de la parter este prevazut strat de balast cu folie, cu polistiren, armatura sapa etc. peretii vor fi izolati pe exterior cu polistiren expandat dar de la nivelul fundatiei in sus. Sper ca am reusit sa ma exprim destul de clar! Daca nu o sa incerc sa mai lamuresc atat cat ma pricep.
Daca ma poate ajuta cineva cu ceva detalii raman dator!

#54
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postadizaha, on Jan 18 2007, 20:51, said:

am sa fac zilele astea fotografiile.
am fost azi pe acolo si dintr-.o data m-am ingrozit. mi se pare totul prea mic.
la rosu toate's mici si al drac de urite...dupa ce gletuiesti si se "albeste" saptiu', o sa'ti revii :)...asteptam breviaru' foto...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate