Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Multifunctionala laser

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
planck

planck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.11.2004
vreau sa imi cumpar o multifunctionala laser pe care sa o folosesc acasa. in primul rand ma voi folosi de imprimanta dar cand voi avea cate ceva de copiat sau de scanat sa nu mai fie nevoie sa ies din casa pentru o pagina  de copiat sau sa apelez la prieteni ptr scanner.  Asadar cum pretul este un criteriu important, am gasit doar vreo 3 modele:
1. Xerox WorkCentre 3119 WC-3119  18ppm A4, Copy/Print/Scan, 8MB , CPU 150Mhz , 600x600dpi , 2400x600dpi-Scan interpolat 4800dpi , USB 2.0 max 10k/luna, Tava 250 coli  http://www.pcgarage.ro/multifunctionale/xe...119?ref=grabber

2. Xerox WorkCentre PE114e, Printer 14ppm A4, Copier 600x600dpi, first copy 12s, Scanner color 24bit , duty 10K/month, GDI language, USB cable, starter 1500p, connectivity USB& paralel  http://www.digitalbo...rkCentre_PE114e

3. Samsung SCX - 4200 18 ppm Digital Mono LaserJet Printer, Scan color 4800dpi, Copier 18cpm, USB 2.0.
http://www.digitalbo...Samsung/SCX4200

Ma intereseaza care dintre ele reprezinta cea mai buna alegere tinand cont de pretul tonerului, de posibilitatea de reincarcare a acestuia dar si fiabilitatea produsului.

Daca aveti si alte propuneri cam la acelasi pret sunt binevenite.

#2
mihai.iovanas

mihai.iovanas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.01.2007
Salut

Uite o varianta de rezolvare pentru problema ta. Poti sa incerci un Canon MF 3220. Functioneaza cu cartus de vreo 2500 - 3000 de pagini, se incarca usor, si ieftin. Nu pot sa-ti spun performantele exacte acum, dar daca chiar vrei, am sa le caut si ti le spun. Sau poti sa le cauti tu pe site-ul canon. Pretul multifunctionalului se situeaza undeva pe la 7 milioane jumate... sau ma rog, 750 lei dupa UE. :)

Daca mai ai nelamuriri, posteaza cu incredere.

O zi buna,
Mihai.

#3
calin1011

calin1011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.01.2007
Salut! Ai reusit sa gasesti niste informatii despre refill ? As vrea sa-mi cumpar si eu un samsung la fel.

#4
slack7219

slack7219

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.01.2006
samsung scx4200=xerox 3118
ia pe114e ca nu are cip =>mai ieftin pe termen lung

#5
calin1011

calin1011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.01.2007
Multumesc ... Pana la urma am comandat pe114e

#6
mihaibo

mihaibo

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,203
  • Înscris: 12.07.2005

 calin1011, on Feb 18 2007, 20:17, said:

Multumesc ... Pana la urma am comandat pe114e

atept niste impresii despre achizitie si daca stii ce toner  trebuie folosit pt  ea ?

#7
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.02.2006
Salut ! Scuze daca o sa fiu putin off-topic . Vreau sa imi cumpar si eu tot un multifunctional laser , dar acum va intreb : la imprimanta laser cum se incarca cartusul ? Poti sa il incarci acasa ca la multijet sau tre sa apelezi la o firma specializata ?

#8
copiatoare_imprimante

copiatoare_imprimante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.03.2007

 planck, on Jan 14 2007, 14:05, said:

vreau sa imi cumpar o multifunctionala laser pe care sa o folosesc acasa. in primul rand ma voi folosi de imprimanta dar cand voi avea cate ceva de copiat sau de scanat sa nu mai fie nevoie sa ies din casa pentru o pagina  de copiat sau sa apelez la prieteni ptr scanner.  Asadar cum pretul este un criteriu important, am gasit doar vreo 3 modele:
1. Xerox WorkCentre 3119 WC-3119  18ppm A4, Copy/Print/Scan, 8MB , CPU 150Mhz , 600x600dpi , 2400x600dpi-Scan interpolat 4800dpi , USB 2.0 max 10k/luna, Tava 250 coli  http://www.pcgarage.ro/multifunctionale/xe...119?ref=grabber

2. Xerox WorkCentre PE114e, Printer 14ppm A4, Copier 600x600dpi, first copy 12s, Scanner color 24bit , duty 10K/month, GDI language, USB cable, starter 1500p, connectivity USB& paralel  http://www.digitalbo...rkCentre_PE114e

3. Samsung SCX - 4200 18 ppm Digital Mono LaserJet Printer, Scan color 4800dpi, Copier 18cpm, USB 2.0.
http://www.digitalbo...Samsung/SCX4200

Ma intereseaza care dintre ele reprezinta cea mai buna alegere tinand cont de pretul tonerului, de posibilitatea de reincarcare a acestuia dar si fiabilitatea produsului.

Daca aveti si alte propuneri cam la acelasi pret sunt binevenite.
de marca xerox nu te atinge ca sunt scumpi la consumabile. Eu zic sa-ti iei un samsung 4216 ca nu are chip pe cartus. Samsung 4200 are chip. Iti pot reumple cartusul cu 40 ron la samsung. ID mess copiatoare_imprimante

#9
florin15

florin15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 08.09.2007
Vad ca ultimele mesaje sunt din 2007.
Cred ca s-au mai schimbat lucrurile de atunci...
Ce multifunctional imi recomandati? Sa fie cam pe la 500 ron, monocrom, laser si cred ca sunt fara cartus inclus. Si as vrea sa suporte un cartus de vreo 3000 de pagini cel putin si sa am unde incarca in Brasov, eventual sa-mi mai explice cineva si care e faza cu chip-ul de la cartuse. Multumesc.

#10
sorinmatei

sorinmatei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.05.2008

 florin15, on 20th January 2010, 16:49, said:

Vad ca ultimele mesaje sunt din 2007.
Cred ca s-au mai schimbat lucrurile de atunci...
Ce multifunctional imi recomandati? Sa fie cam pe la 500 ron, monocrom, laser si cred ca sunt fara cartus inclus. Si as vrea sa suporte un cartus de vreo 3000 de pagini cel putin si sa am unde incarca in Brasov, eventual sa-mi mai explice cineva si care e faza cu chip-ul de la cartuse. Multumesc.
Buna. Ma bag si eu un pic in seama. Samsung SCX4300 e ceea ce recomand, desi la inceput s-ar putea sa fii teribil de surprins de cat d eputine te va tine tonerul. Dar nu te speria, e tonerul starter, si il incarci pe urma. Poti sa te ocupi singur de refil, ca nu e mare filosofie (desi eu fac bani din asa ceva...), si imprimanta se reseteaza cu niste cunostinte banale de calculator. in 2-3 pasi ai cartusul resetat (am vazut ca sunt unii pe okazii care vand "servicii" de resetat SCX 4300, desi toata treaba e la liber pe net ;) )
Cauta, zic eu, SCX4300. Daca ai nelamuriri legate de resetare, toner sau metode de incarcare, spune-mi.
www.consumabile.cc.cc

#11
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.08.2004
Sunt si eu in cautarea unui astfel de device. Ma uitam initial la un Lexmark X543DN, care are un pret relativ ok. Cum vi se pare ca fiabilitate, ce parere aveti despre ea? Ce alternative recomandati?

#12
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 kng, on 20th February 2010, 20:15, said:

Sunt si eu in cautarea unui astfel de device. Ma uitam initial la un Lexmark X543DN, care are un pret relativ ok. Cum vi se pare ca fiabilitate, ce parere aveti despre ea? Ce alternative recomandati?


Din cate stiu eu cartusul are chip, iar chipul respectiv nu exista in comert.

#13
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.08.2004
Despre Xerox ce parere aveti? Si acestea au cartusele cu chip. Recunosc sunt putin afon... care e problema daca au chip, nu se poate face refil?

#14
rodaniboy

rodaniboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2007

 sorinmatei, on 21st January 2010, 20:23, said:

Buna. Ma bag si eu un pic in seama. Samsung SCX4300 e ceea ce recomand
salut, recomand si eu samsung scx-4300 sau chiar scx-4600, ambele au raport excelent calitate/pret iar pt. scx-4300 exista pe net tutoriale de resetare dupa refill. Stie cineva cum e la SCX-4600 cu refill-ul?

#15
bobbo1981

bobbo1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.02.2007
A reusit cineva sa refileze acest cartus? Problema e cipul nu tonerul.

#16
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

 kng, on 21st February 2010, 21:11, said:

Despre Xerox ce parere aveti? Si acestea au cartusele cu chip. Recunosc sunt putin afon... care e problema daca au chip, nu se poate face refil?

Xerox=scump și prost.

-s-a stricat a doua zi după ce a expirat extraordinarul termen de garanție de... 1 an. defect în placa de bază. decât să o schimbi mai bine cumperi alt aparat.
-aprox. 3, 4 coli prinse la un top de hârtie (am folosit numai hârtie Xerox Business).
-nu preia hârtia din fanta œmanualœ, alunecă.
-nu preia etichete (decât max. 10 coli, de pe fanta manual, conform manualului de utilizare!?!). dar nu preia, alunecă, prinde. am pus etichete apli, xerox,...

Nu recomand!

-------------
un Samsung de 200 - 300 lei merge din toate pozițiile.
calitatea imprimării nu este cea mai bună dar la 200 de lei imprimanta și un volum de 200 - 400 coli de etichete la o imprimare sunt super fericit.

#17
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006
a cazut pretul la lexmark x543dn la 999ron la emag si se pare ca o sa apara in multe locuri SALE-uri d-astea ca a venit x544dn-ul. x543dn are cam tot ce e nevoie: laser color, scan, copy, duplex, network, adf. singura problema e evident cu cartusele ca inca nu gasesc solutii pentru reincarcare. stie cineva ceva mai multe informatii sau aveti ceva linkuri cu informatii concludente (postari pe forumuri, etc) despre problema cartuselor? de ce nu exista si pentru ea solutii? daca de exemplu intr-un viitor apropiat se vor putea reincarca cartusele, m-as baga la asa ceva, nu gasesti mai nimic sub 2000 ron cu dotarile astea

Edited by jazzman_, 30 August 2010 - 13:24.


#18
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Pentru lexmark inca nu s-au fabricat chip-urile. Am un client care a cumparat un lexmark de asta si dupa vro luna a venit "suparat" si si-a luat un SCX 4300 pe care l-am resoftat si merge foarte bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate