Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Functiile sin, cos, tan, etc. imi intorc valori in radiani

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
pen

pen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2007
Private Sub cmdDurata_Click()
  Dim dblTimp As Double, dblUnghi As Double, dblDistTot As Double
  dblUnghi = txtUnghi
  dblDistTot = txtDistTot
  dblTimp = dblDistTot / 715 * Cos(dblUnghi)
  txtTimp = dblTimp
End Sub

Asta este procedura si este de fapt o formula de calcul al timpului. Unghiul se introduce, distanta este preluata si ea dar problema e ca functia cos imi intoarce valoarea in radiani si sunt si valori negative, asa ca se vede simplu din formula ca valoarea timpului va fi negativa. Ceea ce nu e bine. M-am uitat in help si am vazut ca se recomanda ca valoarea in grade sa fie inmultita cu 180/pi. Am incercat mai multe variante dar tot nu mi-a iesit (cos(dblUnghi*180/3.1415)). Pls help!

___
mod edit:
foloseste tag-urile de cod


Edited by RAZ, 17 January 2007 - 14:14.


#2
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
sin, cos, tg nu intorc valori in radiani - eventual parametrii trimisi trebuie sa fie radiani si nu grade.
Formulele sunt aceleasi ca cele invatate la scoala:
x_degr = y_rad * (PI / 180)
y_rad = x_degr * (180 / PI)
(unde x_degr se refera la grade de arc - de la 0 la 360, si nu gradiani, de la 0 la 400)

Parametrii e normal sa fie in radiani, asta fiind unitatea de masura folosita de obicei in matematica.

#3
pen

pen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2007
ok. Am scris si eu ce ai zis tu. Dar deschide te rog un Ms Access, fa un form si adauga pe el un buton command si scrie asta:

Private Sub cmdDurata_Click()
Dim dblTimp As Double, dblUnghi As Double
  dblUnghi = txtUnghi
  dblTimp = Cos(dblUnghi)
  txtTimp = dblTimp
End Sub
trebuie sa faci si un text txtUnghi in care sa introduci valoarea unghiului si un text txtTimp care sa afiseze valoarea calculului. apasa pe buton sa calculeze (de ex cos(4)) si vezi ca o sa obtii o valoare negativa. Dupa care deschide accessories-calculator, bifeaza sus "Radians" si calculeaza cos(4). O sa vezi ca obtii acelasi rezultat.

___
mod edit:
foloseste tag-urile de cod


Edited by RAZ, 17 January 2007 - 14:14.


#4
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 pen, on Jan 14 2007, 19:17, said:

apasa pe buton sa calculeze (de ex cos(4)) si vezi ca o sa obtii o valoare negativa. Dupa care deschide accessories-calculator, bifeaza sus "Radians" si calculeaza cos(4). O sa vezi ca obtii acelasi rezultat.
Normal - ambele calculeaza cos(4 radiani) ~= -0,65... Deja problema ta nu are nici o legatura cu programarea, cu cu matematica elementara - functiile cos, sin iau valori intre -1 si 1, deci nu stiu ce vrei sa calculezi in functia aia..

#5
pen

pen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2007
mda..iau valori pe -1, 1 dar asta e codomeniul. eu voiam sa calculez cos(4 grade). Si raspunsul este: cos (4*pi/180). Eu calculam cos(4*180/pi).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate