Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Dual monitor - cum ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am un amic cere s-a facut cu un al doilea monitor.
Cel vechie era CRT si cel nou este TTF.

Are o placa Nvidia Geforce 3, dar desi are ind rivere optiunea de monitoare multiple, ramane problema cum onectezi 2 monitoare la aceeasi placa video, astfel incat sa ai un desktop extins

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
conectorii de CRT si TFT sunt diferiti/separati pe spatele placii si astfel a putut conecta ambele display-uri. doua crt sau doua tft nu putea.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Problema este ca el nu stie cum sa monteze 2 monitoare la o singura placa video :)

Are nevoie de o noua placa, cu 2 iesiri, sau cum ?

#4
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
Exista 2 solutii valide!  :D

1. Daca ai o placa dual head se pot conecta pe aceiasi placa. Placa trebuie insa sa aibe o iesire de monitor CRT si una de TFT - care cu un adapor se transforma tot in iesire CRT - multe placi noi au aceste 2 iesiri (adaptorul vine de obicei in pachet cu placa) si se pot conecta cele doua monitoare. Eu am facut aceasta conecatare insa am un monitor de 21" si unu de 15"; misto ar fi sa ai doua monitoare la fel. :cool:
Rezolutia si refeshul se poate seta separat pentru fiecare monitor in parte.

2. Doua placi video (AGP si PCI) instalate cu driver pentru fiecare, etc.

In cazul 2 nu merge sa faci clona, decat desktop extins; in cazul 1 monitoarele pot sa aiba aceiasi imiagine sau pot fi setate ca desktop extins.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Ok, pt solutia 1 ce placi performante exista pe piata, adica cu 2 iesiri ?
Placi f. performante nVidia sau ATI

#6
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
Eu am un ATI Radeon 9200 si se comporta excelent :oK: - o placa medie printre cele de pe piata.
Exista si variante la NVidia insa nu ma pricep.
Altele nu stiu...
De Matrox nu cred ca trebuie sa vorbesc - are defaul 2 iesiri CRT, calitate super, insa slaba pentru 3D si prea scumpa daca stie si ceva 3D.

Preturile variaza in functie de producator si altele...

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
De unde ai luat-o ?
Producator/model
Un link n-ar strica... :P

#8
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
Eu am luat varianata ceva cam scumpicica
Gigacube (Game Buster) ATI Radeon 9200 128MB DDR AGP8X VIVO ~ 4.000.000lei de la BEST Computers.

Acum exista (la firma sus mentionata):
Gigacube  
Placa video Gigacube
model Radeon 9200 VIVO
Pret referinta: € 78.10 (fara TVA)
Pret vanzare: 3 838 000lei (TVA inclus)
ATi Radeon 9200, 128 MB DDR, TV-Out, DVI, CRT, Video In/Out, AGP8X, GARANTIE 2 ANI

Gigacube  
Placa video Gigacube
model Game Buster Radeon 9200
Pret referinta: € 72.60 (fara TVA)
Pret vanzare: 3 568 000lei (TVA inclus)
ATi Radeon 9200, 128 MB DDR, TV-Out, DVI, CRT, AGP8X, GARANTIE 2 ANI

Insa acum dupa sarbatori magazinele sunt cam goale...  :(

#9
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
GOR, am shi eu o intrebare despre placa aia, poti sa vezi un film la TV-OUT in timp ce lucrezi pe monitor ?

thx.

#10
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002

Quote

Originally posted by pirannia
GOR, am shi eu o intrebare despre placa aia, poti sa vezi un film la TV-OUT in timp ce lucrezi pe monitor ?


DA! :D

Placa de fapt are 3 iesiri (sau chiar 4) Monitor CRT, monitor TFT (DVI), TV Out Composite, TV Out S-Video; insa nu se pot cupla (folosi) mai mult de doua in acelasi timp...
Poti sa lucrezi pe un monitor iar pe celalalt sa vezi un film, unde "celalalt" poate sa fie monitor sau TV.

#11
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
ihi, asa am luat si eu teapa cu gf4ti4600-le meu.
am conectat tft-ul pe dvi si cel vechi pe vga si am constatat "placut" surprins ca nu mai am tv-out :)

#12
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
dual head inseamna doua device-uri de display. in mod normal una e monitor sau tft si una e Tv-out. Evident ca atunci cand folosesti monitor si TFT, Tv-out saracu ca sa mearga, ar trebui sa ai placa 3-head

#13
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
GOR :"2. Doua placi video (AGP si PCI) instalate cu driver pentru fiecare, etc."
intentionam sa fac si io treaba asta cu agp + pci (daca o sa cumpar placa de la pinnacle - pinnacle edition 5). dar... nu-mi "rapeste" din performante? ..pana la urma am nevoie de 2 monitoare... :>

#14
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
Eu nu stiu stiu ce performante ai... eu am incercat decat, am vazut ca merge si atat... in 2D mi s-a parut a fi totul OK! Am incercat asta acm vreo 4 ani; nu mai tin minte... insa poate incerci si ne spui :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate