Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#37
aiu

aiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 08.10.2004
Hello, si eu ma ocup de importuri, si pe mine ma intereseaza relatia China. Din cate am umblat pe net am gasit vreo 3 site-uri de ales marfa si negociat online printre care Alibaba, care a fost deja mentionat, made-in-china.com si inca unul, nu-l retin acum. Pe made-in-china.com  la "trade service" ei zic ca au si "audit reports" si "quality inspection", contra cost, evident. N-am incercat inca. A incercat cineva? Legat de oferte de preturi, am primit in principiu raspunsuri de la ei, nu de la toti ce-i drept.. De adus inca n-am adus, oricum, eu nu aduc pentru mine, si asta ma face cel putin tot atat de circumspecta. Ar mai fi o idee, pe care deasemenea n-am incercat-o, sa merg la Camera de Comert Romano-Chineza din Bucuresti. Nu stiu ce informatii as putea obtine acolo dar o sa incerc. Povestesc daca e ceva interesant. Pana atunci, bafta la toti!

#38
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Cat sunt taxele vamale la textile acum?
Am calculat pe TARIC si era intre 4-8%. Asa sa fie? mi se pare putin.

#39
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
vezi ca la textile sunt ceva restrictii, cote maxime de import pe toata UE, iar Romaniei nu stiu ce procent ii revine.

#40
s3bi

s3bi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2004
Am gasit asta pe net. Nu fac nici un fel de reclama, nu i-am contactat, doar fac un paste al anuntului.
IMPORT DIRECT CHINA VORBIM ROMANESTE Cod : 7841
Suntem o firma germana din China de sud ( Guangdong / HongKong ) si ne ocupam ( la cerrere ferma ), cu achizitionarea produselor pe piata chineza. Aici in China lucram numai cu fabrici care produc dupa standarde si norme europeane CE si sunt certificat ISO 9001. Pe linga astea asiguram operativitate si seriozitate in desfasurarea operatiunilor de livrare si transport. Noi oferim clientilor servicii la fata locului, ( receptii, control calitate, control fizic, export si documente ) si sustinem toate demersurile necesare.Contact: Tel. 0086-13925240540, E-mail: [email protected]
Telefon : 0086-13925240540 Data adaugarii : 22/01/2007
Email : [email protected] Web :
Domeniu : Importatori - Exportatori Regiunea : Strainatate

Sper sa va fie de folos.
P.S. daca reusiti ceva sa ma tineti la curent

#41
Sealevel

Sealevel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.10.2005
Vreau sa-mi cumpar o masina industriala din china. am gasit furnizorul acolo, mi-a trimis o factura proforma in baza careia sa fac o plata a unui avans. mi-e cam frica sa trimit banii asa aiurea in tramvai, nu exista vreo posibilitate mai sigura?? eventual printr-un intermediar?? Sau prin intermediul unei banci cu scrisoare de garantie??



 s3bi, on Jan 30 2007, 19:12, said:

Am gasit asta pe net. Nu fac nici un fel de reclama, nu i-am contactat, doar fac un paste al anuntului.
IMPORT DIRECT CHINA VORBIM ROMANESTE Cod : 7841
Suntem o firma germana din China de sud ( Guangdong / HongKong ) si ne ocupam ( la cerrere ferma ), cu achizitionarea produselor pe piata chineza. Aici in China lucram numai cu fabrici care produc dupa standarde si norme europeane CE si sunt certificat ISO 9001. Pe linga astea asiguram operativitate si seriozitate in desfasurarea operatiunilor de livrare si transport. Noi oferim clientilor servicii la fata locului, ( receptii, control calitate, control fizic, export si documente ) si sustinem toate demersurile necesare.Contact: Tel. 0086-13925240540, E-mail: [email protected]
Telefon : 0086-13925240540 Data adaugarii : 22/01/2007
Email : [email protected] Web :
Domeniu : Importatori - Exportatori Regiunea : Strainatate

Sper sa va fie de folos.
P.S. daca reusiti ceva sa ma tineti la curent


#42
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Cum sa nu, daca poti obtine o "letter of credit" de la banca, si vanzatorul accepta aceasta modalitate de plata, e mult mai bine asa.Incearca sa obtii un termen cat mai lung la L/C ( 15 zile macar dupa ce ajunge marfa ) si explica la chinez ca vrei asa deoarece nu ai mai facut afaceri cu el, si in felul asta amandoi o sa fiti acoperiti la risc.

#43
armana

armana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.02.2007
Buna,

I'm new in town! Referitor la produsele din china cred ca trebuie sa ai si putin noroc. Sunt unii furnizori care chiar se respecta, dar, ca tot omul, mai sunt si care incearca sa pe pacaleasca. Se mai intampla si la piata la tejgea, dar peste mii si mii de kilometri. Eu cred ca tine mai mult de feeling-ul pe care-l ai si de cat de priceput esti in afaceri. Oricum, in ultima vreme s-au mai cam potolit...un furnizor chinez poate sa exporte in 5 tari..si nu cred ca ar vrea sa se trezeasca cu citatii la tribunal.

#44
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Adevarul e ca e risc destul de mare, dar la cat lucrez cu exteriorul, si lucrez mult si demult, cu extrem de multe tari, problemele le-am avut cu italieni (inerente in domeniul meu) si o singura problema cu un norvegian, care de la bun inceput a fost de rea credinta, dar l-am rezolvat :ph34r: .In rest, cu chinezi, vietnamezi, brazilieni, americani, moldoveni !, etc , ce s-a discutat, asa a ramas.Cine vrea sa te fure, te fura, orice ai face, asta e adevarul.

Oricum, bafta la toti care vor sa se bage in afaceri cu China, ca este o pita buna de mancat de acolo :D

#45
alex2750

alex2750

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 15.11.2006

 Sealevel, on Jan 30 2007, 23:08, said:

Vreau sa-mi cumpar o masina industriala din china. am gasit furnizorul acolo, mi-a trimis o factura proforma in baza careia sa fac o plata a unui avans. mi-e cam frica sa trimit banii asa aiurea in tramvai, nu exista vreo posibilitate mai sigura?? eventual printr-un intermediar?? Sau prin intermediul unei banci cu scrisoare de garantie??

Vorbeste cu chinezul si vezi ce banci internationale ii plac lui (posibil ABN, ING). Apoi du-te si deschide-ti un cont escrow la banca respectiva si apoi faci tranzactia. Te va costa ceva (sunt cam mari comisioanele la escrow extern) dar macar n-o sa tremuri ca vine sau nu marfa dupa ce ai platit-o.

#46
m_criss23

m_criss23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 11.05.2006
cum se pare ca nu am cum sa ajung prea curand in china (naste sotia), am o propune (POSIBIL - SF), sa ne strangem cateva persoane interesate( de import din china) si sa angajam pe cineva sa faca asta(comision in functie de valoarea marfi fiecaruia)
ce credeti e o varianta SF ?

#47
HMNF

HMNF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 27.12.2006

 m_criss23, on Feb 2 2007, 22:11, said:

cum se pare ca nu am cum sa ajung prea curand in china (naste sotia), am o propune (POSIBIL - SF), sa ne strangem cateva persoane interesate( de import din china) si sa angajam pe cineva sa faca asta(comision in functie de valoarea marfi fiecaruia)
ce credeti e o varianta SF ?

Este Sf, prin faptul ca unele persoane nu doresc ca alte persoane, asemeni lor, sa stie ce cumpara ei.

#48
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai nu e nevoie sa stie unul ce aduce celalalt, decat cumparatorul si "comisionarul".

Dar 1.) De unde stii ca poti sa ai incredere in comisionar? Poate vrea sa se plimbe in China pe banii altora.
      2.) Pot fi cheltuieli destul de mari deoarece tu vrei un utilaj din Beijing, altul vrea biberoane din Shanghai, alalalt vrea haine din Guangzhou si mai vrea si obiecte artizanale din Lhasa.Cheltuielile astea cu deplasari, cazari, etc in atatea locuri, s-ar putea sa il coste pe fiecare cumparator cat o deplasare Romania-China, in zona unde are el treaba.

Eu cand am fost in China, si m-am indragostit de locurile alea, m-am gandit sa stau acolo, ma fac agent pentru cine ar vrea una alta din China si sa lucrez pe baza de comision, dar sincer, pt mine ar fi fost destul de greu, deoarece, chiar daca as fi putut face cel putin banii care ii fac aici, deocamdata nu am relatii decat in domeniul in care lucrez eu, care nu prea pune baza in sourcing din China, astfel puteam sa am 2 comisioane luna asta si apoi 2 luni pauza.

#49
HMNF

HMNF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 27.12.2006

 herlino, on Feb 3 2007, 12:02, said:

Pai nu e nevoie sa stie unul ce aduce celalalt, decat cumparatorul si "comisionarul".

Odata ce o alta persoana stie ce cumperi (reprezentantul grupului in China), pot afla si ceilalti.

In fine fiecare face ce doreste.

Succes !

#50
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 m_criss23, on Feb 2 2007, 22:11, said:

cum se pare ca nu am cum sa ajung prea curand in china (naste sotia), am o propune (POSIBIL - SF), sa ne strangem cateva persoane interesate( de import din china) si sa angajam pe cineva sa faca asta(comision in functie de valoarea marfi fiecaruia)
ce credeti e o varianta SF ?


La 500 euro biletul de avion Munchen-Shanghai si fie pana la 1000 euro cu tot cu cazare, tot merita de mers personal acolo. Am primit oferte de pret la produse similare (daca nu chiar identice) cu diferente de pana la 30%.

In a doua jumatate a lunii Feb e festivalul primaverii si majoritatea nu lucreaza, dar sper ca in martie va spun care e diferenta intre mail si face-to-face. Sper sa fie bine  :worthy:

#51
armana

armana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.02.2007
de ce nu va aduceti marfa in conditie FOB? Asa se va ocupa furnizorul de incarcarea la bord, iar voi de restul. E o posibilitate sa ai totul sub control. Te factureaza numai pe marfa pe care o poti negocia la sange.
Acum depinde si cu ce linie maritima alegi sa-ti transporti marfa. Maersk iti ia si ultimul banut. Si nu sunt mai deloc flexibili.

Nu cred ca se merita sa va angajati un comisionar. China e impartita pe regiuni. Iar furnizorii dintr-o regiune nu incarca marfa intotdeauna prin porturile apartinand regiunii respective. E destul de dificil sa te plimbi atat si sa stai sa supraveghezi fiecare miscare a fiecarui furnizor.

#52
RomContainer

RomContainer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.01.2007

 armana, on Feb 5 2007, 07:49, said:

de ce nu va aduceti marfa in conditie FOB? Asa se va ocupa furnizorul de incarcarea la bord, iar voi de restul.

FOB recomand si eu  :coolspeak:

#53
surf

surf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.02.2007
Salut.  daca vreau sa i-au ceva marfa (nu multa si nu pe firma) cum as putea sa procedez. Sunt cateva cabluri (interfetze), la noi sunt f. scumpe .
Stiti cumva, se ocupa cineva pe la noi ---- banuiesc k prin posta nu merge!

Merci fain!!!

#54
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Daca ai incredere in chinez, merge si prin posta.Sau DHL.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate