Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#2305
Rosonero

Rosonero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2015
Mutumesc pentru raspunsuri si reply-urile rapide.  Posted Image

Edited by Rosonero, 18 January 2015 - 21:14.


#2306
abuzer

abuzer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.01.2015
In forumul asta, cine vrea sa dea drumu afaceri cu China, binevenit sa luati legatura cu mine. Am fost in Romania de 5 ani ca student, vorbesc ROMANESTE, cu sediu in Shanghai,
pr orice intrebari :mail [email protected]   wechat: dragonsyc2000

Edited by abuzer, 23 January 2015 - 08:05.


#2307
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
abuzer, era mai bine dacă stăteai în Shenzen. Poate pentru țoale o fi mai bine în Shanghai, dar pentru electronice Shenzen e sursa.

Care e cea mai ieftină metodă de trimis ceva înapoi în China? Poșta Română? Știți ceva tarife sau vreun exemplu de al vostru, tracking number?

Edited by XrainX, 23 January 2015 - 09:41.


#2308
abuzer

abuzer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.01.2015
XrainX: Prietenii mei in Romania, trimite pachete prin posta romana, asa mi se pare. nu cred ca e foarte scump, depinde de ce trimiteti, infunctie de greutate.
de Shenzhen, vreti sa importati ceva din Shenzhen? Scrieti-mi si mie un mail, va rog, sa vb mai departe.  :) Numai bine.

#2309
toamna79

toamna79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2015
Salut !
Sunt nou pe aici,dar si incepator in ceea ce priveste  importurile din China.
Ideea este urmatoarea si am nevoie de ajutor/ sfaturi. Am gasit un producator de jucarii ,am corespondat,mi-a facut o oferta corecta(din punctul meu de vedere).Cotatia de pret cuprinde transportul pana in portul din China, Este vorba de un container mare.
Am luat legatura cu una din firmele cu renume din Ro ( detine birou si in China ) ce se ocupa cu transportul si vama +tot te tine de port constanta.Problema este ca dupa ce am discutat pe mail(unde mi-a dat  oferta pentru transport si comision) ,telefonic si apoi fata in fata ,acum nu mai dau oamenii nici un  semn de viata cu toate ca urmatorul pas era sa facem contractul si apoi sa i-mi emita proforma . Venise cu propunerea ca importul sa se faca pe firma lor,cu toate ca am SRL  platitor de tva,am si EORI.
Ma puteti ajuta cu cateva firme din RO cu care sapot face operatiunile descrise mai sus ? Ma intereseaza firme cu care ati facut importuri ,nu doar sa fi citit pe net despre ele.
Multumesc !

#2310
warstanka

warstanka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2013

View Posttoamna79, on 27 ianuarie 2015 - 22:03, said:

Salut !
Sunt nou pe aici,dar si incepator in ceea ce priveste  importurile din China.
Ideea este urmatoarea si am nevoie de ajutor/ sfaturi. Am gasit un producator de jucarii ,am corespondat,mi-a facut o oferta corecta(din punctul meu de vedere).Cotatia de pret cuprinde transportul pana in portul din China, Este vorba de un container mare.
Am luat legatura cu una din firmele cu renume din Ro ( detine birou si in China ) ce se ocupa cu transportul si vama +tot te tine de port constanta.Problema este ca dupa ce am discutat pe mail(unde mi-a dat  oferta pentru transport si comision) ,telefonic si apoi fata in fata ,acum nu mai dau oamenii nici un  semn de viata cu toate ca urmatorul pas era sa facem contractul si apoi sa i-mi emita proforma . Venise cu propunerea ca importul sa se faca pe firma lor,cu toate ca am SRL  platitor de tva,am si EORI.
Ma puteti ajuta cu cateva firme din RO cu care sapot face operatiunile descrise mai sus ? Ma intereseaza firme cu care ati facut importuri ,nu doar sa fi citit pe net despre ele.
Multumesc !

Salut.

Nu cred ca ai nevoie de  o firma care sa iti aranjeze trasportul. Fabrica in general iti poate rezolva trasportul pana in portul Constanta sau un port european la alegerea ta. Tot ce trebuie tu sa faci este sa platesti impozitele pe produs si sa iti rezolvi transportul din port pana la destinatie.

#2311
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006

View PostXrainX, on 10 ianuarie 2015 - 12:09, said:

Deja la DHL se aplică acea taxă de garanție sau cum s-o numi și care este cam 56 lei (15$). Chiar dacă e un fel de garanție, se plătește de fiecare dată când primești ceva cu DHL și nu ți se dă nimic înapoi.
Acum nu știu dacă această taxă se aplică la oficiul vamal de la Poștă și când primești ceva cu China Post, de exemplu.

Dacă vrei să nu mai plătești această taxă trebuie să îți iei un număr EORI. Poți lua și pe persoană fizică, nu neapărat firmă (scrie acolo, nu vă contraziceți aiurea). Documentele necesare: probabil trebuie doar buletinul (CNP) și o cerere (citiți instrucțiunile de completare mai întâi). Acum nu știu dacă cererea trebuie dusă personal undeva sau ajunge doar completarea ei online. La unitatea vamală cred că se trece RODRVBU probabil pentru că DHL vine la București.

De unde stii ca DHL nu mai percepe acea taxa de 55 ron in cazul in care detii un numar eori ? Esti sigur de aceasta informatie ?

#2312
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011

*
POPULAR

Procedura s-a simplificat foarte mult, vedeti aici:
https://eori.customs...484/EORITrader/

Spoiler

Attached Files


Edited by Adm, 27 November 2021 - 10:49.
update 2021


#2313
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006
In vederea facilitarii procesului de vamuire, DHL plateste in numele dumneavoastra drepturile vamale aferente importurilor, astfel incat coletul sa ajunga la dumneavostra in timpul cel mai scurt. Pentru acest serviciu aplicabil drepturilor vamale cu o valoare de peste 5€, DHL va percepe incepand cu 1 noiembrie 2014 un comision de minim 45 lei (fara TVA) sau 2% din valoarea datoriei vamale.

Am primit 3 colete din China si de fiecare data am platit suma de 55 ron. Un prieten a primit colet cumparat prin PFA cu nr EORI si el zice ca a platit suma de 55 ron. As vrea sa evit sa mai platesc aceasta suma la DHL si ma gandeam sa imi factureze chinezul pe II (intreprindere individuala) sa obtin EORI si sa nu mai platesc la DHL.

#2314
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Nu ai nevoie de niciun Î.I. Factura să vină pe numele tău, ai EORI (gratuit) pe numele tău, vei plăti pe numele tău. Ce sens are să îți complici firma pentru un pachet pe care ai dreptul să îl primești?
Prietenul ăla al tău cred că nu a putut prezenta toate actele, să zicem dovada transportului și a fost nevoit să recurgă la „ajutorul” DHL.

Ce sens are când iei ceva din China de 20$ valoare reală să plătești acei 56 lei? Dacă ai primi colet scump de sute și sute de dolari atunci merită să dai acei 55 lei. Vama oricum o plătești indiferent dacă dai acei bani sau nu.
Vezi că în postul precedent ai un Vasile Ion.pdf ca să vezi cum îți vine înștiințarea de plată.
Dacă primești un colet pe an poate merită să dai acei 56 de lei, dar dacă primești 10? Nu ar sta mai bine în buzunarele tale cei 560 de lei? Sau prin frigiderul tău sub formă de alimente? Sau vreo 50 de șaorma cu de toate?

#2315
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006
Pentru un transport pe mare , aveti idee ce cheltuieli mai apar in Romania ? In afara de taxele vamale si tva pe marfa ?

#2316
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013

View PostNicu.S, on 11 februarie 2015 - 11:21, said:

Pentru un transport pe mare , aveti idee ce cheltuieli mai apar in Romania ? In afara de taxele vamale si tva pe marfa ?

Depinde cu cine faci transportul: daca il trimite chinezul , este posibil sa ai costuri suplimentare ;
daca aranjezi de aici transportul sti toate cheltuielile dinainte.

Edited by altenfilter, 11 February 2015 - 11:27.


#2317
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Am o intrebare: Vreau sa import niste haine cam de 5000$, problema este ca acel producator trimite exclusiv prin tnt, dhl sau ups, iar taxele sunt enorme (3000$). In acesti bani sunt incluse si taxele vamale +tva sau mai achit pe langa cei 8000$ si 24% si taxe vamale?

#2318
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Platesti in tara TV si TVA la valoarea facturii di import

#2319
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Daca firma nu are EORI nu pot ridicare Marfa? Exista vreo amenda?

#2320
mayday147

mayday147

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 07.08.2005

View Postbogdan_world, on 12 februarie 2015 - 21:31, said:

Am o intrebare: Vreau sa import niste haine cam de 5000$, problema este ca acel producator trimite exclusiv prin tnt, dhl sau ups, iar taxele sunt enorme (3000$). In acesti bani sunt incluse si taxele vamale +tva sau mai achit pe langa cei 8000$ si 24% si taxe vamale?

Dar cine ti-a spus ca taxele sunt 3000$? Mi se pare exagerata suma asta. Taxele nu cred sa fie mai mari de 10% din valoarea facturii de import + valoare transport.

Referitor la EORI : nu poti face import fara acest cod. Nu exista nicio amenda, insa nu poti ridica marfa.
Codul EORI se obtine oricum foarte usor si se elibereaza in cel mult o zi.

#2321
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Nu , dar vama se poate sa ceara mai multe detalii de la firma.Prin  EORI ei au acces la datele firmei. E mai simplu sa scoti EORI

Probabil 3000 $ il costa transportul cu DHL -ei percep cam 7 $ pe kg.

#2322
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 mayday147, on 12 februarie 2015 - 21:51, said:

Dar cine ti-a spus ca taxele sunt 3000$? Mi se pare exagerata suma asta. Taxele nu cred sa fie mai mari de 10% din valoarea facturii de import + valoare transport.

Referitor la EORI : nu poti face import fara acest cod. Nu exista nicio amenda, insa nu poti ridica marfa.
Codul EORI se obtine oricum foarte usor si se elibereaza in cel mult o zi.

Doar TVA e deja 24% si se pune si la transport care prin curier Express e cel putin un 6$/KG. Hainele fiind la volum ajungi rapid la un 200KG volumetric pe DHL deci 1200$, scumputz.

 altenfilter, on 12 februarie 2015 - 21:53, said:

Nu , dar vama se poate sa ceara mai multe detalii de la firma.Prin  EORI ei au acces la datele firmei. E mai simplu sa scoti EORI

Probabil 3000 $ il costa transportul cu DHL -ei percep cam 7 $ pe kg.

Datele firmei sunt informatii publice, Registrul Comertului fiind public in Romania deci oricine are "acces" la datele unei firme. EORI e folosit pentru istoricul importurilor si analiza de risc premergatoare controlului vamal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate