Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Zakynthos/Zante

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5206 replies to this topic

#5185
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 06.02.2007
Cea mai frumoasă zi din vacanța în Zakynthos a fost cea în care am făcut o excursie cu barca la insula Marathonisi si Keri caves.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0X0vzPcDwGY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5186
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Presupun că traseul a fost Limni Keri - zona Cameo / Laganas (pentru broaște), Marathonisi, apoi grotele. Așa am fost dus (și) eu anul trecut. Cu altă barcă, cred că mai mică, că a trecut pe sub podurile alea naturale. Pe la 2:30 e tunelul verde-albastru ?

Oricum, a fost superbă minicroaziera. Ca dealtfel și cealaltă (Porto Vromi - Navagio - Porto Steniti). N-am ajuns la Blue Caves din partea nordică.

PS: Filmezi cu vreun GOPRO (cred că ai mai spus, dar nu mai știu unde) ?

Edited by Brainie, 05 September 2022 - 09:18.


#5187
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 06.02.2007
La minutul 2:30 este pe partea de sud la Marathonissi, dar nu sunt 100% sigur până nu mă uit pe filmarea originală.

Nu sunt sigur pentru că atunci când mergem în grup eu filmez cu drona, altul plaja cu GoPro 10 + microfon extern sau GoPro MAX și altul sub apă cu GoPro 9 + carcasa.

Așa reușim să facem lucrurile mai repede și să avem mai mult timp pentru vacanță.

Edited by crazyAlex, 07 September 2022 - 13:15.


#5188
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 05.01.2007

View Postkingy340, on 02 septembrie 2022 - 02:58, said:

Buna,
Anul acesta pe 5 septembrie ajung si eu in Zakynthos(Laganas)pentru prima data daca puteti sa ma ajutați cu niște informații:
1. In Laganas cam cat costa perechea de șezlonguri (gasesc doar cu consumație?)
2. Din Laganas exista vreo croazieră la celebra plaja Navagio?
3. Ce plaje imi mai recomandați sa vizitez  (strict cele mai importante ,frumoase stam din păcate doar 7 zile si nu ne permitem luxul sa vizitam prea multe plaje ).

Mulțumesc!!

Sunt multi turisti ? Aglomerate plajele ?
Marti plecam si noi , ultima oara am fost in 2014 in Zakynthos.

#5189
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 06.02.2007
Dafni e în top 3 plaje preferate de mine.

Pentru că poți face plajă la umbra pomilor, tavernele sunt decente, găsești porțiuni cu nisip, iar pentru snorkeling este cea mai mișto plajă din Zakynthos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fb1_h11VXs4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5190
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View PostcrazyAlex, on 07 septembrie 2022 - 13:14, said:

La minutul 2:30 este pe partea de sud la Marathonissi, dar nu sunt 100% sigur până nu mă uit pe filmarea originală.

Nu sunt sigur pentru că atunci când mergem în grup eu filmez cu drona, altul plaja cu GoPro 10 + microfon extern sau GoPro MAX și altul sub apă cu GoPro 9 + carcasa.

Așa reușim să facem lucrurile mai repede și să avem mai mult timp pentru vacanță.

scopul acestui batalion de pozari fiind care?

#5191
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 06.02.2007
Amintiri (majoritatea rămân private) + canalul de YouTube.

Drona o folosim și să descoperim locuri noi. Așa am descoperit plaja micuță de lângă Porto Katsiki (Lefkada), cea de lângă Petani (Kefalonia), plaja Plaka din Zakynthos etc.

#5192
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 06.02.2007
Ultimul video din tura asta din Zakynthos. Este despre plaja Navagio. Cu adevărat superbă, dacă e liberă și marea liniștită.

Am văzut-o și în iunie, când era mai liberă, dar și în august. Sfatul meu, dacă sunteți în Zakynthos în iulie sau august, evitați Navagio și câștigați o zi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/48T-lT3yiKM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5193
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 05.01.2007
La Navagio sub Porto Vromi say sun Agios Nikolas ai plecat? Am văzut azi un Ag. Nukolaos excursie de 8 ore inclusiv la Navagio cu 32 Euro, îmi pare cam mult 8 ore.
As lua o sticla de ulei sa pun în salate o recomandare exceptând Lidl, SPAR, ceva local.
In afara de plaje, excursii la Keei și Navagio ce am mai putea vedea pe aici?
Am  fost la ceva ferma de anjmalute azi, cam lame, 15 euro 2 adulți și 1 copil.

#5194
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013

View PostcrazyAlex, on 15 septembrie 2022 - 16:32, said:

Ultimul video din tura asta din Zakynthos. Este despre plaja Navagio. Cu adevărat superbă, dacă e liberă și marea liniștită.

Am văzut-o și în iunie, când era mai liberă, dar și în august. Sfatul meu, dacă sunteți în Zakynthos în iulie sau august, evitați Navagio și câștigați o zi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/48T-lT3yiKM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Muzica nu se potriveste deloc cu imaginea....Ai un downvote!

#5195
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 06.02.2007
Până la următoarea vizită pe insulă, ăsta este ultimul video cu Zakynthos.

Cu câteva mențiuni:

- plaja Navagio este sus în top pentru că am apucat s-o vizitez și la început de sezon. În august, m-a speriat pur și simplu.

- același lucru cu Cameo Island. Sunt șanse mari ca în sezon să găsiți loc doar în picioare. Bine, având în vedere că sunt și alte plaje pe lângă, merge vizitată pentru o baie.

- dacă va place snorkeling-ul, să nu ratați plaja Dafni! Chiar dacă drumul până la ea e cu mult praf, sub apă este spectacol.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uJecymie4Zg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5196
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 27.03.2009
Emblematica plajă Navagio, din Zakynthos, nu va putea fi vizitată toată vara, de teamă că ar putea cădea pietre, au anunțat miercuri autoritățile de pe insulă.

#5197
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 06.11.2008
Da e oficial - Interdicția accesului vizitatorilor și ambarcațiunilor în zona epavei Zakynthos a fost publicată în Monitorul Oficial - din 09.03.2023 pana la 31.10.2023 - https://www.inkefalo...agiou-zakynthou

#5198
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
O să ajungem și noi în Vasilikos de pe 27.08, am găsit cu greu un Studio cu vedere la mare.
N-am mai fost de 10 ani în Zakynthos, sper să o găsim la fel de frumoasă.

#5199
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.02.2008
Din Timisoara mai greu cu  Grecia  (avion)  anul asta a fost doar Zakynthos  (exceptand charterele)   si a venit extrasezonul si am luat penultima cursa de Grecia, asa am ajuns in Laganas.
De ce Laganas ?  Asa am crezut ca va fi mai bine ca e extrasezon  la final si pana la urma a fost bine, am ajuns acolo in mijlocul verii.
Plin de englezi de toate categoriile si de toate varstele, se vedea ca a trecut varful si am cam intrat in alt sezon denumit   extrasezon,  nu prea parea extrasezon.
Am stat ultracentral la 5 minute de zona de plaja.

Plaja si baie undeva la ff bine, temperatura exterioara 25 grade, apa marii 25 grade, intrarea lina in mare mergi mult pana se face apa mare, mult insemnand peste 100 metrii, nisip  fin dar atentie treaba asta cu nisipul fin  e de discutat.  Pe plaja nisip batatorit acolo seara plimbarea e pe faleza cu nisip si din cauza asta e batatorit dar cand intrii in apa e in regula.

Per total bine. Octombrie 2023.

Gata nu mai sunt avioane nici din Italia spre Grecia, in anii trecuti era     ALTFEL.

Attached Files

  • Attached File  77.jpg   151.04K   32 downloads
  • Attached File  as.jpg   153.31K   32 downloads
  • Attached File  ll1.jpg   225.65K   34 downloads


#5200
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Pana la urma in ce perioada a lunii ai fost?

#5201
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.02.2008
Inceputul lunii octombrie.

#5202
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.02.2008
Cate ceva despre transport

Wiz bilete luate cu ceva mai putin de o luna inainte, 333 lei, aprox 67 euro doua persoane dus intors fara bagaj.
La asta se mai adauga ceva, taxi spre aeroport din Tm  zborul era dimineata la oa 6.10.  plus transfer la cazare nu aveam inclus. Ajungem in aeroport Zakynthos cam devreme dimineata inainte de ora 8, cazarea incepe pe la ora 14, stam ceva timp in aeroport, aveam temele facute cum ajungem la cazare dar era prea devreme. Aveam 3 variante- pe jos ca e apropape si chiar se poate, cu taxiul sau cu autobuz,

De aici din acest aeroport se poate iesi lejer afara si mai departe se poate merge si pe jos, in alte aeroporturi SIGUR nu se poate dar aici merge. Ne-am invartit prin aeroport ceva timp, am baut o cafea sa treaca timpul si am luat un taxi spre Laganas aprox  6 km.  am intrebat cat face ?  20 euro si am ajuns prea repede. am stat ceva timp pe faleza in zona aia ultracentrala sa treaca timpul si dupa ora 12 am mers la cazare si ne-au cazat mai repede de ora 14.

Retur

Cu autobuz e mai complicat, trebuie sa mergi in Zante (capitala) si sa iei de acolo alt autobuz spre aeroport, dimineata avionul pleca dupa ora 8 si nu se putea decat cu taxi, la receptie am cerut un taxi si din nou 20 euro si in 10 minute am ajuns la aeroport.

Soferul intreaba ? de unde sunteti ? Din Romania, imediat a schimbat melodia, inainte la urcare canta  ceva in greaca dar clientul fiind roman hai sa-i dam manele ca doar asta asculta. De geaba am vrut  sa spun ca nu asta e muzica , doar a schimbat meloda
dar tot acelas gen. Omul dorea sa fie amabil.  In Laganas am fost in cateva magazine unde aceeasi muzica se asculta  manele din Romania, am fost in zile diferite si tot manele ascultau, genu ala ah viata mea.

Asta e perceptia acolo. Ca esti roman sau englez turistul sa fie multumit fiinca aduce banu.

Am facut o simulare pentu bilete de avion pentru anul viitor, asta inseamna  peste 10 luni,  pret un bilet doar dus 450 lei.
Sa vedem cat va fi acelasi bilet  cu aprox o luna inainte.

Am avut doar bagaj de mana dar am primit locuri unu langa altu la intors, la dus unul in spatele celuilalt.si avionul a fost plin.

Anul asta gata cu Grecia cu avionul.  Poate ar merge un decembrie dar cu ce ?  Trebuie cel putin 3 schimburi pana ajungi pe o insula.  Ultimele destinatii din Grecia au fost doar pe insule.

Attached Files

  • Attached File  r.jpg   77.25K   9 downloads


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate