Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Zakynthos/Zante

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5206 replies to this topic

#5167
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Am întrebat la unii în Limni Keri, era 50 euro / oră barca cu șofer cu tot. Nu știu de benzină, nu a zis tipa, și nici nu mi-a trecut prin cap să întreb.

Oricum, recomand călduros să mergeți cu unul de pe acolo (nu singuri), știe locurile minunate unde să vă ducă - cel puțin prima dată.

#5168
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Nu va fie teamă să închiriați, vinde da deasemenea un sac special impermeabil in care băgați telefoanele și prosopul sau ce va trebuie îl aruncați în apă și înotați cate mal....DONE.
Nu as lua cu căpitan decât dacă marea ar fi agitata dar desigur nu as merge atunci.
Este simplu de condus acea barca....începuse să îmi cam placă 😏😂

#5169
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 05.01.2007
De la ce companie ati inchiriat masina ? M-ar interesa anul viitor pe 2 saptamani, nu e graba dar la o cautare scurta pe Google vad preturi destul de mari .
M aintereseaza sa nu ceara "Deposit" si pret cat mai mic (cca. 250eurp/14ziie)

#5170
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 05.01.2007
Nu mai merge nimnei in Zakynthos ? Am programat o vacanta de 11 nopti la mijlocul lunii septembrie , eram curios de niste impresii de la fata locului etc.

#5171
aspirina

aspirina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 05.10.2005
Sunt eu in Vasilikos chiar acum (cred ca ptr. a 10-a oara in ultimii 15 ani).

Ferry: 138 E, luat online (2 adulti, copil, masina).

Cazare: 87 E pe noapte, o vila cu 2 dormitoare, living, bucatarie si 2 bai, in a doua jumatate a lunii Iunie (booking facut la inceputul lui Iunie).

Mancare: 7 - 10 salata greceasca, 8 - 10 gemista, 4 - 5 fresh portocale, 4-5 berea, 10 creveti pe gratar, 15+ peste.
Preturi putin mai mari decat in anii trecuti.

Ca si taverne in zona Vasilikos noi frecventam Galini, Babis, Dopia, D’a Camillo, Lithies, Porto Mela (dafni beach).

Excursia la epava 40E toti 3, cu Potamitis bros de la windmill (20 x 2, copil 6 ani gratuit).

Sunbeds (pret pe pereche): gratuit la Dafni, intre 10 si 20 la Gerakas (in functie de momentul zilei; 20 e de dim pana seara), 6 la Punta Basta, 10 la Porto Roma (teapa, nu recomand, a cam disparut plaja), 10 -25 la Banana (25 randul de la mare, prosoape incluse), 10 la Porto Azzuro.

Drumuri ok pe insula, cel putin in zona de sud sunt multe portiuni cu asfalt & marcaje noi.

Masini am vazut cu 30-40 pe zi, Hyundai i20 sau i30; preturile se pot negocia destul de mult ptr. perioade mai mari.

Edited by aspirina, 22 June 2022 - 09:39.


#5172
aspirina

aspirina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 05.10.2005
Attached File  3142A4D7-F298-4CF6-BCE9-3FFDE325049A.jpeg   363.6K   87 downloadsAttached File  E98B90FF-11F9-40A1-9648-31DCE7F1CF89.jpeg   300.9K   68 downloadsAttached File  14E80DC5-1F6D-4B07-A338-B783576194D7.jpeg   333.99K   74 downloadsAttached File  CDA5BA6F-8562-4055-AD46-DDEF9C393C07.jpeg   345.3K   72 downloadsAttached File  601A3C51-8C7F-48A7-877F-50B37B5FC6DD.jpeg   273.51K   62 downloads

#5173
livdan

livdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.05.2011

 aspirina, on 22 iunie 2022 - 09:36, said:

Mulțumim pentru informațiile la obiect din zona Vasilikos Zakynthos !!
   Ne poți spune ceva despre eventualele blocaje in trafic cauzate de lucrările la șoseaua Patras - Kylini ??

Edited by althea, 23 June 2022 - 09:25.
te rog nu mai cita în întregime mesajele cărora le răspunzi, încarci inutil topicul


#5174
aspirina

aspirina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 05.10.2005
Inca se lucreaza/asfalteaza intre Patras si Kilini. Nu sunt blocaje, e cel putin o banda disponibila pe fiecare sens. Dar a scazut mult viteza de deplasare. Daca prinzi o rabla in capul coloanei poti face cei 70 km intr-o ora jumatate.

Anii trecuti faceam 40-50 de minute, in functie de cat de tare ma grabeam.

Ce mi se pare ciudat e ca pe o portiune de aproape 10 km, din cele 3 viitoare benzi (2 + 1 sau 1 + 2) au ramas doar 2 (cate una pe sens, fara acostament), banda din mijloc fiind izolata cu stalpisori (ca la benzile ptr. ratb) & ceva marcaj  oblic care interzice traficul. Pe aceasta portiune e durerea maxima daca ai un melc in fata.

Partea buna e ca la capete e neschimbata situatia (nu au inceput inca lucrarile) si se poate recupera timp.

#5175
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
Eu am fost o săptămâna la Alykes , cea mai nordica plaja cu nisip de pe coasta estica . Preponderent englezi de vârsta a 3a și italieni
82 euro pe noapte numai cazare in apartament la 40 m de apa marii , foarte fain, design interior, atmosfera Zen etc
Apa foarte mică și foarte curată .. taverne și baruri bune și cu prețuri bune. In caz de foame mare la copii pita gyros 3 EUR . In general masa de seara 50 … 75 euro pentru 4 persoane - deci ca in România
Am fost și pe plajele sudice de la capătul pistei aeroportului , cele cu cuiburi de caretta . Bune și alea ; nu chiar ca Alykes
Excursie la Navaggio și grotele albastre 20 EUR adult 10 EUR copii 3 ore jumate luată de pe net cu Theodoros crusises , plecarea din Agios Nikolaos
Scufundări și snorkeling in grotele de pe coasta vestica (sunt numai stânci “porturi” , nu plaje , nici măcar din cele cu pietre dar e spectaculos)

Edited by LeoT, 24 June 2022 - 09:39.


#5176
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
Prețuri la restaurant
Aperitiv 4 -5
Horiatiki 6- 8 euro
Platou souvlaki sau gyros cu garnitura 9 -10
Musaca, stifado 9-10
Paste cu creveți 14-16 ; bologneze 8-9
Pizza 9-11
Coaste miel grill (pasiunea noastră) 11-14
Peste grill lavraki = biban de mare , tzipura = Dorada de crescătorie : 11-16 -nu recomand peste spada
Bere la sticla 3-4
Sucuri 2
Apa 1,5 ltr 1-1.5
Frappe 2,5-3

Edited by LeoT, 24 June 2022 - 10:02.


#5177
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
O săptămână in Laganas ... în ciuda recomandărilor negative de aici, acolo am vrut. Cazarea am avut-o departe de gălăgia străzii principale, într-un complex de studiouri, o romanca este sotia propietarului, au fost extrem de draguți. Muzica se inchide la terase la miezul noptii. Evident rămân deschise, iar cluburile sunt destul de izolate fonic. Nu inseamnă că e liniste, străzile sunt pline, veselia e maximă toata noaptea. Englezii sunt o natie foarte politicoasa, chiar si in ultimul stadiu al intoxicarii cu alcool, daca te atinge din greseala, scuzele lor sunt interminabile. De remarcat si grija pe care si-o poarta intre ei. Se pare ca in august se mai incing spiritele când apar italienii, care se mai incaiera cu unii din balcani.
Pot spune ca Zakynthos incheie seria ionicelor, si după mine este cea mai cea ... 70% din maluri sunt mirific colorate, comparativ cu lekada care are 50% culoarea visata.
Tot comparativ cu lefkada, infrastructura este minunata, am mers numai pe drumuri asfaltate, am avut ceva emotii in ceea ce priveste accesul pe plajele vestice, dar sunt EXAGERĂRI.
Tot eu cred ca plajele din sud nu merită vizitate, nici măcar Gerakas ( nu trebuie bătuți 1500lm pentru plaja ca la mamaia). Navagio este un mare uau, albastru ala este incontestabil marca intregistrată, iar la pesterile albastre ai impresia că te scalzi in sirop de curacao, concentrat ...
Nu mă interesează prețurile la sezlong si umbrelă, umbrela am in masină, și daca imi place locul stau numai în apă.
Măncarea e destul de scumpă, dar nu exagerată, se găseste pentru toate buzunarele. Spar-ul este mai bine aprovizionat decât lidl, se poate găsi gyros la 3,50 euro, caracatita la 11 euro, sau la 18 euro sus la taverna cros ...
Barca recomand de inchiriat în sus, luată din portul de la cameo, mers la marathonisi si la keri cave. culorile apei ... din nou ... mirifice. Nu merită căutate testoasele, noi am gasit una mai puturoasa care sta in port pe sub barci. Cost pentru 3 ore 100 euro plus benzina separat 50. Dincolo era mai ieftin ... 140 cu tot cu benzina. La navagio e destul de suparată marea, asa ca nu as lua barca mica, am mai avut in trecut probleme cu ancora ințepenită in pietre, așa că prefer să o arunc numai in nisip. La navagio nu se vede in apă. Pesterile albastre le-am visitat cu o barca a fraților potamisi, deasemeni e bine de luat cu soferii lor, nu de alta dar noi nu am avea curaj sa ne bagam in toate văgăunile de acolo ...
Peisajul de sus de la moasa de vânt de la Skinari este la fel ... fară cuvinte. Se poate coborî și face sărituri de la platformă. Sărituri de fac și pe partea de vest, de la portul roxa. Atentie, nu la beach barul port roxa ... acolo e peisaj selenar ... De la roxa la limnionas se ajunge in 5 minute pe malul marii. Alolo se poate face scuba, dar si snorkeling, sunt pestin destui in apă.
Pe partea de sud est sunt două plaje asemănatoare, porto zoro si azuro, mai pasnice, nisip, iarba, umbra, si o zona mai sălbatică in capăt cu niste bolovani foarte intereanti in apa ... acolo era apa foarte calda. Peste tot apa ce calda, cel putin in comparație cu lefkada.
Si xigia e interesantă, dar atentie la bijuterii ... alea metalice. ... si la vapoarele care trec in larg, se formeaza brusc valuri, mătură toată plaja ...
Cameo e drăguță, 5 euro intrarea, de banii astia te trage un nene in poza si îți da breloc la plecare. Nu era nici un bar deschis.

#5178
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008
Am dat si eu o fuga, dupa 12 ani distanta. Insula e una ieftina comparativ cu alte insule pe unde umblau alti prieteni ai mei. Benzina 2.36 in Zak fata de 2.75 in Skiathos. Mancarea usor mai scumpa fata de ce stiam de anul trecut, la bere preturile suportabile. Pe feriboat trebuie masca la interior! Nu ai nu stai, adica vine un nene si te pofteste afara.
Gunoiul pe insula nu era ridicat de ...cam 2 saptamani...asa ca oriunde erau 2-3 pubele , era un festival de pungi aruncate deasupra lor...gretos...
Navagio de sus - e o adevarata "turist trap"....mergi pana acolo stiind ca te duci sa vezi ceva si gasesti o coada de minim 90 minute...deh...insta, fb , ytberi infocati transmit draga in direct, un nesimitit nu mai pleca , a stat mai bine de 15 minute si nu se lasa dus...In urma cu 12 ani nu era nici draq pe acolo. Acum totul era incercuit si pazit. Nu poti sa mergi decat la vestitul balcon. Orice alt drum este inchis si oameni de paza nu te lasa sa treci nici in stanga , nici in dreapta si nici macarin lateral sa ajungi in spatele navei, doar la balcon unde este o coada imensa inmarmurita...
Drapelul cel mai mare - nu mai exista, sau o mai exista dar nu mai e arborat. Carciuma de langa a devenit una de fitze extreme- trebuie neaparat rezervare, altfel poti doar sa bei ceva. Altfel la ora apusului acolo e un adevarat pelegrinaj de masini. Oricum alaturi , in satul Keri exista doua taverne care asigura vedere la apus, insa la preturi maricele.
Am platit o singura data sezlonguri, 10 euro setul la Gerakas, e cam la fel cum am lasat-o superba, nisip extrem de fin...am fost si la mamaia...atentie, plaja din mamaia e un rahat nespalat acum, nisipul nu mai e fin , intrarea in apa e abrupta si berea e la 1 km distanta, iar toaleta in orasul vecin...
Am vizitat Tsilivi...nu ai loc pe plaja, e o inghesuiala demna de eforie pe vremuri, nici un sezlong liber nici cu bani nici fara, iar nisip liber, extrem de putin, am luat plaja la picior de la un capat la altul, inghesuiala maxima.
Kalamaki - plaja excelenta precum o stiam, gasesti loc oricand, exista taverne aproape de mare
Laganas =  eforie x10, exista doua feluri de turisti aici pustani 80%, in cautare asudua de beutura si femei/barbati, umbla in gasti separate de fete si baieti, niciodata mixte si restul lumii care nu cauta nici femei/barbati si nici beutura in mod special...
Marathonissi - merita dar nu poti sta prea mult din cauza caldurii - exista taxiboat din Agios Sostis
Navagio din Agios Nikolaos cost cam 25 de persoana 3h durata, merita mers de la 13.30- e mai liber
Concluzie: Aglomeratie, gunoi, nu ma mai intorc decat peste alti 12 ani minim, Kefalonia e cu mult mult peste, o priveam cu dor mereu de peste drum si sper sa nu se strice si ea ca si Zak

#5179
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 06.02.2007
Anul acesta am făcut snorkeling cam peste tot (insula Cameo, Korakonissi, Porto Limnionas, Porto Roxa, Marathonissi etc), dar cel mai mult mi-a plăcut la plaja Dafni, chiar dacă n-am văzut nicio broască țestoasă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/msqk9v-58go?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5180
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 28.04.2006
Masca de scuba(cea cu capat portocaliu) este cea care se gaseste la Decathlon ori este ceva profi?
Intreb deoarece eu am si barba(3-5 mm) si cu ochelarii nu ma impac pentru ca nu stau etansi sub nas(poate nu am stiut eu sa ii aleg).

Multumesc!

#5181
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 06.02.2007
Masca este cea de la Dechatlon, dar nu știu cum este cu barbă.

Mai jos este Korakonissi, care mi-a plăcut mai mult decât Porto Limnionas, Porto Roxa sau Porto Vromi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PbGzWqkVuKU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5182
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Pe la secunda 30 se vede intrarea sub arcadă dinspre mare; dar în stânga mai e o grotă; nu știam de ea, se vede numai dinspre mare (sau din aer Posted Image ).

Super-loc și super-filmare.

Edited by Brainie, 01 September 2022 - 14:06.


#5183
kingy340

kingy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.05.2012
Buna,
Anul acesta pe 5 septembrie ajung si eu in Zakynthos(Laganas)pentru prima data daca puteti sa ma ajutați cu niște informații:
1. In Laganas cam cat costa perechea de șezlonguri (gasesc doar cu consumație?)
2. Din Laganas exista vreo croazieră la celebra plaja Navagio?
3. Ce plaje imi mai recomandați sa vizitez  (strict cele mai importante ,frumoase stam din păcate doar 7 zile si nu ne permitem luxul sa vizitam prea multe plaje ).

Mulțumesc!!

#5184
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 06.02.2007
Se face croazieră la Navagio, dar durează 6 ore. Mai bine va duceți în Porto Vromi și plecați de acolo.

În loc de Navagio, eu aș prefera o croazieră mai scurtă la Marathonissi și Keri Caves.

Plaje recomandate:

Korakonissi, Porto Roxa (dacă nu sunt valuri și nu aveți copii) și Porto Limnionas.

Dafni pentru plajă la umbră și cea mai bună apă pentru snorkeling.

Porto Zorro și Banana Beach, dacă vreți plajă cu nisip.

Una dintre cele 3 plaje de la Xigia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate